Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet > Opcije

Odgovor

Opcije na temi
Old 17.01.2018., 11:50   #211
hedgemebabe
Registrirani korisnik

Član od: 03.12.2013.
Poruka: 59
Default Odgovor na: Vodič kroz opcije

Citat:
dezus View Post
thx kako stoji stvar sa 1 god cca rok opcije ? ima li to smisla kupovati?
Odgovorit ću ti pitanjem, pošto vidim da većina novopečenih trejdera opcija i dalje razmišlja jednosmjerno, samo kupnja call-a neki put i put-a.

Ima li smisla igrati šah samo sa pijunima (pješacima)?

Ta vaša kupnja call i put opcija ima karakteriste pijunske igre u šahu, koja je donekle značajna u teorijama otvaranja i pješačkim završnicama, međutim ne možeš čitavu igru zasnivati na pješačkoj igri, samo zato što ne poznaješ karakteristike i zakonitosti kretanja ostalih figura.

Opcije su ti dosta slične kompletnoj partiji šaha, gdje se one najbitnije stvari odrađuju u otvaranju, središnjici partija sa kombinovanim korištenjem ostalih versatilnijih figura koje u odgovarajućim uslovima mogu da ti pruže šahovsku preimućstvo nad protivnikom.

Možeš i da se otvoriš, započneš partiju ne tako idealno, pružit će ti se prilika da tokom partije (trejda) popraviš stanje na ploči (P/L) u tvoju korist pametnim korištenjem svih figura (upravljanjem različitih tipova pozicija/spredova/trejdova - spread adjustment).

Kad kažem upravljanje različitim tipovima pozicije/spread-a mislim na skup, grupaciju koji imaju različite karakteristike theta pozitivnu/negativnu, delta pozitivnu/negativnu, vega pozitivnu/negativnu strukturu, kombinaciju ATM, OTM, weekly, monthly, različitih underline-a.... a kao cjelina djeluju harmonično (pružaju kontroliran stupanj rizika odnosno osjećaj da se vlada situacijom, suprotno od osjećaja panike).
Ovakav ujednačen, harmoničan portfelj trejd pozicija sa opcijama je kao igranje simultanke protiv 10tak protivnika u isto vrijeme. Svako si treba naći mjeru, sa koliko istovremeno pozicija može da upravlja u svom portfelju.

Opcije nisu nimalo jednostavne za ovladati i najsličnije su šahovskoj igri i nikako ih ne treba posmatrati i koristiti kao turbo/leverage/na_steroidima "čovječe ne ljuti se", za to se imaju akcije.

Druga bitna stvar je da opcije možeš trejdovati bez tehničke i fundamentalne analize, čak šta više bi to preporučio svima, batalio sam TA i FA odavno i od tad mi je P/L krenuo uzbrdo. MOžeš ih trejdovati i bez p/l dijagrama kao što možeš igrati šah na slijepo.

Kao i za ovladavanje šahovskom igrom, opcije traže neophodno vrijeme i ne radi se tu o satima, danima i sedmicama, već mjesecima i godinama svakodnevnog rada. Prečica ovdje nema.

Tko nije spreman na takvu žrtvu, bolje mu je da se totalno kani opcija, inače će rezultati biti mediokritetni ako ne katastrofalni.

Znači knjigu u šake, početnicima preporučujem tečaje sa CBOE sajta, https://www.tastytrade.com, ovi drugi iako zabavni i sa dosta koristnog materijala ne preporučujem za korištenje većine strategija koji oni guraju, jednostavno ta njihova mantra "trade small and trade frequently" služi svrsi dok si početnik sa malo novca, jednom kad stekneš iskustva i počneš trejdovati sa nešto ozbiljnijim novcem to ne pije vodu, u stvari ide im na ruku pošto imaju i brokersku kuću, prodali tos pa sad oformili tastyworks.
A da svakako si otvori paper trade na thinkorswim-u i tu za početak paper-trejdaj dok si ne stekneš dovoljno iskustva da pređeš u live režim, tu ti zbog provizija preporučam InteractiveBroker.

svako dobro,
hedgemebabe is offline   Reply With Quote
Old 17.01.2018., 12:30   #212
dezus
Registrirani korisnik

Član od: 29.09.2012.
Poruka: 268

hedgemebabe@
grci ,te vrijednosti se konstantno mjenjaju ,dok market radi..kako pravilno odrediti ulaznu razinu kako cijene opcije i grke?
ako trazim povoljni grk onda nemogu gledat kolika je cijena
jer jedno i drugo ako je npr povoljno vjerojatno opcija ima ogromnu cjenu .
druga stvar open interest je varljiv,,jer zna bit ogromna cifra a opcija se danima uopce ne trguje tj nelikvidna je ili uopce nema bid.
trece kolika najmanja cijena opcije je barem isplativa ,jer provizije pojedu dosta profita,hvala
Priloženo
File Type: png grci.png (11,7 KB, otvoreno 6 puta)
dezus is offline   Reply With Quote
Old 17.01.2018., 18:48   #213
Cartmann
Registrirani korisnik

Cartmann's Avatar

Član od: 07.11.2005.
Poruka: 2.141

Citat:
hedgemebabe View Post
Samo mala ispravka Cartmann,

svaka kupljena opcija gubi na vrijednosti protekom vremena, radi se o theta negativnoj poziciji
tako da svaka prodata opcija dobija na vrijednosti protekom vremena, jer se radi o theta pozitivnoj poziciji

svako dobro,
Da, jer je to zero sum game. U tom slučaju prodavateljeva pozicija dobija gubitkom vrijednosti opcije. Npr. call opcija 19 jan 18 strike 60 će u slučaju da se 19 jan cijena dionice zadrži ispod 60 isteći bezvrijedna, prodavatelj je dobio premiju.

Nisam znao da tos ekipa ima novi projekt, bili su mi dragi u tosu. Inače iz Hr se ni ne može trgovati preko tos - tdameritradea, šteta jer im je platforma odlična, ali s druge strane ib imaju dobre uvjete. Koju knjigu bi preporučio?
Cartmann is offline   Reply With Quote
Old 08.02.2018., 12:16   #214
lovac
Registrirani korisnik

Član od: 06.05.2003.
Poruka: 2.541

Citat:
hedgemebabe View Post
Bez uvrede lovac,

ovaj tvoj trejd pokušaj mi najviše liči na pišanje uz vjetar.
umorih se komentarišući da se opcijama ne trguje ko sa akcijama, ali džaba.
Prodao sam opcije sa ok zaradom. Jos ce KODK pasti ali ne zelim riskirati. Shortati nisam mogao jer broker ne nudi shorteve na nelikvidne dionice.
“In my whole life, I have known no wise people (over a broad subject matter area) who didn't read all the time -- none, zero. You'd be amazed at how much Warren reads--and at how much I read. My children laugh at me. They think I'm a book with a couple of legs sticking out.”
― Charles T. Munger
lovac is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila