Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Opći forumi > Caffe

Odgovor

Opcije na temi
Old 04.01.2008., 12:44   #11
calypso
Registrirani korisnik

calypso's Avatar

Član od: 19.04.2007.
Poruka: 1.563
Default Odgovor na: Programiranje - Java, C, PHP...

Za buduce Matlabovce, evo jedan uvod u Matlab na hrvatskom.

http://www.fer.hr/_download/reposito...ve_matlaba.pdf

Ima mali repozitorij fajlova na sljedecoj adresi - http://www.fer.hr/predmet/matlab. Pa, slobodno bacite oko.

Ja sam otkrio jos brdo mogucnosti ovog cudovista. RSI, MACD, Chaikin, Stochastic oscillator (fast i slow), AD oscillator, Moving average (simple, linear, exponential, itd, po zelji), Candlestick graf... Ustvari, ima sve funkcije koje mi trebaju za tehnicku analizu. A sad je na meni da poslozim nest pametno iz toga.
calypso is offline   Reply With Quote
Old 04.01.2008., 14:19   #12
bul
Registrirani korisnik

Član od: 12.08.2005.
Poruka: 35

Hvala calypso.

Ako imate još toga na hrvatskom jeziku - slobodno stavite. Bila bih vam zahvalna. Nije nužno da to odmah uradite. Za vikend ću imati što proučavati (Matlab)
bul is offline   Reply With Quote
Old 04.01.2008., 15:04   #13
Mikey
Registrirani korisnik

Mikey's Avatar

Član od: 27.04.2006.
Poruka: 4.061

Da, okej je to sve s Matlabom...
Ja ipak nekako zazirem od tolikih pustih informacija i svega toga.
Kao i u excelu.Pola toga mi u biti do sada nije trebalo, a kad će i da li će...isto je pitanje.

Dobri su mi FA omjeri.Tablica mi još uvijek stoji.Ups!
Bitno je naglasiti da ono što koristim hoću i razumjeti na svoj način.
E kad bi čovjek sve to htio analizirati i analizirati i analizirati...nisu mi tri života dosta.

Naravno, trebat će mi vjerojatno (ali ne i nužno) softveri i sl. ako budem imao portfelj npr. >50 milja kuna, pa da analiziram svijet.
I onda u recimo 10 država na par kontinenata drmnem po 5 milja i to bude to.

Ne znam kako vi i što sve pratite ali meni je i ovo sada previše.
Da nebi još i jedno desetak TA grafova pratio i znao sve o njima kad ionako ništa nije sigurno.

No dobro, da ne ispadne da blatim...priznajem da sam i sam do sada gledao neke grafove i TA, ali isključivo u slučaju potrebe za K/P.
(Što će mi TA kad mi dionice ionako stoje godinama na "lageru"...?
Za neke ću možda i zaboraviti da ih imam.
Kad ono 2020 g. opa, dividenda 7 miliona. )

Toolboxovi se kod Matlaba dokupljuju ili se nakon osnovnog kupljenog modula samo free downloadaju?

Tražim iskusnog forumaša / poduzetnika / knjigovođu, s iskustvom u poduzetništvu, ulaganju u dionice preko d.o.o.-a. i(li) knjigovodstvu.Kontakt na p.m.
Mikey is offline   Reply With Quote
Old 04.01.2008., 16:35   #14
lutonjica
Registrirani korisnik

lutonjica's Avatar

Član od: 16.12.2005.
Poruka: 343

Iz dosadašnje diskusije sam dobio dojam da je naglasak na tome da li izabrati Rols Rojs, formulu 1, BMW 7, A3, Yugo ili sl. A poanta je u tome da se najprije treba odlučiti po kojim cestama se želi voziti i kojom brzinom. Nakon toga je odabir auta puuno lakši posao.
Jeste da bi za vikend do mora dobro došla formula 1, ali j.. ga kad ne može proći tehnički pregled (zato što nema mjesto za staviti registarske tablice i zato što nema tri štop svjetla otraga)
lutonjica is offline   Reply With Quote
Old 04.01.2008., 16:53   #15
Mikey
Registrirani korisnik

Mikey's Avatar

Land Rover trebam za svud.
Đip koji ako mu upregnem plugove da i ore.
A da mogu i veliku prikolicu drva dopeljat.
Isto tako da mogu i pokupit koju macu uz put.

Ti si ga isto našo solit nam sad.

Nego, slobodno i ti reci koju.Znam da sigurno ponešto znaš.

Tražim iskusnog forumaša / poduzetnika / knjigovođu, s iskustvom u poduzetništvu, ulaganju u dionice preko d.o.o.-a. i(li) knjigovodstvu.Kontakt na p.m.
Old 04.01.2008., 17:02   #16
calypso
Registrirani korisnik

calypso's Avatar

Član od: 19.04.2007.
Poruka: 1.563

Citat:
Mikey View Post
Da, okej je to sve s Matlabom...
Ja ipak nekako zazirem od tolikih pustih informacija i svega toga.
Kao i u excelu.Pola toga mi u biti do sada nije trebalo, a kad će i da li će...isto je pitanje.

No dobro, da ne ispadne da blatim...priznajem da sam i sam do sada gledao neke grafove i TA, ali isključivo u slučaju potrebe za K/P.
(Što će mi TA kad mi dionice ionako stoje godinama na "lageru"...?
Za neke ću možda i zaboraviti da ih imam.
Kad ono 2020 g. opa, dividenda 7 miliona.)

Toolboxovi se kod Matlaba dokupljuju ili se nakon osnovnog kupljenog modula samo free downloadaju?
Vako, sto se Matlaba tice... Imas konzolu u kojoj mozes testirati neke stvari (recimo, zelis si nabrzak ispitati neku for petlju ili ne zelis gledati u svih 5000 unosa u tablicu, pa onda izaberes da ti prikaze samo od 1 do 10). Zatim imas editor u kojem pises program (sa F5 ga startas). Sto se tice viska naredbi, ne zamaraj se, ja baratam sa manje od 1% naredbi koje Matlab ima i ide mi skroz OK.

Sto se tice analize dionica i opcenito ekonomije, Matlab ima tzv. Financial toolbox u kojem imas sve funkcije koje ti ikad mogu zatrebati. Dalje se sve svodi na import podataka i crtanje grafova. A sve biras sam i slazes onako kako ti najvise pase. Slike mozes eksportat u koji god format zelis, cak i automatski ukoliko napises jednu liniju koda da ti to obavi.

A sami toolboxi... To ti ovisi. Matlab dolazi sa brdo toolboxa odma u startu, pa si kod instalacije biras sto ti treba, a sto ti ne treba. Recimo, meni ne trebaju toolboxi koji mi sluze spajanju na osciloskope ili PLCove, al mi trebaju toolboxi za financijske analize, neuronske mreze i statisticke analize.

Osim ovih toolboxa postoje jos i 3rd party toolboxi. Vjerojatno se neki placaju, no, kako vecinu tih toolboxa razvijaju pripadnici akademske zajednice, onda su uglavnom besplatni. Recimo, sjecam se da sam za robotiku nasao neki toolbox koji je razvio neki profesor sa nekog sveucilista u Australiji il tako nesto, trazila se registracija, ali samo u smislu da mu ostavim podatke iz koje sam drzave.

Ako imas prilike, skini Matlab, instaliraj i pokusaj. Nista te ne kosta, relativno je jednostavan za pocetnike jer ima visemanje standardnu sintaksu u obliku naredba(parametar1,parametar2,string,boja). Osim toga, ukoliko radis sa vektorima (to su ti recimo kolumne u Excelu), onda samo moras shvatiti kako se sa time barata. Neko osnovno znanje iz matematike je pozeljno (transpozicija matrica, linearna algebra, matrice, vektori). Ako te bas veseli, postoji i naredba kojom ti Matlab rjesava sustave jednadzbi. Podrzava simbolicke varijable.

Ustvari, ti pitaj sto te zanima, ja cu ti rec dal ima il nema.

A sad pozdrav, izmajmuniro sam jedan graf za TA koji izgleda da mi daje buy i sell signale skoro tjedan dana unaprijed. Objasnit cu na forumu o cem se radi.
calypso is offline   Reply With Quote
Old 06.01.2008., 18:23   #17
WORlock
glup koliko lijep

WORlock's Avatar

Član od: 12.10.2002.
Prebivalište: HR, Zg
Poruka: 1.784

Citat:
Mikey View Post
Land Rover trebam za svud.
Đip koji ako mu upregnem plugove da i ore.
A da mogu i veliku prikolicu drva dopeljat.
Isto tako da mogu i pokupit koju macu uz put.

Ti si ga isto našo solit nam sad.

Nego, slobodno i ti reci koju.Znam da sigurno ponešto znaš.
Sta bi programirao? GUI aplikacije, web aplikacije, aplikacije, business aplikacije, mini racunala i sklopove...???

Nije sve za sve.

java i c# su slicni i pogodni za WEB
c# ima prednost za GUI
java je pogodnija za enterprise aplikacije
c++ je odlican za "pravo" programiranje
c skupa sa ostalim neobjektnim jezicima (basic, pascal, fortran, cobol...) je dobar za low-level programiranje
WORlock is offline   Reply With Quote
Old 06.01.2008., 19:38   #18
Mikey
Registrirani korisnik

Mikey's Avatar

A Java nije odlična za "pravo" programiranje?
Šta ja znam za šta će mi to baš trebat.

Ne znam, umjetna inteligencija možda?

Ili za početak neke programčiće da skupim sebi neke informacije, brojeve i sl. sa neta u svoju tablicu, word ili whatever...
Valjda će mi koristiti za to?

Ma trebaju mi za početak kako sam i rekao već...neki programčići koji će mi olakšati borbu s podacima.Pretpostavljam da ću to moći riješiti sa Javom, a kasnije ću (ako mi bude uopće i išlo bilokakvo programiranje ) isprogramirati sve te neurone, osvojit Nobel prize ili što se već bude dijelilo i programirat malog R2-D2 ili nekog robocopa.

To je sve, naravno.
Ozbiljno mislim.

Tako, to je otprilike to.
Mada, koliko vidim te kodove...znaju biti poprilično nerazumljivi.
Ali pošto se srećem s time rekao bi prvi put, pretpostavljam da to nije ništa novo, jel.

Slobodno daj primjere (laičkim jezikom rečeno!) što se sve može isprogramirati sa Javom i jel moguće ovo što sam ja naveo.

Pozdrav,

Mikey

Old 06.01.2008., 20:22   #19
WORlock
glup koliko lijep

WORlock's Avatar

Član od: 12.10.2002.
Prebivalište: HR, Zg
Poruka: 1.784

Citat:
Mikey View Post
A Java nije odlična za "pravo" programiranje?
Šta ja znam za šta će mi to baš trebat.

Ne znam, umjetna inteligencija možda?

Ili za početak neke programčiće da skupim sebi neke informacije, brojeve i sl. sa neta u svoju tablicu, word ili whatever...
Valjda će mi koristiti za to?

Ma trebaju mi za početak kako sam i rekao već...neki programčići koji će mi olakšati borbu s podacima.Pretpostavljam da ću to moći riješiti sa Javom, a kasnije ću (ako mi bude uopće i išlo bilokakvo programiranje ) isprogramirati sve te neurone, osvojit Nobel prize ili što se već bude dijelilo i programirat malog R2-D2 ili nekog robocopa.

To je sve, naravno.
Ozbiljno mislim.

Tako, to je otprilike to.
Mada, koliko vidim te kodove...znaju biti poprilično nerazumljivi.
Ali pošto se srećem s time rekao bi prvi put, pretpostavljam da to nije ništa novo, jel.

Slobodno daj primjere (laičkim jezikom rečeno!) što se sve može isprogramirati sa Javom i jel moguće ovo što sam ja naveo.

Pozdrav,

Mikey
Ako trebas isprogramirati aplikaciju koja ima ograniceno koristenje memorije, slab procesor i sl. java nije dobro rjesenje. Pravo programiranje je kad moras napraviti npr. telefonsku centralu (laicki receno). Dakle, real time aplikaciju sa 100% up time i brzu kao smrt sa procesorom od 100MHz i 128MB RAM sigurno neces raditi u Javi.

Za ovako sitne programcice koje ti spominjes predlazem Visual Studio od MS i C#.
Java nije bas za GUI jednostavna, a WEB aplikacije su previse za samostojece aplikacije.

U Visual Studiju mozes vrlo brzo uz pomoc tutoriala ili neke knjige napraviti neku GUI aplikaciju kalibra koji je tebi potreban.

Nekad su i standardni alati od MS dovoljno dobri za ostvariti neke zamisli (Access, Excel i sl.) uz pisanje dodatnog koda u VBasicu ili sl..
WORlock is offline   Reply With Quote
Old 06.01.2008., 23:00   #20
Mikey
Registrirani korisnik

Mikey's Avatar

Pa čekaj ali ako složim tako nekakav jednostavniji program u Javi i vrtim ga na standardnom kompjuteru, radit će normalno?

Ako ga kasnije u Javi nadogradim u pravu programčinu čime će već trebat, opet će normalno raditi?

Odgovor

Opcije na temi

Pravila