Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva > Otvoreno
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 09.02.2003., 15:36   #11
knezevic67
Registrirani korisnik

Član od: 03.10.2002.
Poruka: 270

P/E-značajno,ali i ne
Kao prvo,mene kao malog dioničara zanima dividenda,a ne dobit koja postoji,ali mi ništa ne donosi,npr ENT,zadnja skupština dioničara sa protuprijedlogom o 3 puta večoj dividendi,odbijen od od Ericssona,pa koliko ste zadnjih godina dobili dividende od Podravke,a koliko diže nadzorni odbor.

Pa recimo Pliva,koja ima svaku god. veću zaradu i prodaju,a cjena dionice-podjednaka!
Donekle je važan pokazatelj,iako je važniji P/S,jer ako ima prodaje,mogući je i profit.
knezevic67 is offline   Reply With Quote
Old 09.02.2003., 21:27   #12
Vusud
Registrirani korisnik

Član od: 20.12.2002.
Poruka: 53

Moram se složiti da P/E možda u Hr ne funkcionira najbolje, ali kad bi složili portfelj od društava koja nisu pretjerano zadužena a imaju ekstremno nizak P/E nebi bio tako loš ( npr. ETK, Elka ). Možda se na njemu nebi masno zarađivalo, ali mora se priznati da ima potencijala.
Vusud is offline   Reply With Quote
Old 10.02.2003., 06:57   #13
xperttrader
Registrirani korisnik

xperttrader's Avatar

Član od: 23.12.2002.
Poruka: 777

"pocetna investicija" je IMO krivi termin ako se objašnjava P/E jer se to moze odnositi i na primarnu emisiju, ili na venture kapital itd.

Mozda je tvoja definicija bliza za
ROI-return on investment.

Zasto je potrebno biti terminoloski jasan? Zato da se smanji kaoticnost.

Prema tome P - price, se ne odnosi pocetnu investiciju (jer sta je to pocetna investicija?), nego na sadasnju cijenu dionice.

H. L. Mencken
xperttrader is offline   Reply With Quote
Old 10.02.2003., 07:47   #14
luk2
Registrirani korisnik

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 523

Ja bih rekao par svojih riječi, a iskreno se nadam da me Clusmas neće odmah sasjeći. (Nije on loš ali mi se čini da on to previše emocionalno i preosobno shvaća - posebno kad se spomenu njegove dvije omiljene dionice PODR i KOEI.)

Što se tiče ELKE: ona je u većinskom vlasništvu P(Z)IF-ova i mislim da oni i manipuliraju cijenom i drže je bezobrazno niskom, što govori i P/E. Što je naravno i prilika sad da se jeftino kupi, jer će prije ili kasnije cijena eksplodirati. Mislim da nije daleko dan kad će Expandia krenuti u prodaju.

PODRAVKA ?
Osobno nisam čitao njezinu bilancu, jer i nisam stručnjak za to, ali ako je vjerovati Presvetlom i Clusmasu situacija se popravlja. Ima druga stvar. Poznato je da cijena ovisi i o ponudi i potražnji dionica na tržištu, posebno kad je riječ o tako likvidnoj dionici. Kad je ponuda veća cijena pada i obrnuto. Trenutno imamo situaciju kad mirovinski fondovi kupuju (i to dugoročno) dionice Podravka i potražnja za tim dionicama nezaustavljivo raste jer ih je sve manje na tržištu. S te strane mislim da će Podravka uskoro u visine.
luk2 is offline   Reply With Quote
Old 10.02.2003., 08:06   #15
Goran
Registrirani korisnik

Član od: 24.09.2002.
Poruka: 418

što svi brijete na elku, brdo dobiti elke otpada na izvanredni prihod kojeg u budućnosti neće biti, samo će se još smanjiti jer dolazi konkurencija,

expandia drži cijenu na niskoj razini ??????????? pa vama stvarno ide dobro teorija zavjere.
neznam dali ste upoznati da su stradalnici domovinskog rata dobili nekoliko desetaka tisuća dionica Elke i oni su ti koji drže cijenu na niskoj razini

hoćete dobru dionicu ZABA P/E 4,3 potencijalna dividenda minimalno 150 kuna, dobit iz redovnog poslovanja budućnost osigurana
PODRAVKA KONČAR I SLIČNE UZDANICE NAŠEG TRŽIŠTA SU U ODNOSU NA ZABU JAD I BIJEDA PREMA MOJEM SKORMNOM MIŠLJENJU
Goran is offline   Reply With Quote
Old 10.02.2003., 08:10   #16
clusmas
Registrirani korisnik

clusmas's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Poruka: 3.636

Ja sam najviše zaradio na najjadnijim dionicama. Prema tome, slažem se sa Goranom da je ZABA svemir, ali dobre su mi i jadne dionice.
Old 10.02.2003., 08:14   #17
luk2
Registrirani korisnik

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 523

Daj mi molim te reci jedan razlog zbog čega bi u ovom trenutku trebalo kupiti ZABU, a ne Elku ili Končar, osim možda dividende?
luk2 is offline   Reply With Quote
Old 10.02.2003., 09:39   #18
Goran
Registrirani korisnik

95% vjerojatnost za 10% zarade u cca 2 mjeseca eto zašto kupiti zabu kratkoročno, dugoročno ti ne trebam uopće govoriti

a ti meni daj razlog zašto kupiti elku i končar

osim što se kladiš da će netko s vremena na vrijeme napumpati cijenu i pustiti priču o potencijalnom preuzimanju kad smo već kod toga podravka se već barem sto puta pruzimala u zadnjih dvije godine i ljudi još puše te priče =>zanimljivo
Old 10.02.2003., 11:37   #19
clusmas
Registrirani korisnik

clusmas's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Poruka: 3.636

luk2 i Goran

Sve ovisi o perspektivi investitora. Da li se radi o kozervativnom ili špekulativnom ulaganju.

Zato nećete nikada po tom pitanju naći zajednički jezik. Iz postova se da naslutiti tko je kakav ulagač.

pozdrav,
Old 10.02.2003., 11:42   #20
Goran
Registrirani korisnik

clusmas djelomično si u pravu međutim ja rađe otiđem u kockarnicu nego da kupim končar iz dva razloga znam vrlo brzo rezultat i atmosfera je ugodnija
Odgovor

Opcije na temi

Pravila