Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Gospodarstvo :: Poduzetništvo > Gospodarstvo

Odgovor

Opcije na temi
Old 18.01.2016., 18:06   #201
bepina
Registrirani korisnik

bepina's Avatar

Član od: 28.02.2007.
Poruka: 1.412
Default Odgovor na: Ekonomske zanimljivosti - Hrvatska i svijet

Što mislite koliko realno iznosi inflacija u RH?
bepina is offline   Reply With Quote
Old 17.06.2016., 14:13   #202
Jedilnica
Registrirani korisnik

Član od: 17.06.2016.
Poruka: 1

Pozdravljeni. Sem iz Slovenije in me zanima nasledno pitanje.
Kako mislite, da se bo odzvali tuji investitori na situacijo ko je padla vlada?
Hvala
Jedilnica is offline   Reply With Quote
Old 17.06.2016., 15:33   #203
bepina
Registrirani korisnik

bepina's Avatar

Član od: 28.02.2007.
Poruka: 1.412

A kako, jasno je svima. Stoje iz prikrajka i kolutaju očima, a novac investiraju u Rumunjsku, Bugarsku, Slovačku, Srbiju i sl. Ne treba bit orao iz Londonskog City-a da bi se to zaključilo.
bepina is offline   Reply With Quote
Old 26.08.2016., 10:26   #204
goranbj
(_!_)

goranbj's Avatar

Član od: 19.04.2006.
Poruka: 1.899

Lovrinović: Znam kako zaposliti 200 tisuća ljudi i pritom još uštedjeti 1,8 milijardi kuna..

Ivan Lovrinović, bivši ekonomski strateg Mosta, na svom Facebooku objavio je video u kojem tvrdi da ima veliko i originalno rješenje za problem nezaposlenosti.

Lovrinović na izbore ide kao član koalicije koju čine Živi zid, Franak, Akcija mladih i Promijenimo Hrvatsku, a njegov program univerzalnog zapošljavanja ostavio je u čudu čak i njegove pratitelje na Facebooku. Naime, Lovrinovićeva ideja je, ni više ni manje, zaposliti čak 200.000 ljudi u lokalnu samoupravu i javni sektor!

- Rješenje je toliko jednostavno da čak izgleda nevjerojatno - odmah u uvodu je rekao Lovrinović koji tvrde da je taj program osmislila skupina ekonomskih stručnjaka.

- Svi se slažemo da je nezaposlenost najveći problem u državi. Naš cilj je zaposliti 200.000 ljudi uz mjesečnu plaću 3.500 kuna neto. Dakle, potrebno je osigurati 8,4 milijardi kuna.

Lovrinović i sam priznaje da se tu radi o ogromnom novcu, ali prije nego što je otkrio jednostavnu računicu, profesor na Ekonomskom fakultetu morao je otkriti što bi svi ti ljudi radili u državnoj upravi.

- Neka lokalna zajednica prijavi što im treba. Ljudi mogu raditi svašta - od rada na infrastrukturi, podučavanju djece i starijih osoba, manji popravci, sezonski poslovi, tu je kulturno-zabavni program... Jednostavno - svi mogu pokazati kreativnost!

Hoće li ovakvo masovno zapošljavanje toliko zaoštriti konkurenciju da bi moglo doći do problema u privatnom sektoru? Profesor Lovrinović tvrdi da to neće biti problem...

- Dinamiziranjem ekonomije doći će do povećanja i ukupnog prihoda od privatnih poduzeća, pa će i oni moći ponuditi veće plaće.

Lovrinović je nakon toga rekao da takav model nije nepoznat u Europi.

- Uzimam primjer Mađarske, oni su zaposlili oko 290.000 ljudi. Ali želim naglasiti da je to antikrizna mjera od koje se može odustati kada se stabilizira ekonomija.

I na kraju glavno pitanje - odakle novac? Gdje pronaći 8,4 milijardi kuna...

- Svi će zarađivati 3.500 kuna neto. Dakle, neće biti štednje, svi će trošiti. Na godišnjoj razini će se potrošiti 8,4 milijardi kuna, a na konto PDV-a državi će se vratiti 2,1 milijarde.

Sada smo već na trošku od 6,3 milijarde.

- Država već sada daje 3 milijarde kuna za nezaposlene i tu nam ostaje 3,3 milijardi za pronaći...

Odakle taj novac?

- Već sam u svojim prethodnim izlaganjima dokazao da se refinanciranjem 170 milijardi kuna javnog duga može uštedjeti veliki novac. Dobrim pregovaranjem kamatu bi sa 5 posto smanjili na 2 posto i proračun bi bio bogatiji za 5,1 milijardi kuna...

Dakle, ukupna Lovrinovićeva računica bi iznosila - neka država zaposli 200.000 ljudi i na kraju bi završili 1,8 milijardi kuna u plusu!
Old 26.08.2016., 12:05   #205
analiza
Registrirani korisnik

Član od: 13.02.2006.
Poruka: 7.177

Ok, čovjek je dao ideju. Nekome je ona super, nekome je bezveze, ali je barem izložio svoj način. Zbog toga će netko za njega glasati, a netko ne. Da vidimo druge?
Nisam primijetio da drugi osim brojki rasta govore o načinu kako će postići taj rast. Najlakše je reći mi očekujemo 5% rasta, ali kako ga postići.

"i krivi vlak ponekad može odvesti do prave stanice"

http://www.mojnovac.net/forumi/showt...962#post464962
analiza is offline   Reply With Quote
Old 26.08.2016., 14:40   #206
ricardo
Registrirani korisnik

Član od: 05.07.2006.
Poruka: 591

Mozda je rjesenje da se smanje ocekivanja od strucnjaka
ricardo is offline   Reply With Quote
Old 26.08.2016., 16:24   #207
Lola
Registrirani korisnik

Lola's Avatar

Član od: 14.03.2003.
Poruka: 7.125

Tip je žešći retardinjos. Mediokritet, folirant i neznalica.

Ni samoj mi još nije jasno jel to neka zafrkancija ili neki njegov predizborni spin ili je on to stvarno pustio u javnost s ciljem validne i realistične solucije koju je moguće realizirati. I koja bi dala bilo kakav pozitivan rezultat?!

Ako jest, onda smo nadrljali ako nam ovakvi i prismrde upravljanju i vlasti.
Lola is offline   Reply With Quote
Old 23.02.2017., 17:20   #208
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Član od: 27.10.2003.
Prebivalište: Tu i tam.
Poruka: 6.165

Sređena država Švedska se žali da njeni građani uplaćuju više poreza nego što je propisano.

http://financialsurvivalnetwork.com/...-too-much-tax/
Old 16.04.2018., 11:47   #209
goranbj
(_!_)

goranbj's Avatar

Član od: 19.04.2006.
Poruka: 1.899

KAKO SU NAS SLOVACI PRESTIGLI
KUPUJU NOVE BORBENE AVIONE ZA TRI MILIJARDE DOLARA, A NEKAD SU BILI GODINAMA IZA NAS! Imaju satnicu od 10,5 eura, BDP im je rastao dvostruko brže

Industrija u Slovačkoj nije spala na dva slova, danas stvara više od 20 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i oko 80 posto izvoza zemlje. Ta je zemlja među velesilama u proizvodnji automobila, s tvornicama Volkswagena u Bratislavi, PSA Peugeot Citroena u Trnavi i KIA-e u Žilini, a do kraja ove godine u Slovačkoj će tvornicu izgraditi Jaguar Land Rover. Gotovo 100.000 slovačkih radnika, ali i veliki broj kooperanata, proizvode dijelove za automobilsku industriju.
Danas je Bratislava među deset regija s najvećim standardom u EU-u po BDP-u – na šestom je mjestu, odmah nakon Hamburga, Prag je sedmi, dok je Stockholm deseti. Bratislava ima 53.700 eura po stanovniku, što je više za 84 posto od europskog prosjeka. Prag ima 53.100 eura BDP-a, što je iznad europskog prosjeka za 82 posto.
Kompletni BDP Bratislave, prema podacima Eurostata, preklani je bio 22,8 milijardi eura, a cijele Slovačke, koja ima 5,4 milijuna stanovnika, 81 milijardu eura. Prag je imao BDP od 44 milijarde eura, dok je iste godine cijela Hrvatska stvorila 46 milijardi eura BDP-a. Hrvatska bi, da nije Rumunjske i Bugarske, po BDP-u od 17.500 eura po stanovniku bila na dnu. No, Bukurešt je daleko ispred svih hrvatskih regija. Glavni rumunjski grad ima 40.400 eura po stanovniku, što je 39 posto bolje od europskog prosjeka.

Domaći ekonomisti ponavljaju da smo u usporedbi sa Slovačkom, Poljskom, Češkom, Mađarskom... pri začelju po stopi zaposlenosti i ostalim pokazateljima, da imamo glomaznu upravu, bujnu mrežu gradova i općina, jednako kao i administraciju koja se ne može pohvaliti efikasnošću. Nekadašnje tranzicijske zemlje rastu brže od nas i dalje rade na reformama i konkurentnosti, pa je pitanje hoćemo li ikad uhvatiti zemlje koje su bile iza nas prije 15 godina, ako ne napravimo zaokret.
Česi i Slovaci provodili su porezne reforme, micali administrativne barijere, privatizirali i privlačili strane ulagače, a Hrvati su radili suprotno: imali visoke poreze, komplicirali i poskupljivali poslovanje birokratizacijom, dizali javni dug, produbljivali deficit...
Analitičari će naglasiti da je Slovačka od početka tranzicije do prošle godine povećala svoj BDP za sedam puta, Hrvatska je samo 3,5 puta povećala BDP u realnim iznosima.

U veljači je Arup Banerji, regionalni direktor Svjetske banke za zemlje Europske unije, lijepo objasnio da bi Hrvatskoj, u slučaju usporavanja gospodarstva prema 1,3 posto rasta, što je blizu njegove potencijalne stope, trebalo 21 godina da uhvati sadašnju razinu dohotka po stanovniku u Slovačkoj ili 58 godina s Austrijom. Ako bi Hrvatska uspjela zadržati rast od tri posto, onda bi stigla Slovačku za devet, a Austriju za 26 godina, piše Slobodna Dalmacija.
Old 25.04.2018., 12:40   #210
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.533

https://net.hr/danas/svijet/jesmo-li...losiji-podaci/

Samoispunjujuće proročanstvo.

Trenutno u Svijetu ne postoje uvjeti za novu krizu.....osim ako nam neće stalno ponavljati da kriza samo što nije došla, pa treba prestati trošiti.
Odgovor

Opcije na temi

Pravila