Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Osobne financije
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 18.09.2014., 11:36   #31
VidovM
Registrirani korisnik

VidovM's Avatar

Član od: 16.11.2010.
Poruka: 499
Default Odgovor na: Živiš u RH, zaposlen u EU

http://www.jutarnji.hr/cijela-istina...tskoj/1220809/

Usporedbe poduzetnika kažu da oni nisu toliko nezadovoljni visinom poreza na dobit, čija je stopa 20 posto i, kao takva, konkurentna stopi istog poreza u okruženju. No, njihovo poslovanje guše drugi porezi, posebno PDV, čija je stopa od 25 posto među najvišima u Europi, kao i visoki doprinosi, koji otežavaju zapošljavanje. Poduzetnici su posebno nezadovoljni parafiskalnim nametima.

No, ništa im manji problem ne predstavlja ni česta izmjena poreznih propisa. Dodatno ih muče i nejasni propisi, koje često ni poreznici ne znaju objasniti.

- Mi često poslujemo s inozemstvom. Ali, kada smo od porezne tražili obajšnjenja o plaćanju poreza na uvezene alate, odgovor od nje ili nismo dobili, ili je on bio potpuno nejasan. Zapravo ste prepušteni sami sebi i idete u rizik jer morate obračunati porez, a niste sigurni jeste li to dobro napravili - žali se Zadjelović.

Hrvatski je indeks poreznog napora jednak prosjeku skupine razvijenih zemalja. U okviru zemalja u razvoju, sličan indeks poreznog napora kao Hrvatska imaju Mađarska i Slovenija, a u skupini razvijenih zemalja Australija, Grčka i Norveška. Ipak, bez obzira na sve, može se zaključiti da Hrvatska ubire više poreza nego što dopušta njezin porezni kapacitet - upozorila je nedavno Marina Kesner - Škreb u Newsletteru IJF-a po nazivom “Je li Hrvatska dosegla porezni maksimum?”.

Visoki porezi, česte izmjene poreznih propisa i njihovo često proizvoljno tumačenje jedan su od razloga, upozoravaju stručnjaci, raširene porezne evazije. Doduše, dio zasluga za nju, objašnjava Anto Bajo s IJF-a, snosi i raširena ‘kultura neplaćanja’ u hrvatskom društvu, no najveće zasluge ipak pripadaju visokom poreznom opterećenju.

- Imamo visoke poreze s obzirom na stupanj razvoja. Porezi su nam veliki zbog neracionalne državne potrošnje - napominje Bajo za Jutarnji, koji jedine mogućnosti smanjenja poreznog opterećenja vidi u smanjenju rashodne strane proračuna. To, međutim, podrazumijeva reforme, od kojih hrvatske vlade zaziru.

...usporedba podataka o administrativnim troškovima prikupljanja poreza u Hrvatskoj i ostalim članicama EU pokazuje da oni u nas iznose 0,45 posto BDP-a, po čemu smo, ako zanemarimo Grčku, za koju nema podataka, rekorder na EU-ljestvici. Istodobno, prosječan trošak prikupljanja poreza u EU iznosi 0,23 posto BDP-a.
VidovM is offline   Reply With Quote
Old 18.09.2014., 12:03   #32
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Član od: 14.05.2006.
Poruka: 2.378

Citat:
VidovM View Post
http://www.jutarnji.hr/cijela-istina...tskoj/1220809/

Usporedbe poduzetnika kažu da oni nisu toliko nezadovoljni visinom poreza na dobit, čija je stopa 20 posto i, kao takva, konkurentna stopi istog poreza u okruženju. No, njihovo poslovanje guše drugi porezi, posebno PDV, čija je stopa od 25 posto među najvišima u Europi, kao i visoki doprinosi, koji otežavaju zapošljavanje. Poduzetnici su posebno nezadovoljni parafiskalnim nametima.
Stopa poreza na dobit je 32%. Efektivna. Naravno, veći poduzetnici si mogu štelati dobit da bude nula a novce izvlačiti iz firme na sijaset načina -- ili jednostavno trošiti nauštrb firme na stvari kao što su osobni automobili i slično, koje zapravo nisu porezno priznate.

Mali i mikro poduzetnici nemaju taj luksuz -- ono što zarade ide u firmu, koja zapravo služi samo za plaćanje tih 32%, plus još nekoliko drugih nameta, te kao vječni Damoklov mač iznad glave u slučaju da se iz PU sjete poslati kakav nadzor, što obično završava kaznom jer je u našoj šumi propisa nemoguće poslovati potpuno legalno.

Opet, to je pak treća priča Ali vjeruj mi da bi ja kao mali poduzetnik bio izrazito zadovoljan stopom poreza na dobit od 20%. Kad ne bi bilo onih dodatnih 12%.
Old 19.09.2014., 14:24   #33
Cartmann
Registrirani korisnik

Cartmann's Avatar

Član od: 07.11.2005.
Poruka: 2.133

Citat:
mahniti View Post
Mali i mikro poduzetnici nemaju taj luksuz -- ono što zarade ide u firmu, koja zapravo služi samo za plaćanje tih 32%, plus još nekoliko drugih nameta, te kao vječni Damoklov mač iznad glave u slučaju da se iz PU sjete poslati kakav nadzor, što obično završava kaznom jer je u našoj šumi propisa nemoguće poslovati potpuno legalno.
Nisam u toku, zašto mali poduzetnik ne može npr. točiti gorivo za vlastite potrebe i priložiti R1 račun (prikazati kao trošak firme) te time smanjiti dobit? Isto vrijedi i za kupovinu informatičke opreme, tj. bilo kakve opreme itd..
Cartmann is offline   Reply With Quote
Old 19.09.2014., 15:26   #34
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Citat:
Cartmann View Post
Nisam u toku, zašto mali poduzetnik ne može npr. točiti gorivo za vlastite potrebe i priložiti R1 račun (prikazati kao trošak firme) te time smanjiti dobit? Isto vrijedi i za kupovinu informatičke opreme, tj. bilo kakve opreme itd..
Može. To su otprilike dvije stvari koje su priznati trošak, i tu popis prestaje (BTW mislim da ni gorivo nije priznato, ili možda jest u odnosu 30 - 70%). Ali auto ne može (osim ako nije autoprijevoznik), te hranu i piće (reprezentaciju) više ne može.

Što se tiče opreme, ja kao mikropoduzetnik upravo to i radim. Kupim tonu opreme koja mi ne treba svake godine. Bacam pare, i još uvijek ne potrošim desetinu onoga što zaradim.
Old 19.09.2014., 18:19   #35
Lola
Registrirani korisnik

Lola's Avatar

Član od: 14.03.2003.
Poruka: 7.115
Cool Odgovor na: Živiš u RH, zaposlen u EU

Citat:
mahniti View Post
Može. To su otprilike dvije stvari koje su priznati trošak, i tu popis prestaje (BTW mislim da ni gorivo nije priznato, ili možda jest u odnosu 30 - 70%). Ali auto ne može (osim ako nije autoprijevoznik), te hranu i piće (reprezentaciju) više ne može.

Što se tiče opreme, ja kao mikropoduzetnik upravo to i radim. Kupim tonu opreme koja mi ne treba svake godine. Bacam pare, i još uvijek ne potrošim desetinu onoga što zaradim.
Ma naravno, ostatak onda spalis u DDJH...

A nije ti palo napamet da platis tih 20% poreza na dobit i 12% na dividendu i pospremis to u dzep? Ili ulozis u posao?

I mislim da ti je je izracu ef. stope poreza na dobit pogresan.
Lola is offline   Reply With Quote
Old 20.02.2015., 14:14   #36
Marpa
Registrirani korisnik

Marpa's Avatar

Član od: 04.08.2004.
Poruka: 125

Pozdrav svima, upravo proučavam ovu tematiku.

Mislio sam otvoriti novu temu, pa možda nije loše da najprije napišem par riječi ovdje.

Opći porezni zakon u čl.38, koji govori o rezidentstvu ima zapisano:

(1) U smislu ovoga Zakona smatra se da porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Boravak u stanu nije obvezan.

Dakle, ne trebate živjeti u Hrvatskoj niti jedan dan, ako imate stan, vi ste porezni rezident R.Hrvatske. To znači, da morate sve svoje prihode prijaviti u Hrvatskoj, osim onih koji su izuzeti.

To može biti jako komplicirano u slučaju, da Hrvatska nema sporazum sa državom u kojoj vi ostvarujete prihode i u kojoj ste isto tako rezident, po propisima te države. Čini se bizarno, ali u takvom slučaju vi morate prijavljati prihode i plaćati poreze u obadvije države. Ako nema sporazuma čak mislim, da ste u sitaciji, da vam neće priznati poreze koje ste za iste prihode platili drugoj državi.

Imam relativnu sreću, pa me u sporazumu sa Slovenijom na neki način oslobađa dogovor, da se u slučajevima gdje je građanin rezident obiju država "smatra rezidentom one države s kojom ima uže osobne i gospodarske veze"

Zanimljivo je i zanima me kako tumačite zakon, da je rezident "vlasnik stana". Zar to stvarno isključuje sve druge nekretnine ( vikendice, kuće, zemljišta ) i odnosi se samo na stanove ?
Marpa is offline   Reply With Quote
Old 22.02.2015., 17:55   #37
mahniti
Pohlepni korisnik

mahniti's Avatar

Citat:
Marpa View Post
Pozdrav svima, upravo proučavam ovu tematiku.

Mislio sam otvoriti novu temu, pa možda nije loše da najprije napišem par riječi ovdje.

Opći porezni zakon u čl.38, koji govori o rezidentstvu ima zapisano:

(1) U smislu ovoga Zakona smatra se da porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Boravak u stanu nije obvezan.

Dakle, ne trebate živjeti u Hrvatskoj niti jedan dan, ako imate stan, vi ste porezni rezident R.Hrvatske. To znači, da morate sve svoje prihode prijaviti u Hrvatskoj, osim onih koji su izuzeti.

To može biti jako komplicirano u slučaju, da Hrvatska nema sporazum sa državom u kojoj vi ostvarujete prihode i u kojoj ste isto tako rezident, po propisima te države. Čini se bizarno, ali u takvom slučaju vi morate prijavljati prihode i plaćati poreze u obadvije države. Ako nema sporazuma čak mislim, da ste u sitaciji, da vam neće priznati poreze koje ste za iste prihode platili drugoj državi.

Imam relativnu sreću, pa me u sporazumu sa Slovenijom na neki način oslobađa dogovor, da se u slučajevima gdje je građanin rezident obiju država "smatra rezidentom one države s kojom ima uže osobne i gospodarske veze"

Zanimljivo je i zanima me kako tumačite zakon, da je rezident "vlasnik stana". Zar to stvarno isključuje sve druge nekretnine ( vikendice, kuće, zemljišta ) i odnosi se samo na stanove ?
Ova bizarnost me, srećom, ne kači, jer nemam nikakvu nekretninu na svoje ime, pa nisam dublje proučavao.

Inače, glede ove teme, nakon temeljitog razmišljanja zaključio sam da je ipak sretnije rješenje osnovati firmu negdje gdje je corporate tax nizak i isplaćivati si dobit.
Old 16.04.2015., 02:20   #38
Schwortzer
Bing

Schwortzer's Avatar

Član od: 29.09.2009.
Poruka: 12

Citat:
cayman006 View Post
Pa oprosti ali ja te ne shvaćam. Zašto ne bi platio pola? Pa ti koristiš usluge ove države. Koristiš (ili ćeš, nadam se da ipak nećeš) koristiti zdravstvo, ceste, infrastrukturu. Pa zar ne misliš da je domoljubni čin to i platiti.
Mi smo mala država, mi ne možemo smanjiti poreze jer svaka država ima jednake institucije, a mala država je najskuplja država u teoriji prava i države.
Dakle, ako želimo državu, a bio je konsenzus da želimo, čemu takav otpor u plaćanju poreza. Pa i ja dajem više od pola zarađenog državi. To je nešto normalno, kulturno i pristojno i o tome se ne propitkuje.
I ne, ja te ne zajebavam..
Citiram ovo jer je ovo post milenija u povijesti hrvatskog međumrežja.
Schwortzer is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila