Moj Novac -> Financijski portal

Aktivne teme Svi forumi Registracija

Povratak   Moj Novac -> Forumi > Financije :: Nekretnine > Poslovne financije

Odgovor

Opcije na temi
Old 18.03.2006., 17:24   #11
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

Član od: 23.11.2004.
Poruka: 6.110
Default Odgovor na: Izgradnja objekta - trebam savjet

ono što ti ja mogu pomoći sa svojim iskustvom

imao sam parcelu veličine 1 ral (5700m2) sa dozvoljenošću gradnje oko 30%

prilikom kalkulacije za halu čelične konstrukcije temelji su bili manji i manje su koštali. međutim kad se radila kalkulacija za zidanu halu sa betnoskim elementima postavilo se pitanje nosivosti zemljišta. koje je bilo malo manje nego recimo da je bila šljunčana podloga. pa je trebalo napraviti jače temelje koji su uzeli 3 puta više betona i čelika
pa ikao je nazigled betonska hala izgledala što se tiče zidova i konsturkcije malo skuplja, temelji su odnijeli puno novca. nadalje kad nemaš betonsku konstrukciju nego čeličnu (koja je na puno kvadarata >800 jeftinija), postavlja se pitanje protupožarne zaštite pa počnu natezanja za zaštitom čelika a što doznaš tek kad projekt bude gotov.inače jako je bitno kad ti netko projektira da li pravilno rasporedio požarne sektore, da li ti je slučajno zaboravio predvidjeti mjesto za kotlovnicu, smeće i takve stvari.onda recimo da li su stepenice pravilno projektirane i tome slično.konačno kad dođeš do pregovaranja sa građevinarima vidjeti ćeš da su u startu sve cijene najmanje 30% napuhane, ali da i nedostaje u troškovniku 30% vrijednosti radova. a "ključ u ruke" ne želi nitko ugovarati ili te laže u startu
Old 18.03.2006., 17:41   #12
obrtnik
Registrirani korisnik

Član od: 24.11.2005.
Poruka: 12

dali si na kraju napravio halu i što si sa njom napravio.dali ju rentaš ili si ju prodao?kakva je kalkulacija na hali recimo na periferiji(zemljište oko 100eura/čhv)veličine cca 1000m2.kolko se isplati iznajmljivanje?
obrtnik is offline   Reply With Quote
Old 19.03.2006., 05:19   #13
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

zemljište 150000 kn

hala - skoro pa ključ u ruke-klasična gradnja 12x30x6 sa etažom 120m2 1500000 kn
sa vanjskim uređenjem cca 1000 m2 prakinga asfaltirano bez ograde parcele

projekti 70000 kn
dozvole 50000 kn
priključci 60000 kn

na kraju zemljište sa građevinskom dozvolom prodano za 577000 kn. prošlo 6 mjeseci od zahtjeva za lokacijskom do pravomoćne građevinske
Old 19.03.2006., 21:41   #14
ziheraš
Registrirani korisnik

Član od: 21.12.2004.
Poruka: 1.125

Citat:
doktor_no_7
Pa mislio sam onako orijentaciono, da vidim koliko takva investicija košta. Recimo da je poslovni centar, s trgovinama, na nekoj pristojnoj lokaciji u Gradu Zagrebu.
Znam da ćete mi reći kako takvu lokaciju ne možeš naći i da je samim tim vrijednost zemljišta vrlo varijabilna. Ali valjda postoji neka orijentaciona cijena.

Hvala dundo, pogledat ću.
Poslovni centar ili trgovački centar je prilično za..ebana stvar.Ako uzmeš da je definitivna namjena zemljištu po GUP-u trgovačka,moraš ispuniti osnovne parametre na izgrađenost,zelenilo i parkirna mjesta.To su sad u većini gradova regulirali,tako da temeljem max.izgrađenosti od 40% što je gotovo u pravilu svugdje isto,zapravo to ne možeš ispuniti zbog uvjeta zelenila i broja parkinga(osim ako ideš na podrumske što bitno poskupljuje gradnju).Zbog ta dva uvjeta ,dakle parkinzi-40 na 1000 brutto/m2 izgrađenog objekta,te zelenila od 20-30% ,izgrađenost uvjek ispada oko 25-30 % građevne parcele .Ako si te uvjete uspio postaviti na mjesto,trebaš prije lokacijske ishoditi suglasnost ministra gospodarstva za otvaranje trgovine na malo iznad 3000 m2.To odobrava jedno povjerenstvo koje se sastoji od predstavnika pet ministarstva koji razglabaju utjecaj otvaranja objekta na male trgovine,zatim dali će cestovna infrastruktura izdržat obzirom na novootvoreni objekat itd..(za to moraš pribaviti barem dve kile papira). Dok to prođeš i već si prilično iznerviran,možeš tek ući u proceduru lokacijske dozvole što je već onda rutina.Financijski gledano,dakle ako imaš normalne uvjete za gradnju(bez podrumskih garaža ili na krovu) gradnja je oko 400-470 eura/m2 ključ u ruke ovisno o kvaliteti izrade unutrašnjosti plus zemljište(betonska AB konstrukcija i paneli umjesto betonske fasade).Zemljište varira od 80 eura pa do 250 eura m2(Jankomir ili Split).Kako je u središtu Zagreba neznam,ali čujem da je još paprenije i da su cijene nebo.K tome još moraš u pravilu graditi obavezno podrumske parkinge što zbog manjka zemljišta u odnosu na tri uvjeta ili kupuješ manje upravo zbog nerealne skupoće.U gornje cijene nije uračunati novi državni namet,a to je vodni doprinos koji je bezobrazno velik.Izračunava se po m3 i plaća se 100 kn.u Zagrebu što ispada oko 300 kn.po m2 za trgovačke centre.To su ti neki početni parametri i kalkulacije,a kako se uvjek može pregovorima sa izvođačima sniziti cijena,jeftinije proći je stvar osobne sposobnosti.
ziheraš is offline   Reply With Quote
Old 21.03.2006., 11:53   #15
dayo
Registrirani korisnik

dayo's Avatar

Član od: 06.10.2004.
Poruka: 165

Ako netko namjerava graditi poslovni objekt, toplo preporučam tvrtku BOSING CO d.o.o. iz Gradačaca ... Primjer: , izrada, transport i montaža a.b. konsturkcije s temeljima za objekt gabarita 18*32,5m, sa međukatnom konstrukcijom košta cca 65.000 EUR
dayo is offline   Reply With Quote
Old 21.03.2006., 21:50   #16
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

cijena ok - a ostalo?
Old 22.03.2006., 06:35   #17
dk
Registrirani korisnik

Član od: 06.03.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 1.854

Citat:
dayo
Ako netko namjerava graditi poslovni objekt, toplo preporučam tvrtku BOSING CO d.o.o. iz Gradačaca ... Primjer: , izrada, transport i montaža a.b. konsturkcije s temeljima za objekt gabarita 18*32,5m, sa međukatnom konstrukcijom košta cca 65.000 EUR
ne znam da li su ti isporučili i nostrificirani projekt za svoju konstrukciju jer bez toga ne možeš dobiti uporabnu dozvolu... njihova konstrukcija je jeftina, ali to nije beton, ni vidljiva površina kakvu imaju većina ostalih... kolko znam u njihovoj cijeni nije uključena izrada temelja za konstrukciju...
Old 22.03.2006., 07:54   #18
MASTER
Moderator

MASTER's Avatar

e pa zato sam i ja tražio ostale podatke.
sve me zanima, svaka šuša može isporučiti betonsku konstrukciju
Old 22.03.2006., 13:40   #19
branimir
Registrirani korisnik

branimir's Avatar

Član od: 20.10.2002.
Poruka: 3.585

Citat:
dk
ne znam da li su ti isporučili i nostrificirani projekt za svoju konstrukciju jer bez toga ne možeš dobiti uporabnu dozvolu... njihova konstrukcija je jeftina, ali to nije beton, ni vidljiva površina kakvu imaju većina ostalih... kolko znam u njihovoj cijeni nije uključena izrada temelja za konstrukciju...
Nisu uključeni temelji . Mislim da je to još nekih 30 000 eura na toj kvadraturi . Inače ta firma je ok . Poštuju se rokovi i dogovor .
branimir is offline   Reply With Quote
Old 22.03.2006., 16:13   #20
dk
Registrirani korisnik

Član od: 06.03.2003.
Prebivalište: Zagreb
Poruka: 1.854

firma nije loša, dapače ok su, samo kolko para, tolko muzike...

Opcije na temi

Pravila