Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Poslovne financije

Odgovor

Opcije na temi
Old 21.03.2006., 09:34   #1
BURZA5
Registrirani korisnik

Član od: 20.09.2005.
Poruka: 1.173
Default Odgovor na: osnivanje doo-a?

Mene zanimaju vaša iskustva u vezi d.o.o.-a i ulaganja u dionice.
Ili, pošto se na ovom forumu dosta ljudi bavi (samo) ulaganjem u dionice pa me zanimaju iskustva.

Koliki minimalni kapital bi bilo u redu ulupati u d.o.o. s obzirom da oporezivanje kapitala za fizičke osobe još uvijek nije doneseno.

Evo bilo bi lijepo kad bi netko imao volje podijeliti iskustva na forumu, iako nemora to biti da se striktno veže na osobu samu već su moguče i varijacije od - do.

Znam da se za početak mora uložiti osnovni kapital od nekih 30.000-ak tis. kuna.
Mjesečno postoje davanja za mirovinsko, zdravstveno i ostali doprinosi koji već postoje od nekih preko 40 % na bruto plaću.

Znači mene konkretno zanima d.o.o. i za početak samo ulaganje u dionice preko njega.
Koliko je to isplativo napraviti so obzirom da ne radim trenutno već ulažem u dionice pa bih napravio d.o.o. da riješim i ostale tzv. probleme...oko poreza i slično, a i radi toga da ipak osjetim kakvu takvu sigurnost da nebi ispalo da sam sve to onako mukte negdje nedajbože neovlašteno zaradio.

Znači, zanimaju me prosječni mjesečni troškovi koje bih imao i porez na prodaju, kupnju dionica i sl.
Radio bih sam naravno, barem za početak.

Svi prijedlozi i objašnjenja su dobrodošli a može i na P.M.
Hvala.
BURZA5 is offline   Reply With Quote
Old 21.03.2006., 15:53   #2
igor
Registrirani korisnik

Član od: 26.11.2003.
Poruka: 369

Ne znam da li bi d.o.o. u posjedovanju dionica morao platiti porez na dobit ukoliko bi imao prihod od dividendi, te neki porez na porast imovine ako vrijednost dionica raste?
igor is offline   Reply With Quote
Old 21.03.2006., 21:48   #3
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

Član od: 23.11.2004.
Poruka: 6.110

plaćaš porez na dobit od 20% na realiziranu zaradu.
a ovo se porezima i doprinosima iz plaće si dužan plaćati ako ne radiš negdje druge. prihod od dividende neoporeziv! troškovi burze i brokera smanjuju osnovicu poreza na dobit
Old 21.03.2006., 22:01   #4
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.565

POREZNI TRETMAN NEREALIZIRANIH GUBITAKA/ DOBITAKA

Dobili smo Uputu za popunjavanje i podnošenje prijave poreza na dobit PD Obrasca za 2005. godinu koju Ministarstvo Financija, Porezna uprava donosi kao Interni Akt ali po kojem postupa i donosi Rješenja u kontroli primjene propisa.

Zakon o porezu na dobit je usuglašen sa odredbama standarda 39. koji propisuje da sve usklade portfelja koji je namijenjen trgovanju ( dakle koji se drži iz špekulativnih razloga) moraju biti provedene kroz račun dobiti i gubitka. Nasuprot tome financijska imovina raspoloživa za prodaju (uglavnom se drži radi utjecaju na izdavatelja vrijednosnica, rjeđe radi dividende) mora svođenje provesti kroz revalorizacijske rezerve, odnosno ako je rashod, a nisu formirane tada moraju ići na trošak razdoblja.

Dakle svi porezni obveznici koji imaju reviziju financijskih izvješća a radi fer vrijednosti u tim izvješćima moraju portfelj namijenjen trgovanju revalorizirati i efekte iskazati kao gubitak /dobitak razdoblja.
Nadalje, temeljem Zakona isti korigiraju poreznu osnovicu tj. gubici ju ne umanjuju a dobici ne povećavaju. Međutim, prema odredbama Pravilnika o porezu na dobit i gore navedene Upute nerealizirani gubici iskazani kao trošak razdoblja ne smatraju se troškom razdoblja nego korigiraju, uvećavaju poreznu osnovicu. Nasuprot tome nerealizirani dobici iskazani kao prihod razdoblja se smatraju redovnim prihodom na koji se plaća porez; dakle država anticipira moguće buduće dobitke i ubire porez na njih ali ne i moguće buduće gubitke?

Npr:

Izračun temeljem Pravilnika o porezu na dobit i Upute o popunjavanju i podnošenju PD obrasca:

Ukupni prihodi ( uključivo nerealizirane dobitke )iznose 1000,00
Ukupni rashodi ( uključivo nerealizirane gubitke)iznose 900,00
Dobit 100,00
Uvećanje dobiti za nerealizirane gubitke 30,00
Porezna osnovica 130,00
Porez 20% 26,00

Izračun temeljem Zakona:

Ukupni prihodi ( uključivo nerealizirane dobitke )iznose 1000,00
Ukupni rashodi ( uključivo nerealizirane gubitke)iznose 900,00
Dobit 100,00
Uvećanje dobiti za nerealizirane gubitke 30,00
Umanjenje dobiti za nerealizirane dobitke (50),00
Porezna osnovica 80,00
Porez 20% 20,00

Ističemo da ćemo u konačnici uvijek iskazati realizirane gubitke/ dobitke
u razdoblju kada je vrijednosnica prodana jer oni moraju tada biti iskazani kao troškovi/ prihodi razdoblja te se zapravo radi o prijevremenom plaćanju poreza, ali i većim akontacijama poreza prije nego je prihod zaista nastao.

Pokušali smo dobiti meritorno obrazloženjene od Ministarstva Finacija ali mislimo da
ćemo morati odlučiti sami.

Molim da odlučite :
a) da li ćemo nerealizirane gubitke/ dobitke iskazati kao trošak/ prihod razdoblja
sukladno zahtjevima Računovodstvenog standarda 39 i onda platiti porez na nerealizirane dobitke

napomena za brokerske kuće –tromjesečna izvješća za Komisiju za vrijednosnice se daju između ostalog i za nerealizirane gubitke/ dobitke pa mislimo da će brokeri morati primijeniti ovo rješenje prijevremenog oporezivanja

ili

b) ćemo nerealizirane gubitke/ dobitke iskazati kao odgođeni trošak/odgođeni prihod –nećemo zadovoljiti odredbe Računovodstvenog standarda 39 ali nećemo niti platiti porez na nerealizirane dobitke

Kako izaći s ovakvom situacijom na kraj? Ovo je jedna dvojba između stranke i ureda koji joj vodi knjige.
Old 21.03.2006., 22:13   #5
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

Član od: 23.11.2004.
Poruka: 6.110

da ja sam isto tako čitao da moraš platiti porez na nerealizirani dobitak, a ne prizna ti gubitak!
tu nema pameti!
Old 22.03.2006., 10:39   #6
BURZA5
Registrirani korisnik

Default Odgovor na: D.o.o. i ulaganje u dionice

Vidim da ste otvorili zasebnu temu.To je dobro.

Zaista nisam upućen, nemogu niti biti u ovu tematiku ali me zanima.
Znači još niti MF nije odlučilo kako da to urede.
Kako onda da se bilo tko odnosi prema nečemu što još uvijek nije jasno i nije pravilno kao niti pošteno.Improvizacija.
------------------------------------
Mislim da je izgledna situacija b.

''Ističemo da ćemo u konačnici uvijek iskazati realizirane gubitke/ dobitke
u razdoblju kada je vrijednosnica prodana jer oni moraju tada biti iskazani kao troškovi/ prihodi razdoblja...''
------------------------------------
Kad je ostvarena dobit kupoprodajom, plaća se porez, kad je gubitak posrijedi trebalo bi se odbijati od poreza.Ali niti to nebi baš bilo najispravnije.

Zašto se nebi omogučilo da se neke stvari tumače kao iz zakona o fondovima.
Vjerovatno oni to imaju bolje uređeno.
U biti, ovo što bih ja ili netko drugi radio a tiče se striktno d.o.o. i ulaganja samo u dionice mislim da bi bilo sličnije fondu i pravilima koje vrijede za njih.
Moram pogledati i te zakone malo.
Vjerujem da bi bilo dobro i interesantno usporediti ih.
I naravno manje komplicirati nepotrebne stvari.
Naši su u tome ja vjerujem bez premca.
Poticati ulaganje, a ne ga zakidati i komplicirati iznad svake mjere.
Old 22.03.2006., 10:55   #7
igor
Registrirani korisnik

Član od: 26.11.2003.
Poruka: 369

Znači treba platit 20 % poreza na dobit ako nam se vrijednost dionica povećala?

Onda ispada da je bolje posjedovati dionice kao fizičko lice, jer se ne plaća nikakav porez, nego prenijeti dionice na firmu?
igor is offline   Reply With Quote
Old 22.03.2006., 11:06   #8
BURZA5
Registrirani korisnik

Tako nekako, s obzirom da to još nije uređeno ni u jenom ni u drugom pogledu.
Old 22.03.2006., 12:50   #9
Cartmann
Registrirani korisnik

Cartmann's Avatar

Član od: 07.11.2005.
Poruka: 2.133

Citat:
igor
Znači treba platit 20 % poreza na dobit ako nam se vrijednost dionica povećala?
Da.

Citat:
igor
Onda ispada da je bolje posjedovati dionice kao fizičko lice, jer se ne plaća nikakav porez, nego prenijeti dionice na firmu?
Trenutno DA. Kažem trenutno jer ne očekujem da će se pravilo o neoporezivanju kapitalne dobiti zadržati.
Cartmann is offline   Reply With Quote
Old 11.10.2008., 11:20   #10
Mikey
Registrirani korisnik

Mikey's Avatar

Član od: 27.04.2006.
Poruka: 4.061

Kako evidentirati pad vrijednosti dionica koje tvrtka ima u svojoj imovini
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=56208

(jako dobar tekst, jako dobar!)

Tražim iskusnog forumaša / poduzetnika / knjigovođu, s iskustvom u poduzetništvu, ulaganju u dionice preko d.o.o.-a. i(li) knjigovodstvu.Kontakt na p.m.
Mikey is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila