Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 27.04.2014., 22:16   #251
t-m
Registrirani korisnik

t-m's Avatar

Član od: 02.03.2003.
Prebivalište: učka
Poruka: 15.272
Default Odgovor na: Saponia Osijek - SAPN

Citat:
kubica View Post
Nastavlja Bakić sa svojom igrom. Prebacuje svaki tjedan po 1000 komada sa ERSTE skrbničkog, samo da se pojavi imenom i prezimenom u TOP10 i onda kipa po bidu. Svaka čast majstore! Alaj ti vera :-)
skuplja kapital za obranu DDJH-PTKM,HDEL , ponedjeljak,utorak i srijeda će biti pakleni sa objavama rezultata.
Old 30.10.2015., 11:14   #252
goranbj
(_!_)

goranbj's Avatar

Član od: 19.04.2006.
Poruka: 2.042

http://zse.hr/UserDocsImages/financ/...otREV-K-HR.pdf

U prvih devet mjeseci ove godine Grupa Saponia ostvarila je ukupne prihode od
826,5 milijuna kuna i prihode od prodaje u iznosu od 813,4 milijuna kuna uz rast od 6,7%.
U promatranom razdoblju ukupni rashodi iznose 811,3 milijuna kuna i veći su za
4,8% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Konsolidirana dobit od 15,3
milijuna kuna rezultat je ostvarene poslovne dobiti od 26,4 milijuna kuna i gubitka iz financijskih aktivnosti od 11,1 milijuna kuna. Ostvarena dobit nakon pripisa alikvotnog dijela imatelja kapitala matice iznosi 13,2 milijuna kuna.
Old 23.05.2019., 12:27   #253
kubica
Registrirani korisnik

kubica's Avatar

Član od: 29.08.2006.
Prebivalište: Capitol City
Poruka: 1.443

Nakon dugo vremenu imamo malo veće promete na Saponiji. Kako izgleda Biliš koji je bio jedini veći kupac u zadnjih par godina je počeo prodavati pa će biti interesnatno vidjeti da li je i neki od fondova odlučio ponuditi dodatan diskont :-).

"Agrokor fail" su u zadnjem FI provukli kroz knjige tako da je sada valjda bilanca čista i prikazuje stvarno stanje. Jedini problem je nelikvidnost, tako sveprisutan problem naše burze.
Old 30.05.2019., 14:02   #254
krvopija
Registrirani korisnik

Član od: 02.12.2012.
Poruka: 88

Saponia po meni izgleda dosta zanimljivo jer ima izrazito veliku zaduženost, ali i sve zdravije poslovanje, što se onda pretače u izrazito dobre pokazatelje (npr. P/E).

Pesimisti se mogu fokusirati na činjenicu da imaju većinskog dioničara (znači takeover priča ima malu vjerojatnost), netransparentnost (npr. ako se pogledaju ograde revizora - stvari možda i nisu tako vajne), mogućnost tuneliranja sredstava prema povezanim društvima i sl. kao i na ogromnu zaduženost firme koja u slučaju recesije ili pogrešne strategije lako može završiti predstečajnom nagodbom.

Optimisti se mogu fokusirati na teoriju razduživanja (ostatak grupe ne stoji baš bajno, prodaja Saponije bi riješila sve probleme, a valuacija u slučaju prodaja je vrlo atraktivna), činjenicu da se operativni biznis koliko toliko drži - što uz povećanje EBITDA marže rezultira brzim razduživanjem firme i finom operativnom profitabilnošću - a uz niske valuacije rezultira vrlo atraktivnim P/E i sl.). U krajnjoj liniji EV/EBITDA je ispod 4.

Znači, mogla bi se složiti neka priča. Međutim, žalosno je da izlaz jednog dioničara koji je godinama skupljao dionice rezultira korekcijom cijene od 30 i više posto - de facto si je čovjek sam srušio cijenu, a nije uspio prodati gotovo ništa.

Gotovo je nevjerojatno, i to ne samo na ovoj dionici da uopće ne postoji nikakva reakcija tržišta bez obzira na cijenu - domaći investicijski fondovi su očito mrtvi i samo drže dionice koje su pokupovali prije 10 i više godina bez da uopće nešto trejdaju, a špekulanti se drže vrlo selektivnih priča (npr. Optima, sad je aktualan Varteks i sl.), dok druge dionice stoje potpuno po strani.

Ovo je samo još jedan dokaz da je domaće tržište potpuno neatraktivno, i da ako se ne kupuje jedna od 20 najlikvidnijih dionica postoji veliki rizik da će malo veći ulagač potpuno zaglaviti u dionici.
krvopija is offline   Reply With Quote
Old 30.05.2019., 16:24   #255
Lola
Registrirani korisnik

Lola's Avatar

Član od: 14.03.2003.
Poruka: 7.206

Ne znam sto ti znaci pojam izrazito velika zaduženost?

Zaduženost je u omjerima koji ne zahtjevaju neku posebnu pozornost. Ebitda je veća od 100 milijuna kuna, a EV cca 470 milijuna kuna. To znaci da je financijski dug oko 330 milijuna kuna ili nešto manje. Ako je dug dobro rocno i valutno usklađen, to nije izrazito velika zaduženost. Treba pažljivo analizirati revidirano izvješće za prošlu godinu i pogledati valutu, rocnost i predvidjenu dinamiku otplate dugova.

Sumnjam da ti je taj lik pao u “afan”. Prije će biti da on ima neki dogovor s većinskim i igra neku samo njima poznatu igru da većinski vlasnik istisne manjinske po sto nizoj cijeni. Ili i njega “guzi” većinski i ne želi od njega kupiti paket, a on ne zna kako ili nema novca da odigra u takvoj situaciji. Efikasna obrana od takve strategije je kupovina dionica i viša cijena koja bi diskont na fer vrijendost smanjila do te mjere da većinski vise ne bi imao izravan poticaj da mulja, ako mulja. Ne treba smetnuti s uma da Saponija ima zanimljiv manjinski udjel u novom Agrokoru koji ovisno o daljnjem razvoju situacije može biti izravan poticaj za neke marifetluke.

Ja osobno mislim da je došlo vrijeme da Grbesic zatvori te preostale manjinske udjele. Ne samo u Saponiji nego i u ostalim društvima kojima je većinski vlasnik. Ja osobno bih, a sad...vrijeme će pokazati.
Lola is offline   Reply With Quote
Old 04.06.2019., 23:33   #256
Ilegalac
Registrirani korisnik

Član od: 07.12.2005.
Poruka: 943

Jel zna netko ovog lika i zašto se on ovako "glupira"?

https://www.mojedionice.com/trg/IzvD...ifSim=SAPN-R-A
Old 24.10.2019., 21:43   #257
Sasko
Registrirani korisnik

Sasko's Avatar

Član od: 12.06.2003.
Prebivalište: Apsurdistan
Poruka: 4.627

Vrlo interesantna ekipa ulazi u TOP10 Saponije.
Biliš koji je zaglavio u dionici je vjerojatno već sve rasprodao. Teško mi je shvatiti zašto ali OK :-)
Old 21.11.2019., 19:46   #258
Sasko
Registrirani korisnik

Sasko's Avatar

https://lider.media/poslovna-scena/k...aponije-129059
Old 16.12.2019., 11:44   #259
Sasko
Registrirani korisnik

Sasko's Avatar

Nove snage u akciji!

https://zse.hr/userdocsimages/novost...lo6rRmBw==.pdf
Old 21.01.2020., 13:51   #260
goranbj
(_!_)

goranbj's Avatar

Član od: 19.04.2006.
Poruka: 2.042

Saponia d.d. - Obavijest o prodaji kompleta novih instrumenata
21.01.2020 12:35:32

Saponia d.d. prodala je komplete novih instrumenata, izdavatelja tvrtke Fortenova Group TopCo B.V., koji nose oko 0,6 posto glasačkih prava na skupštini izdavatelja. Riječ je o vrijednosnim papirima kojima se trguje na sekundarnom financijskom tržištu.

Opcije na temi

Pravila