Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Poslovne financije

Odgovor

Opcije na temi
Old 12.12.2003., 08:52   #1
Hari
Registrirani korisnik

Član od: 28.01.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 13
Default Kupnja ili najam poslovnog prostora?

Molim znalce da me prosvijetle analizom što je sa stanovišta neke firme povoljnije: kupnja ili najam poslovnog prostora. Zemlja: Hrvatska.

Unaprijed zahvaljujem!

Hari
Hari is offline   Reply With Quote
Old 31.01.2004., 23:58   #2
zagor
Registrirani korisnik

Član od: 14.11.2003.
Prebivalište: zagreb
Poruka: 49

ako novac imaš negdje bolje za oploditi - najam.
ako nemaš - kupnja.
u načelu ako ti je dobit puno prevelika- kupnja jer ti novi pravilnik o amortizaciji pruža mogućnost da prikažeš veliki trošak nakon obavljene kupnje.
zagor is offline   Reply With Quote
Old 03.02.2004., 23:45   #3
antonio
Registrirani korisnik

Član od: 30.09.2002.
Prebivalište: kostrena
Poruka: 32

kupnja u svakom slučaju
antonio is offline   Reply With Quote
Old 03.11.2004., 12:30   #4
zelac
Registrirani korisnik

Član od: 06.03.2003.
Poruka: 116
Default Odgovor na: Kupnja ili najam poslovnog prostora?

Pozdrav,
u vezi sa najmom,zanima me mogućnost izbjegavanja plaćanja poreza. Naime,roditelji mi posjeduju poslovni prostor,koji su dali u najam,i naravno plaćaju porez,a ne mogu dobiti povrat,jer se ta vrsta poreza više ne vraća,iako bi mama imala pravo. Osim toga,gradsko poglavarstvo je,prema svojim odlukama,odredilo visinu minimalne najamnine. Da li se može sklopiti sa najmoprimcem ugovor o besplatnom korištenju prostora,ili nešto slicno,u svrhu neplaćanja poreza. Tražio već jesam,i nema ništa. Neka ideja??? Hvala.
zelac is offline   Reply With Quote
Old 15.11.2004., 16:55   #5
PRO
PRO

PRO's Avatar

Član od: 09.10.2004.
Poruka: 67

Citat:
Hari
Molim znalce da me prosvijetle analizom što je sa stanovišta neke firme povoljnije: kupnja ili najam poslovnog prostora. Zemlja: Hrvatska.
Kupnja
PDV
Ako je građevina izgrađena 1998 godine i kasnije, a prodaje ju firma ili ortnik (poduzetnička sfera) kupnja utječe na obračun PDVa. Tako da u tom razdoblju kada je izvršena kupnja može se imati velika preplata PDVa i mogući povrat od PU, naravno ako je firma u sustavu PDVa, ako nije i misli kupiti prostor, bilo bi pametno da uđe i na taj način smanji efekt odliva novca (novčani tijek) povratom od porezne uprave.
Ako je građevina izgrađena prije 1998 onda je u igri porez na nekretnine (5%).
Ako je građevina izgrađena 1998 i kasnije a kupuje se od fizičke osobe (nepoduzetnička sfera) ide porez na nekretnine 5%.
Mislim da treba razmotriti aspekt PDVa ako je firma nova i nije u sustavu PDVa.
U sustav PDVa može se ući samo na početku godine i možda se za to vrijeme isplati odgoditi kupnju ako firma nije u sustavu PDVa.
POREZ NA DOBIT
Mjesečna amortizacija je vjerojatno manji iznos od mjesečne najamnne tako da na godišnjem nivou amortizacija manje utječe na dobit firme od troška najma. No kao što je već netko spomenuo može se izvršiti 100% otpis ili manje
u zavisnosti od očekivane dobiti.
BILANCA
Poslovni prostor kao dugotrajna imovina jača AKTIVU (IMOVINU) poduzeća što je bitno kod procjene poduzeća (banke, leasnig društva).
LEASING
Financijski leasnig je još jedna mogućnost koja daje efekt kao da je nekretnina kupljena, ali se u stvari otplaćuje.

NAJAM
PDV
PDV se priznaje kao pretporez ali nema ovaj efekt povrata i samanjenja
novčanog odliva.
POREZ NA DOBIT
Bolje utječe jer su najamnine obično veće od mjesečnih anuiteta ako je kupovina obavljena kreditom ili leasingom.
BILANCA
Nema efekta na BILANCU i AKTIVU u bilanci, već samo na RAČUN DOBITI I GUBITKA odnosno dobit.
OPREATIVNI (POSLOVNI) LEASING
Isti efekt kao i najam samo manji iznosi i nakon roka otplate prelazi u
dugoročnu imovinu (Bilanca->Aktiva) odnosno tvrtka dolazi u posjed nekretnine.

Valjda nisam sve zakomplicirao
PRO is offline   Reply With Quote
Old 19.11.2004., 13:05   #6
dayo
Registrirani korisnik

dayo's Avatar

Član od: 06.10.2004.
Poruka: 165

Citat:
Isti efekt kao i najam samo manji iznosi i nakon roka otplate prelazi u dugoročnu imovinu (Bilanca->Aktiva) odnosno tvrtka dolazi u posjed nekretnine.
Odlično izlaganje PRO, ali ..
Ako se ne varam kod operativnog leasinga, po isteku roka otplate, pravo na otkup predmeta leasinga imaju samo treća lica, što ne znači da vlasnik poduzeća ne može to isto učiniti.
dayo is offline   Reply With Quote
Old 22.11.2004., 11:33   #7
PRO
PRO

PRO's Avatar

Član od: 09.10.2004.
Poruka: 67

Hvala, ali...
Imamo Davatelja leasinga (leasnig društvo) i Primatelja leasinga (pravna osoba ili fizička osoba). Nakon isteka roka leasinga Davatelj isporučuje Predmet leasinga Primatelju. Davatelj je iskoristio amortizaciju, Primatelj treba uvesti Predmet leasinga u svoje knjige i to po nabavnoj ili tržišnoj vrijednosti (MRS 2) ovisno koja je veća. Nabavna je 0,00 jer je Predmet u potpiunosti amortiziran u knjigama Davatelja. Te Primatelj vrši procjenu na tržišnu vrijednost i dalje amortizira BIVŠI Predmet koji je sada njegova imovina..
Dayo ne znam na što si mislio pod time "treća lica".

Eventualno postoji mogućnost da Primatelj ne uvodi Predmet u svoje knjige već vrši prodaju Predmeta nekome trećem (kupac) pa je eventualno tu moguć izraz "treća lica"...
PRO is offline   Reply With Quote
Old 24.11.2004., 10:25   #8
TRAMES
Registrirani korisnik

Član od: 24.11.2004.
Poruka: 1

ma ja imam svoje misljenje, posebno nakon mnogih kontakata sa talijanskim klijentima koji su putem nas trazili poslovne prostore iskljucivo za najam.
Naime,kao trgovci recimo Talijani kazu : Bolje iznajmiti prostor, pa ako ide posao super, a ako ne selimo dalje na drugu lokaciju.
U tome ima nesto. Barem kod nas u Splitu "direvi" se stalno mjenjaju, tako da u jednom periodu hit je jedna lokacija i onda najednom kao da je netko ugasio svijecu sve pobjegne i ajmo u shoping u drugu zonu grada. U takvome prostoru koji je postao crna rupa u gradu tko ce vise raditi. Bjeze svi koji mogu. Ako si u najmu, OK selimo se , no ako si kupio po paprenoj cijeni taj poslovni prostor, ajmeeeeeeeeeeeeeee
Primjera imam puno. Prije 7 -8 godina prodavali su se poslovni prostori po 5.000 DM/m2, a sada se nemogu prodati ni za 1.500 do 2.000 eura/m2. Izgubljena lova.
TRAMES is offline   Reply With Quote
Old 29.04.2015., 08:09   #9
Nick0007
Registrirani korisnik

Član od: 28.04.2015.
Poruka: 5

Kupnja bolje od najam. Isplati se ti vise dugorocna investicija. Jedino ako nemas novce :P

Opcije na temi

Pravila