Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Gospodarstvo :: Poduzetništvo > Poduzetništvo

Odgovor

Opcije na temi
Old 06.02.2016., 19:39   #1
Hiking
Registrirani korisnik

Član od: 06.02.2016.
Poruka: 1
Default Trajna obrtna sredstva

Pozdrav svim forumasima.

Dali je moguce od nekog dobiti pomoc , odnosno pojasnjenje u izracunu trajnih obrtnih sredstava?
Googlam vec dobra 4 mjeseca i nisam uspio dokuciti bit stvari.
Naime, ako sam dobro shvatio pojam trajnih obrtnih sredstava - to je dio ukupnih obrtnih sredstava koji je sastavni dio investicije u projektu, odnosno novo poduzece te kao takav ostaje „zamrznut „ citavo vrijeme u poduzecu osiguravajuci mu na taj nacin likvidnost.
Naisao sam na vise mjesta po netu tablicu pomocu koje se isti izracunavaju i moram priznati da mi nije bas naj jasnija.
Primjer jedne od tablica:

http://www.effect-dubrovnik.com/imag...es/proobrt.jpg

Zanima me dali je ova tablica radjena nekakvom empiriskom metodom ili postoje egzaktni razlozi za sve stavke?
U prvom dijelu tablice su prikazana kratkorocna potrazivanja (zapravo potrazivanja od kupca) i novcana sredstva koja su zapravo ista stvar. – Zasto je to poduplano????
Isto tako mogu razumijeti zasto je kod kratkorocnih potrazivanja koeficijent obrta 8 (odnosno novac sjeda na racun svakih 45 dana – nadam se da je tako) ali pod stavkom „Novcana sredstva“ koeficijent obrta je 120 ??? (Isti kao i na 4 nepovezana primjera na koja sam naisao).
Dali je moguce da bi kod recimo firme koja bi se bavila usluznom dijelatnosti stavke : „Zalihesirovina,materijala, energije“ , „Proizvodnja u tijeku“ i „zalihe gotovi proizvoda“ bile jednake 0?
Napomena :
Nisam ekonomist i nadam se da svojim postom nisam izazvao glavobolje ljudima koji su iz te branse.
Jer naravno postoji velika mogucnost da sam upravo sad ispao budala 
Postoji li jos neka metoda izracuna ?
Hiking is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila