Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Osobne financije
Upute Članovi Kalendar Označi forume pročitanim

Sponzori foruma
Odgovor

Opcije na temi
Old 23.10.2002., 18:22   #1
popaj
Registrirani korisnik

Član od: 23.10.2002.
Poruka: 13
Default Kamo s novcem?

Trebam DOBAR i točan savjet,a radi se o sljedećem.Ja ću vam to prikazati kroz jedan primjer tako da bolje shvatite.Ako imam npr.70.000,- eura da li je bolje uložiti novac u kupnju stana i zatim ga izdavati i ubirati stanarinu ili je bolje staviti ga neku banku i oročiti na npr. godinu dana i ubirati kamatu.Pod bolje mislim sigurnije i isplativije.Ili ima netko treću soluciju? Vidim da tu ima pametnih ljudi pa bi volio čuti vaše mišljenje i savjet.Unaprijed hvala.
popaj is offline   Reply With Quote
Old 24.10.2002., 04:24   #2
GoldenSurferFromCroatia
Registrirani korisnik

GoldenSurferFromCroatia's Avatar

Član od: 23.09.2002.
Prebivalište: Wireless Think Tank
Poruka: 1.454

Tesko je sve to. Da ja imam toliko love ja bih uzeo stan.
Problem je slijedeci: ako uzmes stan, trebas paziti kakve podstanare birati, trebas uzeti mirnije i bez djece, kako ne bi upropastili stan i zacepili vodovodne cijevi i tako smanjili vrijednost stana. No na kraju mozes prodati stan po vecoj cijeni ako je u mejduvremenu uz stana uspostavljena bolja infrastruktura nego prije. Moras imati dobar nos za takav stan.

S druge strane orocavanje u banci nije losa solucija, ali me totalno jebe sto je situacija tako nesigurna pa banke mogu propasti i sve ces zajebati, jer 100.000 kn osigurane stednje je macji kasalj u odnosu na toliku sumu.

Zato stan.....
Old 24.10.2002., 08:28   #3
gogo
Registrirani korisnik

Član od: 03.10.2002.
Poruka: 202
Default ne znam, ali evo kaj mislim

orocenje u banci se moze podjeliti na tri - cetiri racuna i onda ce biti osigurano, ali ce biti manja kamata...

kupnja stana je puno bolje rjesenje jer ne vjerujem da ce cijene brzo pasti, a u medjuvremenu zaradjujes od rentanja. Za tu lovu mozes uzeti i novi stan i iznajmiti ga ljudima koji imaju lovu (recimo strancima koji rade u RH) Lova je dobra i sigurna. U principu kad pokrijes troskove odrzavanja trebalo bi biti i zarade (veće nego na oročenju), a na kraju mozes i prodati stan ako ti treba lova.

Sve ovisi koliko dugo ti nece trebati lova.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline   Reply With Quote
Old 24.10.2002., 09:34   #4
SASI
Registrirani korisnik

Član od: 27.09.2002.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 35
Default najbolje je procijeniti sam

Za tu lovu neces dobiti stan koji bi mogao iznajmiti strancima, odnosno boljeplateznim strancima. To ti je taman da kupis goli 2-sobni manji stan, a za opremu moras dati jos najmanje 20.000 eura. Min. uvjet za stranca. Kupi novi stan jer onda ne placas porez na stan nego samo na zemljiste, sto je znatno manji iznos. U roku od 7-8 god. podstanari ce ti unistiti stan, koji god oni bili, naganjat ces ih za novce i sl. Imam iskustva u tome.
Ne znam cemu toliko nepovjerenje u banke i sl.institucije. Podijeli novce na 6 dijelova.
Po 1/6 uloži u dva obveznicka inv.fonda, 2/6 oroci u boljoj banci (ako propadne banka kome bi ti prodao stan), za 1/6 kupi plivu, za 1/6 podru.
Kad ti dionice porastu 25% ne libi ih se prodat.
Ali ipak, odluka je na tebi.
SASI is offline   Reply With Quote
Old 24.10.2002., 17:43   #5
popaj
Registrirani korisnik

Sasi,vidim da ti znaš pa mi reci koliki je porez na stariji stan,a koliki je porez na novogradnju.A i ostali ako znaju neka se slobodno uključe.
I još nešto vezano za iznajmljivanje stana.
Ako odlučim kupiti stan,koja je lokacija među boljima što se tiče samog iznajmljivanja.Ja imam i svoje mišljenje ali bi volio čuti i vaše.
Old 24.10.2002., 19:59   #6
zigistar
Registrirani korisnik

Član od: 21.09.2002.
Prebivalište: Zagreb, Hrvatska
Poruka: 712

POREZ NA STARI STAN 5%
POREZ NA NOVI STAN 5% (ali od vrijednosti zemljišta, a to je cca 20% od cijene) = cca 1%

Što se tiče lokacije:
MAKSIMIR za stanove oko 120 m2 jer ne znam iz kojeg razloga to stranci vole, inače Trešnjevka ali mislim da je preskupa
Centar iziskuje relativno velika ulaganja pogotovo ako nije obnovljena fasada i krov

Trend is my friend
Old 24.10.2002., 20:15   #7
ljut
mali investitor

ljut's Avatar

Prebivalište: čardak ni na nebu ni na zemlji
Poruka: 324

Pa čuj....sve je to relativno. Kupiš stan. Ako imaš puno, puno sreće te dobiješ normalne i poštene podstanare, moguće da će ti se to više isplatiti. Naravno, ako pravna država u međuvremenu ne zaživi i počne kažnjavati neprijavljene podstanare i time te prisili da platiš porez na stanarinu (što je za očekivati).
Osobno preferiram (a i posjedujem) kapital raspodjeljen u više banaka + dio u obvezničkom fondu. Jedan mali dio ostavio sam za igranje na burzi.
Old 25.10.2002., 12:43   #8
europe
Registrirani korisnik

Član od: 25.10.2002.
Prebivalište: Zadar
Poruka: 93

Da sam na tvom mjestu, dio bih ulozio u mjesoviti invest. fond, dio u obveznički, dio u bankarstvo, malo se igrao na burzi
europe is offline   Reply With Quote
Old 25.10.2002., 18:39   #9
popaj
Registrirani korisnik

Ljuti,a i ostali.Kad bi stan iznajmio za recimo 500,-eura,i ako bi prijavio podstanare koliko bi u procentima od tih 500,-eura morao davati državi.
Old 26.10.2002., 19:27   #10
zigistar
Registrirani korisnik

Prebivalište: Zagreb, Hrvatska
Poruka: 712

500 - 500 * 0,3 = 350

350 * 0,35 = 122,5

Ostaje ti: 500 - 122,5 = 377,5 €

Trend is my friend

Opcije na temi