Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > BiH > BLSE

Odgovor

Opcije na temi
Old 23.09.2019., 10:48   #7601
salenacionale
Registrirani korisnik

Član od: 03.01.2005.
Poruka: 987
Default Odgovor na: Ulaganje u RS

Komisija će formalno-pravno da zadrži nadzor nad delistiranim fondovima, ali će to u praksi malo značiti investitorima iz više razloga:
- Udjele možete samo dati na otkup, nema OTC tržišta
- Imate svakodnevni otkup, ali nemate svakodnevni izvještaj o strukturi portfelja fonda
- Za kratko vrijeme fond može doći u krizu likvidnosti, a vi nemate mogućnost pravovremenog reagovanja
- Nerealno je očekivati rast vrijednosti NAV-a, osim kao posljedicu otkupa i naplate izlazne provizije, a bez novih udjela fond je osuđen na propast

BTW, evo i VEBP, koji je imao sasvim solidnu strukturu imovine, dobio je zahtjev za otkup skoro 40% udjela, i sav novac (1,9 mil KM) će otići na isplatu.

OIF su bili solidna priča na učmalom tržištu dok je bilo diskonta, ali se otkupima i delistiranjem i taj segment tržišta privodi kraju.
salenacionale is offline   Reply With Quote
Old 24.09.2019., 19:06   #7602
pikibu
Registrirani korisnik

Član od: 23.02.2009.
Poruka: 293

Vb fond isto prikazuje velepromet prijedor i 1 maj drvodjelska
da ima vrijednost 330.000 KM. A te firme nepostoje ili nice trava u njima. A to možda realno mogu prodati za 10.000 KM, i to je pitanje..To je isto obmana akcionara, za koju komisija treba reagirati i dati kaznu. Ovi sto povuku udjele uzece vise novca na osnovu toga a oni sto ostaju imace bezvredne akcije, sad kad ovi prodaju još ove likvidne jer nemju vise para.
Uvecavaju vrijednost akcija koje nemogu prodati. Ali sve je to dog
pikibu is offline   Reply With Quote
Old 25.09.2019., 12:46   #7603
salenacionale
Registrirani korisnik

Tačno tako. Način vrednovanja pojedinih HoV u portfelju OIF je posebna priča. Za Komisiju je sasvim normalno da istu HoV različiti fondovi drugačije vrednuju, npr. OCJH.

Mislim da je cijela priča oko otvaranja fondova i napravljena da veliki akcionari izvuku keš koji nikad ne bi mogli dobiti u postojećim uslovima na tržištu. Ako imate koji udjel dajte ga na otkup dok ne bude prekasno.
Old 26.09.2019., 15:38   #7604
pikibu
Registrirani korisnik

Pocetak kraja...I ode OPTP nestade...Nema ga nigde, sto ga nisu prebacili u delistirane hartije ? Sad se vise nista ne zna o fondu... Kao da nije ni bio... Cijela istorija od kad je osnovan OPTP nestade... A vidim i Balkan fond najavio otkup... On je meni najproblematičniji fond od svih....

Gledam sad nema nigde izvještaj mjescno ulaganja fonda OPTP, ne mogu naći, nema na njihovom sajtu. Izgleda da neće ni obavještavati više...
Old 26.09.2019., 16:16   #7605
salenacionale
Registrirani korisnik

Mislim da će delistirani fondovi objavljivati info na svom sajtu, ali to je ipak manje nego što smo imali na berzi.
http://www.kristalinvest.com/index.p...ortunity-fund/

OIF su dužni objaviti prvi otkup najkasnije godinu dana od dana otvaranja, pa je u skladu s tim i BAIP dao obavještenje. Uskoro očekujemo i JKIP, PRIP, PADP i EIOP. Ponudu su već dali i KCPP i CSHP, ali sumnjam da će na njima biti nekog odziva jer je cijena na berzi povoljnija od one u prvom otkupu.

Što se tiče kvaliteta portfelja fondova, skoro svi imaju prilično nepovoljnu strukturu, pogotovo ako se u otkupima u prve dvije godine izvuče keš. Pomenuti BAIP u strukturi za sada ima 22% keša, 19% obveznica, 24% BOKS, 18% TLKM i to je praktično sve što vrijedi.
Po meni, ubjedljivo najslabiji fond je PADP koji ima svega 1,4 mil KM imovine, od čega je 51% CMEG, 14% SGAS, 14% JKIP, a keš svega 5,5%. Praktično nemaju ništa što se može lako i po solidnoj cijeni prodati...
Čak i VEBP koji je imao solidnu strukturu do ovog otkupa, nakon isplate će mu ostati nešto TLKM, HELV i AIVP kojeg će sigurno dati na otkup, pošto je sad AIVP od njih uzeo keš Ostale HoV su ili sitne, ili potpuno nelikvidne, a uz to i precijenjene.
Old 02.10.2019., 09:42   #7606
pikibu
Registrirani korisnik

Ej da li neko zna gde ja mogu vidjeti koliko sad OPTP, Futur ima udjela sa danasnjim danom ili krajem mjeseca... Kod njih na stranici nema ništa. Izgleda da neće objavljivati ni mjesečne izvještaje... Čudi me kako sad kad se povukao sa berze OPTP nema ni jednog zahteva za otkup... a dok je bio na berzi bilo svaki dan. Da li oni moraju prikazivati te otkupe kad budu ili ne moraju?
Old 02.10.2019., 11:52   #7607
salenacionale
Registrirani korisnik

Delistiranjem OIF postaju puno manje transparentni. Jedino što sad vidimo na sajtu berze je NAV, ali strukturu imovine ili broj udjela ne možemo vidjeti. Pitanje je kad će i u kojoj formi objavljivati izvještaje na sajtu...

OPTP je u sedmici kad je delistiran prodao 1 mil akcija HELV i oko 490K akcija HETR za oko pola mil KM. U toj sedmici otkupljeno je oko 150.000 udjela OPTP za oko 1 mil KM. Šta se dešavalo sa otkupom nakon delistiranja dešavalo, nije mi poznato.

Primjetno je i da FTRP prodaje TLKM dok još ima tražnje, za sada bez negativnog uticaja na cijenu. Ako se i ostali fondovi uključe u prodaju ili ovi što se delistiraju intenziviraju rasprodaju, cijene bi mogle značajno pasti jer su količine pojedinih HoV koje imaju fondovi impresivne za ovako nelikvidno tržište. A zahtjevi za otkup vrše pritisak da se unovčava imovina...
Old 03.10.2019., 23:58   #7608
krvopija
Registrirani korisnik

Član od: 02.12.2012.
Poruka: 84

Citat:
salenacionale View Post
Ako se i ostali fondovi uključe u prodaju ili ovi što se delistiraju intenziviraju rasprodaju, cijene bi mogle značajno pasti jer su količine pojedinih HoV koje imaju fondovi impresivne za ovako nelikvidno tržište. A zahtjevi za otkup vrše pritisak da se unovčava imovina...
U zadnje vrijeme pišeš kao da si 100% u cashu i jedva čekaš rasprodaju
krvopija is offline   Reply With Quote
Old 04.10.2019., 09:10   #7609
salenacionale
Registrirani korisnik

Citat:
krvopija View Post
U zadnje vrijeme pišeš kao da si 100% u cashu i jedva čekaš rasprodaju
Ni blizu
Ovo što sam naveo meni zvuči kao logičan slijed događaja, što ne znači da će tako i biti...

Što se tiče pozicija, ono što čekam su otkupi pojedinih OIF prije delistiranja. Raspoloživi keš se ionako nema gdje investirati na BLSE Eventualno dokupiti TLKM i penzionisati se Ili preći u regiju

Potencijalne rasprodaje ERS od strane OIF mogu biti interesantne samo špekulativno na kratak rok, imajući u vidu neizvjesnost najavljenog otkupa od malih akcionara, kao i cijene po kojoj bi taj otkup bio obavljen.
Old 04.10.2019., 22:58   #7610
pand
Registrirani korisnik

Član od: 25.05.2006.
Poruka: 207

Na TLKM se ovih dana solidno prometovalo po tekućoj cijeni. Zanimljivo je da su i na kupovnoj strani veliki nalozi i očigledno da pored fondova koji obezbjedjuju likvidnost ima i onih koji pojačavaju pozicije.

Opcije na temi

Pravila