Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Investicijski fondovi
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 29.12.2003., 12:25   #11
Luka
Registrirani korisnik

Član od: 21.10.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 16

Dobri savjeti, cini mi se, luk2.
Onda, koji obveznicki fondovi ili investicijski fondovi su preporucivi za slijedecu godinu? Ajmo strucnjaci, argumentirano! :-)
Jos sam htio pitati - kakva su vasa iskustva s osobnim brokerima, koliko oni traze za sebe, koliki kapital je potreban za poslovanje s njima, koji su najbolji, gdje ih naci?
Luka is offline   Reply With Quote
Old 29.12.2003., 19:04   #12
Sam
Registrirani korisnik

Član od: 10.04.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 725

Citat:
luk2
Sve u svemu, siguran i dobar prinos, sa valutnom klauzulom - bolje negoli u bilo kojoj banci sa štednjom na oročenju. I još kao prednost da se do novaca može doći u roku od 3 dana, recimo u slučaju da se želi hitno kupiti nešto dionica koje su pale na tržištu ili slično.

To su moja višegodišnja iskustva, a ne preporuka.
Gle, ako se kojim slucajem desi da i naredna godina bude uspjesna za dionice kao ova onda ti ulaganje u obveznicke fondove ne bi trebalo donijeti veliki prinos - bolje ce proci dionicki. Najbitnije je da ljudi argumentirano ovdje iznesu zasto misle da ce dionice nastaviti rasti ili ne.

papa, Sam
Sam is offline   Reply With Quote
Old 30.12.2003., 22:33   #13
europe
Registrirani korisnik

Član od: 25.10.2002.
Prebivalište: Zadar
Poruka: 93

[font=times new roman]Po tvojim zahtjevima vremenski period od 6 mjeseci do 2 godine, mozes birati od novcanih gdje nema ulazne i izlazne, do obveznickih (malo gledaj koliko kapitala imaju i tko upravlja tim novcima i gdje ulazu), dionicki moze sad jer trziste raste pogledaj malo indexe (Dow Jones , FTSE i sl.), a sto se tice PBZ sve ok sto se tice provizije, ali zapitaj se zelis povjeriti svoju lovu nekome tko ti ne zeli pokazati portfelj (skrivaju ga ko zmija noge).
Sve ovisi o vremenskom periodu i riziku koji zelis podnijeti, imao je jedan fond prinos oko 50%, ali je vrlo mali , pa ti mogu biti velike oscilacije (kad budes prodavao mozes biti u minusu)
Moja preporuka Caib invest (dobar managment, daju dosta informacija i OK web page):D
europe is offline   Reply With Quote
Old 24.05.2006., 06:22   #14
nitka
Registrirani korisnik

Član od: 23.05.2006.
Poruka: 3
Default Odgovor na: Investicijski fondovi

Bok svima!
Eto počela sam nedavno sa, istina, skromnim ulaganjima u investicijse fondove Zabe i kao što Axy kaže - posljednjih dana - tiha jeza!!??! Iako su ulaganja za sada skromna - žao mi izgubiti i jednog novčića!
Budući da nemam (još) iskustva (na duži rok) dal mi netko može savjetovati što da radim:
-da prebacim sredstva u neki sasvim drugi investicijski fond čim prije ili
-da ostavim sve tako kako je i čekam bolja vremena ili
-da prebacim sve na Pčelicu pa imam zagarantirano 5% i mirna sam
(ovo zadnje je bila šala mala!)
nitka is offline   Reply With Quote
Old 24.05.2006., 09:19   #15
axy
Registered User

axy's Avatar

Član od: 03.04.2006.
Prebivalište: My banking account
Poruka: 9.460

Nitka, IMHO, ZaBa fondovi su najgore moguce rjesenje.

Procitaj ovaj thread od pocetka i moci ces naslutiti koji se fondovi doimaju kao OK. No, imaj na umu da ti ulog nije niti u jednome osiguran i da prinos nije zagarantiran. Dakle, tesko da si mozes priustiti da "ne izgubis niti jedan novcic", makar u nekom promatranom periodu.
axy is offline   Reply With Quote
Old 24.05.2006., 10:21   #16
čvarkožder
samoisključeni korisnik

Član od: 28.02.2006.
Poruka: 2.741

Citat:
axy
Nitka, IMHO, ZaBa fondovi su najgore moguce rjesenje.
Svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali mislim da brojke govore nešto drukčije od gornje konstatacije.
Zabini fondovi su po prinosima daleko od najboljih, no i od osrednjih postoje još gori.
Za sve sljedeće fondove navodim PGP (za kojeg smatram da je najrealniji pokazatelj, unatoč svojim manjkavostima, jer govorimo o prinosima u prošlosti; uostalom nijedan fond ne garantira nikakve prinose u budućnosti).

ZB Global 6,79%
ZB Trend 6,76%
ZB Euroaktiv 9,62%

Erste Balanced -0,78%
ST Global Equity -4,69%
Select Europe 4,06%

A da ne govorimo o Hypo fondovima

Hi Conservative -0,96%
Hi Balanced -0,13%
Hi Growth 0,58%

Sažetije, da su mnogo lošiji od najboljih - jesu, ali i da ima dosta gorih - ima.
To naravno ne znači da savjetujem ulaganje u Zabine fondove, ali činjenice su činjenice.
čvarkožder is offline   Reply With Quote
Old 24.05.2006., 10:32   #17
axy
Registered User

axy's Avatar

Član od: 03.04.2006.
Prebivalište: My banking account
Poruka: 9.460

Fond koji ima PGP na nivou 6 ili 7 % godisnje a da nije novcani ili sigurni obveznicki ne opravdava svoje postojanje jer se u protivnom novac moze parkirati u banku na orocenje po 3 ili 6 mjeseci uz obnovu, pri cemu se postize i slozeno ukamacivanje i ulog je osiguran do 100.000 Kn.

ZaBa fondove koje si prikazao su upravo takvi.

Nadalje, gledati samo PGP ne znaci ama bas nista. Onaj tko je stavio pare u neki fond moze u 4 godine postici 15 % godisnje, a onaj tko ih je stavio na 6 mjeseci, mogao je postici 45 % u odredjenom trenutku.

Dakle, treba gledati cjelokupnu situaciju, a gledano u tom kontekstu, ZaBa je doista tragicna a dovoljno je pogledati grafove dionickih i mjesovitih fondova kod zadnje korekcije da se vidi umjesnost fond managera i "sigurnost" ulaganja. Za takve oscilacije trebali bi nuditi doslovce 50 % vece prinose od prosjeka tipskog fondovskog trzista a oni ih imaju 50 % nize.

Inace, komitent sam ZaBe i to mi je glavna banka s koje poslujem.
axy is offline   Reply With Quote
Old 24.05.2006., 10:53   #18
čvarkožder
samoisključeni korisnik

Citat:
axy
Fond koji ima PGP na nivou 6 ili 7 % godisnje a da nije novcani ili sigurni obveznicki ne opravdava svoje postojanje jer se u protivnom novac moze parkirati u banku na orocenje po 3 ili 6 mjeseci uz obnovu, pri cemu se postize i slozeno ukamacivanje i ulog je osiguran do 100.000 Kn.
Zar pri ulaganju u fondove ne postoji složeno ukamaćivanje ("kamata na kamatu")?!
Old 24.05.2006., 10:55   #19
čvarkožder
samoisključeni korisnik

Citat:
axy
Nadalje, gledati samo PGP ne znaci ama bas nista. Onaj tko je stavio pare u neki fond moze u 4 godine postici 15 % godisnje, a onaj tko ih je stavio na 6 mjeseci, mogao je postici 45 % u odredjenom trenutku.
To je naravno točno. Ali, po kojem parametru onda uspoređivati?
Old 24.05.2006., 10:57   #20
čvarkožder
samoisključeni korisnik

Citat:
axy

Dakle, treba gledati cjelokupnu situaciju, a gledano u tom kontekstu, ZaBa je doista tragicna a dovoljno je pogledati grafove dionickih i mjesovitih fondova kod zadnje korekcije da se vidi umjesnost fond managera i "sigurnost" ulaganja. Za takve oscilacije trebali bi nuditi doslovce 50 % vece prinose od prosjeka tipskog fondovskog trzista a oni ih imaju 50 % nize.

.
Prosječni prinos fondova u svijetu je ispod tržišnih indeksa i svaki ulagač u fondove bi to morao znati i biti spreman na to.
Odgovor

Opcije na temi

Pravila