Moj Novac -> Financijski portal

Moj Novac - Naslovnica Moj Novac - Vijesti Moj Novac - Imenik Moj Novac - Forumi Moj Novac - Chat

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Gospodarstvo :: Poduzetništvo > Poduzetništvo

Odgovor

Opcije na temi
Old 21.02.2005., 21:32   #1
darsinjo
Registrirani korisnik

Član od: 21.02.2005.
Poruka: 2
Default doprinosi kod obrta?

Prije svega, pozdrav svima! Na ovom forumu sam našao mnogo odgovora i savjeta koji su mi uvelike pomogli riješiti dilemu 'doo ili obrt'. Mislim da bi se mogao staviti jedan sticky topic ili još bolje dokument unutar ovog portala koji bi u potpunosti objasnio glavne razlike te problematiku vezanu za otvaranje i vođenje poduzeća i obrta. Ima postova koji ovo dobro objašnjavaju ali nađe se i dosta oprečnih.

Tako je meni ostalo nerazjašnjeno slijedeće: Može li se ikako izbjeći plaćanje MZO kod OBRTA? Na forumu ima različitih objašnjenja. Meni su u GK rekli da obrt ne mora imati zaposlenu osobu i da shodno tome nije potrebno plaćati doprinose čak ni za vlasnika. No, zvao sam i Obrtničku komoru i tamo sam saznao da si vlasnik obrta mora plaćati doprinose i to čak i ako je u radnom odnosu u nekoj drugoj firmi u kojoj mu poslodavac plaća sve doprinose.(?) Na moje pitanje znači li to da si plaćam duplo doprinose, čovjek iz obrtničke komore mi hladno odgovara: 'da'.

Meni ovo baš nije jasno. Zanimljivo je to da sam već stvarno pokucao na mnoga vrata i da uvijek izađem iz tamo neke sobe sa velikim upitnikom iznad glave. Puno više toga sam saznao baš na ovom forumu. Iznenadite me još jednom
darsinjo is offline   Reply With Quote
Old 22.02.2005., 14:10   #2
kmajs
Registrirani korisnik

Član od: 08.04.2004.
Poruka: 172
Default Odgovor na: doprinosi kod obrta?

Sve ti to kolega ovisi o vrsti obrta i kojom ces se djelatnosti baviti.

Ta tema ti je na ovim forumima obrađena već x puta ali evo da podjelim s tobom svoja saznanja.

Obveze za 1 zaposlenika ti u prosjeku iznose 1400 kuna (MIO, zdravstveno itd...), e sad ak si vec zaposlen i ako tvoj poslodavac vec placa te doprinose za tebe onda ti to nemoras placati.
Jedine obaveze su ti onda ako je riječ o nevezanom obrtu plaćanje mjesečne akontacije poreza na dohodak, to ti je nekih 350 kuna i 1000 kuna komorskih dobrinosa godišnje.., barem je to tako sve u mom slučaju...
kmajs is offline   Reply With Quote
Old 22.02.2005., 23:08   #3
darsinjo
Registrirani korisnik

Član od: 21.02.2005.

Citat:
kmajs
e sad ak si vec zaposlen i ako tvoj poslodavac vec placa te doprinose za tebe onda ti to nemoras placati.
...
Da, tako nekako sam i ja ćuo da stoje stvari. Ali meni je stvarno tip iz gospodarske komore rekao da od 2003.g. vrijedi zakon po kojem čak i u slučaju da sam zaposlen i ako mi poslodavac plaća doprinose, ja moram plaćati iste duplo!! Isto je riječ o nevezanom obrtu.
Pretpostavljam da je čovjek nešto krivo shavtio preko telefona,.. moguće da je on mislio na vezani obrt?
darsinjo is offline   Reply With Quote
Old 23.02.2005., 15:16   #4
PRO
PRO

PRO's Avatar

Član od: 09.10.2004.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 67

Ne znam kmajs kakav obrt imaš ali doprinosi se moraju plaćati bez obzira što je nositelj obrta negdje zaposleni za njega se plaćaju doprinosi. Država je prebrojala takve slučajeve (čini mi se da je negdje bio podatak cca 20000 ljudi) i zaključila da je taj broj premali da im se ide u susret i oslobađa ih se "dodatnog" plaćanja doprinosa.
Doprinosi se ne plaćaju ako si slobdni umjetnik (i to zaslužni moraš zadovoljavati neke uvjete, npr. kao Severina) i država ti plaća MIO i ZO ili ako po nekom drugom obliku dohotka vodiš poslovne knjige npr. ako iznajmljuješ nekretnine, a obveznik si PDVa i vođenja poslovnih knjiga prikazuješ realne troškove a ne priznaješ paušalne (KPI...)....
Od 2005. promijenio se obračun Ugovora o djelu pri čemu posloprimac za isti bruto
dobiva 11% manji neto i čini mi se da je to metoda da se od njih napravi "obrtnike" jer je na tak način povećan udio koji ide državi. Zamislite da će na HRT masovno raditi obrtnici a ne vanjski suradnici. Na ovaj način će se možda povećati broj "obrtnika-radnika" pa država procijeni da bi im se trebalo ići na ruku.
Do tada će se doprinosi morati plaćati za NOSIOCA OBRTA.
Druga stvar je zaposleni radnik koji je zaposlen kod obrtnika, njegova bruto plaća je ugovorena Ugovorom o radu (ne znači da su dopr.cca 1400 kn) koji su potpisali poslodavac/nosioc obrta i posloprimac/zaposlenik. Radnika se može zaposliti na minimalac koji u ovoj godini iznosi 2080,75 kuna bruto neto je 1653,17, a doprinosi "na" i "Iz" 785,47 kuna te kad se to sve zbroji ukupni iznos plaće sa doprinosima "na" je 2438,64 (neki to zovu bruto-bruto, ili veliki bruto, taj iznos ne ide u ugovor o radu)...ovo je izračun za dradnika iz zagreba sa koefic.osob.odbitka 1,00.
PRO is offline   Reply With Quote
Old 28.02.2005., 06:59   #5
Trax
Registrirani korisnik

Član od: 16.06.2003.
Prebivalište: NY
Poruka: 10

Ja sam vlasnik obrta a zaposlen sam u drugoj firmi. Kad sam dobio poziv da riješim prijavu za mirovinski, otišao sam u mirovinski s potvrdom poslodavca da sam stalno zaposlen kod njih, i službenica je to i vidjela iz kompjutera, i stavila tu moju potvdu u moj predmet, i rekla je da je u redu, i gotovo. Ne plaćam ništa, i sve je u redu.
Trax is offline   Reply With Quote
Old 28.02.2005., 15:51   #6
kmajs
Registrirani korisnik

Član od: 08.04.2004.
Poruka: 172

O tome i ja govorim...
kmajs is offline   Reply With Quote
Old 01.03.2005., 08:52   #7
PRO
PRO

PRO's Avatar

Član od: 09.10.2004.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 67

Citat:
Trax
Ja sam vlasnik obrta a zaposlen sam u drugoj firmi. Kad sam dobio poziv da riješim prijavu za mirovinski, otišao sam u mirovinski s potvrdom poslodavca da sam stalno zaposlen kod njih, i službenica je to i vidjela iz kompjutera, i stavila tu moju potvdu u moj predmet, i rekla je da je u redu, i gotovo. Ne plaćam ništa, i sve je u redu.
Ako nije tajna, koje godine si otvorio obrt i kakav (ne moraš odgovoriti, ali me zanima da popunim sliku)...
Ove stvari koje sam naveo su stare unazad godinu dana na seminarima savjetodavnih kuća i tetiraju "trenutne" propise (da se danas obrt ide otvarati onda bibilo tako). Ovakva pitanja su česta na seminarima jer se smatra da bi mnogi ljudi htjeli "prijelaznu fazu" ostvariti na ovaj način dok se ne afirmiraju.
PRO is offline   Reply With Quote
Old 05.03.2005., 23:45   #8
Trax
Registrirani korisnik

Član od: 16.06.2003.
Prebivalište: NY
Poruka: 10

Informatički obrt registriran za razvoj softvera i baza, usluge i konzultacije. Nema maloprodaje. Registriran 02/2003. Znam da takve informacije daju na seminarima, čak sam i ja to pitao prije otvaranja obrta, i rečeno mi je da si svejedno moram uplaćivati mirovinski. A par dana kasnije sam pričao s poznanikom koji mi je rekao da ima obrt već duže vrijeme i da ne treba plaćati ništa jer je zaposlen i netko već uplaćuje za njega. Tako da sam i ja krenuo s tom solucijom, a da ga nisam sreo, vjerojatno ne bi nikada otvorio obrt.
Trax is offline   Reply With Quote
Old 02.07.2015., 11:19   #9
Mirko103
Registrirani korisnik

Član od: 01.07.2015.

Znači to je sigurno? Hvala
Old 02.07.2015., 23:48   #10
go
Registrirani korisnik

go's Avatar

Član od: 22.08.2003.
Poruka: 805

Smart, daj obriši ovog!
go is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila