Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Srbija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Odgovor

Opcije na temi
Old 13.07.2007., 19:46   #21
raiden
Registrirani korisnik

Član od: 01.06.2007.
Poruka: 42
Default Odgovor na: Carnex

Sand, iznesi to na economy forumu ako smes?

U proteklih 40 godina prehrambena industrija se brze razvijala nego ljudska populacija. Carnex ne zaostaje za hrvatskim mesnim industrijama sto potvrdjuju njegovi kapaciteti, zaokruzena proizvodnja, brend i cena proizvoda. Hrvatske mesne industrije ne mogu biti 50 puta jace od Carnexa.
Uspeh hrvatskih mesnih industrija i njihov ubrzani razvoj govore koliko je ta grana industrije profitabilna.
raiden is offline   Reply With Quote
Old 13.07.2007., 22:31   #22
raiden
Registrirani korisnik

http://www.suvremena.hr/1494.aspx
http://www.vjesnik.com/pdf/2005%5C03%5C23%5C06A6.PDF
Old 24.07.2007., 02:38   #23
raiden
Registrirani korisnik

Evo i jednog teksta koji su moderatori economy foruma temeljno izbrisali u korenu sa teme Carnexa cim sam ga postavio. Ne znam zasto su to uradili jer je tekst veoma edukativan i poucan. Valjda i logiku ovog coveka koji je to napisao smatraju glupom. Vi procenite:

"Posmatrajući šta se u praksi dešava. Izražavamo zabrinutost i skrećemo pažnju na rad revizora u našoj zemlji. Čest je slučaj da revizori daju pozitivna mišljenja na finansijske izveštaje koji čak i na prvi pogled ukazuju da informacije prezentovane u finansijskim izveštajima ne odgovaraju stvarnom stanju. Na taj način oni direktno krše kodeks etike za profesionalne računovođe i ugrožavaju celokupnu revizorsku profesiju. Pri tom oni dovode u zabludu sve one koji se pouzdaju u njihove izveštaje i nanose im veliku štetu, a pritom zaboravljaju da revizija kao profesija postoji upravo zbog njih.

Ne bi se upuštali u to dal se to radi iz razloga pristrasnosti lica koja vrše reviziju prema menadžmentu preduzeća, ili pak o njihovoj nestručnosti, ali ono što poražava je to da revizori izbegavaju da daju bilo koje mišljenje osim pozitivnog prelazeći na taj način preko dosta nepravilnosti u radu računovodstva i menadžmenta preduzeća. Ukoliko pak i ukažu na nepravilnosti olako prolaze preko toga dajući pozitivno mišljenje sa rezervom. Također u najvećem broju slučajeva ignorišu činjenicu da je knjigovodstvena vrednost stalnih sredstava podcenjena. To je posebno slučaj sa građevinskim objektima i zemljištem bilo da je u pitanju obradiva površina ili gradsko građevinsko zemljište. Pored toga i oprema je pod efektima ubrzane amortizacije značajno obezvređena.

Navodimo i jedan veoma čest slučaj iz prakse, a to je da se hektar obradive površine u finansijskim izveštajima često vodi po vrednostima nižim od 80,000 dinara dok je poreska osnovica za prenos apsolutnih prava vlasništva nad tim istim zemljištem oko 220,000 dinara. Dakle knjigovodstvena vrednost je višestruko niža od one koju poreska uprava obračunava, upravo svesna te činjenice.

Svesni smo da se osnovna sredstva u knjigovodstvu vode po nabavnim vrednostima i da se na taj način ne krše važeći računovodstveni propisi. Međutim Međunarodni računovodstveni standard 16 koji također predviđa da je osnovni vid knjigovodstvenog vođenja osnovnih sredstava upravo prema nabavnoj vrednost, u slučajevima kada se na taj način ne dobija stvarno stanje, odnosno kada je vrednost stalnih sredstava knjigovodstveno podcenjena, preporučuje alternativni metod a to je da se ona vode po fer tržišnim vrednostima.

Upravo tu bi trebali revizori da intervenišu i da se u takvim situacijama pokažu kao stručna i objektivna lica koja su u mogućnosti da ukažu upravo na takve nelogičnosti. Jer u takvim situacijama finansijski izveštaji sigurno ne prikazuju istinito i objektivno stanje imovine, obaveza, kapitala i rezultata poslovanja..

Značaj ovog pitanja je utoliko veći što se i poverioci i akcionari i investitori dovode u zabludu. Knjigovodstvena podcenjenost osnovnih sredstava nam daje iskrivljenu sliku vrednosti imovine preduzeća a samim tim i nižu vrednost trajnog kapitala preduzeća.

Sa aspekta akcionara, finansijski izveštaji koji istinito i objektivno prikazuju vrednost imovine, obaveza, kapitala kao i rezultata poslovanja, imaju veoma velik značaj. Iz razloga što preko vrednosti trajnog kapitala dolazimo do obračunske vrednosti akcije koja može biti značajan orjentir za trgovinu predmetnom akcijom na organizovanom tržištu. Također izveštaj revizora se i navodi u prospektu koji se objavljuje na organizovanom tržištu i svako drugo mišljenje osim pozitivnog šalje negativne signale na potencionalne investitore. Ali to ne znači da revizori iz tog razloga treba da daju pozitivno mišljenje već treba da iskoriste svoj autoritit i da primoraju menadžment da finansijske izveštaje vodi u skladu sa Zakonom o računovodstvu i reviziji i u skladu sa Međunarodnim računovodstvenim standardima kako bi se izbegle posledice koje za sobom nose sva ostala mišljenja dobijena od strane revizora osim pozitivnog. Jedno od tih posledica može da bude i nemogućnost listiranja hartija od vrednosti na Beogradskoj Berzi ukoliko je preduzeće u poslednje 3 godine dobilo bilo koje mišljenje osim Pozitivnog što je i propisano Pravilnikom o listiranju izdatom od strane Beogradske Berze"

Citiran:
Božović Radovan
Stručni saradnik UMA Srbije
Old 24.07.2007., 09:20   #24
Mario_2006
Registrirani korisnik

Član od: 17.08.2006.
Poruka: 452

http://www.nirapress.com/index.php?o...d=696&Itemid=2
Mario_2006 is offline   Reply With Quote
Old 25.07.2007., 02:25   #25
raiden
Registrirani korisnik

16. prosinca '99. - Otvaranje prema svijetu, moć znanja, etike i partnerstva trebale bi biti temeljne odrednice budućeg gospodarskog razvoja u Hrvatskoj, zaključili su hrvatski menadžeri na tradicionalnom susretu Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika (CROMA'99) pod nazivom Vizije gospodarskih politika 2000. i menadžment promjena.
Da u Hrvatskoj ima i pozitivnih primjera upravljanja tvrtkom ukazao je direktor petrinjske mesne industrije Gavrilović Đuro Gavrilović. Ta je tvrtka lani ostvarila 315 milijuna kuna prihoda i 28,3 milijuna kuna čiste dobiti, čime je postala jedna od najprofitabilnijih u Hrvatskoj
http://vijesti.hrt.hr/arhiv/99/12/16/GOS.html
http://www.poslovnimagazin.biz/vesti...o-profit-1-783

Matematic, koliko godina zaostajemo, 10 ili 20?

kapacitet: Milion svinja godišnje
http://www.mail-archive.com/sim@antic.org/msg02270.html
Old 02.08.2007., 13:23   #26
raiden
Registrirani korisnik

Evo ga posle par minuta jos jedan širokogrudi džentlmen, nudi čak dinar više po akciji od prethodnika!

Ovo je džentlmen:

Ali ovaj što prodaje akciju po 107.804 je izgleda "cicija"?

Ljudi uporedite prospekte Carnexa i Agroživa i sve će Vam biti jasno, nije potreban bilo kakav komentar, ko razume, shvatiće!!!!!!!!!!!!!

http://www.belex.co.yu/prospekti/CRNIMVR.html
http://www.belex.co.yu/prospekti/AGRZ___.html
Old 02.08.2007., 16:04   #27
čiko
Registrirani korisnik

Član od: 07.10.2006.
Poruka: 283

raidene ja tebe sve razumijem ali vecinski (od 92,15%) gradi novu tvornicu... mislis li da je nece pripisati sebi u vlasnistvo i doci u poziciju da isplati ostatak akcionara? Pa nije valjda lud da dijeli svoju imovinu s nekim tamo akcionarima.
Mislim da ce nakon dokapitalizacije FF biti oko 1,52% (?)
Bas me zanima tko ce kupiti AGRZ akcije koje su 100% u vlasnistvu 3 (!) osobe?
Moj ćaća je uvijek govorio da je tesko zajebat mesara i da oni uvijek pobijede na kraju...
čiko is offline   Reply With Quote
Old 02.08.2007., 18:20   #28
raiden
Registrirani korisnik

Mislim da neće jer kao prvo bili bi ludi da troše još dodatnih 5 miliona eura najmanje za potencijalnih 2% jer su za istu cifru prethodno preuzeli čitavih 15%! Nisu to male pare.

Kao drugo, gde se gradi ta nova tvornica od preko 50 miliona eura? Kada? U kom gradu? i šta bi ta tvornica radila za toliki novac?

Letela bi kao svemirski brod i raznosila hranu iz vazduha po svetu? Vi u to verujete?

Ja verujem da će zakrpiti krov neke štale ako negde prokišnjava, više od toga sumnjam.

Mislite da su investicioni fondovi kupili Carnex sa ciljem da drže krmače, jedu sirovo meso i bave se proizvodnjom?

Kako onda objašnjavate danasnje "kavaljere", šta oni traže?
Old 07.08.2007., 14:31   #29
raiden
Registrirani korisnik

BB Minaqua a.d. Novi Sad - 01. 07. 2003 - 265 rsd
BB Minaqua a.d. Novi Sad - 07. 08. 2007 - 40.105 rsd

Soja protein Bečej - 11. 08. 2003. - 900 rsd
Soja protein Bečej - 07. 08. 2007. - 23.000 rsd

Jaffa fabrika biskvita Crvenka - 14. 08. 2003 - 1.790 rsd
Jaffa fabrika biskvita Crvenka - 07.08.2007 - 37.999 rsd

Carnex 14.08.2003 - 1103 rsd MCMK
Carnex 07.08.2007 - 3106 rsd

Pogledajte razliku u tržišnim cenama. Neki kažu da se Carnex pumpa! Pa kako onda ostale industrije za par godina imaju 20-30 puta veću tržišnu cenu?
Zašto konkurentne prehrambene industrije u Srbiji poput Agroživa, Yuhora, Topika imaju desetostruko bolje finansijske rezultate?

Agroživ, Soja, Jaffa, Medela itd. sve moguće kompanije imaju bolje finansijske rezultate. Za Agroživ i Soju do juče niko nije čuo, za Carnex je čuo i moj pradeda. Carnex je najveća industrija u Vojvodini, i jedna od najvrednijih firmi u Srbiji, a na berzi vredi ubedljivo najmanje!

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija....id=258330&fs=1
http://www.b92.net/biz/vesti/svet.ph...id=258213&fs=1
Old 07.08.2007., 15:08   #30
raiden
Registrirani korisnik

Od Carnexa su samo jači veliki sistemi poput NIS-a, EPS-a, Telekoma i nekoliko banaka, a o njemu se priča kao da je to slabija i manja industrija od industrija grisina, smokija, bombona... Kao da oni ne seju kulture poput soje na tolikim hektarima zemlje, kao da nemaju nikakve prinose, kapital, i kao da ništa ne prodaju osim svinjskih repova.

Ja vam garantujem da oni na svinjskim repovima i na brašnu od crkotina zarade više nego neke listirane firme na berzi. Stanje u firmi je odlično od dolaska Ashmora, radnici su zadovoljni, prosečna plata je 24.000 dinara, za razliku od Vitala gde je plata prosečnih 17.000 dinara.

Ti finansijski izveštaji ne mogu biti tačni jer mnogi tvrde da je prosečna cena kg živog mesa 3 eura! Ovde dokumentovano pise da je proizvodnja 100 Tona gotovih proizvoda dnevno, a oni su skuplji od svežeg mesa: http://www.serbiabrand.com/carnex/p/planovi.pdf

To izadje oko 25.000 Tona godišnje samo gotovih proizvoda, bez ostalih proizvodnja. Ako bi cena iz novina od 3 eura po 1 kg svežeg mesa bila tačna http://www.danas.co.yu/20070807/ekonomija2.html#0

tada bi 25.000 Tona=25.000.000 kg*3 eura = 75 miliona eura

Dakle prihodi bi premašivali 75 miliona eura da prodaju samo sveže meso.

Prinos po 1 Ha ove godine je bio oko 5 Tona kulture. Da je prosečna cena pšenice samo 10 rsd po 1 kg, na 1 Ha bi se ostvario prihod od 50.000 rsd, što bi na 7000 Ha iznosilo oko 4,3 miliona eura, a verujem da su prinosi mnogo veći jer je ovo grub račun, seju se različite kulture.

I da nije u pitanju zaokružena proizvodnja od njive do trpeze profit i prihodi bi morali biti veći, a pošto je u pitanju zaokružena proizvodnja sa tom dokumentovanom cenom i poskupljenjem mesa iz novina prihodi i profit Carnexa bi morali biti astronomski. Ili prodaju meso i proizvode po bagatela ceni, ili je izveštaj o poslovanju lažan, pa vi procenite o čemu se radi.
Jedan veliki mega market ostvaruje veći profit na njihovim proizvodima nego što to ostvaruje sama fabrika.
Odgovor

Opcije na temi

Pravila