Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Osobne financije
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 15.09.2014., 13:06   #1
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Član od: 14.05.2006.
Poruka: 2.378
Default Živiš u RH, zaposlen u EU

Ima li tko ovdje da radi za stranu firmu, recimo negdje u EU, a živi u Hrvatskoj? Kakav je porezni tretman od strane naše PU? Zahvaljujem na odgovorima.
Old 15.09.2014., 14:40   #2
adacta
rich one

adacta's Avatar

Član od: 17.07.2004.
Prebivalište: www
Poruka: 1.093
Default Odgovor na: Živiš u RH, zaposlen u EU

Dok ne dođe pravi odgovor...

Očekuju li se neki problemi, ili bi to trebalo teći glatko ?
Old 15.09.2014., 14:44   #3
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Citat:
adacta View Post
Dok ne dođe pravi odgovor...

Očekuju li se neki problemi, ili bi to trebalo teći glatko ?
Koliko čujem, recimo da radiš u Engleskoj, platiš tamo porez koji je, onda ti naša porezna naplati razliku između plaćenog poreza i poreza koji bi platio da istu plaću imaš u RH. Zvuči mi lako moguće, obzirom na muke koje imaju pomorci s porezima. Ali tražim dodatnu potvrdu iz prve ruke ako je moguće.
Old 15.09.2014., 19:16   #4
cayman006
Registrirani korisnik

Član od: 07.06.2006.
Prebivalište: zagreb
Poruka: 4.418

pa dobro k vragu, plaćajte te poreze i prestanite tražiti načina da ih izbjegnete. ovo je naša država i treba vam biti čast i pitanje domoljubnog prestiža platiti porez.
a ako već niste domoljubi, onda ću vam odgovoriti jednostavno: NEMA NAČINA DA IH ZAJEBETE. eto, dakle, plaćajte sve što morate jer kesu ćete uvijek napuniti ovako ili onako.
Old 15.09.2014., 22:57   #5
dk
Registrirani korisnik

Član od: 06.03.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 1.852

ovo nije naša država već država SDPa i HDZa, a mi smo budale koje daju litru krvi svaki mjesec, ko ne da krv tri mjeseca mora dati bubreg...
Old 15.09.2014., 23:55   #6
Cartmann
Registrirani korisnik

Cartmann's Avatar

Član od: 07.11.2005.
Poruka: 2.133

Citat:
mahniti View Post
Koliko čujem, recimo da radiš u Engleskoj, platiš tamo porez koji je, onda ti naša porezna naplati razliku između plaćenog poreza i poreza koji bi platio da istu plaću imaš u RH. Zvuči mi lako moguće, obzirom na muke koje imaju pomorci s porezima. Ali tražim dodatnu potvrdu iz prve ruke ako je moguće.
Kakve muke imaju? Meni se stvar čini poprilično jednostavna

http://www.mppi.hr/default.aspx?id=8578

Jedino se sjećam da su kukali zbog zdravstvenog itd.. ali i to su riješili prije par godina.
Cartmann is offline   Reply With Quote
Old 16.09.2014., 00:10   #7
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.564

Opcenito, placas porez drzavi ciji si rezident. Tj. onoj u kojoj zivis i radis. Ili samo zivis.
Ovdje gledamo situaciju ako je porezni obveznik drzavljanin SAMO Hrvatske, a prihod ostvaruje u nekoj drugoj. Dakle, Hrvatska ima prilican broj ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, sto znaci da se vec prema zemlji o kojoj govorimo primjenjuje taj sporazum, a on je za svaku drugaciji, pa je potrebno otici na web PU i malo citati taj sporazum da vidite kako su rijesili vasu situaciju.
Ukoliko HR nema sporazum, primjenjuje se pravilo 6 mjeseci boravka.
Ti sporazumi su dosta teski za jednostavno razumijevanje, pa nije lose konzultirati nekoga.
Ono sto vidim da je sustina kod ovih stvari je da ce za poreznu biti presudno gdje je prihod ostvaren. U praksi to znaci da nas covjek koji radi vani i prima placu od restorana u Birminghamu sve svoje porezne obveze rjesava u UK. Nasa porezna nema s njim nista. Ovo pisem napamet, samo kao primjer. Ne znam situaciju za UK.
No, ukoliko iznajmljuje nekretninu u HR, placat ce taj poseban porez nasoj PU.
I to bi trebalo biti to. Medjutim, stvarno je za svaku zemlju situacija individualna i treba citati sporazum. U pravilu je najgora situacija kod zemalja gdje ga nemamo, jer tu i nasa porezna ima pravo zahtijevati svoj dio, pa je lako moguce da covjek placa dva puta. Ako ga ulove. Dosad to nitko nije mogao pratit, ali kako su na stvari raznorazne Facte i slicne razmjene, ocekujte da sve u skoroj buducnosti bude u statusu medjunarodne razmjene. Osim za Aziju. Oni su to manje vise odje...
Jos dva detalja o kojima je dobro razmisljati. Ako vi trazite izuzece od domaceg oporezivanja, porezna moze gledati gdje vam zivi bracni drug i djeca, pa ako su u HR, a vi za to vrijeme zivite i radite u UK, oni jos uvijek mogu reci da je vase stalno prebivaliste vezano uz obitelj i da ste i dalje HR porezni rezident. Jako tricky, ali mogu.
Ujedno, kod onih sa zemljama s kojima nemamo sporazum treba znati i da cak i da nemate nikakav prihod u HR, ali ste vlasnik nekretnine u HR. Bilo kakve...
Porezna ce vas i ovdje opet smatrati potpuno nasim poreznim rezidentom.
Na kraju, ova je materija jako razlicita od slucaja do slucaja, vrste prihoda, pitanja podnosenja ili ne godisnje prijave, da jednostavan odgovor koji biste dobili na forumu ne postoji.
Old 16.09.2014., 11:13   #8
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Citat:
presvetli View Post
Opcenito, placas porez drzavi ciji si rezident. Tj. onoj u kojoj zivis i radis. Ili samo zivis.
Ovdje gledamo situaciju ako je porezni obveznik drzavljanin SAMO Hrvatske, a prihod ostvaruje u nekoj drugoj.

Ono sto vidim da je sustina kod ovih stvari je da ce za poreznu biti presudno gdje je prihod ostvaren. U praksi to znaci da nas covjek koji radi vani i prima placu od restorana u Birminghamu sve svoje porezne obveze rjesava u UK. Nasa porezna nema s njim nista. Ovo pisem napamet, samo kao primjer. Ne znam situaciju za UK.

(...)
Svjestan sam da jednostavan odgovor ne postoji, no mislim da je situacija koju ću niže preciznije opisati dosta česta i bit će sve češća u budućnosti.

Konkretno, mene zanima situacija gdje čovjek živi i radi u Hrvatskoj, ali radi za stranca (intelektualne usluge, autorski rad, programiranje, i tome slično), baziranog u EU. I recimo, da pojednostavimo stvari, da je riječ o zemlji s kojom Hrvatska ima ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Programeri, dizajneri, copywriteri, novinari, arhitekti, itd -- sve je više takvih koji preko interneta rade za neku firmu u UK, Irskoj, Njemačkoj i slično, no nemaju se ni potrebu ni želju seliti u te zemlje.

Koliko sam ja shvatio, naša porezna nije baš sklona situaciji da, kao što si opisao, takva osoba svoje porezne obaveze rješava vani. Osim ako može dokazati da živi vani više od onih famoznih 183 dana, što gorenavedeno društvo niti može niti hoće.

U svakom slučaju, svaki input od nekoga tko je imao bilo kakva iskustva je koristan, jer kao što svi dobro znamo, situacija je kompliciranija od odlaska na poreznu sa "dobar dan, imam tu i tu situaciju, koji je porezni tretman." Najčešće na poreznoj nemaju pojma kako to rješiti.

Citat:

Kakve muke imaju? Meni se stvar čini poprilično jednostavna

http://www.mppi.hr/default.aspx?id=8578
Cartmann, trenutno je situacija rješena, ali godinama su plakali da im RH želi uzeti ogroman dio plaće iako rade vani većinu godine. Preciznije rečeno, žalili su se da im država želi uzeti onoliko koliko uzima i svima nama u RH, što je abnormalno puno.

Citat:

pa dobro k vragu, plaćajte te poreze i prestanite tražiti načina da ih izbjegnete. ovo je naša država i treba vam biti čast i pitanje domoljubnog prestiža platiti porez.
a ako već niste domoljubi, onda ću vam odgovoriti jednostavno: NEMA NAČINA DA IH ZAJEBETE. eto, dakle, plaćajte sve što morate jer kesu ćete uvijek napuniti ovako ili onako.
Cayman, ne znam jel trolaš ili si ozbiljan. Ukratko: nema šanse da ja na (brojka je izmišljena) 10000 dolara zarade ostvarenih u inozemstvu ovoj državi platim više od pola za doprinose, poreze i prireze, radije ću iseliti.
Old 16.09.2014., 11:26   #9
Lola
Registrirani korisnik

Lola's Avatar

Član od: 14.03.2003.
Poruka: 7.115

Citat:
mahniti View Post
Svjestan sam da jednostavan odgovor ne postoji, no mislim da je situacija koju ću niže preciznije opisati dosta česta i bit će sve češća u budućnosti.

Konkretno, mene zanima situacija gdje čovjek živi i radi u Hrvatskoj, ali radi za stranca (intelektualne usluge, autorski rad, programiranje, i tome slično), baziranog u EU. I recimo, da pojednostavimo stvari, da je riječ o zemlji s kojom Hrvatska ima ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Programeri, dizajneri, copywriteri, novinari, arhitekti, itd -- sve je više takvih koji preko interneta rade za neku firmu u UK, Irskoj, Njemačkoj i slično, no nemaju se ni potrebu ni želju seliti u te zemlje.

Koliko sam ja shvatio, naša porezna nije baš sklona situaciji da, kao što si opisao, takva osoba svoje porezne obaveze rješava vani. Osim ako može dokazati da živi vani više od onih famoznih 183 dana, što gorenavedeno društvo niti može niti hoće.

U svakom slučaju, svaki input od nekoga tko je imao bilo kakva iskustva je koristan, jer kao što svi dobro znamo, situacija je kompliciranija od odlaska na poreznu sa "dobar dan, imam tu i tu situaciju, koji je porezni tretman." Najčešće na poreznoj nemaju pojma kako to rješiti.

Cartmann, trenutno je situacija rješena, ali godinama su plakali da im RH želi uzeti ogroman dio plaće iako rade vani većinu godine. Preciznije rečeno, žalili su se da im država želi uzeti onoliko koliko uzima i svima nama u RH, što je abnormalno puno.

Cayman, ne znam jel trolaš ili si ozbiljan. Ukratko: nema šanse da ja na (brojka je izmišljena) 10000 dolara zarade ostvarenih u inozemstvu ovoj državi platim više od pola za doprinose, poreze i prireze, radije ću iseliti.
Nema ti to sanse sinek da radis i zivis ovdje za stranca ili stranu firmu online i da placas porez toj zemlji gdje je sjediste odnosno gdje posluje ta firma. Porez moras platiti ovdje osim ak ne provedes vise od pola godine 'abroad'. Na taj nacin bi svi firme registrirali u poreznim oazama i placali njima poreze za svoje zaposlenike, a znamo da tome nije bas slucaj.
Lola is offline   Reply With Quote
Old 16.09.2014., 18:25   #10
cayman006
Registrirani korisnik

Član od: 07.06.2006.
Prebivalište: zagreb
Poruka: 4.418

Citat:
mahniti View Post

Pa oprosti ali ja te ne shvaćam. Zašto ne bi platio pola? Pa ti koristiš usluge ove države. Koristiš (ili ćeš, nadam se da ipak nećeš) koristiti zdravstvo, ceste, infrastrukturu. Pa zar ne misliš da je domoljubni čin to i platiti.
Mi smo mala država, mi ne možemo smanjiti poreze jer svaka država ima jednake institucije, a mala država je najskuplja država u teoriji prava i države.
Dakle, ako želimo državu, a bio je konsenzus da želimo, čemu takav otpor u plaćanju poreza. Pa i ja dajem više od pola zarađenog državi. To je nešto normalno, kulturno i pristojno i o tome se ne propitkuje.
I ne, ja te ne zajebavam. Jako sam ozbiljan. I ja bi radije sav novac u džep, ali ovo nije UAE, ovo je Europa, a živjeti u Europi košta i oduvijek je koštalo i uvijek će koštati jer to je najpoželjnije mjesto za život na svijetu, a naša zemlja je raj u toj Europi (ne mislim na EU nego na kontinent).

Opcije na temi

Pravila