Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Gospodarstvo :: Poduzetništvo > Poduzetništvo

Odgovor

Opcije na temi
Old 13.11.2009., 09:54   #1
PeroMM
Registrirani korisnik

Član od: 13.11.2009.
Poruka: 1
Default Sudski tumač kao slobodno zanimanje

Trenutno sam zaposlen u jednoj osnovnoj školi kao profesor engleskog jezika uz što sam nedavno imenovan stalnim sudskim tumačem za engleski i talijanski jezik. Želio bi se uz posao u školi baviti i prevođenjem te mi je preporučeno da se registriram kao slobodno zanimanje. Mene zanima gdje se može prijaviti slobodno zanimanje, koja bi onda bila moja prava i obveze, te bih li tada imao pravo izdavanja računa korisnicima usluga prijevoda. HVALA!
PeroMM is offline   Reply With Quote
Old 13.11.2009., 11:51   #2
dio
financijski guru

dio's Avatar

Član od: 22.11.2004.
Poruka: 2.307
Default Odgovor na: Sudski tumač kao slobodno zanimanje

Postupak je u biti identičan osnivanju obrta, samo što obrtnicu ne izdaje obrtnička komora već nekakvo drugo tijelo koje postoji u slučaju sudskih tumača ili trgovački sud.

S obzirom da ćeš prilikom prijave trebati prijaviti knjigovodstveni servis, najbolje ti je najprije pronaći nekog tko to radi, a on će ti dati sve daljnje potrebne upute. Također možeš pitati i nekog javnog bilježnika jer i oni pružaju usluge rješavanja papirologije pri otvaranju obrta i slobodnih zanimanja. Za par tisuća kuna uštedjeti ćeš sebi vrijeme.

Prava i obaveza slobodnog zanimanja uključujući izdavanje računa su jednaka kao kod bilo kojeg obrta ili d.o.o. Forma se malo razlikuje, ali je to sve isto. Dok ti prihod ne orijeđe 80000 kuna plaćaš godišnji porez na dohodak, a nakon toga klasični PDV.
Old 16.11.2009., 10:01   #3
go
Registrirani korisnik

go's Avatar

Član od: 22.08.2003.
Poruka: 805

PDV i porez na dohodak se ne isključuju.
go is offline   Reply With Quote
Old 13.11.2010., 18:04   #4
ignacijeL
Registrirani korisnik

Član od: 13.11.2010.
Poruka: 5

Ovo možeš raditi kao povremenu djelatnost i u tom slučaju ti je isplatitelj dohotka dužan obračunati i uplatiti poreze i doprinose, a na kraju godine dati ti potvrdu o isplaćenom drugom dohotku.
Ako ideš na slobodno zanimanje trebao bi podnijeti prijavu u registar poreznih obveznika - obrazac RPO - u Poreznu upravu. Račune moraš izdavati samo pazi ako ne želiš ne moraš ući odmah u sustav PDVa (to se radi tako da se Poreznoj preda prijava u sustav PDV-a), a ako se ne bi prijavio ne smiješ izdavati račune s PDV-om nego bez PDV-a.
Kao slobodno zanimanje moraš voditi poslovne knjige - knjigu primitaka i izdataka na temelju koje ti se utvrđuje dohodak od tvoje djelatnosti.
Ujedno si i obveznik doprinosa za mirovinsko i zdravstveno - ali kako si zaposlen ne moraš ih plaćati svaki mjesec nego ti se oni utvrde na temelju godišnje prijave poreza na dohodak gdje ti je osnovica dohodak od djelatnosti sudskog tumača na što plaćaš 35% - 20% za mirovinsko i 15% za zdravstveno.
ignacijeL is offline   Reply With Quote
Old 24.08.2015., 08:37   #5
Sum8
Registrirani korisnik

Član od: 24.08.2015.
Poruka: 1

Slazem se
Old 14.04.2016., 10:22   #6
Marijeta37
Registrirani korisnik

Član od: 14.04.2016.
Poruka: 2

Ima dosta komplikacija kao i obično kod nas što se tiče papirologije ali zašto ne probati držim fige
Old 02.01.2017., 13:14   #7
Got2go
Registrirani korisnik

Član od: 20.12.2016.
Poruka: 4

Ima li ovdje na forumu sudski tumač u Zagrebu?
Got2go is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila