Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Crna Gora

Odgovor

Opcije na temi
Old 23.04.2006., 12:47   #1
monteinvest
Registrirani korisnik

Član od: 01.04.2006.
Poruka: 41
Default Pivara Trebjesa

Trenutno stanje

Sadašnja cijena akcije Trebjese kreće se u rasponu od 55€ do 60€. Po cijeni od 60€ za akciju, tržišna kapitalizacija Trebjese iznosi cca 42,800,000€. Po informacijama koje su se mogle naći i u novinama, prola godina je bila jedna od najuspješnijih godina u novijoj istoriji pivare Trebjesa, a takođe po nekim informacija iz same pivare, ostvarena dobit u 2005. godini bi trebala iznositi oko 3,5 - 4 miliona €. Odnos dobit/tržišna kapitalizacija bi po tome trebala iznositi visokih od 8% do 9,3%. Belgijski Interbrew je vlasnik oko 75% akcija u pivari, dok je presotalih 25% u rukama malih akcionara (radnici, bivši zaposleni i građani koji su uložili vaučere u procesu MVP), dok se među novijim akcionarima posebno ističu hrvatski akcionari, prije svega podstaknuti dobrim iskustvom sa akcijama Zagrebačke pivare (takođe u vlasništvu Interbrewa)

Procjena rasta – Mnogi analitičari smatraju da je akcije TRNK sa trenutnom cijenom od 55 - 60€, još uvjek dosta podcjenjena. Definitivno u bližem okruženju ne možete naći pivaru koja proizvodi veću količinu piva ili realizuje veću dobit u odnosu na svoju tržišnu kapitalizaciju.
Ukoliko se uporede godišnji profiti pivara sa njihovom tržišnim kapitalizacijama dolazi se do sledećih podataka koji su dati u tabeli:

Naziv Tržišna kapitalizacija Dobit tržišna kap./ godišnja dobit
Zagrebačka pivara 280 miliona € 18 miliona € 15.55
Apatinska pivara 320 miliona € 20 miliona € 16
Pivara Trebjesa 42,8 miliona € 4 miliona € 10.7

Prema ovom koeficijentu tržišna kapitalizacija pivare Trebjesa bi trebala da iznosi minimum 52 miliona € (cijena akcije = 73€), odnosno po optimističnoj varijanti 64 miliona € (cijena akcije = 89€).

Ako se sa druge strane tržišna kapitalizacija pivara iz okruženja podjeli sa godišnjom proizvodnjom piva dobija se pokazatelj prikazan u sledećoj tabeli:

Naziv Tržišna kapitalizacija Godišnja proizvodnja Tržišna kapitalizacija/godišnja proizvodnja u stotinama hiljada hektolitara
Zagrebačka pivara 280 miliona € 1350 hiljada hektolitara 20.7 miliona €/stotina hiljada hektolitara godišnje proizvodnje
Karlovačka pivara 125 miliona € 700 hiljada hektolitara 17.85 miliona €/stotina hiljada hektolitara godišnje proizvodnje
Trebjesa 42.8 miliona € 540 hiljada hektolitara 7.9 miliona €/stotina hiljada hektolitara godišnje proizvodnje

Iz ovog slijedi da bi tržišna kapitalizacija pivare Trebjesa trebala iznositi između minimalnih 85 miliona € ili 119 € za akciju do maksimalnih 144€ za akciju.

Moja lična procjena je da će pivara Trebjesa na rok od jedne do dvije godine dostići cijenu od oko 90-100€ za akciju, odnosno da će tržišna kapitalizacija iznositi oko 63 do 70 miliona €.
monteinvest is offline   Reply With Quote
Old 23.04.2006., 20:19   #2
shichich
Registrirani korisnik

Član od: 22.03.2005.
Poruka: 362
Default Odgovor na: Pivara Trebjesa

Zanimljiva analiza i ostvariva pretpostavka,samim rastom "kvalitete" cg tržišta rasti će i vrijednost trebjese;trebjesa je dobra kompanija u razumnim(nižim) cjenovnim okvirima!Bilo bi zanimljivo vidjeti bilancu zbog eventualnih dugova,veličine prihoda i točne dobiti;inače mogao si u usporedbu ubaciti i Pivovarnu laško,Sarajevsku i Banjalučku pivovaru-rezultati su još zanimljiviji;Kakvu dividendu isplaćuje trebjesa?
shichich is offline   Reply With Quote
Old 24.04.2006., 11:07   #3
monteinvest
Registrirani korisnik

Bilans stanja im je odlican. (2004. god). Bilansna suma im je cca 39,000,000EUR. Nemaju dugorocnih obaveza (samo 200,000EUR), nemaju kratkorocnih finansijskih obaveza, kratkorocne iz poslovanja su im na nivou cca 4,300,000EUR, a neto obrtni fond im je pozitivan i iznosi cca 5,000,000EUR.

Po najavama za 2005. godinu, bilanse jos nisam vidio, proizvodnja i prodaja im je bila rekordna, izvoz nikad bolji, samim time i prihod. Penetracija na trzistu CG iznosi preko 85%, sto je stvarno fenomenalno!

Ja za proslu godinu ocekujem rekordnu dobit, a nadam se i divedendu!
Old 24.04.2006., 11:57   #4
Marinac
Registrirani korisnik

Član od: 06.05.2004.
Poruka: 571

Ja baš i ne očekujem neku veliku dobit, uostalom vdijet ćemo tko je u pravu, a mislim da nisam puno pogriješio.
Marinac is offline   Reply With Quote
Old 24.04.2006., 12:15   #5
boriss_com
Registrirani korisnik

boriss_com's Avatar

Član od: 13.11.2005.
Poruka: 1.072

malo je "off topic", ali...
CG market je uspavan vec 6 mjeseci, sto je za jedno trziste u nastajanju vrlooo dug period. E sad sto se tice strategije na ovakvom trzistu imate dvije mogucosti:
- ubaciti novac u dobre kompanije /TECG, Plantaze, Brodogradiliste i jos par njih/, i imate manje-vise za sledecih 3-5 godina 20-50% godisnje, i druga
- jurite podcijenjene kopanije i nadate se da ce se privatizovati a Vi ostariti enorman dobitak sa tri znamenke u %, e tu je opasnost jer Vam te akcije mogu ostate duze vrijeme "zarobljene"
Pogledajte primjer Slovacke, gdje je 95% trgovine sa obveznicama, njihovo trziste je mrtvo od zavrsetka privatizacije, cak je trenutno jace CG trziste akcija.
Ja sam za strategiju spekulatnt - do oktobra, a onda investitor.
boriss_com is offline   Reply With Quote
Old 24.04.2006., 12:30   #6
monteinvest
Registrirani korisnik

Ja samo znam da Pivara pravi 3-4 miliona EUR dobiti godisnje, a Plantaze 2 miliona. Da Pivara vrijedi cca 40,000,000EUR, a Plantaze cca 85,000,000EUR.

Da je proces investiranja u Pivaru skoro zavrsen, da je penetracija trzista 85%, da se najvise piva popije tokom ljetnje turisticke sezone, da se svake sledece godine moze ocekivati sve vise turista i da se za prodaju godisnje proizvodnje niksickog piva sigurno ne treba bojati!

Ako postoji zicer ulaganje u CG, onda je to Pivara Trebjesa!
Old 24.04.2006., 13:24   #7
Neurosinner
. .. bez cenzure .. .

Član od: 24.09.2002.
Poruka: 693

monteinvest, glede tvojih postova: poanta cijele priče je u nečemu drugome- trenutno nema agresivnih kupaca. kao što je ernt visio na 200-300 kn dok nisu došli šveđani, tako su i tecg i slični u CG visili na niskim kapitalizacijama dok nisu došli stranci. sad kad su se oni ukrcali, imamo situaciju u kojoj će cijena dionice stagnirati dok se ne pojavi jaka potražnja.

tako da bi moj savjet bio: ako želite investirati na duže razdoblje, u kompanije koje ostvaruju sasvim lijep povrat na uloženi kapital-ovakvi pickovi koje predstavlja monteinvest su OK. kratkoročni špekulanti će se morati malo više potruditi.
Neurosinner is offline   Reply With Quote
Old 24.04.2006., 21:52   #8
monteinvest
Registrirani korisnik

Kratak rok ili ne ali od novembra mjeseca do sada akcija Trebjese je dobila skoro 50%, sto za jednu kompaniju kod koje je zavrsen proces privatizacije stvarno nije lose!! Dapace ja i dalje mislim da je to idealno ulaganje za uravnotezenje portfolia jednog investitora
Old 25.04.2006., 18:06   #9
shichich
Registrirani korisnik

Član od: 22.03.2005.
Poruka: 362

Istina,Trebjesa je dobro dugoročno ulaganje!
shichich is offline   Reply With Quote
Old 25.04.2006., 22:18   #10
dabo1
Registrirani korisnik

Član od: 11.05.2005.
Poruka: 313

Dobro dugoročno, niskorizično ulaganje, a i manje profitabilno jer zarada je obrnuto proporcionalna riziku.
dabo1 is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila