Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Opći forumi > Caffe

Odgovor

Opcije na temi
Old 03.01.2008., 20:35   #1
Mikey
Registrirani korisnik

Mikey's Avatar

Član od: 27.04.2006.
Poruka: 4.061
Default Programiranje - Java, C, PHP...

Evo, dosta toga me zanima o programiranju, a znam da na forumu imamo i jako dobrih programera pa će eto ovdje biti tema predviđena za to.

Ja sam naime gotovo potpuni laik što se tiče programiranja.
Ipak, kako me to uvijek fasciniralo volio bi i sam naučiti štogod što će mi olakšati život.

Poznato je naime kako je programiranje danas sve samo ne jeftino.
Uz to, kad želim nešto onda je najjednostavnije (ako bi znao programski jezik) da to ostvarim sam.
Jer čudo je jedno što sve ljudski mozak može zamislit.

Svakakvih "bedastoća" se nakupi i onda te ideje jednostavno čekaju povoljan trenutak za ostvarivanje.Na ovaj ili onaj način.

Možete napisati svoja iskustva, ideje, koji su po vama najbolji programski jezici koji najviše pružaju(najuniverzalniji, od svega pomalo), obrazloženja i sve što je vezano uz programiranje.

10 Programming Languages You Should Learn Right Now
By Deborah Rothberg
September 15, 2006

pozdrav,

Mikey

Tražim iskusnog forumaša / poduzetnika / knjigovođu, s iskustvom u poduzetništvu, ulaganju u dionice preko d.o.o.-a. i(li) knjigovodstvu.Kontakt na p.m.
Mikey is offline   Reply With Quote
Old 03.01.2008., 22:10   #2
pluton
Registrirani korisnik

Član od: 07.06.2006.
Poruka: 2.381
Default Odgovor na: Programiranje - Java, C, PHP...

Pitanje je da li ti se isplati učiti programirati. Ili ti je bolje to vrijeme utrošiti u recimo učenje stranog jezika ili stjecanje nekakvog magisterija iz ekonomije ? Ovo drugo će ti vjerojatno donijeti lovu, osim ako nisi u IT struci pa ti nešto treba za posao. A pretpostavljam da nisi.

Programiranje ne spada u nekakvu opću informatičku pismenost. A stvarno dobrih programera je malo. Kao i recimo stvarno dobrih stručnjaka za porezno savjetovanje.

Što znači da programiranje nije jeftino ? Softver nije jeftin. Ali od tog softvera opet će pobrati najviše love trgovci, a ne oni koji su ga "sklapali". Kao što niti šljaker koji zida kuću neće puno profitirati od toga.

Ako se baviš IT-em najbolje možeš proći ako imaš specijalistička znanja koja ima samo mali broj ljudi. A do toga možeš doći samo ako imaš sreće zaposliti u se u takvom okruženju.
Plus što su i za tehnički kadar "soft skills" sve važniji. A i ta ekonomija isto svakom dobro dođe. Tehnički faks + ekonomija se pokazao kao dobar recept za one koji žele uspjeti u velikom korporativnom svijetu.

Inače, programski jezici su zapravo alati koji nam služe da nešto napravimo. A alat odabireš po tome što želiš napraviti. Dakle nema najboljeg univerzalnog jezika.

Ali ne želim te obeshrabriti. Malo sam sad iznio neke svoje filozofije. Valjda kad se baviš nekim poslom, razviješ i određeni cinizam. Ako te programiranje stvarno zanima, moja preporuka za općenito učenje programiranja su C i Java. C samo radi učenja osnova proceduralnog programiranja i zato što je više low-level pa može pomoći u utvrđivanju nekih osnova. Java kao moderan univerzalni jezik i jezik koji se danas najviše koristi za učenje objektno-orijentiranog programiranja.

Pozdrav
pluton is offline   Reply With Quote
Old 03.01.2008., 23:52   #3
Mikey
Registrirani korisnik

Mikey's Avatar

Da, čitajući komentare i drugo na netu, dolazim i sam do izbora između Jave i C-a (odnosno njegovih inačica)

Podrobnije gledajući objašnjenja na offic. stranicama može biti da je Java kako pišu kraća za pisanje, u biti dosta kompaktna sa C.

E sad kakva je budućnost za C, a kakva za Javu?

Iza C stoji veliki Microsoft, a iza Jave stoji Sun.(ne uzimam u obzir opensource)
Također bitna je i komplementarnost odnosno upotrebljivost.

Gle, ja ne mislim učiti i bubati programski jezik napamet već mi za početak treba da mogu napraviti neke manje programčiće vezano uz podatke.Volio bi da ako mi to uspije možda naučim i nešto pa će mi dobro doći ubuduće a ne da učim VB i slično što nema tako širok i općenit domen upotrebe.

Zato želim dobar programski jezik koji mi u jednom pruža mogućnosti kako bi u budućnosti eventualno mogao napisati što zamislim ako mi bude trebalo i program koji se i dalje fino razvija.

Znači:za početak vuci podatke sa weba, analiziraj, spremi ih u xls., txt file-ke i tako to.
Valjda je to ostvarivo sa Javom odnosno C?

Imam puno za naučiti, ali kako vidim primjera ne nedostaje pa ću vjerujem ponešto smisliti.
Evo, ako netko može reći svoje pluseve i minuse za Javu, odnosno C (i njegove inačice), bit će mi drago.

Tražim iskusnog forumaša / poduzetnika / knjigovođu, s iskustvom u poduzetništvu, ulaganju u dionice preko d.o.o.-a. i(li) knjigovodstvu.Kontakt na p.m.
Old 04.01.2008., 00:09   #4
calypso
Registrirani korisnik

calypso's Avatar

Član od: 19.04.2007.
Poruka: 1.562

Oj Mikey...

Evo da ja isto nest napisem. Sto se tice programiranja, neke osnove treba znat, a kad znas osnove, dalje samo moras naucit sintaksu odredjenog programskog jezika ili razvojnog alata.

Moj slucaj je da sam katastrofalan kao programer, ali imam poneku dobru ideju. Naravno, nista od toga ne znam ostvarit sam, pa sam si za pocetak uzeo napraviti nesto sto ce me natjerati da naucim raditi u onome u cemu sam najbolji (iako nisam nist posebno dobar). Pa sam se odlucio na Matlab kao vec gotov paket.

Prednost Matlaba u odnosu na C++ ili Javu je sto imas gotove funkcije za sve, samo je bitno da imas odgovarajuci toolbox. Dakle, financijske analize, socioloska ispitivanja, fuzzy logic, neuronske mreze, itd. Brdo tih dodatnih paketa dolazi sa samom instalacijom Matlaba.

Postoji import/export koji radi sa txt fajlovima, Excelom, bazama podataka. Help je jako dobro razradjen. Moguce je povezivanje sa C-om i JAVA-om, moguce je kompajliranje programa, izrada GUIja, itd. Mozda ne mozes raditi neke fensi-smensi aplikacije sa milijardu boja, ali mozes napraviti nesto sto je funkcionalno i relativno brzo.

U principu, Matlab je jedno razvojno sucelje za sta god oces... Programe, funkcije i skripte pises u tekst modu u njegovom editoru (ili bilokojem drugom editoru). Imas i dio koji se zove Simulink, a koji sluzi simuliranju cega god ti padne na pamet, tako da... Ako oces, ukoliko shvatis matematicko modeliranje, mozes simulirati kretanje dionice i mozda doci do nekih svojih zakljucaka.

Al da ne duljim, mozes doslovno sve zivo i nezivo. Sve se svodi na koristenje gotovih funkcija umjesto programiranje svojih. A ako ti nesto ne stima, uvijek mozes uzeti source kod od gotove funkcije i izmijeniti dijelove koji ti ne pasu.

www.mathworks.com, nadji neki tutorial pa pogledaj kako ti se cini. Ako ti trebaju neki osnovni materijali na hrvatskom, dat cu ti par linkova na hrvatskom.
calypso is offline   Reply With Quote
Old 04.01.2008., 00:53   #5
pluton
Registrirani korisnik

@mikey

Iza C-a ne stoji Microsoft.

C je univerzalni programski jezik podržan od mnogih proizvođača. Windowsi su npr. napisani u C-u. C++ je njegova nadogradnja koja podražava i objektno programiranje.

Microsoft stoji iza C# koji je zapravo gotovo identičan Javi (neki bi rekli samo kopija s malo izmjenjenom sintaksom). C# je dio Microsoftove .NET platforme (koja podržava i druge jezike, npr. Visual Basic .NET).

Ne bi htio sad ići u tehničke detalje, pa ću probati to reći najjednostavnije.

Prednost C/C++ u odnosu na Javu/C# je brzina izvođenja i to što omogućuje veću direktnu kontrolu programera nad sistemskim resursima.

C/C++ se dakle koristi tamo gdje je bitna brzina - sistemski softver, simulacije, grafika i sl. Danas je sve manje zastupljen u poslovnim okruženjima.

Mislim da u tvom slučaju ostaje izbor između Jave i .NET-a. Trebaš razumjeti da kad se priča o Javi i .NET-u, onda je bitno da se tu radi o dvije različite razvojne platforme, tj. cijelom razvojnom okruženju. To je zapravo bitnije od sintakse samog prog. jezika.

Mana .NET-a je što je vezan uz Microsoft. S druge strane, to mu je i prednost jer je i bolja i centraliziranija podrška.

Prednost Jave je što je je podržana od većeg broja proizvođača (Sun, Oracle, SAP) i ima veću podršku šire zajednice.

No na kraju, bitno je da napraviš to što želiš. Ako se to jednostavnije može napraviti u VB i ako stvar šljaka, zašo ne ?

Ako se radi o web aplikaciji, onda se možda stvar može realizirati i u PHP-u. Ili ASP.NET koji je ipak jednostavniji za savladati, nego izrada web aplikacija u Javi.

Generalno govoreći, moj je izbor za učenje Java. Ali da radim u drugom okruženju koje je Microsoft orijentirano, onda bi to silom prilika bila .NET platforma i C#.

No opet kažem, mislim da taj generalni "tata-mata-za-sve" pristup nije dobar. Izbor alata treba ovisiti o potrebama. Nema smisla koristiti ralicu za čišćenje snijega u dvorištu.

Treba najprije krenuti pomalo pa vidjeti.

p.s. ovo što ti je calypso napisao je pametan savjet. Možda za to što želiš postoje već specijalizirani razvojni alati u kojima ćeš puno brže postići neke vidljive razultate. Treba iskoristiti sve što se nudi gotovo. Bolje je da se koncentriraš na poslovnu logiku svog programa nego da izgubiš beskonačno vremena učeći teh. stvari i sintaksu koja ti možda i ne treba. Šta ćeš, i vrijeme je danas skupo, a razvoj je sve brži, informacija sve više i treba u svemu tome plivati.
Old 04.01.2008., 07:50   #6
Mikey
Registrirani korisnik

Mikey's Avatar

Hvala na savjetima.

Znam ovo da C nije (samo) Microsoftov, konačno čitao sam jučer:
http://www.cplusplus.com/info/history.html
Ali ipak svi C programski jezici su povezani odnosno slični, ako sam dobro shvatio...?

@pluton
Citat:
Generalno govoreći, moj je izbor za učenje Java. Ali da radim u drugom okruženju koje je Microsoft orijentirano, onda bi to silom prilika bila .NET platforma i C#.
Možeš pojasniti ovo malo, što podrazumijevaš pod okruženjem koje je Microsoft orjentirano?

Ja koristim Windowse i sve to.Maltene je sve od MCSFT.

Također, za sada mislim da ću najvjerojatnije probat shvatiti Javu.
Koliko bude išlo.Kako kažem bolje da znam ponešto, nego ništa.

Old 04.01.2008., 09:22   #7
pluton
Registrirani korisnik

Svi programski jezici imaju imaju sličnu logiku. Kad naučiš jedan, nije se toliko teško prešaltati na nešto drugo. Sintaksu jezika nije problem naučiti.

Pod okruženjem mislim na razvojno okruženje (IDE), različite alate koje imaš na raspolaganju, biblioteke gotovih klasa/funkcija koje imaš na raspolaganju itd.

Recimo da bi učenje sintakse programskog jezika usporedio sa učenjem gramatike kod stranog jezika što i nije toliki problem, a navikavanje na "okruženje" sa učenjem novih stranih riječi i fraza. Ovo drugo zapravo zahtjeva više vremena i prakse.

C je klasični proceduralni programski jezik, kao i npr. Basic i Pascal. Java je objektno orijentirani programski jezik. Objektno orijenirani pristup je noviji pristup razvoju sofvera i sve se više koristi i to je sigurno budućnost, ali proceduralno programiranje se i dalje koristi. Zapravo, koriste se oba pristupa ovisno o tipu problema koji se rješava. Mislim da je možda ipak bolje uhvatiti osnove programiranja u nekom klasičnom proceduralnom prog. jeziku, pa onda preći na Javu i učenje o objektnog pristupa. Ali možeš probati i odmah sa Javom.

Što se tiče objašnenja .NET-a imaš to i na http://en.wikipedia.org/wiki/.NET_Framework.
Old 04.01.2008., 09:24   #8
pluton
Registrirani korisnik

Ispravak linka: .NET na wikipediji
Old 04.01.2008., 09:44   #9
Mikey
Registrirani korisnik

Mikey's Avatar

Na jednom site-u pronašao sam da se sa Javom danas najviše radi.Najbolje je rangirana.

Old 04.01.2008., 11:42   #10
bul
Registrirani korisnik

Član od: 12.08.2005.
Poruka: 35

Mikey, odličnu temu ste otvorili.

Tematika i za mene jako interesantna. Isto sak ko i ti neznalica i imam želju da proširim svoje horizonte kako svoja znanja učinila upotrebljivijim.

No, ja imam veliki hendikep - ne znam engleski odnosno slabo se služim engleskim jezikom. Što mogu kada sam stara generacija koja nije odrasla uz tv i internet.

Ali, hvala Svevišnjem, znam i vidim da ima dobrih ljudi (u ovom slučaju kolega Calypso) koji su spremni pomoći - uputiti nas na stranice i eventualno nad poslati osnovne materijale na hrvatskom jeziku.
bul is offline   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila