Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva > Otvoreno
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 13.05.2003., 14:34   #1
kiki
Registrirani korisnik

Član od: 24.04.2003.
Prebivalište: split
Poruka: 4
Default obeznice kao naknada za oduzetu imovinu u doba komunisticke vladavine

kratko...obveznice koje su zakonski predvidjene kao jedan od oblika naknade bivsim vlasnicima oduzete imovine od strane bivse komunisticke vlasti
vaše misljenje o njima
da li su vec zazivjele..odnosno da li hoce...
i opcenito malo o toj tematici
unaprijed hvala
kiki is offline   Reply With Quote
Old 14.05.2003., 17:16   #2
lovac
Registrirani korisnik

Član od: 06.05.2003.
Poruka: 2.541

prvi put to cujem.drzava bi propala da da to prode.za narod to bi bilo super,pogotovo ako bi te obveznice bilo moguce prodat kao ove obicne.
“In my whole life, I have known no wise people (over a broad subject matter area) who didn't read all the time -- none, zero. You'd be amazed at how much Warren reads--and at how much I read. My children laugh at me. They think I'm a book with a couple of legs sticking out.”
― Charles T. Munger
lovac is offline   Reply With Quote
Old 14.05.2003., 18:25   #3
kiki
Registrirani korisnik

zakon o naknadi ZA IMOVINU ODUZETU ZA VRIJEME
JUGOSLAVENSKE KOMUNISTIÈKE VLADAVINE narodne novine broj 92 /1996 godina clanak 57-63
gdje su predvidjene drzavne obveznice kao oblik naknade,doduse u limitiranim vrijednostima.
Obveznice glase na kune i isplative su u jednakim polugodišnjim obrocima tijekom dvadeset godina, poèevši od 1. sijeènja 2000. godine.
Visina vrijednosti obveznice utvrðuje se u kunskoj protuvrijednosti DEM prema prodajnom teèaju ovlaštene banke u mjestu ispunjenja koji vrijedi na dan isplate obveznice a koja odgovara kunskoj protuvrijednosti obveznice izražene u DEM prema prodajnom teèaju DEM na dan donošenja rješenja o pravu na naknadu
molila bih vas komentare
Old 14.05.2003., 23:40   #4
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.565

To su FNOI (Fond za naknadu oduzete imovine) obveznice, izdane krajem 1999., a u različitim serijama koje ističu polugodišnje, sve do 2019. godine. Podijeljene su na veći broj različitih serija već prema datumima koji nose pojedine anuitete, u stvarnosti kamate, to su FNOI-D serije, i jedna serija odnosi se na glavnicu, ona stiže 2019. zadnja na naplatu, tzv. FNOI-K. Nisu neka roba za trgovanje, makar, lako bi se njima bilo moguće prebijati neka dugovanja s državom.
Ono koliko sam ja čuo, prodaju se uz veliki diskont koji je tim veći što je datum isplate dalji. Serije su zaista male, tako da o nekom listingu ili širem interesu kupaca baš i nema govora. Naravno, uz primjeren diskont može se reći da su neka alternativa dugogodišnjoj oročenoj štednji, no za slučaj hitne potrebe nema tržišta.

IMHO
Old 15.05.2003., 14:28   #5
kiki
Registrirani korisnik

hvala na odgovoru molila bih jos jedan savjet odnosno misljenje....
sto s njima napraviti ...koja je najbolja opcija ...prodaja otpada sobzirom na to da je interes kupaca mali..cijena losa....da li bi se eventualno mogle koristiti kao polog za kredite itd....kakav je stav banaka o njima
Old 16.05.2003., 00:50   #6
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.565

U svakom slučaju one predstavljaju neku vrijednost. Međutim, banke kao i bilo koji potencijalni kupac na njih mogu gledati samo kao na papir koji u sebi nosi značajan diskont na vrijednost obzirom na duljinu vremenskog dospijeća. Koliko bi banke to procjenjivale, to treba pitati njih. Razlike su tu u praksi od banke do banke velike.
Ponovio bih jedino da mi se čini da bi država mogla ovdje imati interesa za prebijanjem takve vrste potraživanja, ali i to bi valjalo provjeriti.

IMHO
Odgovor

Opcije na temi

Pravila