Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet > Forex (FX)

Odgovor

Opcije na temi
Old 11.02.2018., 10:42   #81
Ilegalac
Registrirani korisnik

Član od: 07.12.2005.
Poruka: 729
Default Odgovor na: Porez na kapitalnu dobit i FOREX

Citat:
Smart View Post
Godišnje.

Što se tiče moje prijave, ne nisam. Imam gubitaka iz prijašnjih godina koji premašuju dobit iz 2017, tako da. Do daljnjega ništa od mene neće vidjet, a ima načina da se to malo i izbjegne. Iako generalno, nemam nekog velikog otpora prema tom porezu.
Ne razumijem kakve veze imaju gubici iz prijašnjih godina sa obvezom u tekućoj odnosno prošloj godini? Gubici se ne prenose.
Old 11.02.2018., 12:28   #82
Smart
Registrirani FX ovisnik

Smart's Avatar

Član od: 17.11.2005.
Prebivalište: Trading desk
Poruka: 8.758

Naravno da se ne prenose po zakonu o porezu na kapitalnu dobit, (što nema veze sa mozgom btw.) međutim... ima jako puno mogućnosti kako izbjeći isti u tekućoj godini, a na osnovi istih iz prethodnih godina. Postoji čak mogućnost na fx-u da budeš u dobiti, a na papiru u minusu. Sa obzirom da minuse u tekućoj godini ne moraš prijavljivati, nemaš brige. Naravno, neka svatko za sebe pronađe način, ali tek nakon sto zaradi na forexu, sto je daleko najteža stavka u ovoj priči.

Kad kažem da zakon nema veze sa mozgom, mislim na slijedeće. Dakle, uložiš npr. $100,000 i izgubiš ih u 2017. Nemaš potrebu prijave gubitka i nastaviš ulagati u 2018. te opet uložiš $100,000. Ovaj put zaradiš $50,000 i na tu dobit plaćaš porez, a zapravo si u gubitku $50,000. No, to su porezi i porezna politika ili "legalna pljačka" građana. Zato i kažem da postoje načini... Opet ponavljam, generalno nemam ništa protiv tog zakona jer realno porez na kapitalnu dobit u HR i nije veliki, ali po "realnom obračunu", tj. kad se pređe stvarni gubitak. Spreman sam i volio bi platiti što veću cifru.

No, ja i nisam baš pravilo u ovoj temi i teško mogu dati konkretan primjer retail traderima, jer će najveći dio moje zarade od forexa i ove godine ići preko firme na Malti, sasvim legalno, tako da.
Old 11.02.2018., 12:49   #83
Argonaut
Registrirani korisnik

Član od: 05.03.2006.
Poruka: 182

Citat:
Smart View Post
Naravno da se ne prenose po zakonu o porezu na kapitalnu dobit, (što nema veze sa mozgom btw.)...

Zato je dobro izabrati 988 iako je stopa veća... pametan porezni sustav ostavlja mogućnosti obveznicima...
Argonaut is offline   Reply With Quote
Old 13.02.2018., 12:50   #84
Argonaut
Registrirani korisnik

Član od: 05.03.2006.
Poruka: 182

Kad bi se oporezovao svaki uspješni trejd onda zamislimo sljedeću situaciju: uložiš 50.000 dolara i svaki tjedan imaš 10 trejdova, 4 uspješna i 6 neuspješnih. Prosječan dobitak/gubitak ti je 30 pipova, koristiš polugu 25. Dakle, tjedno "zarađuješ" 3.000 dolara a gubiš 4.500. Za 6 mjeseci si skurio račun i više nemaš ni centa. I misliš da ništa nisi dužan platiti jer stvarno ništa nisi ni zaradio. A poreznik ti kaže: a ne, ti si za 27 tjedana zaradio 81.000 dolara i plaćaš 10.000 dolara porez+prirez.

Logično bi bilo da se oporezuju samo povučena sredstva iznad uloženog kapitala (promjena stanja računa na početku i kraju godine isto nije dobitak jer se radi o obrtnim sredstvima za trejdera). I to je podatak koji bi poreznici mogli provjeriti ako transakcije idu iz/u RH.
Argonaut is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila