Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 08.11.2002., 06:08   #1
smrznuti
Registrirani korisnik

Član od: 08.11.2002.
Poruka: 242
Default HT - Hrvatske telekomunikacije d.d. (HT-R-A)

Vlada donijela odluku o prodaji 7 posto dionica HT-a bivšim i sadašnjim zaposlenicima

Vlada je donijela odluku o prodaji sedam posto dionica Hrvatskog telekoma zaposlenicima i ranije zaposlenima. Prodaja će se provesti uz posredovanje društva HT ESOP, a cijena po kojoj će se dionice ponuditi na prodaju je cijena koju je strateški ulagatelj platio kod kupnje 16 posto dionica HT-a. Zaposlenicima i bivšim zaposlenicima ponudit će se osnovni popust od 15 posto te dodatni popust od najviše deset posto koji će ovisiti o godinama radnog staža. Dionice će biti ponuđene na gotovinski otkup ili na otkup uz otplatu uz kamatnu stopu od 5 do 7 posto, s rokom otplate od 3 do 5 godina. Bez obzira na modalitet kupnje zaposlenici i bivši zaposlenici imat će zabranu raspolaganja dionicama u trajanju od najmanje dvije godine.
07.11.2002 | 17:12 Izvori:www.bankamagazine.hr • Infoforum News Service

Radim u HTu, pa pitam za savjet za vladinu ponudu radnicima.
Isplati li se uzeti te dionice
smrznuti is offline   Reply With Quote
Old 08.11.2002., 07:09   #2
Rmpalija
Registrirani korisnik

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 1.552

Sam procijeni. Ako će HT poslovat' kao što mu posluje vlasnički titular (DT) onda je to "račun u crvenom" (odnosno čisti gubitak). Međutim iz ove vijesti koju si ti prenio (a nadam se da je autentična) nije mi jasno zbog čega vlasnici dionica koji su ih platili gotovinom ne bi mogli s njima slobodno raspolagati (valjda zato da se oni koji ih kupuju kreditom ne bi doveli u lošiji položaj), ili zato što će Vlada pokazati cijelom narodu da Vam je odobrila popust od cijelih 15% (i od toga napravit' dobar predizborni marketinški potez). Pritom će sigurno angažirat' neovisnog analitičara (čitaj:konzultanta) koji će na osnovu superfantastičnog poslovanja HT-a i golemog feea koji će za tu procjenu dobiti savjetovati Vas male ovce s malim rogovima da vam je to najbolje što vam se u životu moglo dogoditi. Ako imaš saznanja kol'ko HT godišnje zarađuje tj. kol'ka mu je dobit, te ako je ona veća od spomenutih 5 do 7% potrebnih za financiranje kupovine onda ih kupi (ali samo pod uvjetom da ti kao krupna zvijerka možeš na skupštini izglasat (sa ostalim malim puš(d)ioničarima isplatu dividende)). S obzirom na trenutno stanje na svjetskim tržištima kapitala glede IT sektora kupnja bi bila pušiona, dok s druge strane imam informacija da HT sve bolje posluje (iako mi nije jasno zašto onda i od većinskog suvlasnika, tj. države (49%) kriju poslovne rezultate).
No bilo kako bilo mislim da se nećeš obogatit' ako uletiš u kombinaciju, a gubitak ćeš donekle amortizirat' popustom (od 15%) i na radni staž.
Da je ovo ponudio VIP ja bih odmah uletio, ali sa HT-om ne znam baš.
I konačno prijateljski savjet, probajte vi male ovce s malim rogovima osnovat nekakvu interesnu skupinu (mislim da možda već tak' nešto i imate) i kod Vlade lobirat' za veći skonto (što ćete teško izborit' no vrijedi pokušati), kol'ko uspijete u tome tol'ko će vaša investicija biti profitabilnija, a ukoliko vam se Slinić i kompanija ne smile onda ih ignorirajte i s lovom koju ste htjeli potrošiti na dionice otiđite na neko putovanje. Jest potrošnja, ali bolje i takva potrošnja nego mrtvi kapital.
Rmpalija is offline   Reply With Quote
Old 08.11.2002., 07:21   #3
smrznuti
Registrirani korisnik

Rmpalija, fala na savjetu.

Nije da imam uvid u financije firme, ali sa sigurnošću ti mogu reći da mobilne u kojima radim sigurno stvaraju dobit. HT, a i VIP su jedne od najboljih mreža u Evropi (pa i svijetu),a dobit ovisi i o veličini tržišta koje je takvo kakvo je.

Postoje li ikakve mogućnosti da DT kaže nećemo isplaćivati dividende i niko im ništa ne može.

Dobro si primjetio što i mene muči, zašto se s dionicama ne smije baratati najmanje dvije godine.
Old 08.11.2002., 07:48   #4
Rmpalija
Registrirani korisnik

Poruka: 1.552

Naravno, da mogu oni su ionako većinski vlasnici. Mislim da će u idućim godinama isplaćivati nešto za dividende, pošto je matica (DT) u banani, da se pokaže dioničarima DT-a kako im akvizicije nose dobru lovu i da je Sommer bio vizionar glede širenja na balkan.
Što se tiče vremenskog roka za raspolaganje dionicama trebalo bi provjeriti (što je naravno nemoguće) ugovor sa DT-om, da se vidi kaj tam piše. Sumnjam da je na dijelu Vladin altruizam, ali sam siguran da bi oni koji bi kupili dionice uz popust kešom odmah ih pokušali utrapiti DT-u (ili obratno DT bi ih skupljao) po cijeni negdje između 15% popusta i cijene koju je plaćao DT prilikom prijašnjih stjecanja dionica. Na taj način bi DT došao do dionica povoljnije nego što su bile u Škegre. Možda se boje i u Hrvata svepopularnog sporta torbarenja i otkupa ugovora (od onih koji kupuju kreditom). Ne znam, prije ili kasnije kvaka će izbit' na vidjelo.
A što se tiče profitabilnosti HT-a i VIP-a, to spada u područje genetski nasljedne sklonosti Hrvata da žive iznad svojih mogućnosti. Pa jebeš i hljeb i grah i sol, daj amo kredu za novi auto i mobitel na 12 mjeseci.
Rmpalija is offline   Reply With Quote
Old 08.11.2002., 23:41   #5
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.565

Nešto o cijeni po kojoj bi radnici dobili/kupili/preplatili svoje pakete.
Kao usporedbu uzeo sam mađarski Matav koji se također nalazi u vlasništvu DT-a i prilično je profitabilan (prilično više od HT-a) u postocima.

Tržišna kapitalizacija: Matav 3,25 milijarde $ / HT ?

Prodaja: Matav 2,41 milijardu $ / HT 970 milijuna $

Dugoročni dug: Matav 1,59 milijardi $ / HT 35,7 milijuna $

Ukupno dugovanje: Matav 1,78 milijarde $ / HT 210 milijuna $ + ?izvanbilančno 34 milijuna $

Vrijednost bilance: Matav 4,5 milijarde $ / HT 1,9 milijardi $

Dobit 2001.: Matav 330 milijuna $ / HT 41,3 milijuna $

Uz to valja reći da Matav dijeli i godišnju dividendu od ca. 1% na sadašnju cijenu dionice.
Iz ovako izloženih podataka moguće je ugrubo procijeniti da Matav u brojkama predstavlja negdje 2,5 HT-a.
Bitna razlika pojavljuje se u stupnju zaduženosti, ovdje u korist HT-a, međutim gledajući profitabilnost Matav uz svoju zaduženost odbacuje višestruko solidniju dobit. Ovdje ima razloga reći da je DT ušao u Matav još 93.restrukturirao kompaniju dok HT to tek čeka. Postoji podatak da će radi kresanja troškova u svojim istočnoeuropskim jedinicama Mađarskoj, Slovačkoj i HR, DT kresati broj zaposlenih za oko 10000 ljudi ukupno u iduće dvije godine(ili prije). Vrijedi i spomenuti da DT danas u Matavu drži 60% dok je ostatak javno raspršen što preko burze u Budimpešti, a što preko NYSE. Država je zadržala "zlatnu dionicu".
Kakva strategija čeka HT? Bilo je nekog govora o ulaganjima koja će uslijediti iz vlastitih sredstava. Koliko opsežna i u kolikoj mjeri će opteretiti bilancu? Svakako da je HT u usporedbi sa sebi sličnima vrlo malo zadužena kompanija. Svima je jasno da će se to brzo mijenjati kako liberalizacija počne na tržištu hvatati maha.
Istina je i da mala prošlogodišnja dobit možda i ne odražava stvarne profitne stope po kojima HT posluje.
Sadašnja knjigovodstvena vrijednost HT dionica je negdje oko 150-160 HRK, uz realno povećanje dobiti i još uvijek malu zaduženost, te očekivano smanjenje broja zaposlenih vrijednost kapitala bi mogla značajno rasti. Iako je globalno stanje u industriji teško do katastrofalno kod HT imamo sasvim drugu situaciju. Naravno, ne bi bilo tako da nema i monopola. Zato ostaje otvoreno pitanje što nose iduće godine. Fiksna telefonija? Mobilna? Treća mreža? UMTS? Dosta pitanja i još više potrebnih investicija. Ne poboljša li HT profitnu stopu (čitaj, smanji broj zaposlenih) imati će problema u pokrivanju svojih ulaganja. Vidjeti ćemo koji optimum će postići.

Još za kraj. Kad bi se HT dionica procijenjivala prema Matavu po cijeni koju on postiže na burzi uzevši u obzir ove grube podatke uz premiju od 20-tak % na (za)sadašnju malu zaduženost hrvatske kompanije dionica bi vrijedila negdje oko svoje knjigovodstvene vrijednosti. Znam da će se to nekima učiniti premalo. I ja mislim da vrijedi više, no pitanje je koliko će vrijednosti takvih kompanija na svjetskoj razini utjecati na postignutu cijenu na domaćoj burzi. Još ne znamo niti kako će država riješiti pitanje raspolaganja dionicama koje npr. idu braniteljima. Jednom kad vjerojatno dođu u mogućnost da prodaju, prodati će. Sam ne bih po realnoj cijeni kupovao dionicu koja bi za dvije-tri godine mogla postati slobodno prenosiva za branitelje. To bi bio čisti gubitak. Zaposleni su druga priča. Oni češće vole držati. Ali branitelji...to je najnesretnija kategorija dioničara za tržište. A kad krenu prodavati, to ide dolje.
Međutim, izlistaju li HT na nekoj jačoj burzi vani gdje riječ likvidnost ima svoje značenje onda niti problem sa braniteljima ne bi bio problem. Drugo je pitanje koliko bi vani cijenili dionicu iz telekom branše. Puno pitanja..
Old 11.11.2002., 08:57   #6
Romel
Registrirani korisnik

Član od: 16.10.2002.
Poruka: 183

Prije nekoliko mjeseci postavio sam na IMF-u pitanje:HT-da li bi kupili?Javilo se malo ljudi a odgovor je uglavnom bio da bi kupili.Tamo više o tome nema ništa pa ću prepisati iz bilježnice podatke koje sam tamo napisao.Stranica gdje sam ih našao trenutno su "u izradi"
HT broj dionica=81 888 535 , 7%=5 732 197 kom
Ako je za otkup zainteresirano 20 000 osoba to je
286 dionica/zaposleniku.Tada se baratalo podatkom da Vlada planira za tih 7% dobiti 100 mil.€,što bi bilo oko 130 kn/dionica.Sada se govori o cijeni od oko 200 kn.
Dobit 2000.g. 1 103 000 000 kn prije oporezivanla.
Dividenda 2000 g.=4,384 kn/dionica.
Dobit 2001.=309 921 000 kn=3,79 kn/dionica.

DT je 2001, za 51%HT-a platio 1,3 mlrd $ što je oko 250 kn/dionica.
Puno je tu pitanja.Je li to dionica za 1.kotaciju?
Ima li DT pravo ili obvezu prvootkupa?Staro pitanje,hoće li biti interesantna za mirovince (iako izgleda da se sve za što se oni zainteresiraju zabetonira na mjestu)?
Ukratko ,mislim da to neće biti dobra investicija.
Pozdrav
Romel is offline   Reply With Quote
Old 18.02.2006., 10:42   #7
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Poruka: 7.114
Default Odgovor na: HT

Evo da malo osvježimo temu.

Gledao sam malo podtke dostupne na HT-ovim stranicama i došao do ovih rezultata na nominalu od 100 kuna.

P/E 4,5
P/S 1
P/BV 0,6

Možda uskoro vidimo ove dionica, pa da malo razglabamo.
Jumbo is offline   Reply With Quote
Old 18.02.2006., 13:53   #8
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.565

A kakvi su pokazatelji na kapitalizaciju od 3 milijarde eura?
Al je ovo stara tema...Pisali smo o tome još pred 3 i pol godine. Promijenili se jedino fundamenti. Što ti znači politika.
Old 18.02.2006., 17:13   #9
Nikolica
ulagač amater

Član od: 19.01.2006.
Prebivalište: na pola puta
Poruka: 421

Presvetli,

Da li možete ponovno napraviti usporedbu HT - Matav kao prije više od 3 godine?
Nikolica is offline   Reply With Quote
Old 18.02.2006., 18:54   #10
smrznuti
Registrirani korisnik

ako je odluka o prodaji dionica radnicima donesena 2002e ima li ikakve pravne osnove da onda i dividenda, koja je isplaćena nakon te odluke, pripada u pripadajućem omjeru radnicima?
Odgovor

Opcije na temi

Pravila