Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Dionička društva
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

...
Odgovor

Opcije na temi
Old 10.09.2019., 23:37   #461
peropopara
dugoročni špekulant

Član od: 16.04.2006.
Poruka: 3.327
Default Odgovor na: Kraš d.d. (KRAS-R-A)

Citat:
Bata od zlata View Post
Daj nađi članak i stavak bilo kojega Zakona koji točno propisuje da treba zbrojiti sve novce i sve dionice tokom tri mjeseca prije ponude i jedno s drugim podijeliti. Ti misliš kako već kažeš da misliš, a ja mislim da se zbrajaju samo dnevne prosječne cijene i dijele s brojem trgovinskih dana.
Bato tu nema puno filozofije, meni stalno brokeri/kompjutorski program izračuna ponder, zbraja se uvijek sve, nema smisla da raspravljamo o banalnim stvarima...

Diamonds are nothing more than chunks of coal that stuck to their jobs. Malcolm S. Forbes
peropopara is offline   Reply With Quote
Old 10.09.2019., 23:50   #462
Bata od zlata
Registrirani korisnik

Bata od zlata's Avatar

Član od: 26.09.2010.
Poruka: 1.058

Dobro, ja ću se složiti s tim. Sad još samo treba vidjeti koja su to tri mjeseca. Koji je prvi, a koji posljednji dan tog tromjesječja.
autor:"uskok"registrirani korisnik od 27.10.2003.

Nikada se nemoj smijati Ciganinu kad padne s bicikla, možda je to tvoj bicikl!

MALO RADI, MALO KRADI I POŠTENO ŽIVI
zimzelen
Bata od zlata is online now   Reply With Quote
Old 11.09.2019., 08:34   #463
Bata od zlata
Registrirani korisnik

Bata od zlata's Avatar

Član od: 26.09.2010.
Poruka: 1.058

Mislim da oni ni neće dati javnu ponudu. Kupuju vrijeme.
Kad na skrbničkom računu kod raiffeisen banke bude ukupno minimalno 12349 dionica staće ova ubrzana kupnja na zse tržištu.
autor:"uskok"registrirani korisnik od 27.10.2003.

Nikada se nemoj smijati Ciganinu kad padne s bicikla, možda je to tvoj bicikl!

MALO RADI, MALO KRADI I POŠTENO ŽIVI
zimzelen
Bata od zlata is online now   Reply With Quote
Old 11.09.2019., 10:02   #464
calypso
Registrirani korisnik

calypso's Avatar

Član od: 19.04.2007.
Poruka: 1.525

Kakve su ovo transakcije na 500kn? Jos 7467x dionica proletilo jutros na samom otvaranju... Kuzim da su dogovorene, ali zasto tolike kolicine i zasto bas na 500kn?
calypso is online now   Reply With Quote
Old 11.09.2019., 10:18   #465
urta
Because the night

urta's Avatar

Član od: 16.04.2004.
Prebivalište: Krasna zemlja
Poruka: 2.757

.
Old 11.09.2019., 11:54   #466
peropopara
dugoročni špekulant

Kreće bitka za Kraš, moguće neprijateljsko preuzimanje prek burze? Sad da pušem na hladno i budem totalni pesimist, jedino kaj bi nam moglo pokvariti veselje je hanfa sa recimo svojim specijalitetom, obustavom trgovanja (iako bi to ovdje, kod firme u privatnom vlasništvu, bila čista sramota, konačna poruka ulagačima svih boja da ovdje nisu dobrodošli, skandal o kojem bi trebali naširoko trubiti svi mediji, tako da ipak ne vjerujem u to).

Diamonds are nothing more than chunks of coal that stuck to their jobs. Malcolm S. Forbes
Old 11.09.2019., 12:14   #467
peropopara
dugoročni špekulant

Citat:
peropopara View Post
Kreće bitka za Kraš, moguće neprijateljsko preuzimanje prek burze? Sad da pušem na hladno i budem totalni pesimist, jedino kaj bi nam moglo pokvariti veselje je hanfa sa recimo svojim specijalitetom, obustavom trgovanja (iako bi to ovdje, kod firme u privatnom vlasništvu, bila čista sramota, konačna poruka ulagačima svih boja da ovdje nisu dobrodošli, skandal o kojem bi trebali naširoko trubiti svi mediji, tako da ipak ne vjerujem u to).
eh kako naviru uspomene, actavisova kupnja prek burze, ni mostich nisam imao, refreshao na pokojni limun.hr, kad ono prek milijardu kn prometa u jednom trenutku samo na plivi

Old 11.09.2019., 15:23   #468
krvopija
Registrirani korisnik

Član od: 02.12.2012.
Poruka: 76

Na ZSE postoji jos svega par dionica gdje vlasnistvo jos nije jasno definirano i gdje se mogao predvidjeti neki dobar takeover i Kras je mogao (trebao) biti jedna od tih prica. Nazalost, osim Pivca koji je marljivo konstantno skupljao dionice, domaci institucionalci su jos jednom zakazali.

Prvo, mirovinci, kojima je ocito draze trgovati sa po par dionica svojih pulena i godinama kukati kako nemaju gdje ulagati umjesto da su u zadnjih 17 godina (?!) skupili svaki barem po par posto firme, a realno mogli su vec odavno skupiti i vecinski paket da su si dali truda. U top 10 nema ni jednog mirovinca - znaci nisu mogli pojedinacno uloziti niti 3 milijuna kuna (na njihovih 100 milijardi imovine). Drugo, ostali dionicki fondovi kojima Kras uopce nije u top 10 pozicija, iako je donedavno imao ako se dobro sjecam oko 5% udjela u Crobexu.

Znaci, svi godinama stoje sa strane i gledaju i sad se odjenom cudimo kako je moguce da Pivac ili sam ili u dealu sa Maricom preuzimaju Kras po realno mizernim cijenama.

Ovo je posebno zanimljivo jer je Kras super akvizicija, ne samo za strane investitore, nego posebno za npr. i Podravku i Atlantic grupu u kojoj mirovinci imaju znacajni udjel. I jedni i drugi trenutno plivaju u cashu i traze prilike za sirenje, i za obadvije firme bi im se Kras super uklopio u portfelj, a sigurno bi bili spremni platiti znacajnu premiju za firmu.

U "prljavom" kapitalizmu, ti isti institucionalci bi vec ranije kupovali Kras i natjerali cijenu na realne razine, bilo da iniciraju preuzimanje od strane konkurencije ili tjeranjem kompanije da bude efikasnija. Isto tako, sve i da su stajali godinama sa strane, upravo sada i u ovoj situaciji bi institucionalci podigli cijenu na realnije razine i svojom kupnjom sprijecili jeftino preuzumanje koje nikome ne ide u korist (osim Pivcima).

U crony kapitalizmu u kojem se nalazi Hrvatska, ovo ce vjerojatno nazalost biti samo jedna od tipicnih prica gdje je pojeo vuk magare. Koji je konacan cilj Pivaca (kupnja vecinskog paketa pa preprodaja strateskom partneru po barem duplo vecoj cijeni ili im je ovo zaista bila strateska odluka da prosire poslovanje u novom smjeru) vidjet ce se za koju godinu, u svakom slucaju Pivcima je super jer se cini da koji god da se scenarij odigra, oni ce fino zaraditi. Mislim da ce i Marica dobro proci u cijeloj prici, a za ostale cemo jos vidjeti.
krvopija is offline   Reply With Quote
Old 11.09.2019., 16:36   #469
Pevac
Registrirani korisnik

Pevac's Avatar

Član od: 30.12.2005.
Poruka: 1.165

Citat:
krvopija View Post
Na ZSE postoji jos svega par dionica gdje vlasnistvo jos nije jasno definirano i gdje se mogao predvidjeti neki dobar takeover i Kras je mogao (trebao) biti jedna od tih prica. Nazalost, osim Pivca koji je marljivo konstantno skupljao dionice, domaci institucionalci su jos jednom zakazali.

Prvo, mirovinci, kojima je ocito draze trgovati sa po par dionica svojih pulena i godinama kukati kako nemaju gdje ulagati umjesto da su u zadnjih 17 godina (?!) skupili svaki barem po par posto firme, a realno mogli su vec odavno skupiti i vecinski paket da su si dali truda. U top 10 nema ni jednog mirovinca - znaci nisu mogli pojedinacno uloziti niti 3 milijuna kuna (na njihovih 100 milijardi imovine). Drugo, ostali dionicki fondovi kojima Kras uopce nije u top 10 pozicija, iako je donedavno imao ako se dobro sjecam oko 5% udjela u Crobexu.

Znaci, svi godinama stoje sa strane i gledaju i sad se odjenom cudimo kako je moguce da Pivac ili sam ili u dealu sa Maricom preuzimaju Kras po realno mizernim cijenama.

Ovo je posebno zanimljivo jer je Kras super akvizicija, ne samo za strane investitore, nego posebno za npr. i Podravku i Atlantic grupu u kojoj mirovinci imaju znacajni udjel. I jedni i drugi trenutno plivaju u cashu i traze prilike za sirenje, i za obadvije firme bi im se Kras super uklopio u portfelj, a sigurno bi bili spremni platiti znacajnu premiju za firmu.

U "prljavom" kapitalizmu, ti isti institucionalci bi vec ranije kupovali Kras i natjerali cijenu na realne razine, bilo da iniciraju preuzimanje od strane konkurencije ili tjeranjem kompanije da bude efikasnija. Isto tako, sve i da su stajali godinama sa strane, upravo sada i u ovoj situaciji bi institucionalci podigli cijenu na realnije razine i svojom kupnjom sprijecili jeftino preuzumanje koje nikome ne ide u korist (osim Pivcima).

U crony kapitalizmu u kojem se nalazi Hrvatska, ovo ce vjerojatno nazalost biti samo jedna od tipicnih prica gdje je pojeo vuk magare. Koji je konacan cilj Pivaca (kupnja vecinskog paketa pa preprodaja strateskom partneru po barem duplo vecoj cijeni ili im je ovo zaista bila strateska odluka da prosire poslovanje u novom smjeru) vidjet ce se za koju godinu, u svakom slucaju Pivcima je super jer se cini da koji god da se scenarij odigra, oni ce fino zaraditi. Mislim da ce i Marica dobro proci u cijeloj prici, a za ostale cemo jos vidjeti.
Da to štogod znaš o Krasu znao bi zašto institucionalci nisu smjeli kupovati dionice Kraša. Nije to bila njihova odluka, nego odluka Marice Vidakovic.

Jednom su neki Austrijanci povezani sa Raiffeisen, navodno kupili nešto dionica za neki vlastiti east portfelj. Ona je toliko maltretirala upravu Raiffeisen banke u Hrvatskoj koja nije imala veze sa tom kupovinom da su iz banke zamolili investitora da to proda ili odšeće negdje drugdje (sto dalje od njihova custodya).

Ja bih naravno bas kontra babuskare.... al mene se ne pita!
Pevac is offline   Reply With Quote
Old 11.09.2019., 16:54   #470
calypso
Registrirani korisnik

calypso's Avatar

Član od: 19.04.2007.
Poruka: 1.525

Gledam da bih kupio malo, ali sve si nesto mislim da je bolje da se drzim po strani... Prerizicno je ovo meni...
calypso is online now   Reply With Quote
Odgovor

Opcije na temi

Pravila