Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet > Forex (FX)

Odgovor

Opcije na temi
Old 25.07.2006., 03:32   #1
the patrik
Registrirani korisnik

Član od: 25.07.2006.
Poruka: 2
Default Investiranje putem posrednika - FOREX

pozdrav svima

u zadnje vrijeme sam se malo pozabavio investiranjem i izmedu ostalog sam naisao na firmu koja nudi posrednistvo za trgovanje devizama.
sigurno ste culi nesto il je bilo na forumu vec

konkretno firma se zove mat. project limited i regana je u U.K.

tnx 4 help
the patrik is offline   Reply With Quote
Old 25.07.2006., 09:28   #2
adacta
rich one

adacta's Avatar

Član od: 17.07.2004.
Prebivalište: www
Poruka: 1.093
Default Odgovor na: Investiranje putem posrednika - FOREX

Daj im pare, pa nas redovito obajveštavaj o rezultatima .

Jednom davno na forumu je bila sljedeća priča :

Došli financijski savjetnici u selo, obilazili kuće i ljudima pričali o velikim zaradama na burzi.

Neuki ljudi uputiše ih na hođu, i kazaše : Mi ćemo kako hođa odluči.

Odu oni do hođe i ovaj ih pouči :

U tuđoj ruci samo qrac raste.

Moja teorija :

Dobar forex trgovac ne treba vaše pare.

Lošem trebaju pare cijelog svijeta.
adacta is offline   Reply With Quote
Old 25.07.2006., 09:36   #3
Raca
Registrirani korisnik

Član od: 12.01.2005.
Poruka: 608

Svaka čast ADACTA, ova ti je dobra.
Raca is offline   Reply With Quote
Old 25.07.2006., 10:48   #4
jadran
Registrirani korisnik

Član od: 08.12.2004.
Poruka: 602

nisi u pravu Adacta. Apsolutno.

Čovjek bi od tebe očekivao više upućenosti.

Ja sam npr. dobar trgovac i ne vidim nijedan razlog protiv trgovanja tuđim novcem uz proviziju. Posao kao i svaki drugi. A mogu ti reći i da pravi trgovac osjeća više odgovornosti za tuđi novac nego za svoj.
jadran is offline   Reply With Quote
Old 25.07.2006., 12:25   #5
adacta
rich one

adacta's Avatar

A mogu ti reći i da pravi trgovac osjeća više odgovornosti za tuđi novac nego za svoj.

Ja vjerujem da ti je to jedna velika i nepotrebna mentalna kočnica prilikom trgovanja.

Ako si dobar trgovac, lako možeš korisititi margin 1:400, i tako nemaš potrebu posuđivati tuđi novac za trgovanje.

Kod dionica postoji problem premalog početnog kapitala, zato jer su provizije relativno visoke, pa će ti ako trguješ sa malim iznosima, brokerske provizije pojesti veliki dio zarade.

Forex nema taj problem.

Uložiš 1000 USD i korištenjem maximalnog margina, možeš kontrolirati i do 400 000 USD.

Ne kažem da nema poštenih forex trgovaca, nego samo da dobrome vaše pare nisu nimalo potrebne, a mogle bi ga mentalno opterećivati.
Old 25.07.2006., 12:51   #6
jadran
Registrirani korisnik

a čuj adacta

prema tvojim dosadašnjim postovima zaključujem da si u svom poslu uspješan i inače sposoban.

No moram ti reći da o forexu imaš potpuno krive predodžbe (ili gledaš iz krivog kuta). Ovakav bi bio naučeni stav malog Ivice iz vica.

Istina je da pravi traderi ne prave razliku da li trguju svojim ili tuđim novcem. Trgovanje tuđim novcem je obično u puno većim iznosima nego što bi trgovao svojim. Nadalje, ako pretpostavimo profesionalnu odgovornost za tuđi novac, nekim trgovcima paše osjećaj da ne gube svoj novac - ne u lošem smislu nego im to daje potrebu ležernost. Neki pak osjećaju prevelik pritisak pa odustaju od tog načina.

Moje je mišljenje da su prednosti trgovanja svojim ili tuđim novcem jednakomjerne - 50/50. A ovo o 1:400 zaboravi, to je smiješan omjer.

Ne spominjući neke ekstremne tehnike, sve preko 1:30 je nerealan rizik koji se prije ili kasnije odbije o glavu. Trgovci koji upravljaju tuđim novcem idu od 1:1 do 1:10 max za visokorizične accounte. A i kod dionica možeš koristiti CFD koji ti daje 1:20 omjer (ako voliš takav ekstremni rizik).

I za kraj, trgovci tuđim novcem u forexu ne razlikuju se od trgovaca tuđim novcem u fondovima.

P.S. statistički najbolji hedge fondovi su forex fondovi, znači oni koji trguju tuđim novcem na deviznom tržištu. Ja sam siguran da će se i kod nas naći dovoljno ulagača kada se jednom omogući osnivanje hedge fonda.

prinosi koji se mogu očekivati su 25-50% godišnje sa 10-25% korekcijama (drawback). U to vrijeme obični fondovi će imati između 10 i 20% godišnje.
Old 25.07.2006., 13:38   #7
adacta
rich one

adacta's Avatar

Jadrane,

Recimo da si u pravu.

Zamolio sam Patrika da uloži svoje pare i da nas obavještava o rezultatima.

Najbolje da se svi naučimo na nekome tko je voljan provjeriti koja teorija je ispravna na samome sebi.

Neka vrijeme i primjeri pokažu.

U povijesne podatke prikazane na www ne vjerujem.

Ako netko ima dobra iskustva kroz više godina, neka nam javi.

Bit ćemo vrlo zahvalni.
adacta is offline   Reply With Quote
Old 25.07.2006., 14:45   #8
jadran
Registrirani korisnik

Citat:
adacta
U povijesne podatke prikazane na www ne vjerujem.

Ako netko ima dobra iskustva kroz više godina, neka nam javi.
to je ispravan stav. Nitko nema dobra iskustva kroz više godina. Kako je Soros rekao 'Dobar si koliko i tvoja slijedeća trgovina'.Ali treba znati da taj stav vrijedi za sve vrste ulaganja u svijetu. Ono što ostaje jest da investitor nađe iskusnog tradera sa integritetom, makar opet ništa nije zagarantirano. To je jedino sigurno. Ali se mogu unaprijed odrediti gabariti eventualnog max. podnošljivog gubitka i nakon toga vraćaš ostatak love i close account.

Ja ću vrlo vjerojatno trgovati OPM kod nas kada zakon to dozvoli. A poznajem još par ljudi koji su to sposobni (nijedan ispod 10g staža). Ali tek kada se vidi da li se mijenja naš mentalitet na bolje (u smislu, kada se zarađuje onda je dobro, kada se gubi onda vrati pare koje si izgubio - ima nas svakakvih). Tako da će vjerojatno oni koji budu trgovali tuđim novcem kod nas biti vrlo selektivni pri odabiru klijenata (ili će raditi preko stranaca).

A dokazati umiješnost nije niti teško niti je to poanta dečki, jer uvijek se može izgubiti iz ovog ili onog razloga. Ispravan Money Management radi čuda. Jer iskusan trgovac može 'omanuti' uglavnom zato što npr. izgubi 50% glavnice pa odustane. Jer kad ne bi odustao, vjerojatno bi vratio lovu natrag na startnu poziciju.

I ulagati u forex treba samo risk money. Po meni nema smisla trgovati 1:1 gdje su manje zarade i manji rizik - ali neki ne misle tako.

A evo i prosječne računice:
mjesečni prosjek dobrog tradera neka je 100 pipova (trgujući sa single lotom). Ako je prosječni omjer 1:5 to je mjesečna zarada od 5%. Kada bi zbrajali kumulativno teoretska zarada na kraju godine bila bi 80% ali nekada se gubi, ali nekada je i bolji mjesec. A treba uračunati i Murphyjev zakon koji često malo pokvari stvar.

Sa omjerom 1:5 prosječni gubitak je 1,5%, što znači da eventualni losing streak od 8 gubitaka u nizu smanjuje glavnicu za 11% - no big deal. Ako je veći (npr. 20%), onda znači da se situacija na tržištu promijenila i da možda trading plan više ne vrijedi - potrebna je revizija - ili je trader popustio disciplinom.

Veći, rizičniji omjeri daju veću potencijalnu zaradu, ali i veća potencijalna smanjenja glavnice u slučaju gubitaka (u %).
Old 28.07.2006., 00:01   #9
the patrik
Registrirani korisnik

Član od: 25.07.2006.
Poruka: 2

jel znate za jos kojeg posrednika?
ziher ih ima pun cosak
the patrik is offline   Reply With Quote
Old 07.08.2006., 19:24   #10
vinko
Registrirani korisnik

Član od: 07.08.2006.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 4

mene zanima kako mogu iz Hrvatske legalno kupovat udjele u stranim investicijskim fondovima? Preko brokera ili? Molim ne odgovore po principu lovu u džep pa u Sloveniju ili Austriju. Koja brokerska kuća u Hrvatskoj to radi?
vinko is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila