Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva > Otvoreno
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 02.03.2018., 20:47   #91
cayman006
Registrirani korisnik

Član od: 07.06.2006.
Prebivalište: zagreb
Poruka: 4.444
Default Odgovor na: Umjetnine

od "starijih" preferiram stančića, vaništu i reisera, ne mogu zanemariti slavu raškaj, a od "novijih" mi je nekako najdraži dimitrije sa svojom kolekcijom pičke i dalija (mislim da bi on tako rekao, nemojte odmah napadati), a ima i par nepoznatih autora koji su polučili uspjehe u NY i šire, ali o njima zasad nećemo, a staju uz bok svjetskoj modernoj umjetnosti (po mom skromnom mišljenju). a ovo što je kagemusha napisao je jako zanimljivo. neke podatke nisam znao, moram priznati, a doduše već 10tak godina ne pratim trendove kod nas. zaboravio sam i dušana džamonju. njegove slike mi se sviđaju, iako je on poznatiji kao kipar. a i neke modernije faze murtića su poprilično ispod radara.
Old 02.03.2018., 22:43   #92
Ilegalac
Registrirani korisnik

Član od: 07.12.2005.
Poruka: 940

Citat:
cayman006 View Post
od "starijih" preferiram stančića, vaništu i reisera, ne mogu zanemariti slavu raškaj, a od "novijih" mi je nekako najdraži dimitrije sa svojom kolekcijom pičke i dalija (mislim da bi on tako rekao, nemojte odmah napadati), a ima i par nepoznatih autora koji su polučili uspjehe u NY i šire, ali o njima zasad nećemo, a staju uz bok svjetskoj modernoj umjetnosti (po mom skromnom mišljenju). a ovo što je kagemusha napisao je jako zanimljivo. neke podatke nisam znao, moram priznati, a doduše već 10tak godina ne pratim trendove kod nas. zaboravio sam i dušana džamonju. njegove slike mi se sviđaju, iako je on poznatiji kao kipar. a i neke modernije faze murtića su poprilično ispod radara.
A koji su to nepoznati autori koji su polučili uspjehe u NY i sire?
Old 02.03.2018., 23:14   #93
peropopara
dugoročni špekulant

Član od: 16.04.2006.
Poruka: 3.339

Prisjetimo se...

Nacional: Je li točno da su se slike hrvatskih naivaca u sedamdesetima, kada je taj stil bio najtraženiji u svijetu, prodavale po vrlo visokim cijenama?

- Da, točno je. Kada bismo dobro prodali neku sliku, bolje bismo 'delali'. To nam je bila odskočna daska. Bili smo jako traženi, u naša sela kraj Hlebina dolazili su Japanci, Austrijanci i Nijemci, a galeristi su čekali u redu i odnosili još mokre slike u Zagreb. Postojalo je nekoliko svjetskih galerista, koji su prodavali naše slike po visokim cijenama i tako zarađivali, a nas su gulili, ali su podigli cijene što je onda i nama odgovaralo. U Münchenu je to bila Galerija Hell, a u Zürichu Galerija Bruno Bischofberger, koji je ekskluzivno zastupao mene i Generalića. On je napravio dobar posao, a nama je davao 20 ili 30 posto od prodane cijene. Prije 30 godina prodao je jednu moju sliku za 150 tisuća DEM, a u to vrijeme je mercedes s porezom i carinom stajao 14 tisuća DEM.

http://arhiva.nacional.hr/clanak/103...-gornjem-gradu

Diamonds are nothing more than chunks of coal that stuck to their jobs. Malcolm S. Forbes
peropopara is offline   Reply With Quote
Old 03.03.2018., 00:13   #94
kagemusha
Registrirani korisnik

kagemusha's Avatar

Član od: 26.09.2006.
Prebivalište: japan
Poruka: 2.413

Citat:
cayman006 View Post
Uf gdje nadje Reisera!? Po meni on nema niti jednu zanimljivu sliku. Ova Mirta sto je Peropopara stavio tekst mu je kćer.
Ostali bi i mogli proci. Vanista se isprostituirao zadnjih 30 godina ( steta moga je biti veliko ime) natipkao je desetine "slika" ono masinom za tipkanje kad opise sliku. Onda one selo Pićoti u 100 varijacija iz 1990tih ( vidim da se Roglić neki dan hvali sa tom slikom, stvarno je smiješan). Milan Steiner mu ostavio svoju ostavstinu a Vanista mu sve slike prodao. Onda Ljubo Babić veliki dio svojih slika mu ostavio a Vanista se rasprodao. Crvene i Crne Zastave ( crne je prodao prije godinu Kallayu za 150.000eur a Crvene odavno otišle) . Vanista nema nista vise svoje iz Gorgone, sve rasprodao odavno. Nema niti jednu Liniju. Problem je sam on jer voli pare plus kcer mu rastavljene u Beogradu i siše mu sve pare. Sva pisma sto je imao je prodao ( bio je uvlakac, jednim nekog vidi i onda ga gnjavi sa pismima doživotno. Bio mu je pun stan pisama, skoro sve rasprodao sto se dopisivao sa svjetskim ili hr umjetnicima). Te linije je ajde ok sto je napravio al ako se uzme da je priej jega liniju povukao Josip Zanetti ( njega vuse nitko i ne spominje) a da ne pricamo da je slicno radio Maljevic 1910 a Vanista to napravi 1964. To samo moze kod nas vrijediti. Al eto bio je u nas prvi i to nesto vrijedi.
Slozio bi se za Dzamonju. Jeste on je bio svijetska faca i jos je.
Murtic se isto slazem. Taj je sve sto je dobro napravio od New yorka do 1960te. Poslje je bio "obican "režimski slikar.
Ovo za naivce je istina. To au bile cifre lako 50.000maraka. Danas ne mogu dobiti 5000e. Remek djela top top ce biti 20.000e ako uopce bude kupac.
Samo jos bi napravio razliku kad kazes Moderna umjetnost i Suvremena. To ti prave ovi pametnjakovici razliku. Sto je nama moderno bilo je i onima oko 1920 tako da kad kazu Hrvatska moderna misle na godine od 1920 do rekao bih 1930tih. Zato je ono MSU ( muzej suvremene) a ono Moderna galerija ( samo taj naziv najveceg hr muzeja je vise nego glup da se muzej zove galerija...)
Old 03.03.2018., 08:56   #95
Rovie
Registrirani korisnik

Član od: 05.10.2008.
Poruka: 420

Kakvu cijenu mogu postići Džamonjini crteži?
Old 03.03.2018., 12:28   #96
kagemusha
Registrirani korisnik

kagemusha's Avatar

Citat:
Rovie View Post
Kakvu cijenu mogu postići Džamonjini crteži?
Zavisi, mali veliki koja je godina sl. Al jako jako tesko vise od 1000e za najbolji.
Old 03.03.2018., 14:34   #97
cayman006
Registrirani korisnik

Član od: 07.06.2006.
Prebivalište: zagreb
Poruka: 4.444

Citat:
kagemusha View Post
Zavisi, mali veliki koja je godina sl. Al jako jako tesko vise od 1000e za najbolji.
eto, a da su naši ljudi vični kulturi i umjetnosti, vrijedio bi preko 10.000 eura jer crteži su odlični. baš su odlični u svakom pogledu.
Old 03.03.2018., 19:18   #98
kagemusha
Registrirani korisnik

kagemusha's Avatar

Citat:
cayman006 View Post
eto, a da su naši ljudi vični kulturi i umjetnosti, vrijedio bi preko 10.000 eura jer crteži su odlični. baš su odlični u svakom pogledu.
Naravno.
Ili da je Dzamonja njemac ili amerikanac isto bi dobar crtez bio 10.000e.
Ovako kritika nama ali i makedoncima.
Old 03.03.2018., 19:56   #99
peropopara
dugoročni špekulant

Član od: 16.04.2006.
Poruka: 3.339

Citat:
kagemusha View Post
Naravno.
Ili da je Dzamonja njemac ili amerikanac isto bi dobar crtez bio 10.000e.
Ovako kritika nama ali i makedoncima.
Da je Rothko ostao živjeti u Latviji i nije kao klinac došao u SAD, moš si mislit kako bi mu se slike prodavale za 100-200 milja $...ok, vrijedi pretpostavka da tada vjerojatno ni ne bi došao u doticaj sa tim nadolazećim strujama i možda uopće ne bi bio slikar, ali se ipak sve u konačnici svede na publiku koja je spremna iskeširati.

Diamonds are nothing more than chunks of coal that stuck to their jobs. Malcolm S. Forbes
peropopara is offline   Reply With Quote
Old 03.03.2018., 22:17   #100
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.624

Ukratko, slike su kao kriptovalute.....ako puno ljudi kaže da nešto vrijedi, onda zasigurno vrijedi

OK slike bar možeš objesiti na zid i uživati u njima
Odgovor

Opcije na temi

Pravila