Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Svijet > Forex (FX)

Odgovor

Opcije na temi
Old 10.09.2010., 14:24   #1
Naklon
gdja

Član od: 10.09.2010.
Poruka: 10
Default Na samom početku - pitanja

Pozdrav cijenjenim forumašima,

Prije pet dana uključila sam se na demo mt4, uz trejdanje , čitam i dvije knjige - A.Elder Trading for a Living, S.Nison: The Candlestick Course.
Ako netko od vas ima vremena i volje, zamolila bih odgovor na sljedeća pitanja:

1. Koliko ste se dugo zadržali na demo programu (pretpostavljam da ste vježbali, barem malo). Jeste li prešli na pravi račun prije nego što ste osjetili "imam taj feeling i znanje" ili poslije? Što se potom dogodilo ? (Ili da ovo radije ne pitam )

2. Jeste li, po vlastitoj procjeni, rizičar ili ziheraš? (ja ću vjerojatno biti ovo drugo, jer čak i na demu ziherašim )

3. Na koji period trejdate? Dan, mjesec, unutar pet minuta? Je li se ovo mijenjalo kako ste vi sazrijevali u poslu? (pitam jer meni za sada izgleda kako ne bih imala strpljenja za ništa što prelazi 15 minuta)

4. Koja bi trebala biti moja sljedeća knjiga (vidi gornje naslove)? Što je najbolje za pročitati iz područja kratkoročnog trejdanja?

Hvala unaprijed i sretno trgovanje
Naklon is offline   Reply With Quote
Old 13.09.2010., 12:07   #2
dig36
Registrirani korisnik

Član od: 13.09.2010.
Poruka: 13
Default Odgovor na: Na samom početku - pitanja

Ja trejdam na demo vec 7 mjeseci i tek sad idem live jer sam tek sad uspio bit profitabilan na demo-u. I definitivno nije vrijeme za live kad se misli 'imam taj feeling' jer sam ja to stalno mislio :D , nego tek kad ti racun duze vrijeme pokazuje profitabilnost.
Kad sam tek poceo bio sam scalper, ono, uhvatim 5 - 10 pipseva i odma zatvorim poziciju zbog straha, i da zadrzim zaradjeno. No, skuzio sam da od toga nema neke velike koristi. Sad hvatam pozicije koje mi mogu dat minimum 30 pipseva pa do 150, trejdam dnevno, a nekad drzim i 2 dana poziciju, sve ovisi o siuaciji. Prolazio sam kroz razne faze kad sam mislio da sve znam, a u biti nisam znao nista :D, ali ono sta sam skuzio da je najnajbitnije jest risk-reward ratio (ulazim u pozicije koje mi mogu pruzit minimum 1:3 risk reward) i money menagement. Cut your losses short i let your profit run - to je ono, i ulazit samo u pozicije koje imaju visoku vjerojatnost da ce cijena krenut ondje gdje je zelis tj. ulazis samo u high probability trades.
A sad cu vidjet kako ce mi ici na live.
btw. dobar ulaz uvijek trazim na M1 ili M5 chartovima, dok dobar izlaz gledam na M30, H1, H4.

E da, i stop loss glavu cuva
dig36 is offline   Reply With Quote
Old 14.09.2010., 10:25   #3
Naklon
gdja

Dig36, hvala na odgovoru.
Mogu reći da nakon nekoliko dana demo-gubitaka na skalpiranju i meni zvuči logično to što si prešao na M30, H1, H4. No, svaka čast na pozicijama koje traju dva dana. Možeš spavat kad ostaviš poziciju preko noći? Jel ti trebao trening ili si po naravi strpljiv? Neki s www.forexfactory.com čak preporučaju i duže vremenske periode od dana i "ekstremnu" izbirljivost ulaska. Doduše, za to što oni rade potreban je poveći račun. Inače, ljudi na tom forumu djeluju prilično nesebično i totalno uronjeno u posao. Vrijedi pogledati doista.
Puno sreće i dobrih trejdova na tvom live računu!

Novo pitanje za tebe i ostale: Nalozi na čekanju ili instant nalozi?
Sretno tgovanje!
Old 14.09.2010., 14:43   #4
dig36
Registrirani korisnik

Pa kad stavim stop loss imam miran san pogotovo kad cijena ode malo dalje pomaknem stop loss u profit. Inace, jesam po naravi strpljiv ali mislim da uopce nije stvar u strpljivosti nego u strahu, nikad ne mogu bit 100% siguran kad se cijena pocne vracat je li to samo privremeni retracement tj. korekcija ili reversal tj. mijenjanje smjera i onda npr. nekad i ranije izadjem iz pozicije, ne cekam tehnicki signal, ne iz nestrpljivosti nego iz straha da ne izgubim pipove.
Sta se tice naloga drazi su mi instant nalozi ali ako je prilika dobra a ne mogu bit za racunalom onda dam pending order, to sam i jucer napravio sa eur/usd, pogledaj na H4 kako razina 1.2906 pretstavlja jak otpor, cijena se vec dvaput snazno odbila od te razine. Kontao sam ni da je treci put nece odma probit, ako je i namjerava probit ovaj put prvo ce napravit korekciju, tu sam uhvatio 60-ak pipseva.
i ova je stranica dobra za pocetnike www.babypips.com
Old 14.09.2010., 15:33   #5
Naklon
gdja

Hvala na odgovoru.
Na dobrom si putu, reklo bi se, čim si u stanju biti na demo sedam mjeseci. Ne počinjem ni ja ništa prije NG, a možda ni tad. Tržište će uvijek biti tu.
Zakasnila na 1.2906
Nema veze, (vrijedi mantra iz prethodne rečenice)
Da S/R razine su fino uočljive i vidim da itekako igraju ulogu.

Babypips su već u favoritima, vjerojatno ću im se vraćati. Za one koje zanima, "Trading in the Zone" mnogi preporučaju, može se besplatno skinuti ta, a i još neke druge na
http://www.forex-book.org

Pitanje:
koristite li neki od onih 10987663 indikatora, oscilatora i aligatora Ako da - koje?
Jel to čemu?
Ili da ostavim svijeće i crtam linije?
Old 14.09.2010., 17:06   #6
dig36
Registrirani korisnik

Po mom misljenju indikatori, oscilatoru su totalna p...... Dobri su jedino za uocavat divergencije na njima (i to divergencije na vecim timeframeovima jer imaju vecu sansu ostvarit se) u tu svrhu pratim jedino rsi i macd. Uostalom ti oscilatori i indikatori su lagging, pokazuju ono sto se vec zbilo. Ono sta stvarno vrijedi su support/resistance linije /pogotovo horizontalne/ (sto je veci timeframe to je znacaj supporta/resistancea snazniji), potom trend linije, patterni, wedgeovi i ta cuda, i fibonacci retracement, pogotovo mi je drag fibonacci. A sad, svatko ima svoju metodu, meni osobno se ovo cini najbitnije, ali ne pase svakome ista metoda bitno je istrazivat, no jos bitnije je imat plan, pravila i disciplinu da ih se drzis a to je i najteze
Old 15.09.2010., 00:17   #7
Naklon
gdja

Pomakneš stop loss u profit? (Izgleda da nisam još upoznata sa svim opcijama. Nije mi jasno, ali bit će).
Upravo čitam "Trading in the Zone", dosta govori baš o strahu kojeg spominješ u postu prije ovog zadnjeg, kao i o stavu prema pojavama iz repertoara "anything can happen", poput ovog naglog uzleta eura danas. Ekipa je očekivala suprotno, pričalo se o "lošim vijestima iz Njemačke" i svi su imali naloge na čekanju ispod 1880, a kad ono ;(
Sretno i take profit
Old 15.09.2010., 09:00   #8
Naklon
gdja

ispravak, nije 1880, nego 1.2880
Old 15.09.2010., 10:27   #9
dig36
Registrirani korisnik

Npr. kupis euro/usd 1.2700 i cijena se odmakne nekih 30-ak ili 50-ak pipova i onda nema vise razloga da drzis stop loss u gubitku, kliknes na modify or delete order i upises stop loss npr. 1.2710 i taj trade vise nije riskantan za tebe jer ako cijena i pocne padat zaustavit ce se tako da budes 10 pipova u profitu. Sad, gdje ces tocno stavit stop loss to sve ovisi o procjeni mora se cijeni dat malo mjesta radi korektivnih valova. Al bitno je da cim cijena ode gore pomaknes i stop loss. To je po onom pravilu - never let your profit turn into a loss.
Old 15.09.2010., 10:47   #10
dig36
Registrirani korisnik

E da, i to "anything can happen" je i mene zezlo jucer ali sam sam si kriv jer sam prekrsio svoja pravila a to se NIKAD ne smije. Gle samo aud/usd, vrzma se po samim vrhovima, na H4 bio je formirao lijepi rastuci klin, i imao je neke snazne otpore i mislio sam ovo ti je 100% sigurno (a u marketu nista nije ) i dopustio sam si luksuz da ni stop loss ne stavim, i onda je probio gornju liniju klina, mislim si ja ok zaustavit ce ga 100% onaj jaki horizontalni otpor ali jok ludjacki je projurio ko da ga i nema i napravio novi high od 2009.g. Ali ok, lekcija naucena, moram jos poradit na disciplini.
Jucer je bio poseban dan i zlato je napravilo novi povijesni vrh, sto znaci da je svjetska ekonomija jos u banani .
Odgovor

Opcije na temi

Pravila