Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Makedonija

Odgovor

Opcije na temi
Old 08.03.2012., 14:38   #1901
Titan
Registrirani korisnik

Titan's Avatar

Član od: 17.04.2007.
Poruka: 1.128
Default Odgovor na: Kupnja - prodaja

Ova sekcija foruma mozda bude naj klikana, osobno neznam zasto index nije jos razvalio 5500 poena iz 1ve.
Kako su sve tvtke objavili bilance, i ne samo da nema jedan los, vec su svi 10+ koja na income statement koja na bilance, profit ce za kraci vreme,ondak bude kasno.
Old 08.03.2012., 15:13   #1902
grim de witt
Registrirani korisnik

Član od: 09.04.2008.
Poruka: 1.305

Citat:
Titan View Post
Kako su sve tvtke objavili bilance, i ne samo da nema jedan los, vec su svi 10+ koja na income statement koja na bilance.
Evo ja se malo bavio poslepodnevnom aritmetikom i ona kaže ovako: kad bi sve kompanije čije akcije imam isplatile svu neto dobit koju su ostvarile u 2011. godini kao dividendu, prinos na kapital bi mi bio 13,5%. Sudeći po njihovom ponašanju u prethodnim godinama, najverovatnije me očekuje dividenda u visini od 1,7% od uloženog kapitala. Da nije tužno, bilo bi smešno!
Old 08.03.2012., 17:21   #1903
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.619

Citat:
grim de witt View Post
Evo ja se malo bavio poslepodnevnom aritmetikom i ona kaže ovako: kad bi sve kompanije čije akcije imam isplatile svu neto dobit koju su ostvarile u 2011. godini kao dividendu, prinos na kapital bi mi bio 13,5%. Sudeći po njihovom ponašanju u prethodnim godinama, najverovatnije me očekuje dividenda u visini od 1,7% od uloženog kapitala. Da nije tužno, bilo bi smešno!
Prinos na kapital ti je i dalje 13,5 %, ali je reinvestiran....ne tvojom voljom

Inače nije ti neki prinos. Meni je blizu 20 %, a bio bi i preko 25 % da austrijanci toliko ne kombinuju u Komuni.
Old 08.03.2012., 18:03   #1904
OKA
Umirovljeni burzaš

OKA's Avatar

Član od: 21.09.2006.
Prebivalište: Nashoj ce burzi krenuti tek kada umre. Tad če početi sa mrtve točke!
Poruka: 1.652

Muška posla. Kad si jih već merite moj je 14%. S tom razlikom da je svo vrijeme ukrućen na tu veličinu, t.j. na koncu godine zbilja isporuči taj prinos. Hranim ga obveznicama i depozitima. I to.
OKA is offline   Reply With Quote
Old 08.03.2012., 18:57   #1905
grim de witt
Registrirani korisnik

Član od: 09.04.2008.
Poruka: 1.305

Citat:
OKA View Post
Muška posla. Kad si jih već merite
Svaka čast majstore, još uvek ne mogu da prestanem da se smejem. Pa još ću i da dodam "odakle sam ga merio" i "koliko je bilo hladno u prostoriji"

Naime, računao sam u odnosu na cene koje sam ja platio, a ne u odnosu na sadašnje cene koje su uglavnom manje. Takođe, "matematičari" sa MSE nisu uzeli u obzir trezorske deonice koje ima MTUR, a za Oktu sam računao izuzetno konzervativnu dobit u visini polovine prošlogodišnje.

I naravno, kad pomislim na onu prevarantsku rugobu od Makstila, spuste mi se i stvarni i metaforički prinos.
Old 08.03.2012., 19:26   #1906
OKA
Umirovljeni burzaš

OKA's Avatar

Prebivalište: Nashoj ce burzi krenuti tek kada umre. Tad če početi sa mrtve točke!

Citat:
grim de witt View Post
..."odakle sam ga merio" i "koliko je bilo hladno u prostoriji" ...
Dobar, dobar...
Old 08.03.2012., 21:53   #1907
Titan
Registrirani korisnik

Titan's Avatar

Član od: 17.04.2007.
Poruka: 1.128

Citat:
grim de witt View Post

A kapital tvrtke je manji ili veci od momenata ulaganja. Evo neke od tvrtke bi vise od 300% rast na kapital ili toliko na sale od momenata ulaganja. 13.5% bez vlastitih rezerva ili otkup deonica. Tvrtka u svaki momenat moze rezervu isplatit u formi divid. ondak nebo je limit ko sta misli . Nisam ja onako pisao MBI 55oo kako mi se sanilo vec da se samo divijacija racuna pada izravni , min je toliko potrebno,da bi matematika egsistirala kao nauka, a ne samo financije.
Ljudi zalutaju kada je balon burze ali i kada je dno . Zatoa postoji medicina
Old 08.03.2012., 22:46   #1908
rambovski
registrirani ovisnik

Član od: 29.09.2009.
Poruka: 341

interesantna diskusija ovde... hehe

posle dugog vremena idemo u boj argumentima... i kao vidim .. SVI STE U PRAVU
razlika je u tome sto kod OKA konstatacija da je odradio 14% na ukamacivanje depozita i obveznicama je minulo zavrseno vreme !!!!! . Kupovati obveznice na ovim cenama imate samo 4 % povrat godisnje . A ukamacivanje depozita !? pih.. maks 6 % ove godine.. a bogami i sledece. Ja se iskreno radujem da imamo firme koje su zadnje dve godine u katastrofi uradile return na kapital oko 12%. A uz to 5-6 % ide za dividendu a 5-6 % ide Bv. I vise me cena ne interesira ! Usao sam na ceni gde mi odgovara... a ako pada .. neka... u svakom slucaju MSE je za investiranje a ne za trejdanje.
Izuzetno je fundamentalno pogresno (to je moje misljenje) biti negativac i ultimate bear (sa velikom dozom pouzdanja i arogancije) posle 5-6 godina od banane. Doslo je vrem kad kvalitet ce dobiti cenu.. tako da ako mene neko pita sada ? MTUR, KMB, REPL, ALK i udri brigu na veselje ! a za hraabrije !? naravno tu su ZPKO i TNB
rambovski is offline   Reply With Quote
Old 09.03.2012., 01:45   #1909
OKA
Umirovljeni burzaš

OKA's Avatar

Ramboslavac vozdra,

1. Mixom jednoivishegodishjih denarskih depozita u lotovima od 60.000,00 eura po jednoj banki, proshle se godine mogla iskamciti prosjecna, fiksna kamatna stopa od 8,79%. Kako cu osobno proci na redeponiranju tokom 11-tog mijeseca ove godine, to cemo vidjeti. Ako Vlada uoci lokalnih opusti "monetarnu" politiku, nije iskljuceno da NBRM polako ode na 6%, a banke na pasivnu stopu za retail iznad toga.

2. Za pasioniranog kolekcionara obveznica, tokom 2011, vaginalni je dim bio zadatak da uprinosi prosecnih 8%. Ove ce godine to biti sigurnih 6,5%. Na ovo morash uracunati i josh prinose od obveznickih kapitalnih zgoditaka (najmanj triput godisnje!), plus, fakat da portfolio pasioniranih sakupljaca obveznica sadrzi bondse koji su utrzeni davno na diskontima i do najmanj 40%.

3. Dalje, obavezno ubaciti u memoriju da se GOREPOMENUTI PRINOSI POD R.BR.1 i 2 U MAKEDONIJI NE OPOREZUJU!

4. I na koncu, shto se tice Ljeninovskog poklicha da se napokon budi zora i svice dan kad ce "kvalitet MTUR-a, RZ UGOKUR-a, ALK-a, ZPKO-a, bla, bla... dobiti na cijeni..." mogu samo konstatirati da je posao burzovnog meshetarenja postavljen na cistim homo osnovama. Shto, neizostavno ukljucuje da se, u isto vrijeme, potencijalnim kupcima objasni da su gorepobrojane, takozvane, dionice JEDNA VEOMA DOBRA PRILIKA ZA KUPOVINU i potencijalnim prodavcima da su one VEOMA DOBRA PRILIKA ZA PRODAJU!

P.S. Osobno, obozavam taj svojevidni konsenzus. Narocito kad u njega ulete svi slojevi drushtva bar na tri mijeseca.
Old 09.03.2012., 09:10   #1910
rambovski
registrirani ovisnik

Član od: 29.09.2009.
Poruka: 341

Nazalost svi slojevi drustva nece uletjeti bar jos 2-3 godine... to je jasno
Ja sam svoje obveznice ove godine prodao.. jer mislim da je plafon ! I za mene je poenta sta sad ? Koja klasa ce donjeti investitoru najvecu dobit tokom ove godine ? Stojim na mome da ce ove godine (nadam se da globalno pocinje izlazna recesiona putanja sto zbog timinga sto zbog prekovremenog rada stamparija) income na dionice (gorespomenute) biti veci nego kod kamatarenja i obveznica. I tako jedno 2-3 godine dok svi slojevi drustva se ne ubace u cirkus. A onda naravno.. idemo na "celik", "beton", "granit", " celicni lim" i za 3-6 meseci izlazimo odjedno jednog lepog suncanog prolecnog dana i kupimo si stan. Pa kad proleter dodje sa kesom da kupi moj stan.... tek onda odem polako da kamatarim i primam obaveze. To je ciklus. Finta je da nam samo samopouzdanje ne poremeti sens za timing... Ovog puta !
rambovski is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila