Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Investiranje > Regija > Makedonija

Odgovor

Opcije na temi
Old 24.10.2018., 23:28   #751
Dekis
Registrirani korisnik

Član od: 22.05.2012.
Poruka: 723
Default Odgovor na: OKTA - Skopje

Citat:
Premier View Post
Prema novi zakon za energetiku sva energetska infrastruktura je drzavna, takoje i naftovod ali bice svakako velik benefit za OKTA...ajmo videti shta ispade praksa moze da prkosi napisanog, nije tema ali zasad novi zakon josh se neprimenjuje u sektor toplinu...
Nekoe vreme me nema i niknale novi eksperti za energetika i tecni goriva.... bravo....

A ti druze si go cital noviot zakon za energetika ili taka ti kazuvale? kade pishuva deka cela infrastruktura kje bide drzavna? vo koj clen???? gluposti....

1. naftovodot do godina kje profunkcionira, spremen e objektivno, iscisten i tehnicki osposoben, problem e obeshtetuvanjeto sto Hellenic Petroleum go bara za toj pusti neotkupen mazut od drzavata.... pishi 60-70 mil USD min min min... Od druga strana Vladata ima adut za da dade dozvola za da protece naftovodot kje se dogovorat so HELPE....

i site srekjni i zadovolni kje si ziveat....

2. Hellenic se vo faza na prodazba, za okolu mesec dena moze da se objavi koj kje bide noviot mnozinski akcioner... sto e toa bitno za nasa OKTA??? kje vidime koj e noviot gazda i dali ima interes da plakja ovde 10% danok na dobivka i da prikazuva nekolku pati pogolema dobivka od segashnata (pishi realna) ili i ponatamu da se transferiraat parite vo HELPE i da plakjaat 3 pati povekje tamu..... mislite deka nema da im tekne da ja prodadat OKTA na nekoja firma od Lichtenstain ili Luxemburg i da se dogovorat tamu kolku kje plakjaat???? e za toa kje mora da dadat ponuda za prezemanje na OKTA.... e tuka sme nie....

p.s. sekoj so svoja glava...
Dekis is offline   Reply With Quote
Old 25.10.2018., 19:55   #752
bosko007
Registrirani korisnik

Član od: 23.05.2007.
Poruka: 1.681

Citat:
Dekis View Post
Nekoe vreme me nema i niknale novi eksperti za energetika i tecni goriva.... bravo....

A ti druze si go cital noviot zakon za energetika ili taka ti kazuvale? kade pishuva deka cela infrastruktura kje bide drzavna? vo koj clen???? gluposti....
Зар мислиш дека некој нешто чита ??? Посебно закони за енергетика . . .
Па сите зборат на памет . . . Ти што си читаш паричка си направи
Овие што не читаат плукаат по влада, фамилии, политичари, временски непогоди, светски заговори и парички губат . . .
Некој од нив имаат и агенда, прават местенки, етикетираат без причина . . . штитат фотељи . . . ама ако може без работа и читање . . .

Така да друже продолжи да си читаш . . .
Понекогаш пиши. Е да не слушаа за Стопанска кај ќе им беше крајот. Сега сите се испотепаа во Стопанска да влезат .
bosko007 is offline   Reply With Quote
Old 25.10.2018., 20:31   #753
Premier
Registrirani korisnik

Član od: 27.11.2009.
Poruka: 1.216

Cela energetika razdvaja se u proizvodnja, distribucija i snabdevanje i ne moze jedna ista firma sve tri licence radi dominacija, monopol i t.d....distribucija bice drzavna ili lokalna vlast shto i radi sigurnost sistema pa vi nacitani recite shta tu spada ali da vam olaksam infrastruktura. Zasto bi onda MER otkupio deo GAMA od MPT ili grad Skopje dobio distribuciju toplinu ?! Ali opet jedno je pisano, a drugo praksa pa do sad nisto od toga ali videcemo nadalje.
Ukoliko procitate razlicito postirajte doslovno mozda ima promena, ali za etiketiranje, vredjanje, politiziranje, spinovanje i sve negativno shto se moze napisati zna se sampion
Premier is offline   Reply With Quote
Old 15.11.2018., 15:49   #754
nenex
Registrirani korisnik

Član od: 18.03.2013.
Poruka: 129

https://denar.mk/192783/biznis/visok...edium=daily.mk
nenex is offline   Reply With Quote
Old 12.12.2018., 17:56   #755
nenex
Registrirani korisnik

https://youtu.be/2mpzgNgGuMo

Ednostavno bravo !!!
Old 26.02.2019., 18:47   #756
nenex
Registrirani korisnik

https://www.seinet.com.mk/Default.as...MK&docID=44746

Nema dividenda za 2018
Old 26.02.2019., 23:28   #757
Jumbo
Registrirani korisnik

Jumbo's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Poruka: 6.598

Citat:
nenex View Post
FI izgleda kao iz onog vica, kad Dudek kaže: Taman sam kravicu naučil da niš ne jede, a ona mi crkla.

OKTA konačno ima bilancu kako treba, a ostvare gubitak.

Iako ona ogromna cifra na njihovom računu uopće nije jasna. Oni već 2 godine imaju preko 1600 denara po dionici na računu????

Pohvalan je rast prihoda, drastično smanjenje duga, puno keša, itd.
Jedini problem je gubitak.
Onako na prvu izgleda kao čišćenje bilance, pa će od iduće godine krenuti zdravo, ali ne znam.....nikad ne volim gubitke, ma koji bio razlog.
Old 27.02.2019., 00:18   #758
botovski
Registrirani korisnik

Član od: 07.02.2007.
Poruka: 152

Profit je kod Helpe vidi sutra njihov izvestaj, mene lici kao nema naftovod nema profit u mk :P
botovski is offline   Reply With Quote
Old 13.04.2019., 09:21   #759
nenex
Registrirani korisnik

73 den bruto za 2018

https://www.seinet.com.mk/Default.as...MK&docID=45361
Old 13.04.2019., 09:24   #760
nenex