Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Srbija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Odgovor

Opcije na temi
Old 12.01.2007., 00:12   #11
Bokica
Registrirani korisnik

Član od: 08.10.2005.
Poruka: 154
Default Odgovor na: ALVA-Aleva

Vec se pojavio clanak o danasnjem trgovanju Aleve u novinama
http://www.dnevnik.co.yu/modules.php...icle&sid=18696

Ko je zapaprio akcije „Aleve”?

NOVOKNEŽEVAČKA FIRMA MEĐU GLAVNIMA NA BERZI

Trgovanje akcijama Prehrambene industrije AD „Aleva” na Beogradskoj berzi opet je podiglo temperaturu među malim akcionarima, mahom zaposlenim u najprofitabilnijem preduzeću u Novom Kneževcu, jer je juče prodato 4.459 akcija po 26.580 dinara komad! Ovo je do sada najveća transakcija u slobodnom berzanskom trgovanju akcijama „Aleve” na berzi, a za ovaj paket, koji čini 11,97 odsto kapitala novokneževačke firme, mali akcionari će inkasirati oko 1,5 milion evra.

Cena dostignuta u jučerašnjoj prodaji najveća je do sada i gotovo je udvostručena u odnosu na početnih 13.500 dinara pre dve i po godine. Generalni direktor „Aleve” Mile Klepić juče nije bio iznenađen porastom cene akcija, jer je ona u poslednji mesec bila veća od 22.000 dinara. On nije želeo da komentariše prodaju ovog, manjinskog paketa akcija koji su prethodnih dana ponudili mali akcionari, u čijem su posedu do juče bile 6.682 akcije, ili 17,94 odsto, pa je u njihovom vlasništvu još oko šest odsto akcija. Da iznenađenje bude veće, u jučerašnjoj transakciji, koja je bila među najznačajnijim na Beogradskoj berzi, kako pouzdano saznajemo, ovaj paket akcija nije kupila firma „Flori trejding” s kapitalom iz Vajominga (SAD), u vlasništvu biznismena Hristivoja Miloševića iz Beograda, koja je većinski vlasnik „Aleve” s učešćem od 71,34 odsto. „Flori trejding” je sadašnjem poslovodstvu i malim akcionarima iz redova zaposlenih prilikom iznošenja akcija „Aleve” na berzu pripomogao da izbegnu „neprijateljsko preuzimanje” od beogradske firme „Ferbild”.

Na Beogradskoj berzi tražnja za akcijama „Aleve” juče je bila trostruko veća od ponuđenih za prodaju. Ko je juče kupio akcije „Aleve” bilo je nemoguće saznati, ali s obzirom na to da ih neće uknjižiti većinski vlasnik „Flori trejding”, izvesno je da će bar delimično doći do promene vlasničke strukture. Za akcije novokneževačke firme, kako saznajemo, proteklih dana potencijalni kupci, među kojima su bili neki investicioni fondovi i partneri iz inostranstva, interesovali su se posredstvom brokerskih kuća. Za sada nema nagoveštaja o tome da bi „Flori trejding” mogao prodati svoj većinski paket nekom partneru, ali bolje upućeni ne isključuju mogućnost da se uskoro i to dogodi.
M. Mitrović
Bokica is offline   Reply With Quote
Old 12.01.2007., 00:16   #12
Dinkic
Registrirani korisnik

Član od: 19.04.2006.
Prebivalište: Beograd
Poruka: 25

Cenim tvoje misljenje Lovac, ali mnogo vecu tezinu bi dala neka manje - vishe zvanicna ili poluzvanicna najava tog preuzimanja.... ima li sta konkretnog tim povodom? Pozdrav

Citat:
lovac
Već neko vrijeme mislim da bi Aleva bila idealna meta za Podravku. Inaće, ima puno jeftinijih i povoljnijih dionica.
Dinkic is offline   Reply With Quote
Old 12.01.2007., 03:15   #13
tele
Registrirani korisnik

Član od: 13.09.2006.
Poruka: 33

Nije Lovac jedini koji vidi sto bi Aleva znacila Podravci. Brand koji je dodatak jelima. da ima konkretnijih podataka (ili barem da su poznatiji malo sirem krugu) cijena bi vec odavno isla gore.
Ali i ovako vijesti su vise nego dobre. Zao mi je sto se jos nisam ukljucio i ne trgujem u Srbiji.
Potraznja za dionicama uvelike premasivala ponudu, a kod malih dionicara je ostalo jos samo pola ove kolicine sto su prodali danas. Znaci sica. Kao sto rekoh svaka kupnja do 30 000 ovdje je dobra. Ne kazem da na Belexu nema trenutno povoljnijih dionica, ali oko Aleve se nesto vrti dosta zadnjih mjesec, mjesec i po. Ovaj rasplet me ne iznenaduje mnogo. Ako bude bilo preuzimanja ona nece ispod 40 000. Osobno mislim da bi mogla do 50 000.
Primjerice, kako je Lovac spomenuo, za Podr nebi bilo preskupo da ju plati toliko, jos uvijek bi to bio za nju prilicno dobar deal.
tele is offline   Reply With Quote
Old 12.01.2007., 03:34   #14
Shogun
Registrirani korisnik

Shogun's Avatar

Član od: 03.01.2005.
Poruka: 5.755

Malo ste previše zabrijali, ali potencijal vidim u prehrani kako sam već prije rekao negdje. Šteta da su tako jeftino mali izlazili jer fondovi bi dali i 30 000 za takve pakete, to mi nije jasno. Nemojte zaboraviti mlinarsko-pekarsku ind.

Mada sam za lovčevu strategiju za 5 puta, ali tu treba strpljivosti i živaca.
U slučaju prodaje Podravci mislim da slobodno možemo govoriti o duploj cijeni od današnje.

知恵
Shogun is offline   Reply With Quote
Old 12.01.2007., 03:48   #15
tele
Registrirani korisnik

Pa kad ti spavas?
Svida mi se kako razmisljas; do 30000 ulaze fondovi, iliti da za kupnju, kod preuzimanja 50000 i preko.
Fond o kome Bokica prica, dali je Aureus i dali su samo htjeli napokon kupiti ili se stvarno blizi preuzimanje?
Old 12.01.2007., 03:56   #16
Abu ali
Registrirani korisnik

Član od: 17.12.2005.
Poruka: 126

Aleva je veliki potencijal, nema sumnje, zato sam i usao u nju, ali je sad po meni najveci problem sto se free float naglo smanjio i nece vise tko imati prodavati bez obzira kakva je cijena. Steta, mogla je ona i malo po malo preko 30 k. Jedino da nije Ferbild prodavao, on ima preko 6 %, ali vjerujem da bi se to vec saznalo na forumima. Ako ovako nastavi a trgovina zamre mogao bi ostati zakucan u ovoj akciji i onda ovisiti da li ce biti preuzimanja ili ne.
Abu ali is offline   Reply With Quote
Old 12.01.2007., 04:04   #17
tele
Registrirani korisnik

Pa stavi ponudu. Ako je ostalo jos malo, pokupit ce ju neko. Mislim da tu nemas brige.
Old 12.01.2007., 04:48   #18
Abu ali
Registrirani korisnik

Član od: 17.12.2005.
Poruka: 126

Malo mi je to jos...
Abu ali is offline   Reply With Quote
Old 12.01.2007., 11:11   #19
Bokica
Registrirani korisnik

Član od: 08.10.2005.
Poruka: 154

Citat:
tele
Svida mi se kako razmisljas; do 30000 ulaze fondovi, iliti da za kupnju, kod preuzimanja 50000 i preko.
Fond o kome Bokica prica, dali je Aureus i dali su samo htjeli napokon kupiti ili se stvarno blizi preuzimanje?
Ako bi Podravka preuzimala Alevu po ceni za koju je javno objavljeno da su spremni da plate za Vitaminku iz Banjaluke,onda ALVA vredi sigurno vishe od ponudjenih 40mil Eur za Vitaminku,a trenutni Mcap joj je 12.5mil Eur!

Aleva ima vece prihode,kapital je tu negde,a dobit je mnogostruko vecha od Vitaminke.

P.S Moguche je da je ulazak u Ceftu ubrzao stavri oko Aleve,oni imaju jako niske cene svojih prozivoda vec godinama sto bi im dalo jako veliku prednost za slobodno trzite regiona,u Beogradskim prodavnicama su jeftiniji oko 15-20% od jedinog domaceg konkurenta(Centroproizvod) a od Podravkinih proizvoda cak i do 50%.
Bokica is offline   Reply With Quote
Old 12.01.2007., 14:33   #20
lovac
Registrirani korisnik

Član od: 06.05.2003.
Poruka: 2.541

Citat:
Dinkic
Cenim tvoje misljenje Lovac, ali mnogo vecu tezinu bi dala neka manje - vishe zvanicna ili poluzvanicna najava tog preuzimanja.... ima li sta konkretnog tim povodom? Pozdrav
To je samo moje mišljenje. Za Podravku bi to bilo ako ništa drugo dobro dugoročno financijsko ulaganje, usput bi se mogli proširiti i eliminirali bi konkurenciju. Ali mene po ovoj cijeni ALVA ne interesira, po 17000 nisam uspio kupiti.
“In my whole life, I have known no wise people (over a broad subject matter area) who didn't read all the time -- none, zero. You'd be amazed at how much Warren reads--and at how much I read. My children laugh at me. They think I'm a book with a couple of legs sticking out.”
― Charles T. Munger
lovac is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila