Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet

Odgovor

Opcije na temi
Old 18.08.2005., 22:23   #11
DP
Registrirani korisnik

DP's Avatar

Član od: 26.09.2002.
Poruka: 65
Default Odgovor na: Ino-Brokeri?

Citat:
MEA
Ne , ne radi se o tome da su oni veliki dušobrižnici - oni to moraju po zakonu napraviti jer su mnogi brokeri bili zlonamjerni i digli lovu stvarnim naivcima (napr broker može tebi prodati svoje i od tebe kupiti tvoje dionice, opcije...)
To je rizik koji se ne moze izbjeci. Ipak, zivim u uvjerenju da se takve stvari ne bi smjele dogadjati u US, da im se dogodi nas Nacional to bi bio ogroman udar na US burzovno trgovanje, a time izravno i na ekonomski napredak. Ne bi propali , daleko od toga, ali vjerujem da bi prosli mnogo gore od Nacionalovaca.
Citat:
MEA
Tako su napr meni jedva odobrili margin a/c (tu mogu i oni popušiti mada se to rijetko dogadja) a još mi sigurno ne bi dozvolili trgovinu opcijama i futuresima (čak i kad bih ja to htio).
Po informacijama koje su prenjele novine, Omisanka nikad nije trgovala niti dionicama niti opcijama, njena prva i, najvjerovatnije, posljednja trgovina je bila poznata kupoprodaja RBK.
Citat:
MEA
Vodi posebnog računa o tome da ti je broker osiguran kod FDIC (ako on propadne ili otiđe u Ch 11 ti si osiguran za iznos do $ 100.000,00 u cashu te $ 500.000,00 u dionicama). NIKAKO ne uzimaj brokera koji nije FDIC insured pa čak da ti daje sve besplatno i bez provizije ).
OK. Thnx.
DP is offline   Reply With Quote
Old 18.08.2005., 22:28   #12
MEA
Registrirani korisnik

MEA's Avatar

Član od: 05.03.2004.
Prebivalište: DALMACIJA
Poruka: 2.521

Citat:
DP
Nisam zelio lagati oko racuna tj. upisati ispravne podatke i mjesto prebivalista, a zatim slati novac iz Italije, djeluje sumljivo, a ako oni to dopustaju, smatrao sam da im ne bi trebalo predstavljati problem to i napisati.

optionxpressu sam i ja upeterostrucio, pa svejedno nije pomoglo. Ipak, bacio sam pogled na nekoliko brokera i svi su ko jaje jajetu, kako kojeg otvorim tako mi taj izgleda najjeftiniji/najbolji, a i svi se hvale priznanjima. Trenutno mi Firstrade izgleda najpovoljniji ($6.95 flat, i na limit), vjerovatno da otvorim jos koga, taj bi mi izgledao najpovoljniji.

?!? 3-4 dana? Stvarno ne kuzim koji je razlog tome, zivio sam u uvjerenju da ti se novac pokaze kao raspoloziv za daljnje trgovanje odmah nakon prodaje, razumio bih da refund sredstava moze potrajati par dana, ali to da nakon prodaje 3-4 dana, tako reci, ne mozes dalje trgovati je stvarno previse. Sto ako ispunim uvijete za daytradera?

Thnx.
Nemoj samo gledati na proviziju - gledaj što ti oni nude uz to - kakva je platforma te koje funkcije ima i koliko ona košta, ima li inactivity fee, da li ta platforma odgovara tvom stilu trgovanja...

Da, da 4 dana (T+4 rule).
Što se tiče margina oni ga izgleda odobravaju onima koji su na račun položili manje od 30 % svog net worth - to su meni "predbacili" i spomenuli kao prepreku trgovanju na Margin (odnos prebačenih novaca i net worth). Kad sam im objasnio da neću uzimati margin kao leverage nego samo kao način da izbjegnem T+4 rule odobrili su mi - sad me nitko i ne kontrolira niti ikad jesu jer sam već treći dan bio u Marginu (zbog intenzivne trgovine).
Inače ako otvoriš margin a/c tada ti je daytrading buying power 4 (četiri) puta veća od tvojih novaca a prekonoćna dvostruko.
Old 18.08.2005., 22:33   #13
Monk
Registrirani korisnik

Monk's Avatar

Član od: 08.03.2004.
Prebivalište: Bijedna kolonija mediokriteta
Poruka: 5.225

Citat:
clusmas
Monk, molim te nemoj odgovarati na pitanja, na koja ni sam ne znaš odgovor. To ti se često događa, ne samo na ovoj temi. Kakve veze ima naš devizni zakon i boli njih briga za naš devizni zakon, oni samo prate svoja pravila.
A tebi se često dešava da s žestokim tonom odgovaraš. Stani na loptu malo.

A onda me je Ameritrade odbio zbog čega!?
Odgovarao sam čovjeku zato što sam to i sam doživio, a ti si otvarao račun tko zna kada...prije par godina.
Mene je Ameritrade odbio, a razlog imaš na forumu-Strong buy tema.

Nakon toga nisam probao otvoriti račun i neču još dugo preko bare otvarati.
Ima ovdje još jako dobrih prilika.

Za Clusmasa: Pa baš zato da ne napravi grešku i ne kaže slučajno da nesmije slati iz RH lovu. Zato sam mu dao odgovor.
Ali vidim da je jako nezahvalno probati nekome pomoći.
A što se tiče postova, ipak si mi predaleko zbrisao, neću te stići.
Laku noć.
Monk is offline   Reply With Quote
Old 18.08.2005., 22:43   #14
clusmas
Registrirani korisnik

clusmas's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Poruka: 3.636

Citat:
Monk
Nakon toga nisam probao otvoriti račun i neču još dugo preko bare otvarati.
Ima ovdje još jako dobrih prilika.
Zašto onda odgovaraš čovjeku, a nisi uspio račun otvoriti?

Član si ovog foruma od 08. 03. 2004. godine i već imaš 1787 poruka? Svugdje se ubacuješ sa polutočnim i netočnim informacijama. Već sam te jednom diskretno upozorio da ne postaš toliko jer ovo nije natjecanje tko će više poruka poslat, ali ti izgleda ne razumiješ o čemu se radi. Pusti malo i druge da postaju i odgovaraju na pitanja.

Što znači čovjeku odgovor, ako je netočan ili se temelji na mišljenju koje nije provjereno?

Ako nemaš što postati, nemoj to postati ovdje! Ako baš moraš pisati toliko poruka onda odi u Caffe pa piši do jutra.
Old 19.08.2005., 01:11   #15
DP
Registrirani korisnik

DP's Avatar

Citat:
MEA
Nemoj samo gledati na proviziju - gledaj što ti oni nude uz to - kakva je platforma te koje funkcije ima i koliko ona košta, ima li inactivity fee, da li ta platforma odgovara tvom stilu trgovanja...
Nema inactivitiy fee za razliku od vecine ostalih koji trguju s Hr, software/sucelje jos nisam pregledao, ali mi djeluje zastarijelo, losije od optionxpress-a, ali na njega sam se navikao jer tamo imam paprinati account (virtual).
Citat:
Da, da 4 dana (T+4 rule).
Kad malo bolje razmislim, nikako ne pogoduje onom sto bih zelio, ali s druge strane me mozda i natjera da stanem na loptu ako me uhvati "zuta minuta".
Citat:
Što se tiče margina oni ga izgleda odobravaju onima koji su na račun položili manje od 30 % svog net worth
Manje? Nije problem staviti manje od 30% onog sto sam naveo, afair, 500k, vise od 30% tog iznosa bi bio "mali" problem.
Citat:
Inače ako otvoriš margin a/c tada ti je daytrading buying power 4 (četiri) puta veća od tvojih novaca a prekonoćna dvostruko.
Koliko sam procitao u pravilima trgovanja, ako imam na racunu vise od $25k tad imam pravo na daytrade? Ne vidim smisao daytrade-a ako trader ne smije neogranicen broj puta dnevno (pre)prodavati, ne uzlazim u isplativost toga s obzirom na commision, ali mislim da je isti u svakom slucaju dovoljno nizak i da omogucuje takav nacin poslovanja s zaradom.

Takodjer sam u dilemi i s iznosom s kojim treba poceti trgovati, ono sto sam zasad zakljucijo jest to da se ne moze trgovati s $10k, tj. moze, uloziti novac danas u odredjenu(e) dionicu(e) te se ponovno logirati za 3 mj. i pogledati kako stvari stoje. Sumiranjem sam dosao do zakljucka da ako se nema bar $30k, ne treba ni pomisljati na tradeanje, a ako se ima, prvih 6-12 mjeseci raditi iskljucivo s virtualnim racunom i proucavati materiju/citati knjige, te kad se osjeti spremnim, uloziti najmanje 30k E i s njima trgovati.
Old 19.08.2005., 02:18   #16
MEA
Registrirani korisnik

MEA's Avatar

Član od: 05.03.2004.
Prebivalište: DALMACIJA
Poruka: 2.521

Citat:
DP
Koliko sam procitao u pravilima trgovanja, ako imam na racunu vise od $25k tad imam pravo na daytrade? Ne vidim smisao daytrade-a ako trader ne smije neogranicen broj puta dnevno (pre)prodavati, ne uzlazim u isplativost toga s obzirom na commision, ali mislim da je isti u svakom slucaju dovoljno nizak i da omogucuje takav nacin poslovanja s zaradom.

Takodjer sam u dilemi i s iznosom s kojim treba poceti trgovati, ono sto sam zasad zakljucijo jest to da se ne moze trgovati s $10k, tj. moze, uloziti novac danas u odredjenu(e) dionicu(e) te se ponovno logirati za 3 mj. i pogledati kako stvari stoje. Sumiranjem sam dosao do zakljucka da ako se nema bar $30k, ne treba ni pomisljati na tradeanje, a ako se ima, prvih 6-12 mjeseci raditi iskljucivo s virtualnim racunom i proucavati materiju/citati knjige, te kad se osjeti spremnim, uloziti najmanje 30k E i s njima trgovati.

Imaš Nasd rule 2520 (mislim da ga je Ewan dobro upamtio ) koji ti objašnjava što je Pattern day trader (min $ 25 k , broj trgovina istom dionicom u 5 dana etc. i ne sjećam se više) no ti ne možeš trgovati neograničeno mnogo na dan nego samo onoliko koliki ti je daytrading buying power - kad njega iscrpiš moraš stati (uvijek je vrijeme prijeboja/namire 4 dana te činjenica da si u 09:30 kupio dionicu a prodao u 09:35 to vrijeme teče - kod cash a/c lovu dobivaš natrag u roku od 4 dana, a Margin a/c ti pomaže da posudiš lovu od brokera (i naravno platiš kamate) dok tvoja lova ne legne na račun i trguješ dalje.

Prema nekim mišljenjima min ulog za početak trgovanja u USA je $ 50 k (za živit od toga), no to ne treba mnogo uzimati za ozbiljno - važnije je koliko uvećavaš svoj početni ulog i u kojem vremenskom periodu.

Neki savjetuju da se na prijelazu sa pairnatog na stvarno trgovanje krene veoma oprezno i sa svega 100 kom (pod uvjetom da dionica nije kao GOOG $ 280 ) kako bi se testirala strategija trgovanja sa što manje novaca - jer paper trade i real trade nisu ni blizu istovjetni - naime ovo potonje ne uključuje psihu u trgovanju koja i te kako zna pokvariti skor sa papirnatog trgovanja).
Old 19.08.2005., 03:18   #17
DP
Registrirani korisnik

DP's Avatar

Citat:
Monk
Za Clusmasa: Pa baš zato da ne napravi grešku i ne kaže slučajno da nesmije slati iz RH lovu. Zato sam mu dao odgovor.
Nedvojbeno zelis pomoci, ali dugo vremena sam osjecao neugodu kad bih kreditnom karticom riskirao 300kn kupujuci na ebay-ju, ovdje dajem punomoc tj. doslovno u ruke dajem nekim Amerima ne samo svoje vlasnistvo vec i vlasnistvo koje su moji preci stjecali generacijama, sama pomisao da bi mi u trenutku kad pozelim povuci sredstva Ameri mogli poceti praviti probleme zato sto sam im iznio lazne podatke (i ujedno uredno potpisao i faxirao da odgovaram ako podaci koje sam prilozio nisu istiniti), me toliko strasi da se bojim i pomisliti.

Ako je moguce sve napraviti na legalan nacin, koristeci sve raspolozive opcije, ok, ako nije odlucio sam ne riskirati i odgoditi trgovanje.
Old 19.08.2005., 03:41   #18
DP
Registrirani korisnik

DP's Avatar

Citat:
MEA
Imaš Nasd rule 2520 (mislim da ga je Ewan dobro upamtio ) koji ti objašnjava
Thnx, znao sam da nesmijem pogledati prozore u traci prije spavanja vec samo alt-f4 pozatvarati, sad ne mogu izdrzati bez da odem pogledati o cemu se radi, u nadi da bih mozda negdje sastrane mogao i pronaci razlog zbog kojeg su bespotrebno iskomplicirali trgovanje.
Citat:
Prema nekim mišljenjima min ulog za početak trgovanja u USA je $ 50 k (za živit od toga), no to ne treba mnogo uzimati za ozbiljno - važnije je koliko uvećavaš svoj početni ulog i u kojem vremenskom periodu.
Za bitno uvecanje malog portfelja je nuzno dodatno riskirati, a dodatan rizik za sobom nosi i mogucnosti bankrota, trudim se odbaciti sklonost takvom nacinu ulaganja.
Citat:
Neki savjetuju da se na prijelazu sa pairnatog na stvarno trgovanje krene veoma oprezno i sa svega 100 kom (pod uvjetom da dionica nije kao GOOG $ 280
Da, eto bas GOOG kad si ga spomenuo (moze i SEB ), imao sam ga u papirnatom portfelju kao "sigurno me nece opeljesiti" pa nisam bio presretan nakon prvih dojava o izdavanju novih dionica, ipak, po starom kockarskom principu "udvostruci ulog da bi vratio izgubljeno i zaradio" sam na otvaranju ubacio jos 10x novca nego sam ga imao prije, ok, u ovom slucaju je to "posusilo" pocetni minus, ali znam da takve egzibicije s real lovom mogu dovesti do bankrota. Ili do 7-znamenastog racuna.
Old 19.08.2005., 15:33   #19
Ewan
Registrirani korisnik

Ewan's Avatar

Član od: 12.11.2003.
Prebivalište: hr
Poruka: 422

Opet ste se zachatali i zakomplicirali.
Otvorilo se tu mnogo pitanja: open acc, margin acc, futuresi, day trading
Malo me nema i već mi treba cijeli dan da pogledam moj novac forum. A sve je tako jednostavno:

1 popuni generalije i pošalji
2. pošalji novce iz inozemstva, pričekaj i trejdaj

Nema potrebe raspravljati o pravilima igre kad ih ne možemo promijeniti. Take it or leave it

A kad već pišem da se osvrnem na IB:
http://www.interactivebrokers.com/en...p?ib_entity=uk
Uopće nije problem ni dobiti margin ni trejdati futurese. Nemojmo obeshrabrivati buduće hr tredjere. Nemojte spominjati velike cifre da se ljudi ne uplaše
Puno je važnije da li znaš što radiš preko bare
Old 19.08.2005., 15:58   #20
DP
Registrirani korisnik

DP's Avatar

Citat:
Ewan
A sve je tako jednostavno:
Jednostavno je ako znas, ali ako ne znas postoji miljun laksih i tezih pitanja na koja treba naci odgovore, a to nije jednostavno bez pomoci. Tako npr. ja ne bih proucavao Scottrade i optionxpress da sam ovdje odmah zamolio da mi netko nabroji s kojim se brokerima moze raditi. Ali, to je i jednostavniji dio, za nekog tko prije nije treadao predstavlja ogroman problem popuniti obrasce jer na svakom ima 50 pitanja i opcija s formulacijama koje se ne koriste u HR, pa sve do trenutka kad dodjes u IT poslati lovu, pa te teta na salteru pita na talijanskom "hocete li primjerak s specifikacijom ili bez, trazi ti IBAN, sifru strane osobe, instrument placanja, vrijednost robe FOB, koji je broj ugovora iz nadzorne knjige, broj kreditne prijave, nadleznu DDK, maticni broj brokera i broj na specifikaciji ugovora,...a ti pojma nemas o cemu prica i da ti prica na hrvatskom, a kamoli na njemackom ili talijanskom, pocevsi da nemas pojama koja je razlika izmedju doznake s specifikacijom i bez, te koju bi trebao napraviti, cak i da nemas pojma kako si upravo ispunio devizni nalog, a kao privatna osoba nisi to trebao ispunit vec zahtjev za deviznu doznaku. Ali, to ne znas dok ti netko ne kaze ili negdje procitas.

Zato sam i rekao da ne bi bilo lose napraviti jedan FAQ s svim tim detaljima, od najopcenitijih (npr. popis brokera i kako se postaviti, tamplate e-maila,..) do najdetaljnijih poput izgovora bitnih detalja na njemackom/talijanskom.

Citat:
Nema potrebe raspravljati o pravilima igre kad ih ne možemo promijeniti. Take it or leave it
Kazem, ako znas, izgleda jednostavno, meni je npr. pomogao podatak o 4 dana jer u potpunosti mijenja neke moje zamisli i nacine papirnatog trade-a, a tu informaciju moram nekako cuti/procitati da bih znao za nju.
Odgovor

Opcije na temi

Pravila