Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Osobne financije
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 22.07.2004., 09:22   #51
Comic
Registrirani korisnik

Član od: 12.11.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 117
Default Odgovor na: 500 000 kn kako i u što uložiti

kud se guraš, ovo gore uopće nije bilo namijenjeno tebi ... ovdje ide smajli... ili imaš dva nicka... još jedan smajli
Comic is offline   Reply With Quote
Old 22.07.2004., 09:26   #52
Kaskader
Registrirani korisnik

Član od: 02.10.2003.
Prebivalište: UK
Poruka: 67

sorri buraz...my bad.
Kaskader is offline   Reply With Quote
Old 22.07.2004., 09:28   #53
dk
Registrirani korisnik

Član od: 06.03.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 1.852

Citat:
Comic
a mislim, u čemu je tvoj problem...? Nemaju svi ista razmišljanja kao i ti i nisu voljni svi prihvatiti ulaganje samo u jednu vrstu. Mislim, možeš ti recimo lupiti sve u plivu ili sve u adris, ili bilo što drugo ... i onda - češkaš se i gledaš... vrlo kratkoročno gledanje. a i dalje tvrdim da je to premalo novaca za baviti se nekretninama. Osim ako pod bavljenjem nekretninama ne misliš tipa "uredim stan ili dvije garsonijere i iznamljujem"... Ako je to tebi bavljenje nekretninama onda se u potpunosti slažem s tobom.....
išlo je mene...pročitaj još jednom moje postove pa ćeš zaključiti što mislim... ili ukratko, bavim se i nekretninama i dionicama, Kaskaderu velim da je teorija lijepa, ali da je praksa puno mračnija... a tebi je išlo da je prinos od 4-8% na godinu meni nelogičan i nelogični su mi svi koji će uložiti svoje novce da bi dobili toliko...
Old 22.07.2004., 09:28   #54
mich
Registrirani korisnik

mich's Avatar

Član od: 04.08.2003.
Prebivalište: HR
Poruka: 1.626

zašto ne trgujem nekretninama:

-na poslu provedem 12 h dnevno, a nekretninu baš ne možeš kupit da ju ne vidiš
-ne raspolažem s tolikom svotom
-vjerujem u daljnji rast tržišta nekretnina, ali ne u takav kakav je bio u zadnjih godinu dvije
-porezni problemi
-problemi nesređene imovine
-nemam iskustva u nekretninama da bi dizao kredit
mich is offline   Reply With Quote
Old 22.07.2004., 09:33   #55
Kaskader
Registrirani korisnik

Moj najbolji prijatelj zivi u zg, radi 10 sati dnevno na poslu, plus toga ima jos jednu svoju privatnu firmu. Ipak stigne pogledati sto ga od nekretnina zanima.

Niti on ne raspolaze ni priblizno tolikom svotom...zato postoje krediti.

Problemi su za to da se rjesavaju - nazovimo ih izazovima radije nego problemima.

Za dizanje kredita netreba iskustvo.
Old 22.07.2004., 09:36   #56
Kaskader
Registrirani korisnik

Citat:
dk
Kaskaderu velim da je teorija lijepa, ali da je praksa puno mračnija... ..
Sve sto znam o HR i ulaganju u nekretnine je iz svakodnevnih kontakta ljudi koji se s tim bave.
Old 22.07.2004., 10:21   #57
student123
graditelj

Član od: 26.05.2004.
Poruka: 9

Hvala svima na postovima. Novac ako se pitate od kud je iz nakretnina i građevinarstva. Dio je i od prava (RHMF-A-A). Nekretnine su dugoročno isplativa investicija jedino ako imate novaca ko npr. Horvatinčić, Mamić ili dići neku malu zgradu od cca 2000 m2 korisnog prostora. A tu je problem zatvoriti financijsku konstrukciju. Ukoliko se sve radi po zakonu i po pravilima struke tj. da je gradnja kvalitetna i da je na nju moguče čiste savjesti dati garanciju čisti građevinski radovi koštaju najmanje 800 €/m2. Za usporedbu uzmite stanove koje je gradila Tehnika ili Industrogradnja prije 10g. i ove današnje. Razlike su i više nego očite.
Pratim neke dionice pa me zanima dali su isplative na rok od 2-5 god to su Pliva, Croatia Os. , Ericsson NT, Končar , Dalekovod , Elka , Elektropromet , Tehnika - ove poslljednje su vezane uz struku pa su mi zato interesantne.

Zahvalan sam na svim odgovorima i kritikama.

Pozdrav
student123 is offline   Reply With Quote
Old 22.07.2004., 14:15   #58
Tailorpal
Registrirani korisnik

Tailorpal's Avatar

Član od: 03.05.2004.
Poruka: 2.244

Hi Studoš, a da ti nama daš kakav savjet?

IMHO - Moj ti je savjet kupi Varteks, Sunčani Hvar, Atlas i još neke sad podcijenjene, pa se čitamo za 2 - 5 godina. (Dobro je da ti se ne žuri!!)
Da se razumijemo ja svoje ne nudim na prodaju :haha:
Ako pak misliš da ti je dosadno lupi po 10 posto na ove koje si sam nabrojil
i kupi dosta Normabela ili sl. Good luck.
Za Kaskadera: mađari pišu i čitaju buraz kao burazs
Szorry.......
Old 22.07.2004., 14:32   #59
presvetli
Mojderator

presvetli's Avatar

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Gruntovec
Poruka: 4.564

No dobro, sad smo konačno razriješili na kakvom smo polju investiranja, a imamo i nekakav ulagački background našeg "studenta". Samo se čudim da nitko ništa ne piše nakon jutarnje žučne diskusije?
Pratim neke dionice pa me zanima dali su isplative na rok od 2-5 god to su Pliva, Croatia Os. , Ericsson NT, Koncar , Dalekovod , Elka , Elektropromet , Tehnika - ove poslljednje su vezane uz struku pa su mi zato interesantne.
Postavio si razuman rok za dioničko ulaganje. Do tada bi Hrvatska već bila neposredno pred ili u EU, što očekivano nosi efekte i na vrijednosti po kojima se dionice kupuju. Zaobići ću ovdje rizike sadržane u makroekonomskim pokazateljima. Uzmimo jednostavno da će stvari ispasti OK.
Dionice koje si pobrojao svakako su zanimljive, a ja ću se malo poigrati i nabacati neki svoj opinion.

Pliva - Oko Plive nema mnogo filozofije. Buy low/sell high...Dakle, malo je vjerojatno da svi koji sada kupuju i imaju strpljenja neće Plivu ponovo moći prodati za neku cijenu preko 500. I tako više puta. Kompanija je OK, nije više tako dobra kao nekad, ali je dovoljno dobra da i dalje trči trku. Slično vrijedi i za dionicu.
Treba reći da na ovu dionicu efekat pristupanja EU neće imati toliko utjecaja kao na ostale od navedenih.

CROS - Za moj ukus precijenjena dionica i (dosad) solidna firma, no možda sam ja u krivu.
Ovdje je svakako ključno pitanje privatizacije. Kako to bude provedeno, tako je moguće sagledavati i kretanje cijene.
No, ovo je više moj osobni princip nego generalna preporuka. Ne miješajte (svoj) privatni kapital s državnim. Jednostavno nije dobra kombinacija. Jedino pod uvjetom da ste dovoljno jaki unutra da možete pratiti igru.
O nedavnoj smjeni uprave bolje i ne reći ništa.

Ericsson NT - Bilo što što bih rekao bilo bi pristrano, jer sam debelo unutra. To je sve što ću i reći.

Končar - Mnoge stvari vrijede na jednak način kao i za CROS, osim što je ovdje riječ o izrazitoj podcijenjenosti, gotovo apsurdnoj.
Makar, sve s određenim razlogom. Uglavnom, Končar je u privatizaciji tako postavljen da stvarna dobit ostaje u povezanim društvima koja su privatna podijeljena lena i markgrofije, dok samom KOEI ostaje što ostane. Plijen se čereči u tim poduzećima uz izdašne dividende i daleko od očiju javnosti.
Može se reći da Končar predstavlja poduzeće od "posebnog državnog interesa", jer kroz velike domaće kapitalne poslove se da dosta toga provući, pa provizije, pa tako dalje...a za posao napraviti na kraju obično nema love...ali shvatili ste što sam htio reći.

Dalekovod - Da nema ESOP-a i kontrole vlasništva ova dionica bi bila idealna, ali i ovako je to najbolja dionica po svim pokazateljima i trendovima koju možete kod nas naći. Kad kupujete, ne tražite firme koje posluju u konkurentnom okruženju, nego ili monopoliste ili tržišne niše. Ovo drugo je slučaj ovdje. K tome, ljudi znaju posao.
Očito je da ih ne usrećuje to što je dionica izložena tržištu. Zasad u tišini brane nisku cijenu i čiste količine ili prema ESOP-u ili CTG-u, no pitanje je kako bi se postavili da se interes za kupnjom poveća.
Malo je riskantna ta okolnost da je dosta malo dionica vani i da je firma vlasnički kontrolirana, a tu onda ako se požele vlasnički okrupniti možete dobiti situaciju kao u Francku gdje Ivero, tj. Artie lešinari dobit matice.

Elka - Mislim da je dovoljan i jedan, a ne dva Proficia. Ne da mi se gubiti niti minute na ovo.

Elektropromet - Možda sada, kada se ekipa odlučuje na vlasničko čišćenje, za dvije godine možda ih više i ne bude na burzi. No, ne znam jel tu zarada velika. Firma poslovno nije baš dragulj. Jesu li lešinari, konkurencija ili neznanje? Ili kombinacija svega toga? Ne znam. Ključne su vlasničke ambicije. Ako tu znaš situaciju, onda sve pet.

Tehnika - Solidna građevinska firma s vlasničkim udjelom Zabe koji će logično jednom otkupiti ekipa koja je i sada u sedlu. Probajte pogađati s čijim novcem?
Old 23.07.2004., 19:31   #60
Petar
Registrirani korisnik

Petar's Avatar

Član od: 09.05.2004.
Prebivalište: Slavonski Brod
Poruka: 706

Citat:
Comic
a mislim, u čemu je tvoj problem...? Nemaju svi ista razmišljanja kao i ti i nisu voljni svi prihvatiti ulaganje samo u jednu vrstu. Mislim, možeš ti recimo lupiti sve u plivu ili sve u adris, ili bilo što drugo ... i onda - češkaš se i gledaš... vrlo kratkoročno gledanje. a i dalje tvrdim da je to premalo novaca za baviti se nekretninama. Osim ako pod bavljenjem nekretninama ne misliš tipa "uredim stan ili dvije garsonijere i iznamljujem"... Ako je to tebi bavljenje nekretninama onda se u potpunosti slažem s tobom.....

Uopće se ne slažem sa Comicom, ako misliš da je to nedovoljno novca za nekretnine ,onda se uopće ne razumiješ u nekretnine.
Petar is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila