Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet

Odgovor

Opcije na temi
Old 24.04.2009., 23:48   #1
đonson
|----|--------|

đonson's Avatar

Član od: 05.03.2008.
Poruka: 358
Default Strong sell

Kako vidim strong buy je u 'banani' zadnjih dana, a već duže vremena razmišljam o otvaranju novog topica pod nazivom 'strong sell', pa mi se nekako čini da je ovo dobar čas.

Otvaranjem ovog topica htio bih kreirati mjesto gdje bi zainteresirani pojedinci raspravljali i predlagali kompanije, etf-ove i ostale fin. proizvode koje bi po njihovom mišljenju trebalo shortati tj. kratko prodati.

Što je to 'shortanje' tj. kratka prodaja i zašto se time baviti?

Shortanje je dakle vrsta transakcije gdje trgovac na burzi želi zaraditi na padu cijene dionice koju shorta. Sistem je jednostavan:
Umjesto kupnje dionica mi na početku prodajemo dionice (koje smo posudili od brokera) za određenu cijenu i za to dobivamo novac. Ukoliko cijena dionica padne mi ih otkupljujemo po nižoj cijeni i vraćamo brokeru, a razliku u cijeni po kojoj smo ih prodali i kasnije kupili pribrajamo sebi kao profit. Ukoliko cijena dionice nastavi rasti mi bilježimo gubitak koji iznosi razliku između više cijene po kojoj smo ih otkupili i cijene po kojoj smo ih prodali.

npr. Ford - F danas na početku otvorio je na otprilike 5.45$. Da smo ih tada shortali 1000 kom dobilli bi 5450 dolara casha na račun i bili bi dužni brokeru 1000 dionica. Nešto kasnije cijena je pala na oko 5 dolara. Tada smo mogli otkupiti nazad 1000 dionica s tržišta za 5000 dolara i vratiti ih brokeru . Razliku od 450 dolara između prodajne cijene i kupovne uzimamo sebi.

Zašto shortati?

Ima više razloga iako je uvijek dovoljan samo jedan;

zabavno,
može biti profitabilno
cijene brže padaju nego rastu
lakše je naći kompaniju koja je već rasla 100 % u 3 dana nego onu koja će tek rasti 100 % u sljedeća tri dana
....

Na pitanje što shortati? odgovore čemo tražiti svakodnevno

a sam ču opisati par short tehnika koje svakodnevno koristim.

ok, bye

long'n'wrong

Nassim Taleb
đonson is offline   Reply With Quote
Old 24.04.2009., 23:56   #2
đonson
|----|--------|

đonson's Avatar

Default Odgovor na: Strong sell

samo još jedna rečenica koja bi mogla dosta toga razjasniti ali i postaviti nova pitanja a vezana je uz temu tj. voda na mlin je ovoj temi.

ono što veterani wall streeta često kažu početnicima kad im objašnjavaju financijsku industriju:

'Business of Wall Street is selliing stocks'

Nassim Taleb
Old 25.04.2009., 00:30   #3
Pip
Ilegalni korisnik

Član od: 10.01.2009.
Prebivalište: Treći kamenčić od Sunca
Poruka: 69

...mislim na novu temu, naravno
Pip is offline   Reply With Quote
Old 25.04.2009., 23:33   #4
đonson
|----|--------|

đonson's Avatar

http://www.mojnovac.net/forumi/showp...postcount=9635

tu piše zašto shortati 3x etf-ove znači imati matematiku na svojoj strani.

Nassim Taleb
Old 27.04.2009., 20:48   #5
đonson
|----|--------|

đonson's Avatar

evo jednog 'live' setupa za short s tokom misli

pojava 'svinjske gripe' pojačala je interes za biotehnološka imena koja imaju nekakve percipirane veze s pronalaženjem seruma protiv ove opasne bolesti.

Gledam kako postoji i tzv. "Swine Flu and Bird Flu Stocks (*RXFLU"
indeks,

tu su neka imena rasla i preko 100% danas.

Kombiniram da je to pretjeran rast, posebno za ove kompanije koje ne predstavljaju ništa osim 'obećanja'.

BCRX recimo, u petak završio na 2.25 a danas tržio i na 4.89. No entuzijastični bikovi su svoju municiju ispucali već u prvih 15 minuta trgovanja, dotakli 'hod'-high of the day, a od tada dionica gubi na snazi.

Odlučujem se za short na 3.95, s stopom na 4.06. dodao bih još ako padne na 3.49

target: nije cjenovni nego zatvaram 20 minuta prije zatvaranja berze.

Nassim Taleb
Old 27.04.2009., 22:35   #6
đonson
|----|--------|

đonson's Avatar

BCRX - izlazim s gubitkom.

Retrospektivn0 - 3,49 je trebao biti target (idealna cijena za pokupiti stop loseve)

Nassim Taleb
Old 30.04.2009., 22:22   #7
đonson
|----|--------|

đonson's Avatar

FEED mi se čini kao dobar short play vezan uz svinjsku gripu. Čisto percepcije radi.

ušao sam short na 3.67. target je dosta niže.

Ako se gripa pretvori u pandemiju, vidim turističku sezonuu HRV pod velikim znakom pitanja?

Nassim Taleb
Old 30.04.2009., 22:51   #8
čvarkožder
samoisključeni korisnik

Član od: 28.02.2006.
Poruka: 2.741

Citat:
đonson View Post
Ako se gripa pretvori u pandemiju, vidim turističku sezonuu HRV pod velikim znakom pitanja?
Slažem se. Ako ne računamo one koji su već bukirali (a znamo da je buking podbacio), pa će imati razlog više (uplaćeni novac) da ipak idu na ljetovanje, veliki problem u slučaju dugotrajnije krize sa svinjskom gripom nastaje kod onih od kojih se očekuje "spašavanje" sezone (last minute, last week or two).
Old 30.04.2009., 23:58   #9
spread
Rollo tape

Član od: 04.02.2007.
Prebivalište: Dark side
Poruka: 436

Citat:
đonson View Post
FEED mi se čini kao dobar short play vezan uz svinjsku gripu. Čisto percepcije radi.

ušao sam short na 3.67. target je dosta niže.

Target na oko 3.00 si mislio mozda ,

pozdrav
spread is offline   Reply With Quote
Old 01.05.2009., 00:38   #10
đonson
|----|--------|

đonson's Avatar

da, 3 ako može drugi tjedan? Idealan izlaz bi bio na 2.25 ali vremenska komponenta će determinirat izlaz. Ili još gore, stop loss.

Nassim Taleb
Odgovor

Opcije na temi

Pravila