Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 17.02.2017., 17:14   #2881
Goldman
Registrirani korisnik

Član od: 26.01.2011.
Poruka: 1.428
Default Odgovor na: Končar Elektroindustrija, Zagreb (KOEI-R-A)

Ispravak
Old 17.02.2017., 17:25   #2882
Goldman
Registrirani korisnik

Znaci imamo ovakvu situaciju

EBITDA - 296.768.614

EV (ukljucujuci trenutnu trz. kap) - 1.453.577.144

EV/EBITDA - 4,89

Kao sta vidimo i ti i Bloomberg i Moje Dionice lazete ali je svejedno ispod 5 kao sta sam rekao.

Ajmo vidjeti dugove i da li je bitno tvoje filozofiranje oko predujmova:

Ukupne obveze (krat+dug) - 895.246.168

Kratkotrajna imovina - 2.298.840.155

Znaci kada odbijemo SVE dugove od SAMO kratkotrajne imovine dolazimo do 1.403.593.987 + 1.490.723.927 dugotrajne imovine...znaci kada smo sve dugove odbili samo od krat. imovine dolazimo do 2.894.317.914 kada od toga odbijemo ostale stavke pasive (odgodjena placanja, rezerviranja, manjinski interes) dolazimo do 2.205.480.872 cistog kapitala u kojem i nakon odbijanja SAMO krat imovine od SVIH obveza krat. imovina cini skoro 50%.

U takvoj situaciji raspravljati o predujmovima i kako se oni tocno biljeze je teski diletizam.

Znaci Koncar ima 2.205.480.872 kapitala u kojem krat. imovina cini skoro 50% i na taj kapital svak godine doda 140 miljuna kuna ciste dobiti i sve to trziste trenutno vrednuje ispod vrijednosti samog kapitala tj. 2.085.989.000.

Cisti P/E (trz. kap-krat. imov. nakon odbijanja svih obveza/dobit) je 4,87 ili earnings yield od 20,5%

Gledano u retrovizor ultra jefitno i to za poduzece koje 46% svojih prihoda ostvaruje u inozemstvu, a mislim da ce buducnost biti bolja, drzava polako pusta uzde, vjerujem da ce se uskoro ici u aktivno trazenje strateskog partnera nesto u stilu Tesla-Ericsson itd.

A zabava tek pocinje kada ovakvo poduzece s ovim valuacijama usporedis s npr. Djurom cije dionice mali investitori vjerujem imaju u velikom broju radi vec poznatih razloga.

Citat:
Lola View Post
Evo da se ne mučiš, jer ionako nećeš znati izračunati...
Isfrustrirane nesposobnjakovice i u realnom zivotu gdje je to puno teze zaobilazim u sirokom luku ali eto ovakve analize mi pruzaju zabavu kao nekom npr. rjesavanje krizaljke pa sam se malo poigrao s tobom u blatu.

Ali bilo bi u redu da ako vec imas potrebu komentirati moje postove da se drzis teme i civilizirane rasprave bez osobnih uvreda jer znamo kako su tvoji podcijenjivacki komentari zavrsili na Jamnici, Adrisu, Cakoveckim, Rivjeri itd. mislim da smo vec dovoljno puta vadili komentare s datumima i kasnijem kretanju cijena nema smisla da te ponovno sramotimo.
Old 17.02.2017., 18:44   #2883
Lola
Registrirani korisnik

Lola's Avatar

Član od: 14.03.2003.
Poruka: 7.115

Citat:
Goldman View Post
Znaci imamo ovakvu situaciju

EBITDA - 296.768.614

EV (ukljucujuci trenutnu trz. kap) - 1.453.577.144

EV/EBITDA - 4,89

Kao sta vidimo i ti i Bloomberg i Moje Dionice lazete ali je svejedno ispod 5 kao sta sam rekao.

Ajmo vidjeti dugove i da li je bitno tvoje filozofiranje oko predujmova:

Ukupne obveze (krat+dug) - 895.246.168

Kratkotrajna imovina - 2.298.840.155

Znaci kada odbijemo SVE dugove od SAMO kratkotrajne imovine dolazimo do 1.403.593.987 + 1.490.723.927 dugotrajne imovine...znaci kada smo sve dugove odbili samo od krat. imovine dolazimo do 2.894.317.914 kada od toga odbijemo ostale stavke pasive (odgodjena placanja, rezerviranja, manjinski interes) dolazimo do 2.205.480.872 cistog kapitala u kojem i nakon odbijanja SAMO krat imovine od SVIH obveza krat. imovina cini skoro 50%.

U takvoj situaciji raspravljati o predujmovima i kako se oni tocno biljeze je teski diletizam.

Znaci Koncar ima 2.205.480.872 kapitala u kojem krat. imovina cini skoro 50% i na taj kapital svak godine doda 140 miljuna kuna ciste dobiti i sve to trziste trenutno vrednuje ispod vrijednosti samog kapitala tj. 2.085.989.000.

Cisti P/E (trz. kap-krat. imov. nakon odbijanja svih obveza/dobit) je 4,87 ili earnings yield od 20,5%

Gledano u retrovizor ultra jefitno i to za poduzece koje 46% svojih prihoda ostvaruje u inozemstvu, a mislim da ce buducnost biti bolja, drzava polako pusta uzde, vjerujem da ce se uskoro ici u aktivno trazenje strateskog partnera nesto u stilu Tesla-Ericsson itd.

A zabava tek pocinje kada ovakvo poduzece s ovim valuacijama usporedis s npr. Djurom cije dionice mali investitori vjerujem imaju u velikom broju radi vec poznatih razloga.

Isfrustrirane nesposobnjakovice i u realnom zivotu gdje je to puno teze zaobilazim u sirokom luku ali eto ovakve analize mi pruzaju zabavu kao nekom npr. rjesavanje krizaljke pa sam se malo poigrao s tobom u blatu.

Ali bilo bi u redu da ako vec imas potrebu komentirati moje postove da se drzis teme i civilizirane rasprave bez osobnih uvreda jer znamo kako su tvoji podcijenjivacki komentari zavrsili na Jamnici, Adrisu, Cakoveckim, Rivjeri itd. mislim da smo vec dovoljno puta vadili komentare s datumima i kasnijem kretanju cijena nema smisla da te ponovno sramotimo.
Sigurno ti podatak za EV nije točan jer je kapitalizacija 2,08 milijardi kuna (zanemarimo trezorske) ako ih uopće ima i kada oduzmeš samo keš koji je 510 milijuna kuna dobit ćeš 1,57 milijardi kuna čemu treba dodati kratkoročni i dugoročni financijski dug (uglavnom) kanatonisni dug. Po tome ispada da oni uopće nemaju kamatonosnog duga, a imaju ga.

Ako se dodaju dani zajmovi onda je EV dosta povoljniji. Al za razliku od tebe kurcevitog ne bi samo tako računala EV holding kompanije bez uvida u revidirano izvješće i način konsolidacije podataka jer to može biti dosta varljivo. Tim vise jer oni odredjene firme potpuno konsolidiraju, a odredjene vode metodom udjela. Istina je da iskazuju manjinski interes no treba vidjeti sto i kako to vode. Uglavnom ne vjerujem da im je EV / Ebitda toliko nizak, no provjerit ćemo.
Lola is offline   Reply With Quote
Old 17.02.2017., 19:10   #2884
Goldman
Registrirani korisnik

Citat:
Lola View Post
Sigurno ti podatak za EV nije točan jer je kapitalizacija 2,08 milijardi kuna (zanemarimo trezorske) ako ih uopće ima i kada oduzmeš samo keš koji je 510 milijuna kuna dobit ćeš 1,57 milijardi kuna čemu treba dodati kratkoročni i dugoročni financijski dug (uglavnom) kanatonisni dug. Po tome ispada da oni uopće nemaju kamatonosnog duga, a imaju ga.

Ako se dodaju dani zajmovi onda je EV dosta povoljniji. Al za razliku od tebe kurcevitog ne bi samo tako računala EV holding kompanije bez uvida u revidirano izvješće i način konsolidacije podataka jer to može biti dosta varljivo. Tim vise jer oni odredjene firme potpuno konsolidiraju, a odredjene vode metodom udjela. Istina je da iskazuju manjinski interes no treba vidjeti sto i kako to vode. Uglavnom ne vjerujem da im je EV / Ebitda toliko nizak, no provjerit ćemo.
EV=trz. kap. (2.085.989.000) + financijski dug (122.031.948 + 61.867.789)- novac (510.289.485) - krat. fin. imovina (306.022.108)= 1.453.577.144

Gubis se u osnovnim pojmovima prvo si htio ugurati capex u ev pa nesto bezveze filozofirao o predujmovima, a cijelokupne obveze su beznacajne, sada drobis o konsolidaciji...uzmi revidirano i konsolidirano izvjesce iz 2015g. i dobit ces slicne rezultate.

Naravno da su sve ovo aproksimacije, mene ne zanima biti tocno u krivu vec otprilike u pravu, osim toga svi ovi pokazatelji su moving target vec sutra je situacija nesto drukcija ali uz veliku "marzu sigurnosti" Koncar je vrlo atraktivna investicija.

Brzo mi dosadi loptati se s tobom po blatu tako da ajmo stati ovdje pa cemo kao i na Jamnici, Cakoveckim, Adrisu, Rivjeri itd. usporediti misljenja s kretanjem cijene za 1-2g.
Old 17.02.2017., 19:31   #2885
Lola
Registrirani korisnik

Lola's Avatar

Član od: 14.03.2003.
Poruka: 7.115

Citat:
Goldman View Post
EV=trz. kap. (2.085.989.000) + financijski dug (122.031.948 + 61.867.789)- novac (510.289.485) - krat. fin. imovina (306.022.108)= 1.453.577.144

Gubis se u osnovnim pojmovima prvo si htio ugurati capex u ev pa nesto bezveze filozofirao o predujmovima, a cijelokupne obveze su beznacajne, sada drobis o konsolidaciji...uzmi revidirano i konsolidirano izvjesce iz 2015g. i dobit ces slicne rezultate.

Naravno da su sve ovo aproksimacije, mene ne zanima biti tocno u krivu vec otprilike u pravu, osim toga svi ovi pokazatelji su moving target vec sutra je situacija nesto drukcija ali uz veliku "marzu sigurnosti" Koncar je vrlo atraktivna investicija.

Brzo mi dosadi loptati se s tobom po blatu tako da ajmo stati ovdje pa cemo kao i na Jamnici, Cakoveckim, Adrisu, Rivjeri itd. usporediti misljenja s kretanjem cijene za 1-2g.

Ne gubim se ja u ničemu nego ti stupidno i doslovno primjenjuješ formulu koja nije tako jednostavno primjenjiva. Ne samo da je EV podcjenjen, nego je i Ebitda vjerojatno precijenjena jer oni imaju pak neku svoju metodologiju. Da se stvarno držimo principa, u izračun bi se uzimali isključivo prihodi od prodaje, a ne i ostali poslovni prihodi za sto točno ne znamo od čega su. Treba pogledati u godišnje izvješće.

Znas, to sto si ti to sebi izračunao to je stvarno super, al to sto to ne vide investitori koji koriste javne servise, to prijavi Bloombergu. Ustvari pošalji meni svoje podatke, pa ću te ja prijaviti... možda se oduševe činjenicom da znaš zbrojiti tri broja i oduzeti jedan. Doduše, to sto to vjerojatno nije točno, neće ti kupiti kartu za bijeg iz vlastite mentalne vukojebine.

I zapamti, ja ne krivotvorim podatke već prenosim ono sto piše na ekranu monitora. A ti provjeri na abakusu jel to točno!
Lola is offline   Reply With Quote
Old 17.02.2017., 21:55   #2886
Goldman
Registrirani korisnik

blablablabla puno zujis malo meda dajes...a ne znam najbolje onda da se prebacis na abakus jer blejeci u monitor siris dezinformacije.

Ja sam iznio svoj stav o valuacijama Koncara pa cemo lijepo kao sta smo vec napravili na Jamnici, Cakoveckim, Adrisu, Rivjeri itd. za koju godinu izvaditi komentare i usporediti ih s cijenovnim kretanjem ionako je to jedino bitno sve ovo ostalo je trlababalan.

Drzi se ti nama Lolek!
Old 16.06.2018., 12:14   #2887
O'Stoja
Phoenix

O'Stoja's Avatar

Član od: 30.09.2005.
Prebivalište: Rijeka
Poruka: 3.617

Zajednički poduhvat Končara EI i kineske tvrtke

12.6.2018.

Novi asortiman bit će nadopuna postojećem Končarevom proizvodnom programu, a proizvodi su prvenstveno namijenjeni tržištu Europe.

Končar Elektroindustrija (EI) i kineska kompanija China XD Electric Co potpisale su u utorak u kineskom gradu Xi'anu dionički ugovor o zajedničkom poduhvatu za proizvodnju visokonaponskih sklopnih postrojenja izoliranih plinom, a prvi proizvodi za tržište će biti isporučeni 2020. godine, objavili su u utorak iz Končar EI.

Riječ je o dioničkom ugovoru o zajedničkom poduhvatu (joint venture) za proizvodnju visokonaponskih sklopnih postrojenja izoliranih plinom SF6 (GIS) naponske razine od 170 do 420 kV. Zajedničko društvo pod nazivom Končar-XD High Voltage Switchgear bit će u 50-postotnom vlasništvu svakog od partnera sa sjedištem u Zagrebu.

Procijenjeno ulaganje iznosi oko 120 milijuna kuna, od čega se više od 60 posto odnosi na temeljni kapital novog društva, navodi se u priopćenju.

Novi asortiman bit će nadopuna postojećem Končarevom proizvodnom programu, a proizvodi su prvenstveno namijenjeni tržištu Europe.

Novi pogoni će biti smješteni na lokaciji Končara u Sesvetskom Kraljevcu, zaposlit će se novih 60 stručnih i visokoobrazovanih radnika. Prvi proizvodi za tržište bit će isporučeni 2020. godine, navode iz Končar EI.

Tvrtka China XD Electric Co. osnovana je 1959. godine, ima 14 tisuća zaposlenih i jedna je od značajnijih svjetskih tvrtki u području proizvodnje elektroenergetske opreme čije dionice kotiraju na šangajskoj burzi.

http://www.poslovni.hr/kompanije/zaj...tric-co-341870
O'Stoja is offline   Reply With Quote
Old 18.10.2018., 19:01   #2888
my moon
Registrirani korisnik

Član od: 16.03.2007.
Poruka: 647

Končar onako odoka izgleda stabilno, nemaju kreativno kbjigovotsvo ka0 niti dugove prema Agrokoru, nisu kandidati za Zlatnu Kunu, nisu u financijskim dubiozama niti su dijonicari Hajduka, zovu ih blu čipom, prometi su solidni, neutješno i sve brže dionica tone, mene je počeo svrbit prst da počnem kupovat neđe na 550.
E da, dividenda kakva je takva je.

Jedino mi nije jasno zašto proizvode šinska vozila i vešmašine, ostali program im je oke, mislim da su odustali od vjetrenjača.

Ako nebude smaka svijeta budem kupovo od 550. Negdje oko Nove, najkasnije čini mi se.

Dakle jedna od dijonica koje bi mogle ap kad padnu davn.
Old 14.11.2018., 21:02   #2889
my moon
Registrirani korisnik

Član od: 16.03.2007.
Poruka: 647

Mislim da polako vrijeme tranzicije prolazi. Sazrijeva svijest /parazita/ da ne mogu sisati domaćina jer će i sami krepat i da neće imati gdje polagati jajašca.
Istreslo se iz gaća Dalekovod, Tehniku, Ernt, nekako mi je KOEI logičan slijed. On bi mogao biti u stilu “ tiha voda brege dere”, ruši ga se polako ali sigurno, vjerojatno će ga tako i dizati.
Pisao sam o dnu. Pisao sam po iskustvima drugih, jer se bavim sociološkim aspektima burze, ne fundamentalnim.
Kada skroz isplazimo iz tranzicije, ulagati ću u fondove, jer će moj osjećsj za feeling biti bezvrijedan.

Dakle da, radi se, flow je visok, znanja se ima, ostaje ekonomija, no čini mi se da metla za uvođenje tog reda čeka nova i blistava u ćošku, zato imam KOEI, tromog dinosaurusa na oku.

Opcije na temi

Pravila