Moj Novac -> Financijski portal
     
 
 
 
 
Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Oglas
Odgovor
 
Opcije na temi
Old 02.06.2007., 10:45   #1
ProFit
Relaksirani korisnik
 
ProFit's Avatar
 
Član od: 03.05.2007.
Prebivalište: S.K.
Poruka: 2.465
Default Telekom (regija)

Argumentovanu analizu Telekoma u regiji molim, (mobilKom, CosmoOte, T-Com...sektor buducnosti !??) ...
__________________
Ako nemas visak pari, ne si igraj berza ;-)
ProFit is offline   Reply With Quote
Old 02.06.2007., 11:28   #2
ProFit
Relaksirani korisnik
 
ProFit's Avatar
 
Član od: 03.05.2007.
Prebivalište: S.K.
Poruka: 2.465
Default Odgovor na: Tlekom (regija)

Prihod Telekoma Slovenije 185 mil.€
13:43 | Izvor: B92
Ljubljana -- Grupa Telekom Slovenije je u prvom ovogodišnjem kvartalu ostvarila rast prihoda od šest odsto u odnosu na isti period 2006.


Operativna dobit Telekoma 22,9 miliona evra
Prihod je iznosio na 185,3 miliona evra, dok su neto prihodi od prodaje porasli za pet odsto na 183,7 miliona. Dobit pre kamata i poreza (EBIT) dostigla je 33,2 miliona evra, dok je operativna dobit bila 22,9 miliona evra.

U skladu sa globalnim trendom pada prihoda u fiksnoj telefoniji i Telekom Slovenije se suočava sa tim problemom, ali je kompanija pokušala da nadoknadi te prihode povećanjem prihoda od širokopojasnog pristupa Internetu i kroz ostale komunikacione usluge.

Zahvaljujući novom razvojnom ciklusu učinci kvartalnih ulaganja od 32,1 miliona evra, čak 76 odsto više nego u istom lanjskom razdoblju, biće vidljivi dugoročno, stoji u saopštenju Telekoma. U prva tri meseca ove godine slovenački telekom je dobio licencu kao drugi mobilni operater na Kosovu, a uspešno je nastavio i pregovore o preuzimanju Gibtelekoma. Zahvaljujući ovim ulaganjima, Grupa Telekom Slovenija konsolidovaće svoj položaj značajnog igrača na telekom tržištu jugoistočne Evrope i Mediterana.
__________________
Ako nemas visak pari, ne si igraj berza ;-)
ProFit is offline   Reply With Quote
Old 02.06.2007., 15:09   #3
ProFit
Relaksirani korisnik
 
ProFit's Avatar
 
Član od: 03.05.2007.
Prebivalište: S.K.
Poruka: 2.465
Default Odgovor na: Telekom (regija)

Vecer / Економија

МАКТЕЛ ПАРИТЕ ОД ЛАНСКАТА ДОБИВКА ГИ ЧУВА ВО ТУТУНСКА И СТОПАНСКА БАНКА
Телеком книжи милионски камати на сметка на Владата

Според сегашната камата за парите од дивидендата кои Телеком 24 месеци и ги должи на Владата, државата ја оштетил за милиони евра

Најмалку три милиони евра камата за само еден месец ќе земе Телеком откако 100-те милиони евра од ланската добивка ги префрли на сметките во Тутунска и Стопанска Банка и ги орочи. Овие две, од вкупно четири пријавени банки се избрани на тендерот што неодамна го објави "Македонски телекомуникации". Тутунска и Стопанска банка на Телеком му понудиле најдобри услови - гаранција за еднократна исплата на парите и месечна камата од 3 до 3,5 проценти за орочување на милионите евра за само еден месец.

Овие пари, со одлука на Бордот на директори од 29 мај, како што дознава "Вечер" се префрлени на сметките во комерцијалните банки со намера да бидат искористени за исплата на дивиденда откако ќе заврши финансиската ревизија на Американската комисија за хартии од вредност и Њујоршката берза во Дојче Телеком, фирма-мајка на Маѓар телеком, во чија сопственост е македонскиот Телеком. До тогаш, ќе тече милионската камата.

Според информациите од Бордот на Телеком, другите две банки Комерцијална и ИК банка, не ги исполниле барањата на Мактел. ИК банка побарала да чува помала сума, а Комерцијална банка не се согласила со дезивната клаузула на орочените средства, така што останале само Стопанска и Тутунска, кои ќе "вртат" по 50 милиони евра во следните 30 дена.

Дивидендата за 2005 година доцни поради проблеми во врска со наводната проневера на пари во "Македонски телекомуникации" во 2004 и 2005 година. Се зборува дека со амин на главниот извршен и главниот финансов директор на Телеком, Атила Сендреи и Ролф Плат биле префрлени околу 10 милиони евра на кипарската фирма "Чаптекс холдинг" за консултантски услуги што не биле извршени.

Владата се надеваше на парите во април и мај, а според оптимистичките најави на Телеком, Владата би требало да ги добие некаде во јуни двете дивиденди заедно. Она што е познато е остварениот вкупен профит од 169 милиони евра на Т-Мобиле и Телеком. Според првичните пресметките, дивидендата за 2006 година би изнесувала околу 50 милиони евра. Првично, Телеком на македонската Влада и понуди да и исплати позајмица за дивидендата за 2005 година, додека се донесе дефинитивната одлука, но премиерот Никола Груевски го одби непристојниот предлог.

Вицепремиерот Зоран Ставревски вчера изјави дека нема никакви најави за исплата на двете дивиденди од Телеком. Тој вели дека најверојатно станува збор за пари на Телеком, кои се чуваат во коменцијалните банки.
__________________
Ako nemas visak pari, ne si igraj berza ;-)
ProFit is offline   Reply With Quote
Old 06.06.2007., 16:40   #4
ProFit
Relaksirani korisnik
 
ProFit's Avatar
 
Član od: 03.05.2007.
Prebivalište: S.K.
Poruka: 2.465
Default Odgovor na: Tlekom (regija)

Вима“: ОТЕ без стратешки партнер

Пропадна планот за изнаоѓање на стратешки инвеститор за грчката телекомуникациска компанија ОТЕ, објави денеска „Вима“.
Грчкиот весник наведува дека ОТЕ ги губи претплатниците, а оние кои сакаат да имаат брз интернет треба да чекаат од два до четири месеци. Проблеми има при поставувањето на нова телефонска линија, но со потешкотии се сретнуваат и клиентите кои сакаат да ги откажат услугите на ОТЕ. - 50.000 претплатници остануваат заложници на националниот телеком. Причините за таквите состојби се различни, од недостаток на инфраструктура и персонал до војната меѓу ОТЕ и алетрнативните доставувачи. Податоците говорат дека само еден од петте дефекти се отстранува во рок од 24 часа, а за другите неопходни се и до 20 дена, истакнува „Вима“.
__________________
Ako nemas visak pari, ne si igraj berza ;-)
ProFit is offline   Reply With Quote
Old 13.04.2008., 22:26   #5
money2
Registrirani korisnik
 
Član od: 22.10.2007.
Poruka: 481
Default Odgovor na: Telekom (regija)

16.04.2008 Skupstina telekoma u Skoplju.
Makedonski telekom zarada cca 145 mil.eur.
money2 is offline   Reply With Quote
Old 15.06.2008., 14:16   #6
Grenland
Registrirani korisnik
 
Član od: 26.03.2007.
Poruka: 79
Default Odgovor na: Telekom (regija)

Crnogorski Telekom (T-com + T-mobile)
A lista NEX berze - Podgorica

konsolidovani bilans 2007
EBITDA 52,5 miliona (2006 = 42 miliona)
neto profit 40,5 miliona (2006 = 23 miliona)
dividenda bruto 0,465

ukupna nerasporedjena dobit 60 miliona
p/e 5,8
p/b 1,15
trenutna cijena akcije 5,2999 eur

Skupstina akcionara 27. juna
Grenland is offline   Reply With Quote
Old 05.07.2008., 19:54   #7
ProFit
Relaksirani korisnik
 
ProFit's Avatar
 
Član od: 03.05.2007.
Prebivalište: S.K.
Poruka: 2.465
Default Odgovor na: Telekom (regija)

Vo Makedonski Telekom, pak, akcionerite se ušte ne se dogovorija za procentot na dividenda što ќe go podelat. Mnozinskiot akcioner Maѓar Telekom insistira da se isplati samo polovina dividenda, pravdajќi go toa deka ostatokot od parite ќe go investiraat vo kompanijata, a pretstavnicite na vladiniot kapital baraat cela dividenda. Za ova povtorno ќe rasprava Bordot na direktori na Makedonski Telekom na sednica, koja kako što doznava VEČER, ќe se održi na 15 juli. Kako što najavi glavniot izvršen direktor na Makedonski Telekom, Nikolaj Bejkers, na taa sednica, členovite na Bordot ќe go razgledat planot za investicii za 2008 godina i toj e ubeden deka akcionerite ќe uspeat da stignat do zaedničko rešenie.
...>>>
http://vecer.com.mk/?ItemID=D29D07E6...CC5F249F4DB432
__________________
Ako nemas visak pari, ne si igraj berza ;-)
ProFit is offline   Reply With Quote
Old 17.07.2008., 08:25   #8
ProFit
Relaksirani korisnik
 
ProFit's Avatar
 
Član od: 03.05.2007.
Prebivalište: S.K.
Poruka: 2.465
Default Odgovor na: Telekom (regija)

Vladata baraše i dobi 61 milion evra


Glavniot izvršen direktor na Makedonski Telekom, Nikolaj Bejkers izjavi deka segašnata finansiska sostojba na kompanijata ovozmožuva celosna isplata na dividendata, no i novi investicii


Vladata ќe dobie 61 milion evra dividenda, odluči včera Bordot na direktori na Makedonski Telekom. Po ekspresno održanata sednica vo popladnevnite časovi, pretstavnicite na Bordot na ovaa kompanija rešija akcionerite da podelat 9,78 milijardi denari ili približno 159 milioni evra (147 milioni evra od dobivkata ostvarena vo 2006 i 2007 godina plus 12 milioni evra što ostanale od zarabotenoto vo 2006 godina). Edna akcija čini 113,42 denari izrazena vo bruto iznos. Dividenda ќe im bide isplatena na site onie što na 12 septemvri ќe bidat evidentirani vo akcionerskata kniga.

Akcionerite ќe gi dobijat parite na 30 septemvri, otkako odlukata ќe pomine na Sobranieto na akcioneri zakažano za treti, istiot mesec.
Glavniot izvršen direktor na Makedonski Telekom, Nikolaj Bejkers izjavi deka segašnata finansiska sostojba na kompanijata ovozmožuva celosna isplata na dividendata, no i novi investicii.

....>>>
__________________
Ako nemas visak pari, ne si igraj berza ;-)
ProFit is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Idi na forum:


Prikaz vremena: GMT +2. U trenutku učitavanja stranice, bilo je 09:26 sati.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.