Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva > Otvoreno
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 07.02.2003., 14:34   #1
dijaspora
Registrirani korisnik

Član od: 13.12.2002.
Poruka: 59
Default P/E

Na stranicama FIME izašla je fundamentalna analiza dionica sa nekim pokazateljima o P/E.

Ono što me strašno iznenadilo je ELKA u pozitivnom smislu, a Podravka u negativnom.

Rang-lista:
1- ELKA - 2,8
2- Pliva - 7,3
3- Rivijera - 7,3
4- Kraš - 8,4
5- ISTT - 15,0
6- Podravka - 17,3
7- KAPI - 18,7
8- KOnčar - 19,2
dijaspora is offline   Reply With Quote
Old 07.02.2003., 15:48   #2
clusmas
Registrirani korisnik

clusmas's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Poruka: 3.636

Dijaspora, daj molim te forumašima objasni što je to P/E, kakav je to pokazatelj, što označava, kako se tumači i druge stvari.

Vidim da ti jako dobro razumiješ tu problematiku.

pozdrav,
Old 07.02.2003., 18:17   #3
dijaspora
Registrirani korisnik

Ne znam Clusmas što ti hoćeš? Pa to isto me već Presvetli ispitivao.
Već se ovdje osjećam kao pred neki teški ispit na fakultetu.

Ti i Presvetli vjerojatno hoćete pokazati da imate fenomenalno znanje i da ste maltene nekakvi proroci ili financijski gurui. Posljednje što sam vidio da si opet ismijavao Luka.
Bilo bi dobro da odmah kažete da to nije forum gdje se mogu javljati obični ljudi nego samo ekonomisti ili financijski profesionalci.

Ne razumijem zašto se ne želiš s nama razgovarati na istoj razini, pa ako više znaš od nas možeš nas poučiti tome. Bili bi ti zahvalni.
Old 07.02.2003., 21:14   #4
bubimir
Registrirani korisnik

bubimir's Avatar

Član od: 01.10.2002.
Prebivalište: maslinik
Poruka: 3.592

Price/Ernings je omjer cijene dionice i zarade po dionici(mislim da je riječ o zaradi prije oprezivanja, nisam 100%, mogu pogledati u literaturi ako nekoga zanima)
manji P/E znači da je dionica potcijenjena, i obratno.
Tu treba biti oprezan kod zaključivanja, odnosno procjena potcijenjenosti ili precijenjenosti dionice ovisi o branši(djelatnosti).Npr za industrijski sektor mislim da se na stranim tržištima (USA) prosječni P/E omjer smatra oko 20 (ispod toga je dionica potencijalno potcijenjena-mogu provjeriti podatke ako netko želi)
pozdrav,
sva pitanja su dobrodošla !
Old 07.02.2003., 21:40   #5
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.565

Vidim da ovo ide u krivom smjeru.
Dijaspora, kad sam te pitao, pitao sam te za ozbiljno. Zanimalo me što tebi znači P/E indeks. Pitanje ti je postavljeno, jer je očigledno iz tvog posta da stvaraš zaključke, a da o njihovoj suštini malo razumiješ.
P/E indeks ti govori koliko će vremena (godina) poduzeću biti potrebno da povrati početnu investiciju u njega. No, to je samo teorija, a za stvarne zaključke i usporedbe potrebno je ipak malo više.
Radije postavi pitanje o onome što te zanima. Kad sam te "oprao", učinio sam to samo za tvoje dobro. Očito imaš "srca" za ulaganje i prihvaćaš rizike, međutim, ponoviti ću, budeš li donosio ulagačke odluke na osnovu razine znanja kakvu si ovdje prezentirao, mogle bi završiti na tvoju štetu.
Da sam "profesionalac", sigurno me ne bi gledao ovdje. Isto sam tako počeo kao i ti. Od ničega. I nisam imao koga pitati.
Ti možeš. Iskoristi razliku.

I molim te, poštedi me izraza tipa "guru" i sličnog sranja.
Old 08.02.2003., 02:14   #6
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Da ne produbljujem dalje nepotrebna prepucavanja. Dakle, nešto o P/E.

Teorija efikasnosti tržišta zasniva se na ideji da tržišta djelotvorno odražavaju cijene vrijednosnica reagirajući na raspoložive informacije. Jedan od aspekata te teorije je i promatranje P/E multiplikatora, koji pojednostavljeno, predstavlja rezultat dijeljenja cijene dionice sa zaradom po dionici, ili obratno, umnožak koliko godina će proteći dok zarada ne pokrije plaćenu cijenu.
Ono što je najbitnije, očekivanja ulagača zasnovana na pretpostavci o stopi rasta poduzeća i povezanom riziku, lako dostupna, pružaju model za evaluaciju.

Na efikasnim tržištima taj multiplikator povijesno se kreće uglavnom u rasponu od 10-15, nešto ispod i nešto iznad tog raspona.
Postavlja se dodatno pitanje. Koliko je naše tržište efikasno i u svezi s tim, koliko P/E multiplikator kod nas «drži vodu». Imamo nekoliko dobrih kompanija, koje sad neću navoditi, čiji vlasnici i uprave na takav način razumijevaju kulturu dioničarstva da zbog netržišnih uvjeta imamo kod nekih P/E u rasponu od 1-2. Što reći na to? Uzdati se u optimizam? Kolika je refleksija tih primjera na ukupno stanje tržišta?

Istraživanja ukazuju da poduzeća s vrlo niskim P/E ipak postižu bolji povrat na kapital od onih s višim, koja tržište plaća skuplje, očekujući kod njih više stope rasta. Hrvatsko tržište kapitala je, pak, u tolikoj mjeri nerazvijeno, tj. neefikasno, da ove teorije već u ideji primjene postaju smiješne. U nekoj mjeri korelacija postoji samo za par poduzeća.
Suviše je na ovom tržištu zalutalih sudionika, državnih intervencija, nelikvidnosti, manipulacija povezanih s tim i partikularnih interesa, da bi se ovaj koncept kod nas mogao uzeti ozbiljno.
To ne znači da prilike ne postoje. Samo traže puno širu analizu. Kao evaluator vrijednosti P/E zasigurno kod nas to još nije.
Old 08.02.2003., 06:31   #7
dijaspora
Registrirani korisnik

Zahvalan sam na objašnjenjima.

Ali sam opet iznenađen dobrim rezultatom ELKE i slabim Podravke.
Možda netko ima objašnjenje?
Old 08.02.2003., 10:26   #8
Vusud
Registrirani korisnik

Član od: 20.12.2002.
Poruka: 53

Koliko ja znam Podravka nikad baš i nije bila neko profitabilno poduzeće. Ne znam čemu toliko paljenje oko Podravke, kada je EBRD ulagao u nju mislio je da će se s njom desiti nešto kao i s Plivom. Kao što i većina misli i dalje (Ipak je Pliva zahvaljujući summamedu postala međunarodna kompanija, ali Podravka to nije uspjela zahvaljujući Vegeti). Možda malo glup primjer, ali da stvari što se poslovanja tiče kreću na bolje Podravka bi puno bolje iskoristila šansu što je imala prvu izvorsku vodu na tržištu, a ne dopustiti Todoriću da tako brzo počine ulaziti na tržište i ne zadržati poziciju tržišnog lidera. Ne znam što si mislio ali to što je Podravka u I kotaciji ne znači da je baš i najprofitabilnije poduzeće u Hr, dobar je primjer tu Lenac. A i viša kotacija bi trebala značiti po nekoj logici veću sigurnost ulaganja, a samim time i manju stopu povrata na kapital.
Vusud is offline   Reply With Quote
Old 08.02.2003., 18:25   #9
Online trader
Registrirani korisnik

Online trader's Avatar

Poruka: 1.121

Što se tiče P/E u većini stvari bi se složio sa Presvetlim s tim da bi još dodao da P/E još pokazuje koliko novaca plaćaš za 1 dolar zarade tj.ako neka kompanija ima P/E oko 10 to znači da ti za 1 dolar zarade te kompanije plačaš 10 dolara.P/E se nikada ne smije uspoređivati među kompanijama različitih djelatnosti već uvijek unutar kompanija istog sektora ili industrije.Tu se nalazi i odgovor zašto su kompanije high-tech sektora u 2000 izgubile masovno na vrijednosti jer je je prosječni P/E za te tvrtke bio oko 60 pa na dalje što znači da si za njihov 1 dolar zarade plaćao između 60 ili više dolara tj.da su cijene dionica bile precijenjene.Osim P/E još jedan pokazatelj koji se koristi u financijskoj analizi je P/S odnos koji pokazuje koliko dolara plaćaš za 1 dolar prihoda kompanije makar se u zadnje vrijeme najviše koristi model EVA (Economic value aded) koji pokauzje kolika je stvarna dobit za dioničare.Ali kao što je Presvetli dobro rekao Hrvatska je još godinama daleko od kvalitetne primjene ovih pokazatelja.

Old 09.02.2003., 04:09   #10
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Online trader, hvala na dragocjenom doprinosu raspravi.

Citat:
dijaspora:
Zahvalan sam na objašnjenjima.
Ali sam opet iznenađen dobrim rezultatom ELKE i slabim Podravke.
Možda netko ima objašnjenje?
Uzimaš niži P/E kao povoljan rezultat. Moja primjedba tvom zaključivanju bila bi da P/E nije rezultat kompanije, nego rezultat tržišnih očekivanja. Pojednostavljeno, veći P/E ukazivao bi na povećana očekivanja tržišta, tj. kompaniju koju tržište detektira kao bolju. Obratno, manji P/E govori nam da tržište od kompanije ne očekuje povoljne rezultate u budućnosti i zato nije voljno na njezinu zaradu plaćati visoku cijenu.
Dakle, polaziš li s pozicije teorije i mjeriš li kvalitetu ulaganja pomoću P/E, Elka ne bi bila dobro ulaganje.
Kako mi imamo tržište kakvo već imamo, a uzmemo li da svjetska praksa bilježi da kupovina poduzeća s nižim P/E ostvaruje bolje rezultate imamo očitu nedoumicu koji zapravo kriteriji vrijede. To je problem s teorijom. Praksa često demantira neke postulate. Loša praksa pogotovo.

Iako bih volio da ovo ostane isključivo forum vezan uz pitanje ovog zanimljivog pokazatelja, pokušati ću ti odgovoriti na pitanje o Podravci i Elki.
Nešto je već rekao Vusud, a ja ću nadovezati. Visoki P/E kod Podravke prvenstveno je rezultat vrlo niske dobiti u odnosu na količinu prodaje. Od kada je u Podravku došao Marinac, počele su se događati mnoge dobre stvari i ima rezona očekivati bitno bolje rezultate u skorijoj budućnosti. Dobit u prošloj godini biti će na razini stotinjak milijuna, možda malo više, tako će, ostane li cijena ista, P/E značajno pasti. Poraste li cijena, P/E će ostati u dosadašnjim granicama.
Mislim da je dosta značajno razumjeti, kod primjera kao što je Podravka, vrlo niska dobit često implicira vrlo visok P/E, što nema temelja u očekivanjima tržišta, nego je stvar drugih elemanata procjene tržišta.
Elka je s druge strane, poduzeće koje je svojom proizvodnom paletom izuzetno izloženo konkurenciji, a i valja lučiti strukturu dobiti koju ostvaruje, plus što tu ima još mnogo netržišnih "sitnica", tako da je teško reći koliko je pouzdano njezine rezultate očitavati uz pomoć P/E multiplikatora.
Da zaključim, moje je mišljenje da P/E za obje kompanije nije upotrebljiv niti kao početni obrazac za evaluaciju.
Odgovor

Opcije na temi

Pravila