Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Crna Gora

Odgovor

Opcije na temi
Old 14.03.2006., 13:28   #1
SAJONAC
Registrirani korisnik

SAJONAC's Avatar

Član od: 06.12.2005.
Poruka: 128
Default Kombinat Aluminijuma Podgorica

Negdje netko na forumu reče da nismo ni svjesni koliko još malo u regionu ima prilika za laganom i dobrom zaradom, na koju smo navikli. Cijenim da je Kombinat Aluminijuma Podgorica možda i posljednji mohikanac, uz to i dovoljno likvidan da se mogu kupiti ozbiljne količine, pa otud i ideja da ova dionica bude posebna tema. Izneseno temeljim na sljedećem:

Brojke 2003: P/E 5.5, P/B 0.3, P/S 0.15, ROE 5.53 %, neto dobit 4,3 mil EUR, ukupne dugoročne obaveze 199 mil EUR, ukupni prihodi 163 mil EUR.

Brojke 2004: P/E 25, P/B 0.29, P/S 0.13, ROE 1.15%, neto dobit 0,9 mil EUR, ukupne dugoročne obaveze 167 mil EUR, ukupni prihodi 179 mil EUR.

Brojke 2005 još nemam, ali je u medijima mnogo puta saopšteno da su ukupni dugovi kroz reprograme i otpise svedeni sa 167 na 105 mil EUR. Saopšteno je i da ukupni prihodi iznose oko 230 mil USD ( nešto ima i na www.kap.cg.yu ).

KAP su u prethodnom periodu muzli domaći „biznismeni“, koji imaju i značajno učešće i u dugu koji je ostao (Vektra d.o.o. Podgorica).

65,4 % KAP-a je krajem novembra prodato Rusima, odnosno milijarderu Deripaski. Akcije su prodate za 48.5 miliona eura, a kupac je obećao 55 miliona eura investicija u KAP, kao i da će uplatiti Vladi 27 miliona dolara i obezbijediti 20 miliona eura kredita za ekološki program. Kompaniju je formalno kupio Bejzik element, a po pisanju ruskog ekonomskog časopisa »Vedomosti« postoji opcija da RUSAL od nje kupi KAP po nominali kroz neko vrijeme, kada firma bude dovedena na nivo poslovanja RUSAL-a.

Ono što se za sad može reći za Ruse jeste da su pokazali neočekivano veliku dozu profesionalizma i ozbiljnosti. Svakom centu nastoje ući u trag. Dosadašna godišnja proizvodnja KAP-a je iznosila 120.000 tona, a shodno investicionom programu, KAP će u 2006. godini proizvesti blizu 170.000 tona aluminijuma.

Ali, ono što je najbitnije desilo se nezavisno od njih. Od kada su Rusi preuzeli KAPG, cijena aluminijuma je drastično skočila. Ne samo da je cijena porasla sa 1,650.00 na 2,260.00 US$/tonne ( www.lme.co.uk ), već je i dolar u porastu.

Naravno, u ovoj industriji to ne mora odmah da znači velik uspijeh, jer zavisite od cijene električne energije koja je glavni proizvodni input. Za sve slične tvornice aluminijuma to je glavobolja, osim za KAPG. Cijene i količine električne energije koje će KAPG plaćati EPCG u narednih pet godina izgledaju ovako:

XII 2005-kraj 2006: dvije trećine potreba, ili 1.204.762 MWh po cijeni od 20.44€/MWh
2007-2008: 1.204.762 MWh po cijeni od 20.44€/MWh + odstupanje cijene aluminijuma na LME ( trenutno bi to iznosilo 34€/MWh )
2009 - 8 mjeseci 2010: 1.204.762 MWh po cijeni od 20.44€/MWh + odstupanje cijene aluminijuma na LME + odstupanje cijene struje na EEX.

Nasuprot ovim cijenama, cijene na marketu su mnogo veće. Na Lajpcigu trenutna cijena je 59,82 €/MWh na ”hour contracts”, dok na “block contracts” iznosi čak 78,8€/MWh ( www.eex.de ).

Jasno je da u suštini KAPG biva subvenciniran od strane države Crne Gore u godišnjim iznosima od 40 - 70 mil EUR zavisno od dešavanja na svjetskim burzama, a cijeli ima kapitalizaciju od 22 mil. Smatram da je ovo dionica koja će obilježiti naredni period CG marketa. Imao bih još svašta reći, radi se o jako velikom i složenom sistemu, ali dosta za prvi post na temu KAPG.
SAJONAC is offline   Reply With Quote
Old 14.03.2006., 14:16   #2
Neurosinner
. .. bez cenzure .. .

Član od: 24.09.2002.
Poruka: 693
Default Odgovor na: Kombinat Aluminijuma Podgorica

sajonac, ajde mi molim te reci tko su ti Bejzik element? pratio sam kap prije par mjeseci, po svuda se pisalo o kupnji od RUSALa, preko nekakve firmice off-shore. bila je priča da će se natječaj poništiti jer nisu bili zadovoljeni uvjeti tendera?

nije li bejzik u vlasništvu rusala? jer mi to i nije neka super vijest, pošto rusal ima jako puno problema zbog svih mogučih evazija koje koriste u svijetu...
Neurosinner is offline   Reply With Quote
Old 14.03.2006., 14:44   #3
SAJONAC
Registrirani korisnik

SAJONAC's Avatar

Jeste, Bejzik je u 100% vlasništvu RUSAL-a. Prvo je trebao da kupi Solomon, zatim EN+, i na kraju kupi ovaj Bejzik. U finalu, sve su to Deripaskine, odnosno RUSAL-ove ćerke kompanije. Tačno da postoji opasnost tzv. transfernih cijena, ali na to gledam optimistički iz dva razloga:

1. Porez na dobit je u CG 9% i kao takav je među najmanjima u Evropi;
2. KAP je u stvari nešto oko jedne trećine crnogorske privrede! Npr, uporedi sa GDP-om. GDP iznosi oko 1.4 milijarde ( od čega državana potrošnja oko 42%), a prihodi KAP-a su trenutno oko 230 mil USD. Na osnovu mog posta mogao si vidjet da za 2006 planiraju povećati proizvodnju za 40%, što uz rekordne cijene aluminijuma daje cifre od koje ti se u glavi zavrti. Ako bi Rusi krenuli da nešto krupno muljaju, teško da bi to ostalo bez reakcije crnogorskih vlasti. Vlada ima zaštitne klauzule u ugovoru kojima se štiti, po pisanju medija, nisam ga lično vidio. Velika bi se prašina digla, ipak je to čovječe trećina CG privrede, a kupuješ je za 22 mil EUR !
Old 14.03.2006., 17:04   #4
igor
Registrirani korisnik

Član od: 26.11.2003.
Poruka: 369

Koja je zadnja cijena za KAPG? Gledao sam na NEX i www.sem-on.net, nisam našao podatke o cijeni, kako to da nema trgovine?
igor is offline   Reply With Quote
Old 14.03.2006., 17:28   #5
Neurosinner
. .. bez cenzure .. .

Član od: 24.09.2002.
Poruka: 693

pogledaj na montenegroberza.com, mislim da je oko 2,5 eur. promet je zadovoljavajući. pogledao sam svoju staru tablicu, meni je procjena kap-a bila oko 10 eur. nisam kupovao na 1,3 zbog nepovjerenja u rusal. burza kaže da sam pogriješio...
Neurosinner is offline   Reply With Quote
Old 14.03.2006., 19:55   #6
ericson
Registrirani korisnik

Član od: 09.10.2002.
Poruka: 395

Citat:
SAJONAC
Jeste, Bejzik je u 100% vlasništvu RUSAL-a. Prvo je trebao da kupi Solomon, zatim EN+, i na kraju kupi ovaj Bejzik. U finalu, sve su to Deripaskine, odnosno RUSAL-ove ćerke kompanije. Tačno da postoji opasnost tzv. transfernih cijena, ali na to gledam optimistički iz dva razloga:

1. Porez na dobit je u CG 9% i kao takav je među najmanjima u Evropi;
2. KAP je u stvari nešto oko jedne trećine crnogorske privrede! Npr, uporedi sa GDP-om. GDP iznosi oko 1.4 milijarde ( od čega državana potrošnja oko 42%), a prihodi KAP-a su trenutno oko 230 mil USD. Na osnovu mog posta mogao si vidjet da za 2006 planiraju povećati proizvodnju za 40%, što uz rekordne cijene aluminijuma daje cifre od koje ti se u glavi zavrti. Ako bi Rusi krenuli da nešto krupno muljaju, teško da bi to ostalo bez reakcije crnogorskih vlasti. Vlada ima zaštitne klauzule u ugovoru kojima se štiti, po pisanju medija, nisam ga lično vidio. Velika bi se prašina digla, ipak je to čovječe trećina CG privrede, a kupuješ je za 22 mil EUR !
sve si to fino nabrojio, samo nisi rekao da tvrtku mogu dokapitalizirat za iznos duga i tvoja dionica u tom slucaju nevrijedi pisljivog boba.a glasove za dokapitalizaciju imaju.
ericson is offline   Reply With Quote
Old 14.03.2006., 20:24   #7
netstrider
eyes wide shut

Član od: 30.06.2003.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 3.141

Evo, da bacim kratku usporedbu:
Jedino mi nije jasno zašto ti je 0,3 BV za aluminijsku industriju malo. Mislim, ako ćemo gledati Birač (proizvodnja glinice) koji isto tako puno sudjeluje u GDP-u Srpske (nešto manje od ovoga), koji isto tako ima subvenciju osn. energenta, koji štoviše drži i rudnike (iz Milića i Jajca se ne isplati prevozit boksit na kraj svijeta), koji drži više od 1% svj. proizvodnje glinice. ... Koji ima skoro 200 mil. KM izvučene dobiti godišnje preko ćeri i koji se trži po ... blabla. Uglavnom, uz previše sličnosti BIRA se trži po P/B od 0,16. I svi govore da nema šanse da im odobre konverziju duga u akcije i jako se pazi na to što će i kako će. I žele im ukinuti taj povlašteni ugovor (nije to lako ni potpisat). Odokativno je odmah vidljivo da je BIRA jeftiniji. od KAPG Ako ništa, proizvodnja glinice u Evropi se uopće ne isplati. Proizvodnja aluminija daleko se manje isplati. I daleko će se manje isplatiti idućih godina. Da mene pitate BIRA je puno rizika za potencijal rasta od kojih ima i znatno većih, bez blizu rizika. KAPG u odn, na BIRA mi je bezveze.
moj eurocent.
netstrider is offline   Reply With Quote
Old 15.03.2006., 10:52   #8
SAJONAC
Registrirani korisnik

SAJONAC's Avatar

Citat:
ericson
sve si to fino nabrojio, samo nisi rekao da tvrtku mogu dokapitalizirat za iznos duga i tvoja dionica u tom slucaju nevrijedi pisljivog boba.a glasove za dokapitalizaciju imaju.
Da razjasnimo stvari oko eventualne dokapitalizacije, odnosno tehnički pravilnije rečeno – konverzije duga u dionice.

Ugovor o privatizaciji i reprogramu dugova još niko nije vidio. Mora se sačekati izvještaj revizora (za kojeg su Rusi nedavno izabrali Deloitte) da vidimo kakvo je stanje sa dugovima.

Postoje tri varijante.

1.Da su dugove direktno od KAP-a preuzeli Rusal, Solomon ili Bejzik ( Deripaska u finalu), pa bi u tom slučaju skupština mogla izglasati odluku o konverziji duga u dionice i oni bi u tom slučaju dobili iste;

2.Da se na strani povjerioca u bilanci i dalje vode Vektra, Glenkor i Standard banka.Tada konverzije duga ne bi ni bilo, jer bi oni dobili te dionice i

3.Kombinacija dvije gore navedene varijante u meni nepoznatom omjeru.

Sa aspekta nas dioničara, uopšte ne mislim da bi u slučaju varijante pod 1, naše dionice vrijedjele pišljiva boba. KAP bi bio potpuno očišćen od dugova, ali bi se broj akcija povećao sa sadašnjih 9,5 na nekih 27 mil akcija. Na planiranu proizvodnju za 2006 od 170.000 tona i cijenu aluminijuma recimo za 10% manju od sadašnje na LME, prihodi KAP-a iznose 340 mil EUR. Mislim da i nije neka umjetnost da uz subvencuje koje imaju mogu ostvarit profitnu marginu od 5%. U tom slučaju EPS bi bila velika i sa 27 mil dionica, ova dionica bi bila dobra. Ovo je najpesimističkija varijanta sa dugovima, od koje ja uvijek i polazim.
Old 15.03.2006., 12:23   #9
ericson
Registrirani korisnik

Član od: 09.10.2002.
Poruka: 395

otkud ti planirana proizvodnja od 170000 tona, ako je poznato da je odobrena koncesija za rudnike boksita od 650000 tona boksita, sto daje proizvodnju od 120000 tona aluminija.i pitanje je dali ce biti subvencija nakon privatizacije. s druge strane omca je i vrlo visok broj zaposlenika.ako postoji potencijal na ovu cijenu, onda je potencijal na trebjesu dvostruki.puno rizika s obzirom da rusi drze sve konce u rukama.cinjenica je da su ameri zatvorili takvih 10 tvrtki u SAD, i da su rusi preuzeli jednu takvu kompaniju u africi, pa je potom zatvorili.slican slucaj s rusima odigran je i sa zeljezarom niksic.
ericson is offline   Reply With Quote
Old 15.03.2006., 13:02   #10
SAJONAC
Registrirani korisnik

SAJONAC's Avatar

Proizvodnju od 170.000 tona je javno najavio direktor Zaltsman, a kao elemente investicionog programa koji obavezuje Ruse. Napomenuo je da će se striktno držati investicionog programa. Odakle im boksit za to, još uvijek mi nije poznato.

Subvencije ( cijene struje) su kupoprodajnim ugovorom garantovane, to niko ne može osporiti. Ugovor nije javan dokument, ali je to plasirano u svim medijima. Ajde ako imas on-line arhivu Vijesti, npr. postavi vijest od 07.12.2005, u kojem Vijesti citiraju te stavke iz ugovora koji im je dat na uvid ? Ima i u nebrojenim tekstovima i medijima.

Ne možeš nikako porediti sa Željezarom Nikšić, koju je kupac platio 1.000 EUR , I KAP koji će RUSAL ipak koštati zajedno sa raznim davanjima preko 100 mil EUR. Ajde molim te, ili neko drugi ko ima on-line Vijesti, neka nadje tekst od 24.11.2005 ( Njemci presijecaju sporove, a ima i drugi o dugovima) koji govori o zaštitnim klauzulama za Crnu Goru. U nekim slučajevima država čak ima pravo na automatski raskid ugovora ! Naročito su osjetljive stvari oko proizvodnje. Čini se da je KAP ključno pitanje CG privrede. Ako bi dozvolili Rusima da ga unište, ne mogu zamisliti posljedice po CG. KAP u ukupnom CG izvozu učestvuje u iznosu od 56-60% !!! Sa zadnjim cijenama i planiranom proizvodnjom učešće će biti još veće. Zbog toga se i pregovaralo sa Rusima gotovo dvije godine, i moraju postojati zaštitni mehanizmi. To je firma od koje kao što vidiš itekako zavisi cijela država.
Odgovor

Opcije na temi

Pravila