Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva > Otvoreno
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 06.09.2006., 17:52   #1
ginvest
ginvest

Član od: 29.08.2006.
Poruka: 19
Default Živjeti od ulaganja

Vec nekih mjesec dana se igram ulaganjem na burze
i prilicno mi dobro ide uz pocetni kapital od nekih ca. 30.000 € tako da se bavim mislju da se samo tome posvetim. molim za savjet nekog iskusnijeg ulagaca da mi kaze da li mi je pametno to sto se bavim mislju da napustim posao i posvetim se samo ulaganjima?
ili ukratko da li se moze zivjeti od toga (s ovih 35 tisucica iako je sad to vec vrijedno preko 40 )??
ginvest is offline   Reply With Quote
Old 06.09.2006., 17:59   #2
majmun
Registrirani korisnik

majmun's Avatar

Član od: 02.01.2006.
Poruka: 421
Default Odgovor na: Zivjeti od ulaganja

Svakako...trend ovakvog rasta će trajati još 50 godina i zarađivati ćeš bez reinvestiranja bar 5 somova eura mjesečno na tih 30-40k
majmun is offline   Reply With Quote
Old 06.09.2006., 17:59   #3
Maric
Registrirani korisnik

Član od: 17.10.2005.
Poruka: 235

Citat:
ginvest
i prilicno mi dobro ide uz pocetni kapital od nekih ca. 30.000 € tako da se bavim mislju da se samo tome posvetim. molim za savjet nekog iskusnijeg ulagaca da mi kaze da li mi je pametno to sto se bavim mislju da napustim posao i posvetim se samo ulaganjima?
ili ukratko da li se moze zivjeti od toga (s ovih 35 tisucica iako je sad to vec vrijedno preko 40 )??
evo ja bas i nisam iskusan ulagac, no mogu ti dati svoje misljenje:

Keep your everyday job!

Sada ti ide super, 15% za mjesec dana, i moze tako jos mjesec-dva, a sto onda kad sve bude stajalo na mjestu 2 godine, kao u SLO, ili jos gore islo nizbrdo?

Mislim da je vec bila rasprava na tu temu, probaj malo potraziti.
Maric is offline   Reply With Quote
Old 06.09.2006., 17:59   #4
prle69
Registrirani korisnik

prle69's Avatar

Član od: 29.11.2005.
Poruka: 394

Možda u HR u ovo doba kad su prinosi od 40% godišnje slabašni, no što kada se stvari stabiliziraju i kada samo najbolji rade 20% a jako dobri 10% PGP...
Smatram da su prosječna mjesčna primanja cca 15000kn mjesečno dovoljna za kvalitetan život u ovom trenutku. Ako smo jako dobri možemo očekivati 10% godišnja (PGP) - to znači da treba cca 2,000,000kn investirati...
prle69 is offline   Reply With Quote
Old 06.09.2006., 18:01   #5
shooter
Registrirani korisnik

shooter's Avatar

Član od: 15.02.2005.
Poruka: 296

Pogledaj malo teme,jer je vec bilo postavljeno slicno pitanje na forumu. Samo sto je on imao sumu od 1 mil. kuna, pa mu opet nitko nije savjetovao na takav korak. U redu je dok zaradjujes u ovim trenutcima kada takoreci sve raste, ali sta kada slijedi korekcija tvjih dionica ili pad cijelog trzista? Razmisli malo, jer mislim da bi za takav radikalni korak morao raspolagati s puno vise kapitala.
Pozdrav
shooter is offline   Reply With Quote
Old 06.09.2006., 18:13   #6
ginvest
ginvest

Član od: 29.08.2006.
Poruka: 19

OK
Hvala na savjetima , mozda sam malo prenaglio s tim da bih napustio posao ali uz ovakvo trziste se cini izuzetno primamljivim....
...mislim da ako je covjek pretplacen na trgovinu u realnom vremenu i prati npr. trzise u Hr i BiH (to su 4 burze) i naravno pun kufer informacija iz tiska i s neta onda bi trebao ostvarivati i vise nego do sada uz cjelodnevni posao i bez programa za pracenje....
i usput nije bitno koliko novaca covjek ima (naravno da je bitno ali ne u tolikoj mjeri) nego je bitno kakav stav ima, koliko je sposoban, koliko je talentiran.....
a ja se najmanje sebe bojim :-))
ginvest is offline   Reply With Quote
Old 06.09.2006., 18:23   #7
majmun
Registrirani korisnik

majmun's Avatar

Član od: 02.01.2006.
Poruka: 421

Citat:
ginvest
nego je bitno kakav stav ima, koliko je sposoban, koliko je talentiran.....
Na našem tržištu se lako "razmaziti", tako da postoji problem samoprocjene.
Ja vjerujem da kod nas ima ljudi koji su na ovome zaradili milione a da ni sami ne znaju što im se dogodilo...ali kako ćeš čovjeku koji je na dionicama zaradio npr. 5 milja kuna reći da nema pojma.
Mislim da kod ovakvog razmišljanja treba raditi procjenu potrebne imovine na osnovu 10% godišnje zarade, s time da bi pola išlo za troškove, a pola u reinvest...a sad koliko nekome godišnje/mjesečno treba za život je vrlo individualno.
majmun is offline   Reply With Quote
Old 06.09.2006., 18:26   #8
Billy
Registrirani korisnik

Billy's Avatar

Član od: 24.09.2002.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 1.037

Citat:
ginvest
OK
Hvala na savjetima , mozda sam malo prenaglio s tim da bih napustio posao ali uz ovakvo trziste se cini izuzetno primamljivim....
...mislim da ako je covjek pretplacen na trgovinu u realnom vremenu i prati npr. trzise u Hr i BiH (to su 4 burze) i naravno pun kufer informacija iz tiska i s neta onda bi trebao ostvarivati i vise nego do sada uz cjelodnevni posao i bez programa za pracenje....
i usput nije bitno koliko novaca covjek ima (naravno da je bitno ali ne u tolikoj mjeri) nego je bitno kakav stav ima, koliko je sposoban, koliko je talentiran.....
Ono sta ti je takodjer bitno:
- Koliko sad zaradjujes na tom poslu
- Koliko ces max zaradjivati ako ostanes na tom poslu
- Koliko ti treba za zivot svaki mjesec (zena, djeca, krediti, ...)

Ako si trgovac u Pevecovom ducanu, onda daj otkaz i riskiraj.
Ako i popusis, neces propustiti karijeru
Billy is offline   Reply With Quote
Old 06.09.2006., 19:16   #9
O'Stoja
Phoenix

O'Stoja's Avatar

Član od: 30.09.2005.
Prebivalište: Rijeka
Poruka: 3.720

Billy je ovo lijepo rekao, no s druge strane stoji da ti kapital od 1-2 milijuna kn može priuštiti ok život uz prosječnih dugoročnih 10%. Drugim riječima se radi o 100-200.000 kn godišnjeg prinosa što na mjesečnoj razini i nije tako loše ako gledamo "obične" plaće i sl.

Osobno mi se događa da zbog svoje redovne djelatnosti i dosutnosti od monitora "gubim" ili "propuštam" prilike. Npr. jučer mi se dogodilo da nisam prodao nešto što sam kanio (ali me nije bilo kod kuće) pa je dionica pala, dok se isti dan i danas nastavo rast nečega što sam htio kupiti (od one prodaje), ali me opet nije bilo kod kuće. Dvostruki propust. Glupo se osjećam, ali čini mi se da ću se morati naviknuti... Ukratko, i meni se vrte misli o ulaganjima, tim više što mi dobici za vrijeme pozitivnog sentimenta uglavnom daleko nadmašuju tekuća primanja koja nisu bog-zna-što.
O'Stoja is offline   Reply With Quote
Old 06.09.2006., 19:19   #10
sipovic
Registrirani korisnik

sipovic's Avatar

Član od: 24.01.2006.
Poruka: 600

Citat:
ginvest
...
ovaj tvoj post me jako podsjeća na mladog burzovnog lava zbossa2009

no da nastavim...
ovo su ključne riječi -
1.mjesec dana
2.igram ulaganjem

moj savjet ti je da si daš rok od bar dvije godine i zatim odlučiš.

ps gdje si bio za vrijeme korekcije?
Odgovor

Opcije na temi

Pravila