Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Srbija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Odgovor

Opcije na temi
Old 27.11.2006., 00:34   #1
Erik
Registrirani korisnik

Erik's Avatar

Član od: 15.02.2005.
Poruka: 1.501
Default Graditelj, Kikinda (GRKI)

GRKI je trenutno jedna od najzanimljivijih dionica na Belexu, ne samo zbog činjenice da je ostvario značajan rast prethodni tjedan, nego i zbog još uvijek vrlo velikog potencijala. Za početak, evo pokazatelja pri cijeni od 28.800,00 DIN:

P/E = 2,82
P/B = 0,84
P/S = 0,40
P/EBIT = 2,29
P/EBITDA = 1,77
Old 27.11.2006., 00:35   #2
Erik
Registrirani korisnik

Erik's Avatar

Default Odgovor na: Graditelj Kikinda (GRKI)

Prije 2 godine, kontrolni paket dionica otkupili su menadžeri u firmi (direktor firme Božidar Tintar, financijski rukovodilac Ljubinka Turudija, tehnički direktor Đura Vrebalov i rukovoditelj održavanja Miloš Savin). Radi se očito u ljudima koji su sposobni i dobro znaju svoj posao, jer je Graditelj iz Kikinde u naredne dvije godine ostvario izvrsne rezultate.

- kupljeno je 70% dionica firme Građevinar a.d. Novi Kneževac (GRDV)
- izgrađena je i otvorena vrlo moderna tvornica najkvalitetnijeg asfalta sa dodatkom polimera.
- prihodi u 2005 su povećani za 35,2% u donosu na 2004
- neto dobit u 2005 je povećana za 37,4% u donosu na 2004
- U 2006 godini nastavljena je ekspanzija, sudeći po dosad obavljenim poslovima, rast prihoda će se nastaviti
Old 27.11.2006., 08:33   #3
movement
Registrirani korisnik

Član od: 13.09.2006.
Poruka: 75

i imaju tačno 57 akcionara.
pokazatelji odlični - ali, ko što neko već reče - kao da ulažeš u doo
movement is offline   Reply With Quote
Old 27.11.2006., 08:54   #4
Pevac
Registrirani korisnik

Pevac's Avatar

Član od: 30.12.2005.
Poruka: 1.178

Kolika je kapitalizacija firme u EUR?
Cijelih 2,27 mil. EUR. Premalo i prenelikvidno.
Pevac is offline   Reply With Quote
Old 27.11.2006., 09:09   #5
Erik
Registrirani korisnik

Erik's Avatar

Citat:
movement
i imaju tačno 57 akcionara.
pokazatelji odlični - ali, ko što neko već reče - kao da ulažeš u doo
Možeš li objasniti zašto bi to bilo kao ulaganje u d.o.o? Nema govora o preoblikovanju u d.o.o. jer većinska grupa nema niti blizu dovoljno glasova za tako nešto.
Old 27.11.2006., 09:18   #6
Neurosinner
. .. bez cenzure .. .

Član od: 24.09.2002.
Poruka: 693

Erik, probaj razmisliti u ovom smjeru: firma sa 57 dioničara sa mcap 2,27 mil eur, prvih 6 dioničara drži 77% glasova. Free float ispada 500k eur na (otprilike) 1450 dionica. Po meni je ovo prezatvorena vlasnička struktura da bi netko jači ugurao pare unutra, što je po meni puno važnije nego da se nas nekoliko malih igrača igramo "veće budale"...
btw, ako sam dobro zapamtio njihov zakon, za preoblikovanje u doo potrebno je imati 2/3 glasova na skupštini? Ako sam to dobro zapamtio, mislim da im je to jako lako izvesti.
Neurosinner is offline   Reply With Quote
Old 27.11.2006., 09:20   #7
Pevac
Registrirani korisnik

Pevac's Avatar

Firma nije loša, samo je prenelikvidna.

Onako usput, a što je uopće potrebno u Srbiji za preoblikovanje u d.o.o.?

Meni je zanimljivo recimo to, što je East capital bio jedno vrijeme najveći dioničar i onda je pobjegao van. Odnosno kako kaže Erik, vejrojatno su dionice kupili insajderi. Koliko je to dobro jer oni najbolje znaju kako i što firma radi, toliko je i loše, jer utječe na percepciju ostalih investitora da je to firma koja služi interesima uskog kruga ljudi.
Old 27.11.2006., 09:22   #8
Erik
Registrirani korisnik

Erik's Avatar

U slijedećoj tablici nalaze se svi građevinci iz Hrvatske, BiH (BLSE i SASE), Srbije i Makedonije. Uvijet je bio da je zadovoljena barem minimalna likvidnost, odnosno barem 10% trgovanja u zadnjih 100 dana.

Radi se o ukupno 36 građevinskih firmi.

Napravio sam sektorsku usporedbu uz pomoć multipla za P/E, P/B, P/S, P/EBIT i P/EBITDA.

Ovom metodom dobije se za GRKI target od 116.845 DIN, odnosno pri toj cijeni on bi bio na razini prosjeka građevinskog sektora.

Nije je realno očekivati da bi se GRKI uskoro mogao približiti ovom targetu, pogotovo s obzirom da se radi o relativno maloj firmi (prihodi za GRKI u 2005 iznose 5,66 mil. eur, dok je prosjek grupe 10,27). No, čak i ako lupimo prilično veliki diskont na veličinu firme i likvidnost, GRKI još uvijek ima mnogo prostora za rast.
Priloženi dokument (samo za registrirane korisnike)
File Type: xls grki target 26.11.2006.xls (46,0 KB, otvoreno 95 puta)
Old 27.11.2006., 09:29   #9
Pevac
Registrirani korisnik

Pevac's Avatar

Koji je smisao računanja geometrijske sredine za multiple? U kojem smislu taj pokazatelj može biti operativan osim što je manji to je bolji?
Old 27.11.2006., 09:36   #10
Erik
Registrirani korisnik

Erik's Avatar

Citat:
Neurosinner
Erik, probaj razmisliti u ovom smjeru: firma sa 57 dioničara sa mcap 2,27 mil eur, prvih 6 dioničara drži 77% glasova.

(...)

btw, ako sam dobro zapamtio njihov zakon, za preoblikovanje u doo potrebno je imati 2/3 glasova na skupštini? Ako sam to dobro zapamtio, mislim da im je to jako lako izvesti.
Ja uvažavam svačije mišljenje i nemam ništa protiv da se piše negativno o dionicama koje imam u portfelju, ali ovo već nije korektno.

Ako kažeš da prvih 6 dioničara imaju 77% glasova i plašiš ljude sa preoblikovanjem u d.o.o, onda treba napomenuti da su u prvih 6 i AC Invest, te East Capital, koji sasvim sigurno nemaju nikakvog interesa za preoblikovanje (dapače), te da je 10% trezorskih dionica.

Ova grupa koju sam naveo ima samo 51% dionica i ni u kom slučaju ne može izvršiti preoblikovanje u d.o.o.

Da je firma relativno mala, to je istina i to je minus, ali to je jedini ozbiljni minus.

Opcije na temi

Pravila