Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Crna Gora

Odgovor

Opcije na temi
Old 14.06.2006., 18:00   #11
Pimpf
Registrirani korisnik

Pimpf's Avatar

Član od: 07.10.2002.
Poruka: 247
Default Odgovor na: JGPK

nadam se da ostali crnogorci ne misle kao ti. svi vi prićate o privatizacja, a firm vam se prodaju na tender ispod cjene. ako želiš zaradit, kupuj ono što je več preuzeto, što je u sektor koj može rast i što ima po mogučnost stranog gazdu, koj zna zaradit par.

npr. več spomenuti JGPK, telekom, trebjesu, kap, rudnike boksita, budvansku (dobro ona baš i nije tolko jeftina) i banke (sve banke, a pogotov veče, ak ih možeš uopče kupit) i slično. na takvim firmama možeš zaradit puta tri na dug rok, pa čak i više. ok, ja tebe razumjem, treba se najprje oparit na pokojoj špekulacja, ali uvjek gledat sektor i zdrav fundament.

Jednom kad se razvije financjski sektor u CG, ove firme če se najviše tražit i postizat najbolje cjene. znam to, jer me iskustvo tome naučila, najprije u slo, zatim hrvaška, a poslje i druge dežele na jugositok europa.
Pimpf is offline   Reply With Quote
Old 11.07.2006., 13:12   #12
boriss_com
Registrirani korisnik

boriss_com's Avatar

Član od: 13.11.2005.
Poruka: 1.072

Danas na 10.00, "stoperi" povukli svoje stop naloge na par hiljada akcija pomocu kojih su kupovali od nestrpljivih. Kupuju strani investitori.
Bilo je skroz nelogicno da firma koja ima obrt od 130 milE na ovako malom trzistu ima kapitalizaciju od 40-tak milE.
boriss_com is offline   Reply With Quote
Old 27.07.2006., 14:26   #13
Vaernim
Registrirani korisnik

Član od: 26.04.2005.
Poruka: 184

Iz današnjih Vijesti:

'VLADA PREDLOŽILA RASKID UGOVORA O ISTRAŽIVANJU NAFTE I GASA

Jugopetrol ispada iz igre

Podgorica - Grčki Helenik petroleum i kotorski Jugopetrol izgubiće koncesije za istraživanje nafte i gasa u crnogorskom podmorju jer nijesu ispoštovali rok za gradnju prve naftne bušotine u blizini Ulcinja.
Vlada je sinoć razmatrala informaciju o ispunjavanju obaveza iz ugovora o koncesiji koje se odnose na blok 3 crnogorskog podmorja u blizini Ulcinja, na kojem je trebalo da Grci naprave prvu bušotinu u Crnoj Gori iz koje bi izvlačili gas i naftu.
To bi bio do sada najvredniji posao u Crnoj Gori.
Rok za gradnju bušotine, koji je već dva puta produžavan, završen je 30. aprila, a Vlada je sinoć predložila Ministarstvu ekonomije da raskine ugovor o koncesiji sa Jugopetrolom.
Planirano je raspisivanje međunarodnog tendera za dodjelu koncesija za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa u podmorju, pa će Helenik i Jugopetrol imati šansu da se takmiče sa potencijalnim konkurentima.
U Crnoj Gori ima dovoljno gasa za ekonomski isplativu eksploataciju i gradnju elektrane na gas.
Za poslove iz te oblasti već su se interesovale francuske i američke kompanije.
Tender će biti raspisan kada Zakon o geološkim istraživanjima, usvojen nekoliko godina prije privatizacije Jugopetrola, bude zamijenjen novim propisom.
Rok za gradnju bušotine je produžavan zbog privatizacije Jugopetrola i finansijskih problema Helenikovih i Jugopetrolovih partnera u poslu. To je potpredsjednik Vlade Miroslav Ivanišević nazvao Ńgubljenjem vremena” u pismu u kojem je direktora grčke kompanije Mihaila Mirijantisa u aprilu obavijestio da neće biti novog produženja.
Interese Helenika u Crnoj Gori pokušali su da zaštite i diplomate, pa je ambasador Grčke u Beogradu Hristos Panagopulos rekao da je njihovo iskustvo Ńdramatično i traumatično”, ali nije precizirao probleme.
Kao jedan od razloga koji onemogućava gradnju bušotine, Grci su navodili lošu zakonsku regulativu u oblasti nafte i gasa. Tražili su izmjene tog Zakona, a na jednoj od njihovih ovogodišnjih prezentacija Vladi, advokatska kuća Hogan&Hartson predstavila je nacrt novog zakona, čije odredbe analizira Ministarstvo ekonomije.
Troškovi istraživanja nafte u Crnoj Gori su od 1973. procijenjeni na oko 100 miliona eura.

NEMAJU SJAJNE ODNOSE SA VLADOM

Helenik petroleum jedna je od rijetkih kompanija za koju se ne može reći da ima sjajne odnose sa Vladom Crne Gore.
U julu 2003, nekoliko mjeseci poslije prodaje Jugopetrola Grcima, Vlada je osnovala državnu naftnu kompaniju Montenegrobonus, koja je naslijedila skladišta nekadašnje Savezne direkcije za robne rezerve, među kojima i tankove za gorivo koje je Jugopetrol koristio. Za Grke direktore Jugopetrola to je bilo Ńkršenje duha privatizacije”, a žalili su se i međunarodnim institucijama, koje nijesu bile na njihovoj strani. Spor Jugopetrola i Montenegrobonusa u vezi sa tankovima za gorivo još nije završen i onemogućava privatizaciju državne firme.
Grci od privatizacije Jugopetrola ne mogu da ga dokapitalizuju zbog protivljenja manjinskih akcionara, uglavnom fondova, jer bez njih nemaju potrebnu većinu na skupštinama akcionara. Na njihovu inicijativu je mijenjan Zakon o privrednim društvima, ali su fondovi u međuvremenu kupili dodatne akcije pa izmjene neće pomoći Heleniku. Jedini način da dokapitalizuje firmu je da dokupi akcije Jugopetrola.

D.CRVENICA'

Pimpf, je li ti target još uvijek preko 20 ili bi ga trebalo revidirat?
Vaernim is offline   Reply With Quote
Old 27.07.2006., 15:48   #14
boriss_com
Registrirani korisnik

boriss_com's Avatar

Citat:
Vaernim
Iz današnjih Vijesti:
Jedini način da dokapitalizuje firmu je da dokupi akcije Jugopetrola.?
Po meni je ova recenica najvaznija.
Vlada je svoje akcije prodavala po 22.50 E, fondovi su rekli da nece ispod nominale 14.70 E, a sad mislim da nece nikako kad su Grci ovako tvrdoglavi. Cekacemo 30.8. i skupstinu, ali im dokapitalizacija definitivno nece proci i naci ce se na brisanom prostoru.
Ovo je dobra akcija, a ispade dobra prilika za spekulaciju, ja bih sada kupovao pri ovim cijenama mada niti nema nesto puno akcija.
Old 27.07.2006., 20:26   #15
shichich
Registrirani korisnik

Član od: 22.03.2005.
Poruka: 362

Citat:
Citat:
Vaernim
Iz današnjih Vijesti:
Jedini način da dokapitalizuje firmu je da dokupi akcije Jugopetrola.?

I meni je to upalo u oko,uzeo si mi slovo iz tastature!
shichich is offline   Reply With Quote
Old 31.07.2006., 20:13   #16
boriss_com
Registrirani korisnik

boriss_com's Avatar

Ima nekih glasina da ce Hellenik napustiti CG, a posao ce preuzeti Rusi i to sve pumpe, tankove u lukama i istrazivanja nafte i gasa. Da se bude spektakularnije pominje se Deripaska (kupio KAP i Boksite, pobijedio na tenderu za termoelektranu i Rudnik uglja).
Ponavljam da je ovo neprovjerena vijest, ali kruzi u "dobro obavjestenim krugovima".
Old 01.08.2006., 13:33   #17
boriss_com
Registrirani korisnik

boriss_com's Avatar

Evo i potvrde - izjava Nebojse Medojevica, lidera PzP i covjeka koji zna mnogo o "semama" aktuelne vlasti.

Medojević smatra, međutim, da je “stvar puno gora nego što izgleda” jer je vrlo moguće da je Crna Gora ostala bez vlasništva i nad podacima o istraživanjima rezervi gasa i nafte u podmorju, koje je Remko, kako kaže lider PZP-a, najvjerovatnije prodao Helenik petroleumu.
- Sada država i ne može raspisati novi međunarodni tender za davanje koncesija za eksploataciju gasa jer nema nepohodne podatke. I ako raspišu neki smiješni tender, može se javiti samo jedan ponuđač - Jugopetrol. Ako država zaista želi fer i pošten tender za koncesije, morala bi nanovo organizovati složena i skupa istraživanja kako bi mogla zainteresovanim partnerima ponuditi relevantne podatke o nalazištu. Neko je i ove vrijedne podatke za koje je potrošeno preko deset miliona dolara, galantno poklonio. Na osnovu informacija do kojih sam došao iz konsultantskih krugova, može se očekivati da Helenik preproda akcije i koncesiona prava nekom trećem koji je već postao vlasnik polovine nacionalne imovine.

Oko JGPK tek pocinje guzva, inace na berzi sa 50.000 EUR mozete pocistiti sve do 20.00 ?!
Old 08.08.2006., 11:28   #18
Vaernim
Registrirani korisnik

Član od: 26.04.2005.
Poruka: 184

Citat:
boriss_com
Oko JGPK tek pocinje guzva, inace na berzi sa 50.000 EUR mozete pocistiti sve do 20.00 ?!
Jučer 273 k EUR prometa na JGPK, maksimalna cijena 12,439.

Komentari?
Vaernim is offline   Reply With Quote
Old 08.08.2006., 13:49   #19
mtrtnik
Registrirani korisnik

Član od: 04.01.2005.
Poruka: 182

Jeste, ali to je bila aplikacija CG brokera sa više nego 20 hiljada komada.
mtrtnik is offline   Reply With Quote
Old 08.08.2006., 14:02   #20
Pevac
Registrirani korisnik

Pevac's Avatar

Član od: 30.12.2005.
Poruka: 1.115

A opet je netko prodao, a netko kupio.

Ja mislim da to ima veze sa ulaskom novog strateškog partnera u JGPK ili narodski rečeno preuzimanjem. Još prije nekoliko mjeseci Lukoil je pripremao velike investicije u ovoj regiji, a posebno se spominjala CG. Ništa nije slučajno.
Pevac is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila