Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet > Opcije

Odgovor

Opcije na temi
Old 17.12.2015., 01:25   #61
hedgemebabe
Registrirani korisnik

Član od: 03.12.2013.
Poruka: 59
Default Odgovor na: Opcije

Ja cu da sad temu opcija mozda dosta da uprostim ali je u biti tako, kako se opcije svode na volatilnost, kupovina opcija je isplatnija kad je volatilnost (cijena) manja, u slucaju da su svi ostali parametri koji uticu na cijenu opcija isti, posto se kupuje volatilnost.

Kad je vrijednost volatilnosti iznadprosjecna (cijena precjenjena) onda je naravno isplatnija prodaja.

U svakom slucaju treba uzeti u obzir sve varijable (Greeks) kad se trguje opcijama, recimo Delta nam kazuje koliko ce se uvecati/smanjiti vrijednost opcije u odnosu na uvecanje/smanjenje underline-a, znaci brzina kojom ce se mijenjati cijena, dok je Gama pak ubrzanje.... no to je zasebna tema.

I sto se tice primjera kojeg navodis, iako se u prvu ruku moze cak i neispravno zakljucit da je daleko isplatnija kupnja opcija, stvari ne stoje bas tako.

No prvo, razlucimo u detalje primjer koji navodis, da bi pokusao objasnit zasto nas povrsno shvatanje opcija moze odvesti na pogresno zakljucivanje.

Da bi kupio 100 akcija SUNE treba da izdvojis nesto ispod 400$ (zaokruzit cemo na 400$ radi pojednostavljenja), danas mu je vrijednost skocila sa 4 na 5 (25%) tako da prodajom bruto zarada iznosi 100$.

Da bi kontrolisao isti broj akcija pomocu opcija, potrebna je kupiti samo jednu opciju, koja kako ti rece je kostala negde ispod 1$, nakon porasta od "samo" 100% CALL opciju mozes prodati za bruto zaradu nesto manju od 100$. Near money opcija je nesto ispod 50 Delta, sto ce reci za jedan 1$ pomaka underline-a na gore cijena opcije bi skocila za 0,5$, za slucaj da svi ostali Grci nisu promjenili vrijednost. Sto navodi na zakljucak da je tu bilo i povecanja volatilnosti (vega) sto i nije cudno kad navodis da je vrijednost naglo skocila 25%.

Zakljucak je isti profit, s tim sto si sa opcijama izdvojio 1/4 kapitala.
Imajuci u vidu ROI, sa akcijama je 25% a sa opcijama je 100%, zatim da je sa opcijama rizik ogranicen (mozes samo izgubit placen premium od 100$), sa akcijama rizik je neogranicen moze doci do potpunog gubitka vrijednosti, (pa nek mi onda opet neko kaze kako su opcije rizicnije nego akcije) onda bi neko neupucen mislio pa ovo je Sveti Gral, sto sam ja gubio vrijeme na stocks-u tolike godine.

Naravno, svugdje u trejdu postoji ravnoteza/kompenzacija izmedju pogodnosti i mana, pro i contra.

U slucaju kupnje CALL opcija treba da se poklope sledece okolnosti da bi se ostvario zeljeni profit.

- da undeline ode dovoljno daleko u smjeru koji si predvidio, znaci na gore

- da to bude u tacno odredjenom periodu (expiration time) jer vrijeme igra negativnu ulogu u slucaju kupnje opcija (bile one CALL ili PUT), radi se o negativnom time decay-u

-da naravno taj uspon prati odredjeni impuls volatilnosti, iako generalno kad je trziste u usponu, onda volatilnost opada, znaci kupnja mora biti pracena kakvim znacajnim dogadjajem, recimo earnings....

U prevodu tvoj trejd je delta+, theta-, vega+

Pa to ne bi mogla da predvidja konstantno ni pokojna baba Vanga, mozda nekakav insajder (kad tad bi ga uhvatili ovi iz SEC-a) ali za obicnog smrtnika/retail_trejdera je to tesko, rekao bih izuzetno tesko izvodljivo.

Do sada nisam upoznao nikoga ko duzi vremenski period uspjesno trejduje opcijama na opisan nacin, a poznam podosta retail trejdera koji casno zive od svog posla.

zelim svima uspjesan trejd
hedgemebabe is offline   Reply With Quote
Old 17.12.2015., 13:15   #62
Cartmann
Registrirani korisnik

Cartmann's Avatar

Član od: 07.11.2005.
Poruka: 2.141

Citat:
dezus@ View Post
daj mi stavi you tube nekakvo smisleno trgovanje opcije ,cisto da vidim ima li smisla ulaziti u to .hvala
Ne isplati se, osim ako imaš višak novca i nemaš ništa pametnije za raditi.

Ukratko, ako smatraš da možeš pogoditi smjer i tajming kretanja cijene dionice, uz navedeno u prvoj rečenici, možeš se igrati. Ne znam preko koga, i ja sam u istoj poziciji, trenutno u tdameritrade tj. thinkorswim koji su prije par godina prestali poslovati s klijentima iz inozemstva. Ako odlučiš trgovti probaj s

https://www.interactivebrokers.co.uk/en/home.php

javi kako je prošlo (iako ne bi trebalo biti problema).
Cartmann is offline   Reply With Quote
Old 17.12.2015., 19:34   #63
lovac
Registrirani korisnik

Član od: 06.05.2003.
Poruka: 2.541

Citat:
hedgemebabe View Post
Zakljucak je isti profit, s tim sto si sa opcijama izdvojio 1/4 kapitala.
Imajuci u vidu ROI, sa akcijama je 25% a sa opcijama je 100%, zatim da je sa opcijama rizik ogranicen (mozes samo izgubit placen premium od 100$), sa akcijama rizik je neogranicen moze doci do potpunog gubitka vrijednosti, (pa nek mi onda opet neko kaze kako su opcije rizicnije nego akcije) onda bi neko neupucen mislio pa ovo je Sveti Gral, sto sam ja gubio vrijeme na stocks-u tolike godine.
Da 1/4, ali tolike su bile sanse da cijena poraste toliko u 5 tjedana, pa dode na isto.
Da cijena nije otisla gore izgubio bi 1/4 kapitala na opcijama. A da dionica padne 1/4 i nikad vise ne poraste na nulu su male sanse.

Jos gore, od kada sam kupio dionice SUNE @ 3.60 u plusu sam 75%, opcija je porasla samo 200%.
MIC je pao samo 13% u 5 puta duzem periodu(sto bi znacilo da je vrijednost opcija pala zbog time decay) a na opcijama koje su vrijedile 3 puta duze(vise bi se zaradilo da su vrijedila krace ali veci rizik jer manje vremena ima da odu u pravom smjeru) od SUNE opcija, sam zaradio 280%.
“In my whole life, I have known no wise people (over a broad subject matter area) who didn't read all the time -- none, zero. You'd be amazed at how much Warren reads--and at how much I read. My children laugh at me. They think I'm a book with a couple of legs sticking out.”
― Charles T. Munger
lovac is offline   Reply With Quote
Old 17.12.2015., 22:06   #64
hedgemebabe
Registrirani korisnik

Citat:
lovac View Post
Da 1/4, ali tolike su bile sanse da cijena poraste toliko u 5 tjedana, pa dode na isto.
Da cijena nije otisla gore izgubio bi 1/4 kapitala na opcijama. A da dionica padne 1/4 i nikad vise ne poraste na nulu su male sanse.

Jos gore, od kada sam kupio dionice SUNE @ 3.60 u plusu sam 75%, opcija je porasla samo 200%.
MIC je pao samo 13% u 5 puta duzem periodu(sto bi znacilo da je vrijednost opcija pala zbog time decay) a na opcijama koje su vrijedile 3 puta duze(vise bi se zaradilo da su vrijedila krace ali veci rizik jer manje vremena ima da odu u pravom smjeru) od SUNE opcija, sam zaradio 280%.
Upravo zbog tog sto navodis (negativni time decay, probabilitet i jos mnostvo drugih cimbenika) toplo preporucujem svim trejderima da zaborave na trejding opcijama poput stocks-a, hocu reci buy&hold strategije, samo ce da izgube novce i vrijeme.

To u svakom slucaju ne znaci da se sa opcijama ne moze ostvariti profit, ja samo zelim da skrenem paznju buducim trejderima sa pogresnog pristupa opcijama.

Nego ako hoces (i mozes) spusti na forum kompletnu informaciju kada i za koliko si kupio SUNE stocks, ako imas kakav trejding plan, znaci koji ti je profit i loss limit... pa bih mogao koristeci tu informaciju da prikazem jednu od niza strategija za nekog ko koristi fundamentalnom/tehnickom analizom, tj ima nekakav recimo light Bullish feeling, npr prodaju jednog Bull Put spread-a i da to popratimo dnevno sa konkretnim cijenama i risk dijagramom i da uporedimo slucaj kupovine akcija sa trejdovanjem opcija. Znaci mali case study

sretan trejd zelim svima, velikima i malima
Old 17.12.2015., 22:38   #65
hedgemebabe
Registrirani korisnik

Citat:
Cartmann View Post
Ne isplati se, osim ako imaš višak novca i nemaš ništa pametnije za raditi.

Ukratko, ako smatraš da možeš pogoditi smjer i tajming kretanja cijene dionice, uz navedeno u prvoj rečenici, možeš se igrati. Ne znam preko koga, i ja sam u istoj poziciji, trenutno u tdameritrade tj. thinkorswim koji su prije par godina prestali poslovati s klijentima iz inozemstva. Ako odlučiš trgovti probaj s

https://www.interactivebrokers.co.uk/en/home.php

javi kako je prošlo (iako ne bi trebalo biti problema).
Iako poduzimas korake u ispravnom smjeru sto se tice izbora brokera, softwera i toolsa, u osnovi se ne slazem s onim sto navodis Cartmann.

Pokusacu da ukratko pojasnim i zbog cega.

- Opcije nisu niti hobi niti igra, treba im pristupiti kao i bilo kojem drugom biznisu, znaci ozbiljno i odgovorno, u suprotnom bolje ni ne pocinjati

- Jedno od najbitnijih pravila bilo kojeg tipa trejda je "Nikad ne trejdaj novac koji ti je potreban za druge stvari", drugim rijecima ne trejdaj ako ne posjedujes visak novca kojeg neces proplakati i prezaljivati u slucaju moguceg gubitka.

- I te kako moze da se isplati trejding opcijama, kao i svaki drugi tip trejda ako mu se pristupi na odgovarajuci nacin.

- Ako neko smatra da moze sa opcijama (kao i bilo kojim drugim derivatima...) bez ikakvoga tecaja i iskustva da udupla svoj account za godinu dana ili da za par godina iskljucivo zivi i izdrzava se od trejda mogu samo da odgovorim da nema blage veze sa realnoscu.
Jedan vrhunski kardiolog u Hrvatskoj mozda ima placu nekakvih 30.000 kuna (zaokruzimo to na 4000 euro) mjesecno, i za to mu je bilo potreban niz godina studija, jos toliko godina iskustva. Pa zasto bi neko pomislio da je uspjesan trejd opcijama mnogo drugaciji slucaj od recimo uspjesne operacije srca. Da bi se pokrenuo uspjesnom obrt je potrebno par godina izucavanja obrtnistva i jos toliko prakse da bi se bio dobar obrtnik. Da ne spomenem sve padove i uspone tokom tog procesa.

Da zakljucim, manje demagogije i vise truda, znoja i rada, rezultati nece izostati.

Kombinaciju koju navodis koristi veeelika vecina retail option trejdera i ne treba ti nista vise za uspjesan trejd opcijama, interactivebrokers je najjeftinija i najbrza platforma, njezin glavni nedostatak nadopunjavas sa thinkorswim gratis platformom, gdje unosis i pratis sve svoje pozicije.

Postoje tu jos dobrih kombinacija recimo OptionVue ili Option NetExplorer ali te kombinacij podrazumijevaju i extra troskove i ko nema bar 15-20tak sati sedmicno da ih iscijedi, samo je bacanje novaca.

sretan trejd zelim svima
Old 17.12.2015., 23:36   #66
lovac
Registrirani korisnik

Član od: 06.05.2003.
Poruka: 2.541

karidi mnogo si mi falio, lijem suze radosnice. prije ce doci ledeno doba nego cu ti reci svoje strategije i filozofije.

svima preporucujem da citaju knjige od najpametniih ljudi ikada pa ce nesta pameti doci i citatelju.
“In my whole life, I have known no wise people (over a broad subject matter area) who didn't read all the time -- none, zero. You'd be amazed at how much Warren reads--and at how much I read. My children laugh at me. They think I'm a book with a couple of legs sticking out.”
― Charles T. Munger
lovac is offline   Reply With Quote
Old 23.12.2015., 22:38   #67
hedgemebabe
Registrirani korisnik

Citat:
lovac View Post
karidi mnogo si mi falio, lijem suze radosnice. prije ce doci ledeno doba nego cu ti reci svoje strategije i filozofije.

svima preporucujem da citaju knjige od najpametniih ljudi ikada pa ce nesta pameti doci i citatelju.

Lovac, kak je prosal taj tvoj trejd, ima li kakvoga feedbacka.
Ako nema onda cu ja morat da prekopam historijske podatke pa da napravimo kakvu uporabnu analizu.
Smatram da je jedna od zadaca ovog foruma izmjena misljenja i iskustava da bi svi mogli nesto da nauce, ja namam nikakav problem da prezentujem svoj trejding, svakog kog interesuje sta i kako trejdujem, nek izvoli i pita i interesuje se.
Svaki pseudotrejd i palamudjenje samo je mlacenje prazne slame, cini mi se da ovdje uveliko fali da trejderi prezentiraju real money trejd.

sretan trejd svima
Odgovor

Opcije na temi

Pravila