Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet > Opcije

Odgovor

Opcije na temi
Old 30.11.2008., 10:05   #11
Oskar
Brz na okidaču

Član od: 17.09.2003.
Poruka: 709
Default Odgovor na: Vodič kroz opcije

Citat:
Cartmann View Post
Zaboravio si da je jedan ulozio 100 tisuca kuna, a drugi samo 10 tisuca.
Koliko bi zaradio ovaj što je kupio opcije ako cijena dođe na recimo 300 kn?

P.S. nije zafrkancija, pokušavam skužit kako to funkcionira.
Oskar is offline   Reply With Quote
Old 30.11.2008., 10:33   #12
dubravac
ni Doktor ni House

dubravac's Avatar

Član od: 16.08.2005.
Prebivalište: Zg
Poruka: 893

Citat:
Oskar View Post

ako se mogu priključit...

ako je kupio opcije (call) na strike 200, a cijena underlying dođe na 300, zaradio je:
(300-200) x broj opcija koje je kupio. Od toga još treba oduzeti cijenu ugovora koje je platio (premiju - dakle, cijenu opcija) i to je to.

Dodao bih da mnogi pokušavaju čistim long call ili long put strategijama nabrzinu zaradit ogromne količine novca na opcijama. Ne kažem da nije moguće, ali to je ujedno i najteža (i statistički najmanje isplativa) strategija.
Manje rizična i statistički isplativija je strategija shortanja, ali donosi i manje potencijalnog profita.
Postoji još jako puno drugih bullish, bearish i neutralnih strategija, o tome se može naći puno savjeta i objašnjenja na netu (pogledati podtemu Korisni linkovi).
dubravac is offline   Reply With Quote
Old 30.11.2008., 10:48   #13
geene
Registrirani korisnik

geene's Avatar

Član od: 18.07.2005.
Prebivalište: Penthouse apartment
Poruka: 4.710

Citat:
Dodao bih da mnogi pokušavaju čistim long call ili long put strategijama nabrzinu zaradit ogromne količine novca na opcijama. Ne kažem da nije moguće, ali to je ujedno i najteža (i statistički najmanje isplativa) strategija.
Svatko ima svoj pristup ulaganju. Ukoliko npr. Kupiš 100 komada HT-a na 200kn bilo bi lijepo da se možeš pokriti sa put opcijom ( ili jednostavno kupiš call ). Ukoliko HT naraste na 250 kn tvoja zarada je 5000 kn umanjeno za trošak kupnje put opcije koja je za tebe bezvrijedna. Dionice su to u što ulažem, firma je ta koju pratim tj. njeno poslovanje, dionica je ta koja pomiče opciju ( jednostavniji primjer ). Osnova svega je zaštita onoga što posjeduješ ( barem za mene ). Shortat call ili put je daleko riskantnije nego što je long call ili put. Naravno, u skladu s time kreće se i zarada, ali tu se vraćamo na ono...ulažeš li u firmu ( dionicu ) ili samo pratiš opcije tj. kod koje se pruža neka vjerovatnost zarade. Jako mnogo faktora treba pratit...i dalje mislim da je daleko veći postotak onih koji gube na opcijama trgujući na taj način u odnosu na one koji samo štite dionicu u koju su uložili.
Naravno, ne znači da ' odbijam ' mogućnost ' i takvog zarađivanja. Kamo sreće.
A man cannot serve two masters," and the tape is a tyrant. He cannot study this art from the far end of a telephone wire. He should spend twenty-seven hours a week or more at a ticker, and many more hours away from it studying his mistakes and finding the "why" of his losses.
geene is offline   Reply With Quote
Old 30.11.2008., 10:52   #14
Oskar
Brz na okidaču

Dubravac zahvaljujem na odgovoru!

Imam još par pitanja, možda smiješnih ali ipak:

- Cartmann je postavio tezu da je "čovjek" kupio opcija za 10000kn - koliko je mogao kupiti opcija , konkretnije; kako se formira cijena opcije?

- kako mogu u Hrvatskoj trgovati opcijama i preko koga?

- postoji li neka net stranica koja prati trgovanje opcijama?
Old 30.11.2008., 10:55   #15
Oskar
Brz na okidaču

Citat:
geene View Post
Svatko ima svoj pristup ulaganju. Ukoliko npr. Kupiš 100 komada HT-a na 200kn bilo bi lijepo da se možeš pokriti sa put opcijom ( ili jednostavno kupiš call ). Ukoliko HT naraste na 250 kn tvoja zarada je 5000 kn umanjeno za trošak kupnje put opcije koja je za tebe bezvrijedna. Dionice su to u što ulažem, firma je ta koju pratim tj. njeno poslovanje, dionica je ta koja pomiče opciju ( jednostavniji primjer ). Osnova svega je zaštita onoga što posjeduješ ( barem za mene ). Shortat call ili put je daleko riskantnije nego što je long call ili put. Naravno, u skladu s time kreće se i zarada, ali tu se vraćamo na ono...ulažeš li u firmu ( dionicu ) ili samo pratiš opcije tj. kod koje se pruža neka vjerovatnost zarade. Jako mnogo faktora treba pratit...i dalje mislim da je daleko veći postotak onih koji gube na opcijama trgujući na taj način u odnosu na one koji samo štite dionicu u koju su uložili.
Naravno, ne znači da ' odbijam ' mogućnost ' i takvog zarađivanja. Kamo sreće.

Može li se trgovati opcijama na domaće dionice?
Old 30.11.2008., 10:59   #16
analiza
Registrirani korisnik

Član od: 13.02.2006.
Poruka: 7.191

U HR nema opcija, najbolja varijanta je USA.

Imaš opcije na finance.yahoo.com, money.msn.com

"i krivi vlak ponekad može odvesti do prave stanice"

http://www.mojnovac.net/forumi/showt...962#post464962
analiza is offline   Reply With Quote
Old 30.11.2008., 11:28   #17
analiza
Registrirani korisnik

Član od: 13.02.2006.
Poruka: 7.191

Citat:
dubravac View Post
Manje rizična i statistički isplativija je strategija shortanja, ali donosi i manje potencijalnog profita.
Možeš li na nekom primjeru objasniti, sigurno bi mnoge to zanimalo.

"i krivi vlak ponekad može odvesti do prave stanice"

http://www.mojnovac.net/forumi/showt...962#post464962
analiza is offline   Reply With Quote
Old 30.11.2008., 13:25   #18
Cartmann
Registrirani korisnik

Cartmann's Avatar

Član od: 07.11.2005.
Poruka: 2.133

Citat:
Oskar View Post

Pitanje je na mjestu.

Ako je kupio 10 opcija, a svaka opcija predstavlja 100 dionica, on je teoretski kupio 1000 dionica x 200 kn = 200.000 kuna. Ako cijena dođe na 300kn, on tih 1000 dionica može prodati za 300.000 kuna, znači zaradio je 100.000 kuna s uloženih 10.000 kuna. Naravno, treba odbiti provizije, ali to je vec kompliciranje nebitnim iznosima.

Cijena opcije ovisi o stanju na tržištu isto kao i cijena dionice. Postoje nacini osnovnih izracuna itd..ali to je vec kompliciranje.
Cartmann is offline   Reply With Quote
Old 30.11.2008., 13:36   #19
dspin
Ladies love it.

Član od: 13.04.2006.
Poruka: 726

Drago mi je da postoji zanimanje za temu znači da trud nije bio uzaludan.

Opcije predstavljaju veći rizik od dionica i bespredmentno je o tome dalje raspravljat. Što više naučite o opcijama bolje ćete shvatit rizik koje one nose.
Činjenica je da 80% opcija ističe bezvrijedno (OTM). Činjenica je i da 95% malih ulagača gubi na dionicama, kako vidim to nije prepreka da deseci tisuća naših građana kupuju dionice.

Ako po trejdu ne riskirate više od 2-4% portfelja svaki oblik investiranja je prihvatljiv, to je po meni bit svega. Ako prije ulaska u svak trejd imate plan za izlaz ako ste pogriješili smijer već ste obavili dvije trećine posla.

Ono što opcije nose kao prednost su:
- mogućnost shortanja posebno pogodnu u posljednje vrijeme kad se zabranjuje naked short a masa dionica je "hard to borrow"
- limitiranje gubitaka sa protective put pozicijom
- mogućnost zauzimanja neutralnih pozicija i zarade (gubitaka) na samoj volatilnosti
-mogućnost zarade (gubitka) u sideways periodima

Meni osobno važnije od svega je jedna potpuno nova perspektiva na investiranje koja mi se otvorila kad sam ušao u svijet short sellinga (bilo kakvog). Postalo mi je svejedno da li market raste ili pada i konačno sam počeo objektivnije razmišljati, otupio je podsvjesni samoubilački nagon za bjesomučnim navijanjem "sad će to up".

Osnovne principe opcija neću ponovno objašnjavati, vodič je dovoljno jasan, materija je takva da je potrebno više puta proći da se shvati. Svima je na početku bilo isto. Vaši komentari su mi pomogli da odredim teme sljedećeg vodiča, to će biti Implied Volatility, izračun vrijednosti opcije pomoću black-scholes jednadžbe, specifičnosti vezane uz exercise/assigement, protective put,call replacement, volume i open interest.
dspin is offline   Reply With Quote
Old 30.11.2008., 13:43   #20
dubravac
ni Doktor ni House

dubravac's Avatar

Član od: 16.08.2005.
Prebivalište: Zg
Poruka: 893

Citat:
geene View Post
Svatko ima svoj pristup ulaganju. Ukoliko npr. Kupiš 100 komada HT-a na 200kn bilo bi lijepo da se možeš pokriti sa put opcijom ( ili jednostavno kupiš call ). ...
tu se potpuno slažem, ali to onda nije "čisti long call/put" (bez dionica) nego se tu već radi o nekoj strategiji pokrića ulaganja u dionice uz pomoć opcija.

Govorio sam o kupnji "čistog call/puta" kojom špekulacijom s manje novca želimo maksimalni profit! To je, statistički, obično teže ostvarivo i manje isplativo kod trgovanja opcijama nego shortanje ili korištenje strategija. Obično se početnici uhvate toga, kupe neki long call/put i onda izgube sve ako im ne dođe do strike-a (istekne bezvrijedno) umjesto da probaju s nekim opreznijim strategijama. Iz mog iskustva također mogu reći da sam griješio u početku i dosta mojih opcijskih ugovora je isteklo out-the-money (OTM), dakle bezvrijedno, jer nisam htio koristiti nikakvu strategiju nego samo pogađanje strike-a sa long call/put.

Kolega Online trader () na temi Strong buy često daje dobre savjete za korištenje određene strategije pri kupnji određene opcije.
dubravac is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila