Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Investicijski fondovi
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 07.01.2013., 21:57   #1
moonwalker
Registrirani korisnik

Član od: 30.03.2004.
Poruka: 355
Default RBA i PBZ obveznički fondovi

Može li mi netko jednostavno objasniti zašto su ova 2 obveznička fonda doživjela u 2012. godini totalni debakl?

RBA obveznički je pao više od 6 posto (!!) a PBZ je pao čak više od 13 posto (!)

Što je najgore imam udjele u oba ta dva fonda. A kad gledam s druge strane ZB bond je porastao u 2012. godini više od 8 %, a HPB čak i više od 9 %.

Stvarno ne shvaćam ovu dramatičnu promjenu prinosa. Nekako mi se čini da je strahoviti pad prinosa u RBA i PBZ počeo onog trenutka kad je Hrvatskoj objavljen pad rejtinga. Je li to točno?

Molim dobronamjerne poznavatelje obvezničkog tržišta da objasne ovu situaciju. Hvala unaprijed.
moonwalker is offline   Reply With Quote
Old 07.01.2013., 22:28   #2
axy
Registered User

axy's Avatar

Član od: 03.04.2006.
Prebivalište: My banking account
Poruka: 9.460
Default Odgovor na: RBA i PBZ obveznički fondovi

Nisam poznavatelj, ali, PBZ Bond ima u portfelju OSMINU WC papira zvanog obveznica NEXEa.

Sto se tice RBA obveznickog, ne shvacam zasto u zadnjem izvjescu od rujna 2012. na prvoj poziciji vode obveznicu koja je dospjela u svibnju iste godine. Vjerojatno (nadam se) da ne poznam dovoljno nacin na koji se vode pozicije u fondovima.

Dodao bih i to da za razliku od dionica, kod obveznickih fondova postoje znacajne mogucnosti makinacija pri vodjenju stanja fonda. Baci malo pogled na to.
axy is offline   Reply With Quote
Old 07.01.2013., 22:29   #3
Marinko22
Registrirani korisnik

Član od: 07.01.2013.
Poruka: 6

Zato jer jedan i drugi fond imaju visoki postotak nexe i ingra obveznica koje su doživile kolaps 2012. godine. Količinu tih obveznica možete vidjeti i na njihovim "osobnim iskaznicama" u top 10. Zašto je to tako treba zahvaliti "mudrim" fond menadžerima koji su sigurno ponosni na kraju godine. Ukoliko želite provjeriti ovu tvrdnju možete malo pogledati datume kada su objavljivane loše vijesti o ingra i nexe obveznicama te ih usporediti s danima kada su pali ovi fondovi, ili jednostavno pronaći te obveznice na stranici zse i usporediti njihovu krivulju sa krivuljom fonda. Pad rejtinga nije značajno utjecao na cijenu hrv. državnih obveznica. Za razliku od spomenutih fondova zb bond nije imao obveznice ingre i nexe, a ima obveznice Agrokora koje su dobro kotirale ove godine, te dosta stranih solidnih državnih i korporacijskih obveznica.
lp
Marinko22 is offline   Reply With Quote
Old 08.01.2013., 06:03   #4
moonwalker
Registrirani korisnik

Hvala.
Sad mi je jasnije zašto sam izgubio novce.
(A mislio sam da su obveznički fondovi totalno sigurni.)
Old 10.01.2013., 10:18   #5
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Član od: 14.05.2006.
Poruka: 2.378

Citat:
moonwalker View Post
Hvala.
Sad mi je jasnije zašto sam izgubio novce.
(A mislio sam da su obveznički fondovi totalno sigurni.)
Loša vijest za vas, nažalost, ali dobra škola za sve koji žele ulagati kod nas.

Najgore je to što ne smatram da su fond menadžeri koji su kupovali obveznice NEXE i Ingre glupi, nego da je "netko" morao kupiti te obveznice.

Postoji razlog zašto je prinos na obveznice američke vlade ispod 0.25% na godinu dana, a na NEXE 7,825%.

http://www.bloomberg.com/markets/rat...ment-bonds/us/
http://www.nexe.hr/UserDocsImages/Pr..._obveznice.pdf
Old 10.01.2013., 21:41   #6
moonwalker
Registrirani korisnik

Pa, ako ništa drugo, RBA su izgubili sasvim dobru mušteriju, tj. mene.
Već godinama svako malo uplaćujem iznose u RBA Bond, a manjim dijelom i u PBZ Bond.
Uvijek mi je to bilo jako konzervativno, ali solidno ulaganje, sve do prošle godine.

Sad sam zaokrenuo i počeo uplačivati udjele u ZB Bond. Godinama sam pratio i uspoređivao i ZB bond je uvijek imao nešto manje prinose od RBA bond, ali je prošla godina sve promijenila.
Old 11.01.2013., 10:12   #7
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Član od: 14.05.2006.
Poruka: 2.378

Citat:
moonwalker View Post
Pa, ako ništa drugo, RBA su izgubili sasvim dobru mušteriju, tj. mene.
Već godinama svako malo uplaćujem iznose u RBA Bond, a manjim dijelom i u PBZ Bond.
Uvijek mi je to bilo jako konzervativno, ali solidno ulaganje, sve do prošle godine.

Sad sam zaokrenuo i počeo uplačivati udjele u ZB Bond. Godinama sam pratio i uspoređivao i ZB bond je uvijek imao nešto manje prinose od RBA bond, ali je prošla godina sve promijenila.
Nisam puno razmišljao o ulaganju u obveznice, ali ovako odokativno ću reći da se ne volim "obvezati" ni na šta na dulji rok u ovoj državi ako za to ne dobivam DEBELU premiju, a takvu ne vidim među ponudama.
Old 29.01.2013., 00:20   #8
Domagoj
Registrirani korisnik

Domagoj's Avatar

Član od: 27.08.2004.
Poruka: 103

Je li tu netko vidi nešto?
Domagoj is offline   Reply With Quote
Old 12.02.2013., 12:39   #9
Marinko22
Registrirani korisnik

Član od: 07.01.2013.
Poruka: 6

Vidim da je danas vrijednost pbz bonda opet značajno opala čime se nastavlja pad od prošle godine. Ako tko pita zašto, radi se o još jednom "biseru" iz njihovog portelja, obveznicama Optime telekoma
Marinko22 is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila