Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva > Otvoreno
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 01.03.2008., 20:10   #1
von Schultz
Registrirani korisnik

Član od: 12.05.2007.
Poruka: 128
Default Prenošenje dionica na drugu osobu... nekoliko pitanja...

Ovako, zanimaju me dvije stvari, ukratko -

- koja je procedura kada osoba x želi prenjeti svoje dionice na osobu y
- da li time osoba y gubi pravo na bonus dionice ako se recimo radi o HT-u?
von Schultz is offline   Reply With Quote
Old 01.03.2008., 20:17   #2
Hugo Grotius
Hugo Grotius

Hugo Grotius's Avatar

Član od: 01.04.2004.
Poruka: 2.661
Default Odgovor na: Prenošenje dionica na drugu osobu... nekoliko pitanja...

- sastaviš ugovor kao da prodaješ ili poklanjaš nekretninu (j.b. itd.) pa pošalješ ne na sud nego u sda (pisalo se na forumu, čini mi se da postoji i primjerak)
- da (pisalo se na forumu)
Hugo Grotius is offline   Reply With Quote
Old 02.03.2008., 16:25   #3
von Schultz
Registrirani korisnik

Član od: 12.05.2007.
Poruka: 128

- Jel može netko staviti link na taj topik o prenošenju, nigdje ga ne mogu naći... hvala unaprijed!

- Znači, bonus dionice se u tom slučaju gube, bez obzira što ostaju na slobodnoj poziciji?
von Schultz is offline   Reply With Quote
Old 02.03.2008., 22:33   #4
soultaker
pasivni ovisnik

soultaker's Avatar

Član od: 07.12.2003.
Poruka: 702

Citat:
von Schultz View Post
- Jel može netko staviti link na taj topik o prenošenju, nigdje ga ne mogu naći... hvala unaprijed!

- Znači, bonus dionice se u tom slučaju gube, bez obzira što ostaju na slobodnoj poziciji?
1. ugovor o prodaji i prijenosu dionica, ovjera kod javnog bilježnika i poštom u sda. sda ima 14 dana da ti proknjiži vladništvo.

2. gube se bonusne dionice jer je originalni investitor koji je imao pravo na bonusne dionice prodao dionice i i zgubio povlašteni status. svejedno prodao ti preko brokera ili ugovorom, prodaja je prodaja.

3. vezana pozicija u sda je samo PRVI korak prodaje preko brokera, sama po sebi nema svrhu ili cilj. ima smisla samo ako je slijedeći korak zadavanje naloga (ili davanje dionica kao zalog kredita).
soultaker is offline   Reply With Quote
Old 03.03.2008., 01:53   #5
peropopara
dugoročni špekulant

Član od: 16.04.2006.
Poruka: 3.339

1. U konkretnom slučaju možeš koristiti ugovor o darovanju ili ugovor prijenosu dionica (oba ti stavljam u privitak, za INU i HT). Suštinske razlike između navedenih ugovora nema, premda se po propisima za darovanja iznad 50k plaća porez u SDA mi tvrde da se u praksi to ne provodi kada je riječ o dionicama (možda netko ima drugačije iskustvo, ja sam koristio darovanje ali nikad preko 50k), uostalom što te prijeći da sastaviš 2-3-4 ugovora o darovanju tako da svaki ne prelazi iznos od 50k u dionicama pa onda daruješ jedan dio Mati a Mato željenoj osobi a dio neposredno ti ako te baš strah porezne...uglavnom možda bi mogao koristiti ugovor o prijenosu jer što SDA boli ku.ac koji ti je modus stjecanja.

Ugovor o darovanju/prijenosu potpisuješ ti kao (pretpostavljam) obdarenik/stjecatelj-dakle osoba kojoj se dionice daruju/prenose - a tvoj ga maneken nosi na ovjeru kod javnog bilježnika.

Tako ovjereni ugovor možeš (ako recimo nisi iz zg) poslati poštom u Središnju depozitarnu agenciju (SDA) Heinzelova 62a, p.p. 409, 10002 ZAGREB ili bolje osobno urudžbirati u istu instituciju.

Na temelju dostavljenog ugovora u SDA se vrši preknjižba dionica sa tvojeg «manekena» kao darovatelja/prenositelja na tebe kao obdarenika/stjecatelja, i to kronološkim redom ovisno o danu dostave ugovora. Obično je za preknjižbu potrebno 8-10 radnih dana no može i dulje ako imaju gužvu. Bitno je da su dionice na slobodnoj poziciji (dakle ne smiju biti registrirane sa brokerom!) u trenutku preknjižbe.

2. Svakim micanjem dionica sa slobodne pozicije u SDA (dakle registracijom s brokerom, preknjižbom na temelju prijenosa/darovanja...) nepovratno se gubi pravo na bonus dionice.

Diamonds are nothing more than chunks of coal that stuck to their jobs. Malcolm S. Forbes
peropopara is offline   Reply With Quote
Old 27.08.2008., 11:21   #6
Costanza
Registrirani korisnik

Član od: 08.07.2008.
Poruka: 1

Molim savjet.
Informirao sam se na ovom forumu i kod brokera, te sam otvorio svoj račun investitora kod SDA, napravio ugovor o prijenosu dionica (INA), ovjerio ga kod javnog bilježnika i poslao preporučeno s povratnicom u SDA (nisam iz ZG). Nisam uz ugovor poslao nikakvo popratno pismo jer su mi u agenciji rekli da to nije obavezno, te da se iz ugovora sve vidi (znači, treba napraviti preknjižbu dionica sa jednog na drugi račun u SDA). Preknjižba bi trebala biti napravljena u roku 10 radnih dana od dana zaprimanja ugovora. Broker mi je rekao (a, i na forumu sam pročitao) da to obično potraje oko 2 tjedna. Ugovor je zaprimljen u SDA 22.7. Danas je 27.8., a ja još uvijek nisam dobio nikakvu obavijest iz SDA. Niti da su dionice preknjižene, niti da nešto nije u redu sa ugovorom, pa preknjižba neće biti napravljena.
Zanima me da li se trebam samo još strpiti (jer je gužva, godišnji odmori....) ili trebam provjeriti što je sa ugovorom? Mogu li nazvati nekoga (koga?) u SDA? Ili možda poslati mail na: sda.za.investitore@sda.hr sa pitanjem?
Hvala.
Costanza is offline   Reply With Quote
Old 27.08.2008., 23:01   #7
caymanfan
Registrirani korisnik (provjera)

Član od: 28.03.2007.
Poruka: 76

u pravilu ti ništa ne šalju odmah nego vjerojatno dobiješ mjesečni izvještaj poštom..

treba im oko 2 tjedna da preknjiže, vjerojatno je tvoje preknjiženo..

možeš zvat govorni automat i provjeriti stanje računa u sda..
caymanfan is offline   Reply With Quote
Old 07.01.2013., 22:12   #8
red max
Registrirani korisnik

red max's Avatar

Član od: 07.05.2010.
Poruka: 3.221

Prebacio bih dionice sa supruge na moje ime,znam da se nekad nije plaćao porez na ovo.Kako sad stoje stvari,zna li netko?Koji je postupak?
Zahvaljujem.
Old 07.01.2013., 22:27   #9
Karamelizator
Korisnik je isključen sa foruma

Član od: 04.02.2012.
Poruka: 7.587

Citat:
red max View Post
Prebacio bih dionice sa supruge na moje ime,znam da se nekad nije plaćao porez na ovo.Kako sad stoje stvari,zna li netko?Koji je postupak?
Zahvaljujem.

Darovni ugovor , pa javni bilježnik , pa skdd, nema poreza .
Karamelizator is offline   Reply With Quote
Old 27.12.2017., 23:05   #10
Picolovac22
Registrirani korisnik

Član od: 08.12.2015.
Poruka: 37

Citat:
Karamelizator View Post
Darovni ugovor , pa javni bilježnik , pa skdd, nema poreza .
Da li je i dalje isti postupak za prijenos tj. darovanje dionica?

Opcije na temi

Pravila