Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Makedonija

Odgovor

Opcije na temi
Old 30.05.2008., 00:02   #11
money2
Registrirani korisnik

Član od: 22.10.2007.
Poruka: 481
Default Odgovor na: NLB Tutunska banka

NLB Tutunska banka izdaje korporativnu obveznicu!
NLB Tutunska banka izdaje Zegin karticu za penzionere.
NLB Tutunska banka daje najvecu dividendu od svih banaka u MK.
Old 30.05.2008., 16:48   #12
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.531

money imaš više od 50 % na ovoj temi. Mislim i ja bi htio da naraste cijena Tutunske, ali ipak.....
Old 22.10.2008., 14:30   #13
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Našao sam podatke za FI polugodište 08. dobit 372 mil denara, samo više ne znam za koji broj dionica.
Zadnji broj koji ja imam je 734 000, ali ne znam da li je poslje išla dokapitalizacija ili tek treba ići. Ako bi to bio pravi broj P/E bi bio 7,1, a očekivana dividenda 12 %. Solidno, ali ja očekujem poboljšanje u 2. polugodištu.
Old 27.10.2008., 16:41   #14
matematic
since 08.08.2003.

Član od: 13.05.2005.
Poruka: 975

Evo za Jumba, dakle ukupni broj dionica je 854 081 kom, ova zadnja dokapitalizacija je bila na cijeni po dionici od 9655 den. Nakon zadnjeg dokapa od 10 mil ukupni kapital je 62 mil eura.

25.09.2008
NLB Tutunska banka deneska se dokapitalizirashe so nov kapital vo visina od 10,8 milioni evra odnosno 660.788.200 denari, soopshtuvaat od bankata. So realizaciјa na 14-ta emisiјa na hartii od vrednost zapishani se i uplateni 68.440novoizdadeni obichni akcii. Dokapitalizaciјata јa izvrshi Nova Љubљanska Banka, po shto uchestvoto na NLB Grupaciјata vo kapitalot na Tutunska banka se zgolemi na 86,97%.

Sredstvata od dokapitalizaciјata se nameneti za poddrshka na dinamichniot rast na Bankata, za poddrshka na kreditiraњeto i za odrzhuvaњe optimalna kapitalna adekvatnost, stoi vo soopshtenieto od bankata. Zakluchno so avgust 2008 godina, aktivata na Bankata e zgolemena za 14% i iznesuva 789 milioni evra, dodeka kreditiraњeto e zgolemeno za 22%.
So dokapitalizaciјata vkupniot kapital na Bankata se zgolemi na 62 milioni evra, dodeka garantniot kapital se zgolemi na 85,8 milioni evra.
(Total)
Old 27.10.2008., 19:20   #15
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Hvala. Znači još uvijek je tržišna kap. veća od kapitala.
Ahaaa, zato pada dionica. P/A 0,12, a book 4428 denara. Jel to točno?
Old 09.12.2008., 13:45   #16
D_MKD
Registrirani korisnik

D_MKD's Avatar

Član od: 02.08.2007.
Poruka: 221

Kolku obicni akcii ima izdadeno TNB? 803840?
Old 09.12.2008., 14:09   #17
Ivi
Registrirani korisnik

Ivi's Avatar

Član od: 10.07.2007.
Prebivalište: Skopje
Poruka: 261

Citat:
D_MKD View Post
Kolku obicni akcii ima izdadeno TNB? 803840?
На 30.09.2008 година акционерскиот капитал на NLB Тутунска банка АД Скопје го сочинуваат 785.621 обични акции. Номиналната вредност по една акција изнесува МКД 1.000,00. Вкупниот број на акционери на Банката изнесува 550, од кои 142 се правни и 408 физички лица. Учеството на акционери со над 5% е како што следува:

Акционери со над 5% учество

во %
LHB Internationale Handelsbank AG Frankfurt 29,83
NLB Interfinanz AG Zurich 29,04
Nova Ljubljanska Banka d.d. Ljubljana 26,96
Old 09.12.2008., 20:56   #18
money2
Registrirani korisnik

Član od: 22.10.2007.
Poruka: 481

THE BANKER: НЛБ ТУТУНСКА БАНКА ЧЕТВРТИ ПАТ ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА БАНКА НА ГОДИНАТА ВО МАКЕДОНИЈА
03/12/2008

На 26 ноември во Лондон беа доделени престижните награди на најдобрите банки во светот според списанието The Banker. НЛБ Тутунска банка и годинава беше наградена како најдобра банка во Македонија за 2008 година.

НЛБ Тутунска банка е годинешниот добитник на престижната награда од The Banker, Банка на годината за 2008 во Македонија. За титулата се натпреваруваа 740 банки од 150 земји од светот. Интернационалното списание за банкарство The Banker додели награди за најдобрите банки од 148 земји, за најдобрите регионални банки и за најдобрата глобална банка. На свечената церемонија во Лондон, на која по деветти пат се собраа најдобрите банки од светот, НЛБ Тутунска банка доби плакета и статуетка од Brendan Bracken, основачот на списанието The Banker.

Оваа година Наградата има посебно значење бидејќи во услови на глобална криза и намалена доверба во банкарскиот сектор, истата е потврда за постојаниот квалитет, сигурноста и стабилноста на Банката. Наградата од The Banker претставува меѓународно признание на довербата која НЛБ Тутунска банка ја ужива во Македонија.

НЛБ Тутунска банка е четврти пат добитник на наградата за најдобра банка во Македонија и третпат едноподруго.
Old 10.12.2008., 01:10   #19
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

I uz sve nagrade nastavlja se rušenje dionice. Sjećam se da mi je jedan preko Foruma ponudio 2,5 % banke kad je cijena bila više od 7000 denara. Kao ima kupaca u Sloveniji ali bi rađe prodao Hrvatima. Moš si mislit.
Tad mi je izgledalo da taj ima namjeru rasprodati svoje i kako sada stoje stvari ne bi se čudio da mu sada i 4500 zvuči dobro, bez obzira dal kupuju Slovenci ili Hrvati ili netko treći. Vjerojatno nije jedini na strani prodaje, a kako me naučilo američko tržište kad neka dionica za koju vi mislite da je odlična pada i pada, vjerojatno oni koji prodaju znaju bolje od vas.
S obzirom da će se rasprodaja vrlo vjerojatno nastaviti i dalje teško da ćemo dobiti objašnjenje što se događa, bar dok se sve ne rasproda ili dok ne izađe neka neugodna vijest.
No to nas ne mora spriječiti da filozofiramo o mogućim uzrocima, pa ako netko ima volje, samo napred. Meni trenutno ništa ne pada na pamet.
Old 11.12.2008., 10:25   #20
england1
zvone

england1's Avatar

Član od: 20.08.2006.
Poruka: 165

Jumbo izgleda znas nesto o banci. Ajde objasni ovaj danasnji transfer. Ko izlazi, ko ulazi, i zasto?

234.374 dionice po ceni od 4.400 denara.

Opcije na temi

Pravila