Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Poslovne financije

Odgovor

Opcije na temi
Old 26.01.2014., 18:51   #11
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Član od: 14.05.2006.
Poruka: 2.378
Default Odgovor na: Otvaranje firme u Crnoj Gori

Citat:
Lola View Post
U Hrvatskoj. Dakle, vlasnika-direktora na minimalac, a ako je firma profitabilna akontacije poreza na dobit koji je bitno manji od onog na dohodak. Pod uvjetom da se ne radi o obrtu nego nekom obliku javnog trgovackog drustva, d.o.o., d.d., komanditno itd.
OK, dakle ti to ovako nekako zamišljaš.

Recimo da firma uprihodi 200000 kuna godišnje.

Vlasnika-direktora staviš na minimalac, dakle to je 2376 kn neto odnosno 3000 kuna bruto. To je nekih 26% izdataka (ja to sve gledam kao porez, mirovinsko, zdravstveno i ostalo, možda se netko neće složiti.)

Ovo što se tiče akontacija poreza na dobit, otpuno je nebitno da li plaćaš akontacije ili porez na dobit platiš odjednom, porez na dobit je u Hrvatskoj 20%.

Dakle računica je ova, bruto plaća: 12x3000, 36000 kuna. (od toga je tvoje 28512)

Ostane ti 164000 kuna. Na to platiš porez na dobit (32800 kuna) i ostane ti 131200 kuna.

Onda si možeš isplatiti tih 131200 kuna i na to moraš platiti još 12%, dakle to je 131200 - 15744 kn = 115456.

Dakle od svojih 200000 kuna tvojih je na kraju 28512 + 115456 = 143968, ugrubo si dakle platio nekih 28% poreza.

Naravno, da bi stvarno dobio realnu sliku ostaju još dodatni troškovi poslovanja tipa računovodstvo recimo nekih 12x1000 kn + PDV (ja plaćam toliko) 15000 kuna, pa godišnji izvještaj i još neki sitni troškovi koje ćemo zanemariti.

Također, što više zarađuješ, to je ta tvoja minimalac plaća manje bitna stavka. Da skratim priču, u praksi ti na kraju od svoje love možeš izvući nekih 67 - 68%.

E sad, to je sve OK. Ako ti je to OK.

Moja ideja je poslovati u Crnoj Gori, gdje su troškovi firme znatno manji (efektivnih 11% poreza na dobit plus 110 EUR mjesečno troškova za plaću direktora plus 100ak EUR mjesečno računovodstvo). Onda si isplatiš dobit kod kuće, i na to plaćaš (opet) 12%.

Dakle, na kraju umjesto da si platio nekih 32-33% raznih poreza, nameta i troškova, platio si nekih 23,24,25% poreza na novce koje si zaradio.

Citat:

Sa Crnom Gorom odnosno nasom poreznom mozes imati problema ako ostvaris bilo kakav oporeziv prihod kod kuce. Naime, tad ce ti se isplata tretirati kao dividenda u RH, a ako je znacajna, a ti k tome ostvaris bilo kakav dodatni dohodak ovdje, vjerojatno ces biti duzan podnijeti prijavu, no onda osnovica postaje zbroj svih ostvarenih dohodaka uz olaksicu umanjenja dohotka od dividende za neoporeziv iznos odnosno razliku u visinama porezne stope (i prireza) obzirom da drzave imaju sklopljen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. A to ti uopce ne bih pozeljela.

Ovaj zadnji dio, e pa to je dio oko kojeg nisam siguran, zato trenutno i razgovaram s nekoliko poreznih savjetnika. Nažalost nisam siguran da postoji netko tko ima dovoljno iskustva sa onim što meni treba.

Htio bih samo napomenuti da je zapravo problem u količini zarađene love. Netko tko zaradi 50000, 100000 ili čak 150000 kuna godišnje ima zapravo dosta dobre opcije u Hrvatskoj. Netko tko zarađuje puno više obično ima firmu sa podosta zaposlenih i to je sve onda druga priča. No ako si sam, i zarađuješ ozbiljne novce, jedini spas je JAKO kreativno računovodstvo. A nekome tko radi ozbiljan posao i tko želi raditi pošteno se s tim ne da zezati.
Old 26.01.2014., 19:15   #12
go
Registrirani korisnik

go's Avatar

Član od: 22.08.2003.
Poruka: 847

Ja mislim da se za 200k ne isplati zezat. Par puteva gore-dolje pojede RUC.
Inače, Rumunjska je u EU.
go is offline   Reply With Quote
Old 26.01.2014., 19:23   #13
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Citat:
go View Post
Ja mislim da se za 200k ne isplati zezat. Par puteva gore-dolje pojede RUC.
Inače, Rumunjska je u EU.
Nisam rekao da je u mom slučaju riječ o 200k. To je bio samo primjer.

Što se tiče Rumunjske, ona ima 16% porez na dobit. To je definitivno previše da bi se isplatilo zezati.

Zemlje koje su zanimljive u nekoj blizini su Makedonija (10%), Bugarska (10%), Irska (12.5%), Liechtenstein (12.5%) i Crna Gora (9%).

Off-shore zemlje su također zanimljive. Čuo sam od više ljudi (pa i Presvetlog, ovdje na forumu), da off-shore poslovanje nije baš najbolja ideja danas, no uvijek svi nekako pretpostavljaju da ti je plan posve zamračiti zaradu. Ja bih htio da stvari budu legalne (dakle zaradim novce off-shore, isplatim si to kao dobit, platim u .hr porez na isplatu dobiti).

Ono što me plaši jest vrlo vjerojatna opcija da je u praksi bolje posve zaobići našu vrlo poreznu upravu nego prijavljivati bilo što. :/
Old 26.01.2014., 22:04   #14
Lola
Registrirani korisnik

Lola's Avatar

Član od: 14.03.2003.
Poruka: 7.173

Citat:
mahniti View Post
Nisam rekao da je u mom slučaju riječ o 200k. To je bio samo primjer.

Što se tiče Rumunjske, ona ima 16% porez na dobit. To je definitivno previše da bi se isplatilo zezati.

Zemlje koje su zanimljive u nekoj blizini su Makedonija (10%), Bugarska (10%), Irska (12.5%), Liechtenstein (12.5%) i Crna Gora (9%).

Off-shore zemlje su također zanimljive. Čuo sam od više ljudi (pa i Presvetlog, ovdje na forumu), da off-shore poslovanje nije baš najbolja ideja danas, no uvijek svi nekako pretpostavljaju da ti je plan posve zamračiti zaradu. Ja bih htio da stvari budu legalne (dakle zaradim novce off-shore, isplatim si to kao dobit, platim u .hr porez na isplatu dobiti).

Ono što me plaši jest vrlo vjerojatna opcija da je u praksi bolje posve zaobići našu vrlo poreznu upravu nego prijavljivati bilo što. :/
Idi u drzavu koja ima stabilnu fiskalnu politiku i vlast ili ostani ovdje. U CG ti bas ne cvate cvjece, pa da ne bi bilo nismo znali. Ovakve odluke trebale bi biti dugorocnijeg karaktera inace njihov ucinak moze biti dvojben.

A Češka, kolika je tamo stopa poreza na dobit? Nasla sam, 19%. Ne znam...

Sto se tice porezne, pozeljno ju je zaobici, al onda ne kupuj nekretnine, automobile, plovila, umjetnine i sve sto je znacajnije materijalne vrijednosti. I po mogucnosti ne trpaj vecu lovu u banke.
Lola is offline   Reply With Quote
Old 27.01.2014., 10:52   #15
adacta
rich one

adacta's Avatar

Član od: 17.07.2004.
Prebivalište: www
Poruka: 1.093

Mislim da je ovo najrealnije za izvesti : Irska (12.5%), Liechtenstein (12.5%)

Nije off shore, pa nisi sumljiv.

Vrhunski bankarski sustavi, sa online bankarstvom i niskim provizijama + online knjigovodstvo.

Isplatiš si dobit, platiš u .hr porez na isplatu dobiti i po zakonu je sve čisto.

Platiš manje poreza, a ne upadaš u oči.

Uz to još su ti i novci na računu strane banke,knjigovodstvo vodiš u Irskoj, pa te nije moguće prekontrolirati bez sudskog naloga i ovlaštenih prevoditelja

I radiš što više putnih naloga (locco )po RH.
Old 27.01.2014., 11:53   #16
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Citat:
adacta View Post
Mislim da je ovo najrealnije za izvesti : Irska (12.5%), Liechtenstein (12.5%)

Nije off shore, pa nisi sumljiv.

Vrhunski bankarski sustavi, sa online bankarstvom i niskim provizijama + online knjigovodstvo.

Isplatiš si dobit, platiš u .hr porez na isplatu dobiti i po zakonu je sve čisto.

Platiš manje poreza, a ne upadaš u oči.

Uz to još su ti i novci na računu strane banke,knjigovodstvo vodiš u Irskoj, pa te nije moguće prekontrolirati bez sudskog naloga i ovlaštenih prevoditelja

I radiš što više putnih naloga (locco )po RH.
Zahvaljujem. Gledam sve opcije, no svaka zemlja je priča za sebe i zahtijeva više dana ako ne i tjedana istraživanja dok poloviš sve pravne i ine začkoljice.

Ukoliko itko zna poreznog savjetnika ili neku sličnu pravnu/fizičku osobu koja ima iskustva sa prebacivanjem poslovanja iz .hr u neku drugu zemlju, bio bih zahvalan da mi ostavite kontakt.
Old 27.01.2014., 15:18   #17
adacta
rich one

adacta's Avatar

Ja isto radim na tome.

Naime u Austriji njihov HABOR daje kredite sa 0,575 % kamate izvoznicima.

Poslovanje u RH, stvarno više nema puno smisla, a nikakve reforme se ne događaju, niti ima najava da ih se planira provesti.

Ono kaj meni najviše fali je isplata sa EBAY i PAYPAL servisa direktno na devizni račun firme.
adacta is offline   Reply With Quote
Old 27.01.2014., 15:29   #18
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Citat:
adacta View Post
Ja isto radim na tome.

Naime u Austriji njihov HABOR daje kredite sa 0,575 % kamate izvoznicima.

Poslovanje u RH, stvarno više nema puno smisla, a nikakve reforme se ne događaju, niti ima najava da ih se planira provesti.

Ono kaj meni najviše fali je isplata sa EBAY i PAYPAL servisa direktno na devizni račun firme.
Ovo drugo kod nas nema šanse da proradi. Same banke nemaju odgovor zašto to ne radi. Iako sam čuo od nekih ljudi da su to uspjeli, nisam uspio odgonetnuti kako.

Osobno mi to zapravo ne treba, ja isporučujem fakturu stranoj kompaniji, obavim posao (int. usluge) i oni mi pošalju novac gdje god hoću. Trenutno je to d.o.o. registriran u Hrvatskoj, ali kao što i sam kažeš, poslovanje u RH nema puno smisla.

Otkad sam registrirao firmu (nekih 6 godina unazad) porezi su povećani (12% poreza na isplatu dobiti), vrlo je sužen manevarski prostor što se tiče priznatih troškova (automobil i reprezentacija su prestali biti priznati), preplaćeni porez ne možeš dobiti nazad jer PU na to reagira maltretiranjem i slanjem inspekcija koje će u našim dubioznim zakonima i propisima sigurno naći neki propust da ti naplate kaznu, a sve je učestalije i maltretiranje tipa slanje opomena pred ovrhu ako ne platiš članarinu HGK ili avans poreza na dobit (još jedna genijalna ideja) do 5. u mjesecu. I sve to uz relativno visok corporate tax (20%) i suludo visoka davanja na plaće (28-110+%).

Jednom rječju, ajbok.

Nego, nisam se time previše bavio, ali možda tražiš nešto tipa 2checkout? https://www.2checkout.com/
Old 27.01.2014., 22:09   #19
adacta
rich one

adacta's Avatar

preplaćeni porez ne možeš dobiti nazad jer PU na to reagira maltretiranjem i slanjem inspekcija koje će u našim dubioznim zakonima i propisima sigurno naći neki propust da ti naplate kaznu, a sve je učestalije i maltretiranje tipa slanje opomena pred ovrhu ako ne platiš članarinu HGK ili avans poreza na dobit¸

Nevjerojatno,

ali sa ovime nikad nisam imao problema i svaki mjesec dobijem PDV natrag (izvozim preko 98 %).
HGK i avans poreza na dobit nikad ne plaćam, nego mi to referentica svaki puta odbije od povrata pdv-a

Neću više, ipak je tvoja tema...
adacta is offline   Reply With Quote
Old 27.01.2014., 23:37   #20
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Citat:
adacta View Post
preplaćeni porez ne možeš dobiti nazad jer PU na to reagira maltretiranjem i slanjem inspekcija koje će u našim dubioznim zakonima i propisima sigurno naći neki propust da ti naplate kaznu, a sve je učestalije i maltretiranje tipa slanje opomena pred ovrhu ako ne platiš članarinu HGK ili avans poreza na dobit¸

Nevjerojatno,

ali sa ovime nikad nisam imao problema i svaki mjesec dobijem PDV natrag (izvozim preko 98 %).
HGK i avans poreza na dobit nikad ne plaćam, nego mi to referentica svaki puta odbije od povrata pdv-a

Neću više, ipak je tvoja tema...
Tja, vjerojatno u tome i jest problem: posvemašnja nepredvidivost sustava.

Opcije na temi

Pravila