Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva > Otvoreno
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 29.10.2003., 20:10   #11
mengke
Registrirani korisnik

Član od: 27.09.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 121

Oko uloge novinara na kretanje cijena mislim da oni nemaju gotovo nikakav utijecaj a kamoli isključivi (presudni). Kada su pri prenošenju vijesti, komentara ili intervjua pri izvoru informacije uloga im je čisto tehničke prirode a ako se radi o špekulativnim ili namijerno dezinformativnim plačenim tekstovima ponovno im je utijecaj na tržište više tehničke prirode da bi branili već dogovorene transakcije pumpanja ili danpiranja cijene neke dionice ili gosp. sektora.
Stvaran utijecaj samog obijavljenog naslova na formiranje cijene i poteze likvidnijih investitora je banalan.
Sadašnje kretanje cijene dionice tdr-a dobar je primijer za to jer se nemože iskjučiti niti jedna mogučnost.
Radi li se o stvarnoj izglednosti za preuzimanjem pa cijena raste prema špekulitivnim iznosima isplative preuzimačke cijene uz sudijelovanje novinara u tim nagađanjima - moguče.
Radi li se o tipičnom pumpanju bez realnog pokrića u stvarnim namijerama o prodaji (preuzimanju duh. sektora) uz sudijelovanje novinara koji tekstovima rade teren pumpačima - isto tako moguče.
Tko bi to i zašto radio? Pa sami dioničari da iskeširaju ogromnu vrijednost tvrtke uz pomoč vanjskih ulagača. Ima li predpostavke koje liče na teoriju zavijere za takvo dijelovanje unutar ozbiljne tvrtke? Ima, sama vrijednost tvrtke rasla je dugogodišnjim sličnim dijelovanjima (čitaj gospodarskim kriminalom u milijardama kuna gledano iz kuta pravne države ili lucidnošću-sposobnošću uprave gledano iz naše perspektive).
Da se vratim novinarima, bez obzira koja je od opcija u tijeku oni su tu - pripomoč.
mengke is offline   Reply With Quote
Old 30.10.2003., 06:48   #12
Rmpalija
Registrirani korisnik

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 1.552

Stoji to mengke.
Al' zar ne misliš da sposobnost uprave nije organizirati takav lobi i prateći mu monopol.
Treba znati odigrati igru u vremenima pseudokapitalističkog okružja prvobitne akumulacije.
Osim toga kol'ko je meni poznao već je bilo slučajeva u Hrvata da jači igrači preko PR osmisle priču, pokupe vrhnje, a zatim se povuku.
Ja ne mogu sa 100%-tnom sigurnošću tvrditi da tome nije tako i u ovom slučaju, no po mo mojem mišljenju i informacijama, dimi se jako brale. A gdje ima dima ima i ...

Doture drž' se ti svoja dva plivadona i kupuj Rivieru, možda će ti se uskoro isplatiti.
Rmpalija is offline   Reply With Quote
Old 04.11.2003., 12:46   #13
Losos
Registrirani korisnik

Losos's Avatar

Član od: 23.08.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 235

Ne smiju oni pisati bilo sto po novinama...mogu zbog toga odgovarati. Ali imaju odredjeni psiholoski ucinak kada nesto istaknu u naslovu i sl.
Zamislite da sutra osvane naslov: TDR-u slijede crni dani! Ili nesto slicno, ali cijena se opet korigira kad na vidjelo dodje da se zapravo radi o obicnoj dezinformaciji.
Losos is offline   Reply With Quote
Old 03.10.2006., 12:39   #14
sipovic
Registrirani korisnik

sipovic's Avatar

Član od: 24.01.2006.
Poruka: 600
Default Hrvatski (poslovni) novinari

Jedan od glavnih kanala informiranja (malih) investitora su tekstovi u novinama, bilo u pisanom ili elektronskom obliku.
Tijekom svoje investitorske 'karijere' primjetio sam da se često objavljuju po meni neprovjerene informacije, a osim toga sveprisutni su copy/paste novinari.
Upravo jedan takav slučaj sam danas primjetio, što me je i ponukalo da otvorim ovu temu.

Ovu temu sam zamislio da se navode tekstovi i novinari koji su zaslužili biti pohvaljeni i pokuđeni, što bi nekima trebalo služiti na čast, a neki neka se posipaju pepelom.

Evo i slučaja koji me je inspirirao, tekst je o Slatinskoj banci, izašao je u liderpressu u razmaku od 1,5mjeseca.
Pošto su očite sličnosti po odjeljcima tako ću ih i prikazati (tekst normalnim je od 23.08. i italic slovima od 02.10.)
Novinar je Nikola Prskalo.

izvor:
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=5813
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=7322

Polugodišnja dobit 'teška' 6,9 milijuna kuna
Dobit od 8,6 milijuna kuna

Slatinska banka iz Slatine u šest je ovogodišnjih mjeseci ostvarila 6,92 milijuna kuna bruto dobiti, što je nešto više od ostvarenja u istom razdoblju lani.U ovoj su godini, kako kaže predsjednica Uprave Angelina Horvat, nastavili rasti kamatni , ali i ne kamatni prihodi te uštede u poslovanju
Slatinska banka iz Slatine u osam je ovogodišnjih mjeseci ostvarila 8,6 milijuna kuna bruto dobiti, što je nešto više negoli u istom razdoblju lani. Ostvarena je dobit, kažu, ponajprije rezultat rasta neto kamatnih prihoda

Aktiva , pak, banke na kraju prvog polugodišta porasla je za tri posto, na 881 milijun kuna .Za 18 milijuna kuna, na 653 milijun kuna , u šest su mjeseci « podebljani» i ukupni bančini depoziti . Za 3 posto, na gotovo 513 milijuna kuna , porasli su , recimo, i ukupni plasmani, pri čemu su po nešto višim stopama rasli plasmani gospodarstvu.
Aktiva banke, pak, do kraja je kolovoza porasla za gotovo četiri posto, na 897 milijuna kuna. Za 26 milijuna kuna, dakle na 662 milijuna kuna, u osam su mjeseci narasli i ukupni depoziti banke. Na 516 milijuna kuna, odnosno za 3,5 posto, 'podebljani' su i ukupni plasmani, pri čemu je ponešto višim stopama raslo kreditiranje građana.

Polugodišnji poslovni rezultati tim su vredniji kada se zna da su ostvareni u uvjetima značajna preslagivanja, na početku godine, dioničkog portfelja, pa i prodaje na burzi povećeg dijela «paketa» dionica od strane donedavnih većinskih vlasnika banke, pojašnjavaju u banci.
Ove su godine postignuti rezultati to vrjedniji kad se zna da su ostvareni u uvjetima važnog preslagivanja dioničkog portfelja na početku godine, odnosno prodaje na burzi većega dijela paketa dionica od donedavnih većinskih vlasnika banke, objašnjavaju u Slatinskoj banci.

Slatinska banka stalno širi i vlastitu poslovnu mrežu. Tako su nedavno otvorili novu poslovnicu u Slavonskom Brodu, te dvije nove ispostave pa sada razgranatu mrežu putem koje nudi široku paletu proizvoda i usluga (uveli su,npr.,međunarodnu Maestro karticu, Internet bankarstvo te razvili platni promet ) čini 15 poslovnica i 13 ispostava.(n.p.)
Banka, inače, stalno širi i vlastitu poslovnu mrežu. Sada razgranata mreža putem koje nudi široku paletu proizvoda i usluga (primjerice, posebno je razvijen platni promet, internetsko bankarstvo te kartično poslovanje) sastoji se od 15 poslovnica i 12 ispostava. (Nikola Prskalo)
Old 03.10.2006., 14:24   #15
joebrocker

joebrocker's Avatar

Član od: 17.04.2005.
Prebivalište: -) je mjesto u kojem se građanin naselio s namjerom da u njemu stalno živi i u kojem ima osigurano stalno stanovanje.
Poruka: 439
Default Odgovor na: Hrvatski (poslovni) novinari

Pa ovo je super! Čovjek je automatizirao proizvodni proces i time postao efikasniji. Možda je napravio šablonu koja ključne podatke sama vadi iz financijskih izvješća i zatim se sama e-mailom dostavlja uredništvu. Za to vrijeme se novinar (čitaj: programer) može posvetiti važnijim stvarima. Bravo! Ovo bi trebao biti naš izvozni proizvod.
Old 03.10.2006., 16:48   #16
sipovic
Registrirani korisnik

sipovic's Avatar

Citat:
joebrocker
... Bravo! Ovo bi trebao biti naš izvozni proizvod.
ni ne znaš koliko si u pravu:

11.07.2006
BELGIJSKA BANKA BLIZU PRVE AKVIZICIJE NA HRVATSKOM TRŽIŠTU
KBC zainteresiran za Slatinsku banku
http://www.poslovni.hr/17323.aspx

Croatia: KBC Eyes Slatinska bank
13:00 - 11 July 2006
http://www1.reporter.gr/default.asp?...&art_aid=29018

pratim sve vijesti vezane za Slatinsku, tako da mi je vjerovatno teško šta promaklo... ima toga još, ali ne želim zagušiti temu samo sa tom jednom dionicom.
Ima li tko kakvih primjera s drugim novinarima i dionicama?
Old 06.10.2006., 10:30   #17
Slow
Registrirani korisnik

Slow's Avatar

Član od: 03.08.2005.
Poruka: 1.169

evo jedan iz ferala. ne znam kako bih ovo nazvao, osim nevjerovatno

http://feral.mediaturtle.com/look/we...AS1=1&ST_max=1
Slow is offline   Reply With Quote
Old 06.10.2006., 10:36   #18
sipovic
Registrirani korisnik

sipovic's Avatar

Vidim da nema previše zainteresiranih za ovu temu.
Našao sam još jedan primjer koji se nadovezuje na moj prvi post.
I naravno opet isti akteri (SNBA - Prskalo).
Hajmo ljudi sigurno ste i vi primjetili ovakve bisere, za neke druge kombinacije (novinar - dionica):

malo kronologije, praktički bez ijedne informacije:

02.10.2006.
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=7322

03.10.2006.
http://www.poslovni.hr/23532.aspx
copy/paste iz liderpressa

04.10.2006.
http://www.poslovni.hr/23621.aspx
isti tekst

05.10.2006.
http://www.poslovni.hr/23730.aspx
...Jedna druga mala banka - Slatinska banka (SNBA-R-A) nastavila je napredovanje prema 400 kuna. Dionice su ovog popularnog izdanja jučer uz 199 tisuća kuna porasle 1,59 posto na završnih 385 kuna...

Da se razumijemo, natrpan sam ovom dionicom, i znam koje će joj informacije dignut cijenu. Ovo što novinar pokušava napravit kao što je napravio sa tekstovima o preuzimanju Slatinske i Jadranske od strane KBC-a (odakle mu te informacije?) više jednostavno ne drže vodu.
Konstantno trpa info o rezultatima za 8 mjeseci, pošto tržište nije pretjerano reagiralo na prvi tekst, prebacio ga je na poslovni.hr, opet nije bilo ništa posebno, objavljen je ponovo slijedeći dan, opet ništa... tako da je sve rezultiralo tekstom u komentarima trgovanja sa pojmovima POPULARNO IZDANJE, 199 TISUĆA KUNA (da li se uopće takvi prometi spominju kod tog izvještaja?), NASTAVILA NAPREDOVANJE (da u tri dana je došla sa 377-385, zatim opet pala na 380, pa je opet kupnja bila na 385, jučer promet 59 tis.kuna, uz prosjek 383kune).
Za mene bi vijest bila
- da je banka prodana
- da je/nije riješen spor vezan za Jugobanku
- izjava Alme Curl o cijeni banke (odnosno komentiranje njene izjave o 3,5booka)

Daj kontaktiraj nekoga (kao novinar jedinog dnevnog poslovnog lista?) i napravi nekakvu pravu vijest, da ne kažem ekskluzivu, a ne da trpaš tri brojke u četiri dana.
Upravo zbog onih prijašnjih tekstova s KBC-om te nitko ne shvaća ozbiljno.
Old 06.10.2006., 10:50   #19
Monk
Registrirani korisnik

Monk's Avatar

Član od: 08.03.2004.
Prebivalište: Bijedna kolonija mediokriteta
Poruka: 5.240

Citat:
Slow
evo jedan iz ferala. ne znam kako bih ovo nazvao, osim nevjerovatno

http://feral.mediaturtle.com/look/we...AS1=1&ST_max=1
Hrpa sranja, kao i uvijek iz Ferala...
Monk is offline   Reply With Quote
Old 06.10.2006., 11:20   #20
Slow
Registrirani korisnik

Slow's Avatar

Član od: 03.08.2005.
Poruka: 1.169

Citat:
Monk
Hrpa sranja, kao i uvijek iz Ferala...
pratim ih tu i tamo, jer mislim da treba sve citati. primjetio sam da imaju ovog tipa zadnjih mjeseci koji prati ekonomske teme. za njega je snjeska iz poznavanja ekonomije i financija kao otprilike sto je tito bio za mao ce tunga
Slow is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila