Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > BiH > BLSE

Odgovor

Opcije na temi
Old 16.10.2005., 23:04   #1
Sharemax
Registrirani korisnik

Član od: 24.12.2004.
Poruka: 200
Default Odgovor na: Ulaganje u RS - BIG PROFIT ?

Jedno pitanje - dal netko bolje poznaje Rafineriju nafte Bosanski Brod.
Poduzeće koliko znam ne radi, ali mislim da se sprema prodaja stranom vlasniku...
Jedina rafinerija u BiH, cijena trenutačno iznosi oko 13% nominale.
Razmišljam o ulasku.
Sharemax is offline   Reply With Quote
Old 24.10.2005., 16:43   #2
netstrider
eyes wide shut

Član od: 30.06.2003.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 3.141
Default Odgovor na: Ulaganje u RS - BIG PROFIT ?

Citat:
Sharemax
Jedno pitanje - dal netko bolje poznaje Rafineriju nafte Bosanski Brod.
Poduzeće koliko znam ne radi, ali mislim da se sprema prodaja stranom vlasniku...
Jedina rafinerija u BiH, cijena trenutačno iznosi oko 13% nominale.
Razmišljam o ulasku.
Ina i njen strateški partner mađarski MOL nedavno su dobili zeleno svjetlo Vlade FBiH za preuzimanje sarajevskog Energopetrola. S tim će, ocjenjuju analitičari, Ina učvrstiti lidersku poziciju na bh. tržištu i dodatno otežati poziciju Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu.

Magazin Banka

btw, taj Krajinapetrol je ionako njihov. kupujes svoje. a eto, samoupravljanje. Mah.
netstrider is offline   Reply With Quote
Old 25.03.2006., 17:09   #3
Zeks
Registrirani korisnik

Član od: 27.01.2006.
Poruka: 1.248
Default Odgovor na: Ulaganje u RS

VODE SE PREGOVORI SA VIŠE KOMPANIJA ZA POKRETANJE RAFINERIJE NAFTE BROD

BANJA LUKA - Izraelska kompanija "Alon" trebalo bi do kraja ovog mjeseca da se izjasni o svojim namjerama za stvaranje zajedničkog preduzeća s Rafinerijom nafte u Brodu, što bi moglo biti jedno od rješenja za pokretanje ovog preduzeća, kaže Milan Jelić, ministar privrede, energetike i razvoja RS. Jelić, međutim, ističe da partnerstvo Rafinerije s Izraelcima ne mora da bude jedino rješenje za pokretanje proizvodnje u brodskoj kompaniji, navodeći da se pregovara s još nekim svjetskim kompanijama, čija imena nije želio da otkriva. On je ocijenio da do pokretanja proizvodnje u Rafineriji može doći samo uz pomoć strateškog partnera, koji bi zajedno s Vladom RS radio na njenom oživljavanju. Prema njegovim riječima, s potencijalnim partnerom se ne bi krenulo odmah u proces privatizacije, već bi se u međuvremenu po modelu iz susjednih zemalja, tretirajući Rafineriju kao preduzeće od vitalnog značaja, donio zakon o njenoj privatizaciji. "Rafinerija u Brodu je od vitalnog interesa za RS i BiH i zato je svima u interesu da ona što prije bude stavljena u pogon", kaže Jelić, napominjući da se to mora ubrzo dogoditi. Danilo Broćilo, predsjednik Sindikata Rafinerije, kaže da radnici s nestrpljenjem očekuju pokretanje postrojenja, ističući da su spremni odmah da se uhvate posla. Rafinerija u Bosanskom Brodu je opterećena dugovanjima, koja premašuju 250 miliona maraka i prema planovima bivše vlade, koje je naslijedila u aktuelna, strateški partner s kojim bi se formiralo zajedničko preduzeće bi trebalo da izmiri dugovanja, dok bi Vlada u novoosnovanu kompaniju uložila postrojenja i zemljište. Izvor: www.nezavisne.com
Zeks is offline   Reply With Quote
Old 30.03.2006., 16:13   #4
Zeks
Registrirani korisnik

Član od: 27.01.2006.
Poruka: 1.248

Dodik: Vlada RS neæe privatizovati brodsku Rafineriju ispod cijene
Napisao Bh biznis
Èetvrtak, 30 Mart 2006
Ponuda izraelske kompanije Alon u vezi s formiranjem zajednièkog preduzeæa s Rafinerijom nafte Bosanski Brod “potpuno je neprihvatljiva i potcjenjivaèka za Vladu RS-a”, izjavio je danas entitetski premijer Milorad Dodik.
Najavio je da æe Vlada napraviti novi pristup u privatizaciji strateških preduzeæa, koji æe se razlikovati od dosadašnjeg, i od prodaje preduzeæa po svaku cijenu, istièuæi da Vlada “neæe dati Rafineriju ispod cijene, makar ona ostala neprodata”.

Podsjetivši da je prethodna vlada proglasila na javnom konkursu Alon partnerom u privatizaciji Rafinerije i da današnja vlada formalnopravno mora da nastavi razgovore s Alonom, Dodik je u obraæanju poslanicima Narodne skupštine RS-a naveo da su ponuðeni uvjeti Alona za formiranje zajednièkog preduzeæa neprihvatljivi.

Alon je ponudio osnivanje zajednièkog preduzeæa u kojem bi odnos vlasništva bio 50:50 posto, s tim što bi Alon imao 100 posto pravo da upravlja preduzeæem, a Dodik je ukazao da bi Vladi na teret bili ostavljeni dugovi preduzeæa, neisplaæene plate radnicima, te još neka pitanja.
Zeks is offline   Reply With Quote
Old 30.03.2006., 17:06   #5
mirkoslav
Korisnik se isključio

mirkoslav's Avatar

Član od: 23.11.2005.
Poruka: 2.543

Pa ovaj je ishod s rafinerijom bio poznat vec prije dva tjedna, pogledajte moj post

http://www.mojnovac.net/forumi/showp...&postcount=729

Tko iz onih izjava ministra Jelica nije shvatio da je deal sa Izraelcima propao bolje mu je u poljoprivredu. A izgleda da mnogi nisu, jer je rafinerija uredno nakon toga nastavila rasti, da bi tek sad zadnjih par dana pocela padat. Pa zar je neko trebao nacrtati sto znaci izjava da oni nisu jedina opcija za rafineriju i da se pregovara i sa drugim potencijalnim partnerima. Sad je pala na 0.17, a ovisno o svemu i svacemu, vrlo lako moze nazad na 0.10, odakle je i dosla. Meni je ta prica s Izraelcima od pocetka bila sumnjiva i premda mi je rafinerija bila jaki kandidat, odustao sam od kupnje. A bila je 0.11 tada.

Pa sam radije pocistio MTLB po 0.06, a da me nitko nije smetao.
Old 30.03.2006., 17:09   #6
netstrider
eyes wide shut

Član od: 30.06.2003.
Prebivalište: Croatia
Poruka: 3.141

Kad sam prvi put pisao o RNAF govoreći da je rafinerija bolja industrija od distribucija nisam znao neke stvari. Otad se dogodilo par značajnih. Korekcija revizorskih izvješća po kojima ta njihova rafinerija još malo pa neće ni imati cijene (MSČ (moja sućut) svim akcionarima inače odličnog RFUM). Jedno jutro im je ELDO ugasio struju. Da je tako potrajalo još par sati smrzle bi im se sve one male i velike cijevi i cjevčice koje čine rafineriju i... pa mjestimično popucale.
Generalno sam onda shvatio koliko nekome u Sisku nije u interesu da ova tehnološki novija rafinerija nikako ne počne odrađivati svoj kruh. Ako ništa, Sava je plovna do Brodova. Po mom mišljenju INA treba kupiti tu Rafineriju i onda je zatvoriti ili je jednostavno uništiti kako zna, drugo ne vidim (teško da će INA zatvarati Sisak nakon ulaganja u njega). da rezimiram:
-RNAF ne vrijedi ništa.
-Akcionarima vrijedi nešto manje od toga u slučaju joint venturea jer neće imati ništa.

U svakom slučaju, ovo treba uzeti kao nekakvo predizborno navijanje "nećemo prodavat ispod cijene" i držati za riječ kad se bude govorilo o telekomu. Novinari neka zapamte ovaj dio, trebat će im kad će se prodavat telekom, pa da vidimo šta je fer cijena.

Tako svejedno. Imam osjećaj da će oni napraviti trakavicu otoga. Za radnike bi bilo najbolje da su je odma dali Izraelcima i to po mukte. To je kao i s Energopetrolom. (tamo je "sto baba, kilavo dite") nećeš danas dat za malo, sutra neću uzet ni za mukte, napravit ću svoje, još bolje!
netstrider is offline   Reply With Quote
Old 31.03.2006., 07:57   #7
salenacionale
Registrirani korisnik

Član od: 03.01.2005.
Poruka: 963

Meni se ta priča oko RNAF nimalo ne sviđa i nije mi padalo na pamet da tu ulazim. Špekulativno su odlično prošli oni što su kupovali po 0.10 KM, a izašli na 0.19 KM, ali kupovati preduzeće u ogromnim dugovima, koje godinama praktično ne radi, pa makar se zvalo i rafinerija nafte je prilično rizično. Da ne govorim o raznim političkim igrama koje se uvijek "prebiju" preko leđa radnika i malih akcionara...
Oni kojima je to vrlo interesantna investicija su mi to obrazlagali u stilu "to kad jednog dana proradi..." ili "kad uđe strateški partner to će da melje... i tome slično.
Smatram da se investiranje mora zasnivati na što pouzdanijim podacima i da tu nema mjesta riječima "kad bi bilo", "ako", "jednog dana", "možda" itd. jer je to prečica za gubitak.

Slična stvar je i sa BLPV. Iako je ušao strateški partner pitanje je kada će i dali će pivara ostvarivati profit ravan bumu u 2002 i 2003? A i tada je donosila prinos od svega 10% na broj emitovanih akcija, a teško da će ponovo imati tržišno učešće kao tih godina... Ima puno boljih i jeftinijih preduzeća u RS koja konstantno ostvaruju profit bolji od pivarinog iz njenih najboljih dana...
salenacionale is offline   Reply With Quote
Old 08.05.2006., 12:46   #8
mirkoslav
Korisnik se isključio

mirkoslav's Avatar

Član od: 23.11.2005.
Poruka: 2.543

Evo rafinerija opet prodana, samo sto nije. Ko Arena...

http://www.nezavisne.com/dnevne/ekon...5062006-01.php
Old 11.05.2006., 12:38   #9
suficit
Registrirani korisnik

Član od: 11.01.2006.
Poruka: 7

http://www.nezavisne.com/dnevne/ekon...5112006-01.php

Datum: 10.05.2006
Milan Jelić, ministar privrede, energetike i razvoja RS

R. Šegrt

Rafineriju nafte "mjeri" pet velikih kompanija
Za Rafineriju nafte Bosanski Brod vlada veliko interesovanje među inostranim naftnim velikanima, pa je utemeljen optimizam da će to preduzeće uskoro izaći iz dugogodišnje tame.

Tvrdi to u intervjuu za "Nezavisne" Milan Jelić, ministar privrede energetike i razvoja RS, navodeći da bi Rafineriju u ruke novog vlasnika mogli predati za manje od dva mjeseca.

"Od novog vlasnika očekujemo da konačno pokrene proizvodnju i izvuče preduzeće iz dubioze", ističe Jelić.

NN: Koje kompanije su zainteresovane za kupovinu Rafinerije nafte?

JELIĆ: Još ne možemo da kažemo koje su kompanije zainteresovane za kupovinu. Poučeni ranijim iskustvima, kada je dolazilo do uplitanja nekakvih elemenata koji nisu željeli rješenje problema Rafinerije, odlučili smo da ne objavljujemo u javnosti imena kompanija koje su u najužem krugu za kupovinu Rafinerije.

NN: Kad će se znati ime kupca?

JELIĆ: Onog trenutka kad kupac bude uplatio avans za Rafineriju, biće objavljeno njegovo ime. Tada ćemo objaviti i sve uslove pod kojima će preuzeti preduzeće i koje će morati da ispoštuje.

NN: Da li možete otkriti koliko kompanija je zainteresovano i odakle su?

JELIĆ: U pitanju je pet do šest kompanija i dolaze iz cijelog svijeta. Ne možemo ih geografski svrstati u jednu grupu.

NN: Pošto nije bilo tendera za prodaju Rafinerije, na koji način su obaviješteni potencijalni kupci o njenoj privatizaciji?

JELIĆ: Sve zainteresovane kompanije poslale su pisma namjere Vladi RS. Još nismo odgovorili na sva pisma, ali mogu da potvrdim da su neki od njih već počeli sa snimanjem stanja obaveza i kapaciteta Rafinerije kako bi dobili jasniju sliku prije davanja zvaničnih ponuda.

NN: Još se ne spominje koja cijena bi bila prihvatljiva za prodaju Rafinerije. Da li je poznata okvirna cifra koja bi za Vladu bila prihvatljiva?

JELIĆ: U Zakonu o reviziji privatizacije u jednoj odredbi kaže se da cijena ne može da bude manja od knjigovodstvene vrijednosti preduzeća. Ali ja očekujem da mi Rafineriju prodamo za mnogo više novca. Ta cijena varira i tek kad sjednemo da pregovaramo s konkretnim kupcem, biće utvrđena i prodajna cijena.

NN: Kakve obaveze planirate postaviti pred moguće kupce Rafinerije?

JELIĆ: Pored toga što će trajno da obezbijedi da pogoni Rafinerije rade, novi vlasnik biće u obavezi da izmiri sva dugovanja, uključujući i ona prema državi i radnicima. Dodatne obaveze biće naknadno definisane.

Zaštita domaće proizvodnje
NN: Može li novi kupac računati na cjelovito naftno tržište BiH, ako se ima u vidu da su kompanije iz susjednih zemalja dobrim dijelom kaparisale bh. teritoriju?

JELIĆ: Sigurno je da će budući kupac izaći sa zahtjevima da se uredi tržište i zaštiti domaća proizvodnja. To je moguće, jer zemlje u tranziciji imaju pravo da se štite i mi to možemo učiniti kroz rigorozne kontrole, kao što je, na primer, provjera učešća sumpora u gorivu.

IMA LI KO INFORMACIJE - KO SU ZAINTERESOVANI KUPCI?

DANAS JE RNAF BILA 0.2KM, PROMET 44.099 AKCIJA, OSTALO 9.700 AKCIJA NA STRANI PONUDE PO 0.2KM. POVECANJE OD 34% U ODNOSU NA PROSLI CETVRTAK!!!
suficit is offline   Reply With Quote
Old 11.05.2006., 14:21   #10
Shogun
Registrirani korisnik

Shogun's Avatar

Član od: 03.01.2005.
Poruka: 5.755

Neznam zašto bi Petrol kupovao rafineriju?
Shogun is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila