Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Makedonija

Odgovor

Opcije na temi
Old 29.01.2007., 17:35   #1
Anica
Registrirani korisnik (provjera)

Član od: 30.09.2006.
Poruka: 507
Default Granit

Ok, dugoocekivani GRNT Stage of Base je tu. Novi poslovi, fundamenti, up sektora, (pre)duga akumulacija marketa, malo lokalne inercije i to je to...
No, na kom nivou vidjeti zenit prve o.g. GRNT korekcije?
50%? 60%? 70%?
Stvar koju treba imat u vidu:
Nije bilo standardne reakcije managementa: "Nemamo cenovno osetljivu informaciju...bla, bla...". Naprotiv, cak su i expresno objavili spisak poslova. Hm, hm...imam prokleti osjecaj da su Milkovski & Co u "prvim redovima" stampeda. U apsolutnom nedostatku akvizicijskih informacija, palo mi je na pamet da su mozda u fazi praznenja trezora (GRNT dionice kupljene jeftinim kreditom), pa im treba cijena mnogo veca od (normalne) ~30% korekcije.
BUDA nam pomozi da je to ipak zdravi nastup fondova...
Anica is offline   Reply With Quote
Old 29.01.2007., 18:18   #2
buba-san
Registrirani korisnik

buba-san's Avatar

Član od: 09.10.2006.
Poruka: 123
Default Odgovor na: GRANIT

Moja procijena je tjekom ovog tjedna 900 den , a do kraja godine 1300 den.Inace smatram da trenutacno vrijedi preko 2000 den, no tržište to ne može trenutacni valorizirati.
buba-san is offline   Reply With Quote
Old 29.01.2007., 18:29   #3
samba
reinkarnirani korisnik

samba's Avatar

Član od: 23.10.2006.
Prebivalište: PLANET EARTH
Poruka: 3.436

Citat:
Anica
Ok, dugoocekivani GRNT Stage of Base je tu. Novi poslovi, fundamenti, up sektora, (pre)duga akumulacija marketa, malo lokalne inercije i to je to...
No, na kom nivou vidjeti zenit prve o.g. GRNT korekcije?
50%? 60%? 70%?
Stvar koju treba imat u vidu:
Nije bilo standardne reakcije managementa: "Nemamo cenovno osetljivu informaciju...bla, bla...". Naprotiv, cak su i expresno objavili spisak poslova. Hm, hm...imam prokleti osjecaj da su Milkovski & Co u "prvim redovima" stampeda. U apsolutnom nedostatku akvizicijskih informacija, palo mi je na pamet da su mozda u fazi praznenja trezora (GRNT dionice kupljene jeftinim kreditom), pa im treba cijena mnogo veca od (normalne) ~30% korekcije.
BUDA nam pomozi da je to ipak zdravi nastup fondova...

Prva korekcija,mozda oko 50%.
Mene interesuje kakve su reakcije i dali ih ima u HPB(Hrvatska postanska banka)jer oni posjedzuju 10,5% Granita.Poznajuci Milkovskog,ne bih bas rekao da zeli da "sadi tikve"sa nekim drugim osim sa "East investitor ltd"koji imaju5,9%Granita.Mislim da si u pravu sa "praznenjem trezora",zato sto Straso ima dosta lufte sa svojih 15.9%,pogotovo sto je ogroman broj tih dionica kupovao za 1,5-2,5 eura.

Pozdrav
samba is offline   Reply With Quote
Old 30.01.2007., 01:57   #4
putnik
Registrirani korisnik

putnik's Avatar

Član od: 24.11.2003.
Poruka: 784

za granitče neme zime, osim malko u ukrajini (vreme ih hebe navodno)
vrlo polako ali sigurno rastemo.
putnik is offline   Reply With Quote
Old 20.02.2007., 09:25   #5
Rich_Girl
Registrirani korisnik

Član od: 25.01.2007.
Poruka: 62

Над триста вработени од „Гранит“ ќе си одат дома

Група вработени од градежното претпријатие „Гранит“ во Скопје велат дека се подготвува отпуштање на 318 луѓе од нивната фирма од страна на директорот Страшо Милковски. Од таму додаваат дека пред шест месеци директорот им најавил дека ќе има технолошки вишок и дека им се заканувале да си одат.

- Ме пратија на годишен одмор лани на 19 декември. Додека ми течеше одморот, ми ги намалија бодовите за да добивам плата во вредност од 70 отсто од вкупниот износ. Потоа ме повикаа и курирот ми даде одлука за отказ - вели вработена во „Гранит“, на која работниот однос, како и на другите 318 работници, и завршува кон крајот на март. Тие велат дека се само првата група што ќе бидат отпуштени. Директорот Страшо Милковски не можевме да го добиеме поради службени патувања во странство.

Луѓето што досега добиле одлука за отказ велат дека добиле писмено образложение од директорот дека им се прекинува работниот однос поради лошите временски услови, намален обем на работа и дефект и застој во работниот процес.

- Во фирмата моментално има пари ништо да не се работи, а во наредните пет години да се даваат плати. Ни даваат четири плати за надомест од триесет илјади денари за стаж од дваесет години - велат оние што веќе добиле одлука за отказ.

Револтирани од добивањето одлуки за отказ, тие велат дека порано вработените го заштитувале Страшо Милковски од инспекциите кога ја проверувале работата на претпријатието и дека се криело пријавувањето на приходот. А сега ни дава отказ. Тие додаваат дека за таквото прикривање битна улога имал и сестрата на нивниот директор Славица Милковска, тогаш вработена во Управата за јавни приходи. Се очекува од „Гранит“ да бидат отпуштени околу илјада луѓе низ цела Македонија од сите подрачни единици, се сомневаат вработените.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefau...EditionID=1017
Rich_Girl is offline   Reply With Quote
Old 27.02.2007., 19:41   #6
Cuore
Registrirani korisnik

Cuore's Avatar

Član od: 21.09.2006.
Poruka: 117

Pa sad zavisi kako treba gledati na ovu vijest. Mozda bi nam Anica mogla objasniti? Jel ovo "cutting of the costs" ili "market shrinking"? Iskreno moje misljenje je da je ovo prvo u pitanju. A treba imati u predvidu da ce psiholoski veoma jako delovati, ukoliko se probije granica od 1000mkd po dionici.
Cuore is offline   Reply With Quote
Old 28.02.2007., 00:17   #7
buba-san
Registrirani korisnik

buba-san's Avatar

Thumbs up Odgovor na: GRANIT

- Во фирмата моментално има пари ништо да не се работи, а во наредните пет години да се даваат плати. Ни даваат четири плати за надомест од триесет илјади денари за стаж од дваесет години - велат оние што веќе добиле одлука за отказ.

Sve je jasno.Ima para ali nema ko nekad u za vreme Tita u Jugi da se trajba.Reži troškove uvjek i odmah.Ovu odluku dioničari trebaju pozdraviti i po mojoj projceni
Old 28.02.2007., 00:18   #8
buba-san
Registrirani korisnik

buba-san's Avatar

Odgovor na: GRANIT

--------------------------------------------------------------------------------

Sve je jasno.Ima para ali nema ko nekad u za vreme Tita u Jugi da se trajba.Reži troškove uvjek i odmah.Ovu odluku dioničari trebaju pozdraviti i po mojoj projceni UP.
Old 28.02.2007., 09:30   #9
england1
zvone

england1's Avatar

Član od: 20.08.2006.
Poruka: 165

Ocekujem od Granita izvrsne performanse za 2006 god. Normalno je da otpusta radnike koji se ne uklapaju u planove za naredni period. Granit i na ovoj ceni ima izvrsne fundamente. Koeficijent P/e je 12, book za Granit i onako nije merodavan jer samo tri zgrade u Sk. vrede koliko dansnjacena.
Ako imamo u predvid da je sa danasnjom odlukom Straso spreman da plati i do 2000 denara po akciji, za Granit sky is the limit. To je vise od 100% od danasnje cene.
Ako imamo u predvid gradjevinare u regiji , i njihove fundamente na pr.Energoprojekt P/e 27 p/b 2,7 putevi uzice P/e 28,4 p/b 4 tehnika p/e32 p/b 3,7 ili viadukt p/e80 p/b2,7
vidimo da je Granit jos na pocetku formiranje svoje realne cene.
Ocekujem rekordnu neto dobit, i rekordnu dividendu.
Old 01.03.2007., 15:25   #10
staleks
Registrirani korisnik

Član od: 16.02.2007.
Poruka: 13

Tekuci sudski spor Granit-a - cisto kao info: Samo proces sa "Trgoproizvod-om" je oko 3.8m € a trae od 2000 ... evo clanka u danashnje Vreme...
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefau...rticleID=67666
staleks is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila