Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Makedonija

Odgovor

Opcije na temi
Old 09.05.2018., 18:59   #621
why
Registrirani korisnik

Član od: 14.04.2007.
Poruka: 702
Default Odgovor na: Ohridska banka

Pri 0.5 % prinos na 10 godisna germanska safe play obvrznica, site ovie tvoi teorii ne vredat pishljiva boba. Toj so ke kupi ke e sreken da turi hybriden uste tolku za da ,,oroci,,pari od majkata so kamata povisoka odkolku na EU pazari. A plus ke si ja spoi so sparkase pa ke bide treta ili cetvrta banka. I od sinergija ke otpusti 100 dusi I ke smali X trosoci za bordovi nadzori revizii. 1+1 =2.5
why is offline   Reply With Quote
Old 09.05.2018., 19:55   #622
zoraxe
Registrirani korisnik

Član od: 22.08.2007.
Prebivalište: white chapel
Poruka: 495

Citat:
Ilegalac View Post
I?

Book je nebitan jer banka je duzna vlasniku. Bez tog duga banka ne udovoljava kapitalnim zahtjevima tako da je to defacto book u obliku neke vrste hibridnog kapitala. Ako se banka proda, prvo ce se namiriti taj dug, a onda se tek vrednuje kapital koji se dijeli na dionicare pema njiihovom vlasnickom udjelu. Razumijes?

Drugim rijecima da banka ima dovoljno kapitala, SG je ne bi nedavno dokapitalizirala niti bi joj posudjivala novac za poslovanje i zadovoljavanje spomenutih kapitalnih zahtjeva. Ocito su oni dokapitalizirali banku da bi je mogli prodati i da bi zadovoljili regulatorne minimume prema NBRM.
A ako vrate sub. dug pre prodaje? S dokapitalizacijom zar ne zadovoljavaju regulatorne minimume?
Old 09.05.2018., 22:25   #623
Ilegalac
Registrirani korisnik

Član od: 07.12.2005.
Poruka: 861

Nije tu samo suboordinirani dug od 30 milijuna eura u igri, nego oni imaju jos i cca 50 milijuna eura duga po kreditima, vjerojatno je glavnina toga prema matici (KMB, STB i TNB zajedno nemaju toliko obveza po kreditima, ako zanemarimo da TNB ima isto cca 33 milijuna eura obveza po suboordiniranom dugu). Tako da tih 80 milijuna eura + kapital bi po meni bila neki reper za cijenu. Ako je nakon decembra isao dokap, moguce su nesto vec vratili ali se za taj dio povecao kapital kroz dokapitalizaciju. Ja ne znam koliko njima treba regulatorno kapitala, no cinjenica je da su oni na kraju 2016. imali sub. dug i obveze u iznosu od 5,7 milijardi denara, a do kraja 2017 je to smanjeno na 4,81 milijardi denara odnosno gore spomenutih 78-79 milijuna eura. Meni bi bilo logično da kod prodaje SG najprije naplati dug, a tek da onda naplati kapital odnosno isplati dioničarima njihov dio. Koliko OHB treba regulatorno kapitala zaista ne znam, to je moguće procijeniti. Pogledat ćemo revidirano izvješće pa ćemo onda biti pametniji.
Old 09.05.2018., 22:48   #624
Ilegalac
Registrirani korisnik

Član od: 07.12.2005.
Poruka: 861

Eh, sad sam isao gledati u revidirano izvjesce iz 2016. U tim kreditima ima svega, razlicitih kreditora (EIB, EBRD, lokalni drzavni fondovi itd, itd). Pogledati tocku 36 i 37 (str. 118 i 119) revidiranog izvjesca: http://www.seinet.com.mk/FileServer.aspx?file=44996

Najveci dug pojedinacno je prema EIB - Europskoj investicijskoj banci. S kojom je namjenom, ne znam. Trebalo bi malo istraziti. Sto se tice sub.duga on je u najvecoj mjeri prema SG i kojekakvim fondovima od SG. Generalno, dug prema SG je manji nego sam mislio, al opet i dug prema EIB ili nekom drugom kreditoru je dug i kupac ce na njega gledati kao na dug. Prednost je mozda ta da se da ispregovarati, refinancirati i da ne mora dospjeti u trenutku eventualne prodaje banke. I naravno uz pretpostavku da bilo koji od tih razvojnih ili dugorocnih kredita nema opciju konverzije u equity prilikom prodaje banke i sl. Za to treba proci temeljitije kroz cijelo izvjesce i bolje se informirati.
Old 11.05.2018., 22:07   #625
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.503

http://www.seinet.com.mk/FileServer.aspx?file=48088

Od svih prica na kraju se sve svodi koliko firma (banka) zaradjuje.

OHB je u 1. kvartalu zaradila kao prosle godine u 3 kvartala.
Najbolji 1. Q ikad.

Kome se da racunati.....koliki je ocekivani P/E za 2018.......siguran sam da ce i ova cijena ispasti bagatelna.
Old 12.05.2018., 10:16   #626
zoraxe
Registrirani korisnik

Zaradila? Meni ovo više liči na ulepšavanje mlade pre udaje

Znači, "Neto Prihodi od kamati od provizii i nadomestoci" su povećani za 8.5 mil den. Bravo, 140k eura više

"Ispravka na vrednost ...." smanjena za 84.3 mil den. (1370k eura manje)... BRAVO!

Dobivka, povećana za 98.5 mil den (1600k eura više)
Old 12.05.2018., 13:30   #627
bonbona
Registrirani korisnik

Član od: 24.07.2009.
Poruka: 523

Pa kaj nas 27 godini e filmanje a posebno posledni 10 godini se svedovme na sibicarenje I igra na brojka na hartija sto vo praksa veze nema - Ali ako ima pogolemsibicar ili daj boze naivec pa neka ostane so prstot vo usta....ili debelo neka ni go nacuka
Sekoja cest za onie sitni stokupija na 2-4000 denari-ke zarabotat za odmor vo hotelce od 4 zvezdi mesto vo privaten smestaj
bonbona is offline   Reply With Quote
Old 09.08.2018., 18:00   #628
zoraxe
Registrirani korisnik

SG sključio ugovor sa OTP o prodaji u Bugarsku i Albaniju... Makedonija se nigdje ne spomnje, ali cijena dionice ipak raste

https://www.societegenerale.com/en/c...ank-bulgaria-2

Opcije na temi

Pravila