Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Osobne financije
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 26.05.2016., 21:29   #1
isus
Registrirani korisnik

Član od: 26.05.2016.
Poruka: 2
Question U štednju ili obveznice? 60k kuna., 2016.

Pozdrav svima,

naime, imam oko 60 tisuća kuna, koje mi definitivno neće trebati barem nekoliko godina, ali vjerovatno i više od tog perioida.

Kako nisam u toku, isprve sam namjeravao oročiti kune u banci, ali sam ostao frapiran niskim kamatama od samo par postotaka.

Nakon kraćeg istraživanja, vidim da Imex banka i Hypo nude kamatu od cca 3% na duži period, no tu je sad i porez, pa na kraju kamata ispadne manje.

Kako sam dalje istraživao, nabasao sam na savijete za kupnju HR obveznica, jer navodno daju veći prinos od oročenja, ali nije mi jasno koje obveznice i gdje kupiti, te kako ih kasnije unovčiti i koliki je prinos?

Molim upućene za savijet kako da iskoristim taj novac sa što boljim prinosom i minimalnim rizikom.

PS: netko će reći da toliki iznos novca nije ništa, ili da daje nizak prinos, ali bih ipak bio mirniji da dobijem nekakav prinos, veći od kunskog oročenja.
isus is offline   Reply With Quote
Old 27.05.2016., 14:06   #2
1234567bc
Registrirani korisnik

Član od: 29.09.2011.
Poruka: 393
Default Odgovor na: U štednju ili obveznice? 60k kuna., 2016.

https://www.pbz.hr/hr/publikacije

pod dnevni fin izvještaji imaš listu i cijenu obveznica i prinose
prinosi nisu bitno veći od štednje
ako kamate krenu rasti cijena obveznica će padati i obrnuto kao i u slučaju krize ... mogući minus je i do 10% ako krene po zlu
imaš trošak kupnje prodaje razlika bid ask
sve u svemu za 60tis kuna možda je ipak bolja opcija štednje od obveznica (ali ne u "malim" bankama)
1234567bc is offline   Reply With Quote
Old 27.05.2016., 14:16   #3
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Član od: 27.10.2003.
Prebivalište: Tu i tam.
Poruka: 6.165

Pregled državnih obveznica:

http://www.mfin.hr/adminmax/docs/Pre...20Hrvatske.xls

PS. Svatko tko posuđuje novac državi uvaljuje ju u još veći dug. Razmisli o tome .
Old 02.07.2016., 04:39   #4
isus
Registrirani korisnik

Član od: 26.05.2016.
Poruka: 2

Iskreno, ponadao sam se da ću dobiti više mišljenja i preporuka.....

Uglavnom, koliko vidim kamata od banke daje oko 3% minus porez/prirez, u konačnici oko 2.5%.

Nisam upućen u kupovinu obveznica i kako ih kupiti, ali vidim da su kamate na obveznice veće od oročenja.

Mogu li doći u banku ili finu u kupiti obveznice?

PS: državu uvaljuju u dug najveći korisnici državnog proračuna, kojih je već previše, ali to je druga tema
isus is offline   Reply With Quote
Old 02.07.2016., 11:45   #5
cayman006
Registrirani korisnik

Član od: 07.06.2006.
Prebivalište: zagreb
Poruka: 4.416

državu u dug ne uvaljuju korisnici proračuna nego političari i oni koji će se tim novcem okoristiti, a to su opet političari jer novac curi na sve strane.

oroči onda u hypo banci i to je to. ja ne znam što bi ti htio? kamatu od 10 % i državno jamstvo??? ako dobiješ preko 2% , budi sretan i oročavaj jer takva su vremena.
Ili kupi srebrnjake i zlatnike. No, moja najiskrenija sugestija ti je da sve to lijepo potrošiš na luksuzne stvarčice koje bi htio jer jedan je život, a za par godina tko zna što će biti. Možda padne i kakva zapljena svih računa od strane EU i slično. Ja bi to sve spiskao i uživao, a ti napravi po svojemu.
Old 02.07.2016., 17:45   #6
bepina
Registrirani korisnik

bepina's Avatar

Član od: 28.02.2007.
Poruka: 1.412

Nema ti više u nijednoj koliko toliko sigurnoj banci više od 1,5% na kn štednju. Na Eu i USA daju 0,6-0,8%. Bolje ih je onda svih promjenit u USA, CHF i držat doma jer će ih dogodine ionako banke sve maznut. Pa kad ih vidimo. Povedi Mariju Magdalenu na neko lijepo putovanje, majci Mariji alabastersku krunicu, njenom Josipu novu glodalicu i ubodnu pilu a s ostatkom, djetetu u sebi, dionice po izboru.
bepina is offline   Reply With Quote
Old 02.07.2016., 18:57   #7
dspin
Ladies love it.

Član od: 13.04.2006.
Poruka: 726

Ako ne želite držati novce doma otvorite račun kod pouzdanog stranog brokera i napravite polog. Najmanje polovicu iznosa uplatite sa računa inozemne banke jer je uglavnom obavezno povlačenje na isti račun sa kojega je uplaćeno.
dspin is offline   Reply With Quote
Old 03.07.2016., 06:11   #8
uskok
sin sluge

uskok's Avatar

Član od: 27.10.2003.
Prebivalište: Tu i tam.
Poruka: 6.165

Gdje uložiti novac? Svakako u obveznice i to u najsolidniju državu svijeta, Švicarsku.

"As of today, Switzerland’s entire stock of government debt is now trading at negative yields – with the last to go a bond that does not mature for almost 50 years.

Yields on the Swiss 2064 paper dropped below zero for the first time on Friday, meaning investors are willing to pay more to hold the bond than they will get back in interest and repayment of principal, writes Elaine Moore".

Opcije na temi

Pravila